Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

oani, intrebare pe maine... de Lucas zici ca il duci la gradi??? ce fac cu ei la gradi asa de mici? eu pe Ela am dat-o la gradi la 1 an si 4 luni si era cea mai mica gagalice din grupa, dar stiu ca in RO nu primesc copii mai mici de 2 ani, ce fac cu galuste asa mititele?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





E cresa mai exact, dar fiind in aceeasi curte cu gradi lui Andre ii zicem gradi. Sunt 8 bebei la 2 ingrijitoare si nu ma intreba ce fac, ca ele stiu. Stau dupa fundicul lor, ii scot si afara, pe toti, cu cei mai marisori in curte...desi trebuie sa coboare un etaj cu ei in brate. Eu am fost incantata de cum a fost tratat Andu (asta dupa ce m-am vindecat de scenarita cu medicamentele). Destul de scumpa, ca-i particulara, dar nici la stat nu am fi platit mult mai putin, ca e in functie de salariul parintilor. (am aflat ca nici in Rom nu-i mult mai ieftin la o cresa bunuta).

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:

salutare!

am lipsit...putin..m-am simtit cam rau de luni...(cred ca de la caldura..desi nu prea am iesit afara decat dupamasa..dar imi intra caldura in casa ca am tot apartamentul spre vest si nu am jaluzele sau draperii)


noi..dupa esecul din wee cu divesificarea..

am inceput luni in forta cu 3 lingurite de supa (1 morcovel dat prin blender si strecurat), marti 6 lingurite iar ieri 12 lingurite. Azi am introdus o bucatica de cartofior. Si de luni de la stadiul de strambatura-iacs am ajuns azi la stadiul gura deschisa- mami mai vreau.

eu am citit o groaza...pe net si am auzit diverse sfaturi...am un talmes balmes in cap..dar fac dupa cum simt

vroiam sa va intreb...cum imi dau seama in lingurite cati ml sunt?

vroiam sa va mai intreb..cele care mai stiti asa ...daca azi am introdus cartof...mar cand sa-l dau?

LML lunite tutror pufilor din 12, 13, 14

LML Petru Catalin de Myky791

Si vroiam sa va multumesc pt urarile ce le-ati facut sotului meu luni 12 iulie

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

OANI, multuimim de urari si pupam tare "portughiejii" mici, unul sa se faca bine, altul sa ii tzina naravul cu somnul (sa nu se trezeasca, nu neaparat la el in pat)

BEA pentru Ivan si sanatate sotzului

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra



Portughiejji multumesc cu niste sesiuni de rasete in hohote (ala mare e Cristiano Ronaldo si se joaca cu mingea cu zurgalai a piciului, dand goluri peste goluri prietenului sau "imaginar",iar pitixul se sparge de ras in balansoar, asistand la meci). Evident ca eu nu-mi aud nici gandurile, dar ce conteaza
Ema si ii dorim cat mai multe zile colorate (ups, colorat era de bine, nu? si multicolor era de rau? sa nu dai daca le-am incurcat, ti-am zis ca nu-mi aud gandurile)

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

AYANNA, noi am revenit azi la morcov cu dovlecel, only. a papat/i-am bagat in gura cu entertainment 3 linguri....dar s-a inecat/si-a facut sila de ....n ori. a mea a deschis gura sa ii mai dau doar in prima zi de piersica si in rest...bleah. tzitzi sa traiasca....

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Oani, sa stapanesti sanatoasa stelutele (se da de baut...). Am crezut ca ii dai banana fiarta cumva... Ai dreptate ca nu-l poti feri vesnic.


Fac legume la gratar si pastrav in sos de vin... si cica slabesc...

_
Povestea unei .
Cresc


Pot sa dau astazi? Pot? N-am stiut ca e de cinste!
Sa curga garla sampania si vinul de Porto, Coca Cola si sucurile naturale, cafeaua si ceaiurile...tot ce va doriti!
Cum a ieit pastravul?

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Acum vad ca am depasit 500 de mesaje...ups!
Ma duc la stoma!
See you tomorow

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

felicitari pt stelute! esti buna de cinste


mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex


M-a luat ieri pe nepregatite , am dat astazi de baut


Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

micki_mica imi pare rau,stiu ce inseamna sa vrei cateva min pt tine!eu recunosc ca la radu eram cu mult mai stresata,mai fixista si mai nemultumita de toate decat sunt acum...iar acum sunt singura cu 2 copii si ma descurc ok...pana prin martie mai venea maica-mea cate o zi,dar am invatat sa ne organizam ... si ne place asa,eu una nu mai consider ca este greu[acum],desi multa lume se intreaba cum reusesc...ce modesta sunt ... de cand l-am dus pe radu la bunici e ca in vacantza ,desi mie imi place sa merg peste tot cu ei dupa mine[am noroc ca-s cuminti si ascultatori]
si am auzit-o si pe xela ca a invatat si ea[ca si mine] sa le faca pe toate cu kinderi cu tot [baie,epilat,chestii din astea]

terminand carnatzul incoerent...incerc sa-ti spun ca la al doilea va fi cu mult mai bine!

btw...cand au kinderii zile multicolore si mie imi vine sa-mi dau demisia ...norocul meu ca se intampla rar

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

alexutza/cris.d - cautati pe site-ul asta http://wholesomebabyfood.com/
de spanac si congelare piure de fructe. mie mi se pare f ok ce spun ei p-acolo in general

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristi (ian 2010)


Mersi Xela, mi s-a parut si mie de bun simt. L-am tot studiat aseara si abia astept sa culc fotbalistii sa-l iau la puricat din nou. Nu stiam de spanac

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui rox_y

salutare!

am lipsit...putin..m-am simtit cam rau de luni...(cred ca de la caldura..desi nu prea am iesit afara decat dupamasa..dar imi intra caldura in casa ca am tot apartamentul spre vest si nu am jaluzele sau draperii)


noi..dupa esecul din wee cu divesificarea..

am inceput luni in forta cu 3 lingurite de supa (1 morcovel dat prin blender si strecurat), marti 6 lingurite iar ieri 12 lingurite. Azi am introdus o bucatica de cartofior. Si de luni de la stadiul de strambatura-iacs am ajuns azi la stadiul gura deschisa- mami mai vreau.

eu am citit o groaza...pe net si am auzit diverse sfaturi...am un talmes balmes in cap..dar fac dupa cum simt

vroiam sa va intreb...cum imi dau seama in lingurite cati ml sunt?

vroiam sa va mai intreb..cele care mai stiti asa ...daca azi am introdus cartof...mar cand sa-l dau?

LML lunite tutror pufilor din 12, 13, 14

LML Petru Catalin de Myky791

Si vroiam sa va multumesc pt urarile ce le-ati facut sotului meu luni 12 iulie

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi



O lingurita normala are 5 ml.

Am editat ca se intelegea ca e vb de o lingurita de bebe.
Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

ayanna, am ras la "noi toti suntem normali"... asa este... suntem niste minunatii, noi oamenii, de-o complexitate halucinanta.
oani, pentru explicatii, e normal ca medicul care vede bebelul in fiecare luna sa nu-l ia iarasi la puricat, decat daca mama ii semnaleaza una alta si evident cele ce tin de "protocol" (screeninguri obligatorii)... de ex. i-am semnalat doctoritei pielea descuamata si asa a constatat ca are ciuperca si ne-a dat crema, daca nu-i ziceam, muream proasta si il dadeam in continuare cu crema pentru piele uscata... de ascultat insa il asculta de fiecare data - inteleg ca e obligatoriu atunci cand vaccinezi copilul ca daca nu e ok amani vaccinul. Eu eram foarte dezamagita de medicii din Moldova, care tratau pacientul cu superioritate, nu le explica nimeni nimic, iti scrie o reteta si valea, daca intrebi pe cineva de la tara ce boala are nu stie, nu are habar, medicul nu i-a zis nimic, i-a dat numai o reteta... m-am uitat peste niste buletine de analize mai vechi de ale mele si m-am ingrozit! pe ele scria ca as fi avut "pielonefrita" si eu de ce nu am stiut???
alexutza, eu zic ca nu e normal ca nu e indicat sa faci ceva ci direct sa mergeti la chirurgie... pentru 100 de lei consultatia si aia lunar zic ca se poate mai mult! si pe mine ma cheama medicul la controale, de ex. atunci cand am fost raciti, ne-a chemat la control repetat peste 3 zile, apoi peste 5 sa vada evolutia si sa decida conduita medicala pe viitor... daca era privat ne usca de bani...

Beb azi n-a avut chef de somn, m-am chinuit o ora sa-l adorm si nimic! cred ca am atipit eu langa el chiuind... cand il puneam pe picioare urla, cand il dadeam jos si faceam tumbe radea... deci azi mama loca, am vrut sa-mi adorm cu forta copilul...nu mi-a iesit si am obosit mai mult decat daca m-as fi jucat cu el...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput