Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Da, stiu, aveti dreptate, din pacate! Eu v-am zis ca in Roamania am avut cele mai nasoale experiente medicale...Dar nu vreau sa-si schimbe Alexutzzza medicul, daca are incredere in ea in rest, numai pt ca nu s-a uitat in gurita si in urechi. Si eu cred ca medicul TREBUIE sa puna mana pe copil, sa se joace cu el (ca atatea informatii iti aduce "joaca" asta, sa-i urmareasca reactiile si sa stie sa asculte mama. Ieri am tras cu ochiul la un subiect de sub al nostru, acela cu Nana (crezand ca e despre o alta persoana) si m-am ingrozit. Cum e posibil ca o "somitate" la care si-a dus fetita de vreo 2 luni sa lase sa-i scape o bronsiolita...si a ajuns cu pitica cu pneumonie si pe AB intravenos
De-aia zic, daca nu va inspira incredere, schimbati-l! Feelingul unei mame e nepretuit si apropo de copil si apropo de medic. Dar nu-l schimbati ca nu s-a uitat in gat...(eu ma uit la aproape fiecare copil nou, o data, dar nu pt "rosu in gat", ci pt a cauta orice "anomalie" care m-ar putea ajuta in diagnostic). Si marturisesc ca de la voi am invatat () cat e de important sa-i explici mamicii fiecare gest pe care il faci si fiecare analiza pe care o ceri, de ce o ceri.
Ma duc la joaca, ca trage André de mine

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

esti o scumpa!!!


Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

cris.m ,cristies... aici sunt ! va pup! fac research pe net cu si despre diversificare. sunt la zi cu cititul de vreo 10 capitole,dupa cortina ce-i drept,dar la zi!

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

cris.m ,cristies... aici sunt ! va pup! fac research pe net cu si despre diversificare. sunt la zi cu cititul de vreo 10 capitole,dupa cortina ce-i drept,dar la zi!

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!




sa ne zici si noua info noi
si mai zi cv de david

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citeam din urma...

RUXITA...si eu sunt o fire anxioaso-depresiva...uneori tind spre extreme, sau cel putin tindeam. In facultate, de multe ori eram cobai pentru profi pentru tot felul de teste...la cele de inteligenta, memorie, atentie etc...obtineam punctaj maxim si eram subiect de analiza pt profi (fara falsa modestie), iar la chestionarele de personalitate, temperament eram vaaaarza...ajungeam si la 85% la emotivitate, anxietate, stari depresive...punctaj care in unele cazuri se incadra la limita patologicului. Am avut insa noroc ca am putut studia fenomenul, am facut multe ore de dezvoltare personala, autoanaliza si acum reusesc sa ma tin in frau foarte bine...

Dar mai am si 'pitici pe creier' cu care inca ma lupt...claustrofobia...si atacurile de panica care deriva din asta, daca se intampla, doamne feri, sa fiu pusa in vreo situatie anxiogena din punctul asta de vedere.
Si ca veni vorba...stirea despre copiii sufocati in lada cu faina, m-a inspaimantat la maxim.....nu va zic....ingrozitor, cumplit mi s-a parut...bietii copilasi, bietii parinti....Astea sunt cazuri de care ma feresc, cu care nu vreau sa empatizez, incerc sa evit sa ma gandesc la ele...

E usor s-o iei pe coclauri (psihic, vorbind)...daca nu ai repere solide de care sa te agati...schizofrenia e in floare in ziua de azi...nu va zic, cate cazuri am vazut in facu...oameni cu scoala, cu familii, cu copii, cu viata implinita...cel putin asa se vedea din exterior...si care traiau niste drame interioare de neinchipuit...pe mine nimic nu ma mira, cand aud de 'rataciri' din astea...bineinteles ca ma tulbura, dar nu ma mira...

Toti avem piticii nostri, mai multi sau mai putini, pe creier...sau cum zicea un prof de-al meu, dr. Romanescu (reputat psihiatru la sp. Socola)..."toti parem normali".


Am editat un dezacord...

Asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Da, stiu, aveti dreptate, din pacate! Eu v-am zis ca in Roamania am avut cele mai nasoale experiente medicale...Dar nu vreau sa-si schimbe Alexutzzza medicul, daca are incredere in ea in rest, numai pt ca nu s-a uitat in gurita si in urechi. Si eu cred ca medicul TREBUIE sa puna mana pe copil, sa se joace cu el (ca atatea informatii iti aduce "joaca" asta, sa-i urmareasca reactiile si sa stie sa asculte mama. Ieri am tras cu ochiul la un subiect de sub al nostru, acela cu Nana (crezand ca e despre o alta persoana) si m-am ingrozit. Cum e posibil ca o "somitate" la care si-a dus fetita de vreo 2 luni sa lase sa-i scape o bronsiolita...si a ajuns cu pitica cu pneumonie si pe AB intravenos
De-aia zic, daca nu va inspira incredere, schimbati-l! Feelingul unei mame e nepretuit si apropo de copil si apropo de medic. Dar nu-l schimbati ca nu s-a uitat in gat...(eu ma uit la aproape fiecare copil nou, o data, dar nu pt "rosu in gat", ci pt a cauta orice "anomalie" care m-ar putea ajuta in diagnostic). Si marturisesc ca de la voi am invatat () cat e de important sa-i explici mamicii fiecare gest pe care il faci si fiecare analiza pe care o ceri, de ce o ceri.
Ma duc la joaca, ca trage André de mine

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)


Merci de explicatii. Eu imi dau seama ca anumite lucruri se vad de la distanta si ca anumite investigari mai reu indispun bebelu si daca nu sunt necesare , atunci de ce sa-l stresam? dar daca ea in mare se bazeaza ca e bine daca io-i spun ca e bine de ce ma cheama la consult lunar daca copilu nu are nimic, e spital privat, e totusi 100 lei consultatia .

Si as vrea sa o schimb ptr ca desi la putzulica e f inchis (lucru pe care l-a recunoscut si ea) am intrebat-o daca sa il trag la baie sa il dau cu creme sa insist ceva si ea a zis ca nu...sa-l lasam asa si pe la 8-9 luni dak e tot inchis il ducem la chirurgie!!!! pe mine m-au trecut fiori reci!!!

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Micky, am avut si eu depresia asta cu desperate housewife (sa nu se supere Alexutzzza dar am hotarat sa vad partea plina: cine poate sa fie o companie mai placuta decat fi-miu care chiuie ca un om beat si care rade cu gingiile stirbe la mine?
Pupa-l pe Kiti si fa-l sa rada si o sa treaca toate!


_
Povestea unei .
Cresc



maaare dreptate ai!!!!!!!!!!!!!

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei




fetele! multumesc pentru sustinere!

sa nu credeti ca-s prea tare in butoi. dar as vrea si niste timp pentru mine... ghiaurel e mereu cu gingiile stirbe la fatzada si cu gura pana la urechi. dar vreau sa fac si eu pipi in mai mult de 5 secunde si daca dispar din raza vizuala a lui sa nu mai urle de zici ca-l taie careva. aseara si la ta-su in brate si cand a vazut ca ies din camera si inchid usa s-a pus nene pe un plans...

si acum el papa de 2 ori noaptea si adoarme doar la titi. am incercat sa il obosesc si sa il las sa adoarma in patut dar nu am avut prea mare succes. e obosit, marait si plange apoi cu vorbe "mammma mama mmm mammmaa mmm" de mi se rupe sufletul. il mufez si in 3 secunde e cu ochii inchisi, adormit si cu degetele inclestate pe tricoul meu sau pe bretelele de la sutien. ca sa nu plec fara sa ma simta...si noapte se lipeste cu capul de mine (ptr ca ii e cald) numai sa ma simta...

si asa e...dl meu ma vrea fresh, dar uneori ma dispera...si eu care ma stiam un om calm... poate mi-s si eu un pic obosita...





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 8 pan'la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Ma inscriu si eu in clubul lui CRIS_D, ala cu zile albe si zile multicolore....noi azi suntem curcubeu...

Supa crema de morcovi cu pastarnac a fost un esec total...cu toate eforturile mele (inclusiv joculete a la ALEXUTZZZA, alea cu uite cum papa mami...yam, yam)...fii-mea din "bleah!" nu a iesit azi. Numai cand vedea lingurita isi facea greata, eu yam yam, ea bleah...eram ca in filmele cu prosti.

Asa ca...azi ne-am diversificat cu tzitzi...

Pana mea (...imi da voie sa zic asa, am vazut eu la o fata...)...acum nu stiu ce sa-i dau in continuare. Oare sa-i scot pastarnacul de tot din supica sau sa mai adaug altceva la combinatii? Si asa aveam zilele full ocupate, acum cu diversificarea...ioiiiii, ce ma asteapta.
I-am dat sa linga piersica...s-a apucat s-o suga de-a binelea (doamne, ce obscen vorbesc )...si s-a apucat de urlat cand am zis ca "gata, suficient, nu e ziua de piersica"...cred ca ma las de legume si ma apuc de fructe, nush...e grele, dom-le...

Abia astept sa merg la dr. sa vedem ce schema de diversif. ne da.

Tzuc la voi.

Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Micky, am avut si eu depresia asta cu desperate housewife (sa nu se supere Alexutzzza dar am hotarat sa vad partea plina: cine poate sa fie o companie mai placuta decat fi-miu care chiuie ca un om beat si care rade cu gingiile stirbe la mine?
Pupa-l pe Kiti si fa-l sa rada si o sa treaca toate!


_
Povestea unei .
Cresc



maaare dreptate ai!!!!!!!!!!!!!

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei




fetele! multumesc pentru sustinere!

sa nu credeti ca-s prea tare in butoi. dar as vrea si niste timp pentru mine... ghiaurel e mereu cu gingiile stirbe la fatzada si cu gura pana la urechi. dar vreau sa fac si eu pipi in mai mult de 5 secunde si daca dispar din raza vizuala a lui sa nu mai urle de zici ca-l taie careva. aseara si la ta-su in brate si cand a vazut ca ies din camera si inchid usa s-a pus nene pe un plans...

si acum el papa de 2 ori noaptea si adoarme doar la titi. am incercat sa il obosesc si sa il las sa adoarma in patut dar nu am avut prea mare succes. e obosit, marait si plange apoi cu vorbe "mammma mama mmm mammmaa mmm" de mi se rupe sufletul. il mufez si in 3 secunde e cu ochii inchisi, adormit si cu degetele inclestate pe tricoul meu sau pe bretelele de la sutien. ca sa nu plec fara sa ma simta...si noapte se lipeste cu capul de mine (ptr ca ii e cald) numai sa ma simta...

si asa e...dl meu ma vrea fresh, dar uneori ma dispera...si eu care ma stiam un om calm... poate mi-s si eu un pic obosita...





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 8 pan'la nunta


Ete ca aici ne-ai descris pe noi...identic si la fel se desfasoara si la noi ostilitatile.
Dar eu sunt resemnata...indiferent cat de greu mi se pare...(si eu pipi tot in 5 sec tre sa fac , nu mai zic de altre treburi, asaaa in general...)...dar e frumos! Ma bucur cu zgubi asta mica a mea...
Cand mai ai timp de butoi??? Da-i foc, lasa-l in plata domnului ca nu-i pentru mamici.....cel putin nu pentru motive din astea, cotidiene...Doamne feri, de motive 'adevarate'...



Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Azi e o zi importanta pentru noi, incepem diversificarea! Am pregatit tot, va spun impresii dupa.

de Isabela si Irina (01.02.2010)

mult succes!

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Felicitari Haircut!!! Cat de bine papa Maia ! La noi daca nu mai vrea pot sa vin si cu politia, nu mai deschide gurita.

Oani, ce copii cumintei ! sa-si tina obiceiul si pe mami cea ocupata. Cum e ala piure de mar cu banana?

_
Povestea unei .
Cresc


Sper sa-si tina obiceiul. Acum dorm fiecare in alt pat decat al lor..... Si am un mare norc, lipsa terenului alergic in familie!


Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

.....Nici noi nicio alergie in familie, asta inseamna ca putem aborda cu tupeu orice? inclusiv lamaia despre care am vorbit? mierea? daca debutam cu glutenul ce aliment ar fi cel mai potriit? cerealele cu gluten? noi inca nu papam cereale, spre deosebire de toti pufii am impresia, noi avem interzis la cereale, as vrea sa stiu de cand ii pot da cereale.

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)




Dupa cum am mai zis, daca nu-mi pot asuma raspunderea (legala, medicala...), sfatul nu e medical, e ca de la o mamica de pe forum! Dar 2 chestii pot sa le afirm cu tarie: nu aborda diversificarea cu tupeu si nu da miere! Nici eu nu respect termenul recomandat de 3zile-o sapt intre introducerea unui aliment si a altuia, dar mai mult de unul nou pe zi nu introduc. Daca apare vreo reactie alergica (se poate si fara teren alergic!!!) nu stii de la ce e! Iar mierea are bacil botulinic, iar capacitatea stomacului de a-l degrada nu e atat de eficienta pana pe la 1 an. Nu ma intreba de ce la 1 an stie stomacul sa digere bacteria, ca stie mai repede, dar pt siguranta se recomanda 1 an.
In rest...medicul care il urmareste stie mai bine. Cereale teoretic se pot da de la 4 luni, dar daca piciul e mai grasut se pot amana sau chiar evita. Pt gluten aici se recomanda biscuitii (daca imi aduc bine aminte de la André) in combinatie cu fructele.
Cu lamaia eu as mai sta si nu vb de alea 2 pic pt a evita oxidarea rapida a avocadoului...dar nici mai mult de atat nu i-as da, ca-i foarte acida si totusi cu potential mai mare alergic.


Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput