Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.102

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

ruxita faine retete
xela ma servesc si eu cu musaca si tort
alexutzzza imi imaginez kt de incantat poate sa fie yannis knd ii faci asa ...si entuziasmat

alexandra a papat 110ml suc de mar cu morcov si akm se 'joaca' in tarc

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

daca nu e nici o tehnicutza pe aici, sa profit si mai zic:

cica sa ii amestec 2 fructe cu branzica de vaci (bio, de la magazin): juma de piersica, 2 cm de banana (RUXITA, dupa cum vezi, e vehiculata tare banana in cm,"size does count!"), 2 linguritze cereale, inclusiv cu gluten.

carnea de pui, cat o nuca, de 3 ori pe saptamana. amestecata in legume. de la 7 luni galbenus de ou. a zis sa iau pui bio. de unde?? adica eu am zis ca ala de tara e cam atzos si a zis sa iau pui bio de la magazin sa incerc...

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra


si tie ti-a zis sa-i dai gluten? cred ca s-a razgdandit comunitatea medicala in privinta "fara gluten pana la un an" si acum incearca sa retracteze... deci galbenus de ou dupa 7 luni... iaurt? tot dupa 7 luni?
Bravo pentru buna crestere! si gata controalele, ne vedem peste 6 luni asa a zis? nu mai e nimic de vazut decat la 1 an? achizitii psiho-motorii-limbaj, etc.? pe astea cine le inregistreaza?

fetele, ati reperat magazine bio? eu inca nu... vreau sa fac un mic stoc de bio si nu stiu unde sa merg pentru astea, de preferat un magazin cu produse certificate, ca altfel nu cumpar - merele mici si buboase nu ma inspira...



AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

wow, alexutza, ce frumoasa esti! (in poza 11 ...) si de Yannis nu mai zis nimic, stii ca la noi el e dragoste la prima vedere (iarasi din poze). Chiar seamana a grec! noi avem pretentia, nu foarte fondata, ca recunoastem din poze nationalitatea oamenilor, am facut si exercitii de acest gen, o gramada, de ex. sa diferentiezi un coreean, de un japonez, de un chinez... sa-ti dai seama dupa moaca omului daca e rus, sau roman, sau englez, sau... grec! uite, Yannis are clar moaca de grec... Pupam micul grec!

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





merci, esti o dragutza

Yannis e grec 100%, de cand s-a nascut toate prietenele, toata lumea imi zic
1 ca a luat tot numa' de la ta-su nimic de la mine
2 ca are fatza de grec get-beget

Pana si la aeroport la romani la controlu pasapoartelor mi-au zis de 2 ori sa nu plec cu copilu fara ta-su ca nu ma crede nimeni ca-i al meu! LOL!

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

ziua buna

am pierdut bunatate de mesaj, ca mi-au crescut unghiile si am apasat aiurea

noi furam la doctor, sper ultima data ca "bebe", ca teoretic mai mergem la un an, daca e totul ok

cica 7200 gr (a luat 600 gr), 70 cm, toate bune, vorbareatza si chiuitoare, de a ieshit dr. sa intrebe ce doreshte domnishoara

cand am zis ca papa putin tare, adik 1-2 linguri de papa, uneori nici atat, a zis ca daca am lapte in tzatze (fara drob de sare in spinare...) sa profitam pana la un an si ca pot sa ii dau jumate din cat ar trebui sa pape la varsta asta, respectiv 2 linguri rase de fructe amestec cu cereale la 10, 2 linguri rase de legume cu carne de pui la pranz, eventual iar cereale cu LM, 2 linguri, pe la 5. cica nu e ok sa ii dau zeama de la carne, are mult colagen, potential alergen, nu are fier (cum credeam eu).

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra



Felicitari pentru vestile bune! Cum adica doua linguri? De unde a mai venit si acest doua linguri? Sau doua linguri mancate sigur? Branza si puiul bio din magazin luate ca asa scrie pe ele sau a zis la misto? Pentru fier eu am zis ca pun spanac deocamdata...
Pupam Ema chiuitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

ziua buna

am pierdut bunatate de mesaj, ca mi-au crescut unghiile si am apasat aiurea

noi furam la doctor, sper ultima data ca "bebe", ca teoretic mai mergem la un an, daca e totul ok

cica 7200 gr (a luat 600 gr), 70 cm, toate bune, vorbareatza si chiuitoare, de a ieshit dr. sa intrebe ce doreshte domnishoara

cand am zis ca papa putin tare, adik 1-2 linguri de papa, uneori nici atat, a zis ca daca am lapte in tzatze (fara drob de sare in spinare...) sa profitam pana la un an si ca pot sa ii dau jumate din cat ar trebui sa pape la varsta asta, respectiv 2 linguri rase de fructe amestec cu cereale la 10, 2 linguri rase de legume cu carne de pui la pranz, eventual iar cereale cu LM, 2 linguri, pe la 5. cica nu e ok sa ii dau zeama de la carne, are mult colagen, potential alergen, nu are fier (cum credeam eu).

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra


felicitari,a crescut fff bine
deci trebuie dimi masa de fructe si la pranz cea de legume??? eu dau invers

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Xela ma bucur ca va place musacaua!

Danyelana la voi cum a iesit

Plateea WB!
In nici un caz nu esti mama ratata!
Rezumat iti fac io pe mess daca vrei
de ce nu incerci sa ii dai la biberon piureurile intr-o prima faza? Eu azi i-am pus de ex o masura de lapte praf in nicte nectarine la care mi s-a strambat ca toate cele acu 2 zile ptr ca erau mai acrisoare si le-a mancat de mama -mama! 220 ml dati toti cu linguritza! so...incearca si asa

Am pus poze mi-era lene sa le editez sa le fac mici dar intr-un final am pus. Am pus si una cu Yannis plangand sa vedeti fatza de terorist cautat prin aeroporturi cam asa mi-a fost cele 15 minute ale aterizarii , cred ca aia de la Olympic Airlines au mutra lui la "Wanted"

Cristies am murit de ras cu garga! Doamne cum a ajuns mancarea asa?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


cat e de elegant...m-am topit camasi si blugi...cavaler...e frumos de pica si mami e tare draguta

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Cristies merci de aprecieri. Rochitza am luat-o de la Ziggo cu fi-miu, a stat cuminte cat am probat 7 rochii si am iesit din magazin cu 2..cu ta-su nu as fi reusit sa probez atatea! Rochitza nr 2 o sa o vedeti in pozele de la botezul lui yannis ca o sa o port acolo.

in continuare: Super garga!!!

Cris D Felicitari ptr Ema, 600g a luat si Yannis in luna asta
Dr ne-au zis cam la fel ca si mie tot gluten dupa 6 luini cik e ok si branzica si ou dupa 7, carne de acum...

Spanac se poate pune in supitza si pasa? De unde il iau? ca presupun ca nu-i dau d-ala congelat...

Magazine bio aici pe B-vdul Decebal sunt 2, unul mai spre Muncii Green Feet parca ii zice si unul chiar langa Biokarpet (aproape de piata Alba Iulia) ii zice Naturalia. Inca nu am intrat in ele dar scrie afara ca au carne bio, fructe-legume bio, oua bio...

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

o sa scriu mare si rosu sa sara in ochi

FETELE CARE ATI FACUT PASAPORT LA BEBEI, CE ACTE V-AU TREBUIT SI CUM S-AU DESFASURAT OSTILITATILE?! CA NU IMI RASPUND AIA LA TELEFON SI SA NU MA DUC VACA...PLIIIZ!!!
MOOAMA...SCUZE PENTRU ATACUL ASUPRA OCHILOR....

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

neatza fetele!

sunt si eu shocata de veste, dar tot mi se pare ca s-a sinucis absolut stupid... ma incearca sentimente contradictorii... sinucigasii nu se prea bucura de compasiune din partea mea...

si eu care eram plina de entuziasm in dimineata asta! am adormit asta noapte foarte-foarte greu pe la vreo 3 si ceva sau chiar 4, din cauza de petrecere in vecini cu manele... sotul dormea bustean, eu nu... si m-am sculat si m-am dus la bucatarie si am rasfoit "alimentatia bebelusului" ... am gasit retete interesante una din ele testata chiar in dimineata asta:

1 piersica
1 avocado
1 lingura suc de portocale sau suc de mar cu vitamina C sau apa cu lamaie

piersica se curata de coaja, se taie bucati, se pune intr-un vas cu sucul natural si se lasa sa fiarba 3 min la foc mic. se lasa la racit. se taie avocado. se pune piersica fiarta si avocado in blender si se face un piure la care adaugi lichid astfel incat sa obtii o pasta cu o consistenta adecvata (varstei copilului).

Eu, neavand suc de portocale pentru bebelusi si nici suc de mar am facut cu apa cu lamaie (aviz cristies, remediu impotriva oxidarii fructelor si legumelor, se amesteca 1 cana de apa rece cu 1 lingurita suc de lamaie, se pastreaza la frigider si se adauga in mancaruri). A cam strambat din nasuc, cred ca a gasit piure-ul asa si pe dincolo - eu cu fiica-mea avem momente din astea - cand nu ne place ceva dar mai cerem o bucata - ne strambam cand mancam acel ceva desi ne "place"... cred ca si luli fiu-meu i-a placut desi s-a strambat...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Nu inteleg in ce ai fiert piersica aia neam... intr-o lingura de apa cu lamaie?
Eu stropesc legumele oxidabile (vanata, dovlecelul, avocado etc) pentru uzul nostru direct cu lamaie... esential la multe dintre ele e sa elimini surplusul de apa, de-aia se lasa pe servetele, n-am mai auzit sa pui apa pe ele...oricum pentru gaza nu voi folosi lamaie decat mult mai tarziu si probabil in ceai si din cauza potentialului alergen si din cauza aciditatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

o sa scriu mare si rosu sa sara in ochi

FETELE CARE ATI FACUT PASAPORT LA BEBEI, CE ACTE V-AU TREBUIT SI CUM S-AU DESFASURAT OSTILITATILE?! CA NU IMI RASPUND AIA LA TELEFON SI SA NU MA DUC VACA...PLIIIZ!!!
MOOAMA...SCUZE PENTRU ATACUL ASUPRA OCHILOR....

mama unui pui...Stefan


Numai certificat de nastere a lui BB si buletinele parintilor.
Copilu la purtator.
Se face poza acolo, cu rabdare.
Lume amabila.
La pranz bate vantu' e destul de gol.
Sunt Ghisee speciale de bebei cik...io cand am mers era oricum gol asa ca am intrat unde am vrut.

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput