Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.102

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Cris M de aprecieri. Bravo pentru mica printzesa mancacioasa! La mai multe mese copioase!

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Cris M de aprecieri. Bravo pentru mica printzesa mancacioasa! La mai multe mese copioase!

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


mersi sper sa pape in ritmul asta si in continuare

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

o sa scriu mare si rosu sa sara in ochi

FETELE CARE ATI FACUT PASAPORT LA BEBEI, CE ACTE V-AU TREBUIT SI CUM S-AU DESFASURAT OSTILITATILE?! CA NU IMI RASPUND AIA LA TELEFON SI SA NU MA DUC VACA...PLIIIZ!!!
MOOAMA...SCUZE PENTRU ATACUL ASUPRA OCHILOR....

mama unui pui...Stefan


A trebuit asa:
- certificat de nastere original si copie
- buletinele parintilor original si copie
- certificatul de casatorie original si copie
- chitante de la cec (vreo 2 milioane si ceva, stiu fetele alea)
- parintii si copilul in original

Sper ca n-am uitat nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

neatza fetele!

sunt si eu shocata de veste, dar tot mi se pare ca s-a sinucis absolut stupid... ma incearca sentimente contradictorii... sinucigasii nu se prea bucura de compasiune din partea mea...

si eu care eram plina de entuziasm in dimineata asta! am adormit asta noapte foarte-foarte greu pe la vreo 3 si ceva sau chiar 4, din cauza de petrecere in vecini cu manele... sotul dormea bustean, eu nu... si m-am sculat si m-am dus la bucatarie si am rasfoit "alimentatia bebelusului" ... am gasit retete interesante una din ele testata chiar in dimineata asta:

1 piersica
1 avocado
1 lingura suc de portocale sau suc de mar cu vitamina C sau apa cu lamaie

piersica se curata de coaja, se taie bucati, se pune intr-un vas cu sucul natural si se lasa sa fiarba 3 min la foc mic. se lasa la racit. se taie avocado. se pune piersica fiarta si avocado in blender si se face un piure la care adaugi lichid astfel incat sa obtii o pasta cu o consistenta adecvata (varstei copilului).

Eu, neavand suc de portocale pentru bebelusi si nici suc de mar am facut cu apa cu lamaie (aviz cristies, remediu impotriva oxidarii fructelor si legumelor, se amesteca 1 cana de apa rece cu 1 lingurita suc de lamaie, se pastreaza la frigider si se adauga in mancaruri). A cam strambat din nasuc, cred ca a gasit piure-ul asa si pe dincolo - eu cu fiica-mea avem momente din astea - cand nu ne place ceva dar mai cerem o bucata - ne strambam cand mancam acel ceva desi ne "place"... cred ca si luli fiu-meu i-a placut desi s-a strambat...

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Nu inteleg in ce ai fiert piersica aia neam... intr-o lingura de apa cu lamaie?
Eu stropesc legumele oxidabile (vanata, dovlecelul, avocado etc) pentru uzul nostru direct cu lamaie... esential la multe dintre ele e sa elimini surplusul de apa, de-aia se lasa pe servetele, n-am mai auzit sa pui apa pe ele...oricum pentru gaza nu voi folosi lamaie decat mult mai tarziu si probabil in ceai si din cauza potentialului alergen si din cauza aciditatii...

_
Povestea unei .
Cresc

nici eu n-am inteles in ce s-a fiert piersica, dar important e ca s-a fiert (am pus eu un pic mai multa apa).
si pe mine m-a deranjat ideea de aciditate din lamaie, dar m-am gandit ca se merita pentru vit C, nu m-am gandit la potentialul alergen , de fapt eu niciodata nu ma gandesc la potential alergen, ca n-am treaba, pentru mine diagnosticul de alergie e o jicnire sau incompetenta medicala (sunt cu vaca la capitolul asta, nu inteleg cum vine alergia)... o sa ma mai documentez... si da, a iesit un pic mai acrisoara, asta sa-l fi deranjat, acel pic de lamaie, nu era piersica gata acra? data viitoare o sa incerc cu suc natural de mar...
uite am mai citit retete, supe de legume drese cu un pic (nu stiu cat vine acel pic) de zeama de lamaie... cer sfat avizat - cata lamaie punem in mancarea bebelusului? si de la ce varsta?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

mersi muuult de tot!!!! ca tot sun la directia pasapoarte si suna ocupat.......si pot achita la orice sucursala cec taxa aia. mersi inca o data!
daaa, vazut poze din grecia.....frumoasa rochita si purtatoarea...am simtit brusc nevoia unui mare AMR adaugat la semnatura, care se va vedea la mesajul urmator
cris.d, branzica bio mi-a spus si mie sa iau...dar care o fi aia? scrie pe ea?....vad la fata locului....

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

o sa scriu mare si rosu sa sara in ochi

FETELE CARE ATI FACUT PASAPORT LA BEBEI, CE ACTE V-AU TREBUIT SI CUM S-AU DESFASURAT OSTILITATILE?! CA NU IMI RASPUND AIA LA TELEFON SI SA NU MA DUC VACA...PLIIIZ!!!
MOOAMA...SCUZE PENTRU ATACUL ASUPRA OCHILOR....

mama unui pui...Stefan


A trebuit asa:
- certificat de nastere original si copie
- buletinele parintilor original si copie
- certificatul de casatorie original si copie
- chitante de la cec (vreo 2 milioane si ceva, stiu fetele alea)
- parintii si copilul in original

Sper ca n-am uitat nimic

_
Povestea unei .
Cresc

parintii si copii in original?
cred ca si eu voi avea nevoie de pasaport... si imi displace ideea de a-l trambala prin transport cu zecle de ore... si zici ca numai 2 meleoane, ala biometric, nu? ala simplu cat costa sau numai biometrice fac?

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

o sa scriu mare si rosu sa sara in ochi

FETELE CARE ATI FACUT PASAPORT LA BEBEI, CE ACTE V-AU TREBUIT SI CUM S-AU DESFASURAT OSTILITATILE?! CA NU IMI RASPUND AIA LA TELEFON SI SA NU MA DUC VACA...PLIIIZ!!!
MOOAMA...SCUZE PENTRU ATACUL ASUPRA OCHILOR....

mama unui pui...Stefan


A trebuit asa:
- certificat de nastere original si copie
- buletinele parintilor original si copie
- certificatul de casatorie original si copie
- chitante de la cec (vreo 2 milioane si ceva, stiu fetele alea)
- parintii si copilul in originalSper ca n-am uitat nimic

_
Povestea unei .
Cresc




Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

sunteti bestiale!
ce dor mi-a fost de voi! Doamne, Doamne...
bine ca mai traiesc, sa pot fluturi cu voi!



I will survive...

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

ana_q - uite aici http://www.prefecturabucuresti.ro/paapoarte/298.html
si da, la orice sucursala cec se poate plati taxa

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristi (ian 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Catalutza - merci mult .

Haircut – m-a inebunit Andreea toata seara ca sa mergem si noi la petrecere cu tine. Da noi de ce nu mai mergem odata la petrecere ? A trebuit sa o aburesc ca v-ati dus voi inainte si daca e frumos veniti sa ne luati si pe noi ... Dar nu mai vine, de ce nu mai vine ?

Alexutza – ura!!! Mi-a iesit musacaua! Sotul a fost incantat, Andreea nici nu a gustat ca era burdusita de mancare cand a sosit acasa. Eu sunt multumita, comparativ cu cea locala zic ca stratul de bechamel nu a fost atat de generos. Acolo era stratul de bechamel de 1 deget ... Next time.

Ieri am facut si un tort, cred ca doar ptr mine ca ai mei nu prea sunt cu dulciurile. A iesit gustos, aspectuos si unde mai pui ca e si light cu crema de branza si frisca. Care mai doriti, care mai poftiti?

Am inceput sa refolosesc wrapul ca nu pot sa-l mai las pe pici nicaieri in deplina siguranta. In patut nu sta binenteles. Asa ca ieri a gatit agatat de mine. Imi aduceam aminte de prietena lui cris.d cand prajeam cartofii si vinetele ptr musaca. Tinut copilul intr-o parte, ferit de un zid, iar mana mea intinsa la maxim la wok-ul cu ulei. Circul de pe lume ...

Ratusca – Eu zic sa-i faci mai bine branzica din lapte normal cu grasime 3.5. E mult mai OK decat laptele praf care ti l-a recomandat Mr. X.
Noi azi dimineata am fost prin oras, am rezolvat niste treburi. Abia acum am vazut PM. Poate ne vedem vineri?
Si ptr restul fetelor ( se stiu ele) vineri, Moghioros ora 10?

Oani – sanatate multa pentru Andu!

Plateea – bine ai revenit!! Nu esti tu mama ratata, asta e clar. Ai terminat examenele?


Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristi (ian 2010)


Pe de o parte imi pare rau ca ti-am dat motiv de stres aseara pe de alta m-am tavalit de ras e de coma pustoaica ta, ma termina cat e de isteata si draguta

mmm, ce de papa bun gatit acrobatic

Eu incerc sa vin vineri, desi pe la 10 papa fructe, dar incerc sa ajung si eu, chiar daca mai tarziu putin



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput