Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (27)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Delia- sanatate multa . Eu le-as face reclamatie.
Daca mananc ceva expirat eu lesin. Cel mai teama mi-e sa nu se intample pe strada. Pe langa ca nu se uita nimeni la tine sunt in stare sa-ti fure portofelul si telefonul si sa te lase acolo.



Denisa, de bebe roz Maya Rebecca (06.04.2010)
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ROXANA - Pe Dami am nascut-o in noiembrie. Asa ca, pana a venit vara era deja maricica si nu mi-am mai facut griji in privinta tantarilor. Pe la 6 luni, daca ramaneam seara afara si mai bazaia unul, puneam nitel Autan pe marginea carutului si nu mai erau probleme.
Pe langa asta, eram mai putin paranoica.

Spre exemplu, nu stiam de capuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

la Ergo eu zic ca trebuie pus copilul ca si cum te-ar incolaci cu picioarele, deci picioare larg desfacute dar orientate in fat alui, nu in spagat/sfoara... Practic greuttaea lui se va sprijini asa pe fundulet, nu in desfacatura picioarelor :)

happyjoy nu stiu ce virsta are bebe al tau ca nu e scrisa data la semnatura... dar dupa 3 luni nu mai cresc asa de mult, deci 500 g/luna mie mi se pare normal. Pediatra mea care e de moda veche (dar mergem la ea pt ca are f multa experienta, a vazut mii de copii), ar vrea ca in primele 4 luni sa ia copiii 250 g/saptamina, dar eu citind in carti am vazut ca media pe saptamina e intre 120 si 240 g, asadr si 500 g/luna e bine :)
Sigur ca as vrea sa creasca si mai bine, ca m-am uitat pe graficul lui Vladimir si la 4 luni avea exact aceeasi greutate cu Floricica la 4 luni, dar Floricica s-a nascut cu 500 g mai "greu" ca Vladimir, deci rata lui de crestere e mai mica...
Eu in locul tau as fi f happy ca bebe vrea numai lm de la sursa, uita-te si tu pe aici cite mamici ar vrea sa fie asa si bebeii nu mai vor sa suga... Si Floricica respinge tetina, am incercat cu apa sau ceai, fara succes.
Daca e anemie, de ce nu incerci in continuare lm exclusiv plus picaturi fier? Si supliment intre mese cu suc de mere si morcov, 50-50%, bagat progresiv o data pe zi cite 5 ml, apoi 10 ml... etc? Ar aduce vit C si s-ar fixa mai bine fierul, iar zaharul din suc ar aduce mai multe calorii... Nu am nici un argument, dar senzatia mea e ca laptele ala deja preparat e de fitze, pt lenesi, mai si dai o groaza de bani pe el...
Floricica maninca putin, pare ca se satura repede, si ca sa-l fac sa manince mai mult il alaptez cam la 2,5 ore in loc de 3 ore, in acest fel pe parcursul unei zile ii dau o masa in plus :) Poate mai intrebi si alt pediatru, e cam pacat sa-l inveti cu forta cu lapte artificial daca copilul e asa atasat de tzitzi :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

happyjoy acum vad si eu ce e infantrini
nu e un lapte de fitze dar nici pt orice copil, e un lapte foarte caloric pentru cei desnutriti, cu anumite patologii:
fibroza chistica, paralizie cerebrala....etc doamne fereste, pentru bebelusii pana in 8 kg, care necesita interventii chirurgicale urgente
contine probiotice FOS/GOS, are 1 kcal/ml, grasime 48,5%
proteine 10%...
se administreaza oral si prin sonda pt cei care au nevoi speciale de nutritie

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

gabyhila ziceam de fructe in stare cruda ca pot irita intestinele la unii copii (cum a fost Vladimir) dar nu e musai. Se pare ca al tau e tare in matze :)) Copilul se plinge de dureri de burta, cse vad mucilagii in scaun, resturi edigerate...Dar resturi nedigerate e normal la inceput, pina se invata sa digere si altceva decit lapte... deci la tine pare totul ok :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Ce am plans......... de cand cu diversificarea Joy papa tot mai putin la tzitzi. Astazi la amiaza nu a mai vrut deloc. si am plans si m-am dat de ceasul mortii...

daca nu mai suge intru in depresie!! a adormit la titi dar de supt nu prea.... ce ma fac????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Bumbita, sa ai grija si pe pat, ca sunt ca niste rame acum, se sucesc si se tarasc intr-o secunda si imediat e jos!

Briza_marii, mersi. Dar sa stii ca noi nu avem dintisor inca...desi cred ca o supara, ca baleste si roade tot ce prinde si suge si mai des in ultimul timp...poate si din cauza caldurii, cine stie? Ca la noi sunt spre 30 de grade...

Dayanara, problema cu piesele mici de la jucarii o am si eu. La Tudor cumparam jucarii adecvate varstei pe masura ce crestea si nu aveam de ce sa ma tem. Dar acum tudor are jucarii cu piese mici si ii mai aduce si Alexiei sa se joace. De asta nici nu ii las singuri, tot timpul sunt in preajma lor...dar din nou e chestiune de fractiune de secunda, ca mai trebuie sa mai merg si eu la toaleta, sa mai mananc, sa mai fac de mancare si curat...

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

De vreo doua seri am adaugat 2 lingurite de orez cu roscove in biberonul de seara (130 ml) nu in ideea de a ingrasa aiurea mandrutza sau de a incepe diversificarea ci in ideea in care adoarme satula si nu se mai trezeste des noaptea. Merg, asadar, pe schema pe care a expus-o si Oana.
ROXI cercelusii sunt superbi! Mi se pare f interesant ca aveti o varietate de modele si poti alege ce-ti doresti si ce-ti place. La noi sunt la "moda" tortitele...
Am primit din Spania niste cercelusi cu surub tare draguti. Sunt ca niste bobite iar in spatele urechii surubul este "mascat" de aparatoarea de care vb si tu. I-am mai cumparat si eu o alta pereche, in forma de floricica, pe care o va purta, cel mai probabil, de anul viitor pentru ca-s o idee maricei pentru urechiutele ei.
Anyway... abia astept pozici cu scumpiliciul mic cu cercelusii noi!
DENISA sa stapaniti sanatoase/sanatosi ergo-ul. Din ce-am vazut in poze, pe net, se poate folosi pana se fac copilutzii mai maricei. Imi place atunci cand se monteaza in spate.. ca un rucsac.. si sta bebe mic in el. O sa creasca Maya si va avea vizibilitate mai mare...

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteropipan spune:

salutare!!!!!
fetelor nu am reusit sa citesc cap trecut
am avut atata treaba azi....am facut si masa pt cumnatul meu...aranjat hainutele din vacanta plus cumparaturile...am bagat vreo 2 masini...siiiii am BALACIT-O PE FIIMEA cu noul ei colacel
a fost distractie maxima pt toti

de marti pana ieri am fost in insula SYMI, o insulica la o distanta de aprox 2 ore cu ferryboat-ul.....unde are soacra-mea o casuta de vacanta....a fost super...m=am balacit cu sotul, ne-am plimbat in port cu totii, am facut plaja, gratar,etc....super super, a fost de vis.
m-a cam capiat pitica cu noptile ei nedormite dar in rest a fost cel mai bun si fericit copil....toata zoua radea la toata lumea, s-a jucat cu jucarile ei, "vorbit" cu toata lumea....

si sa va spun mai nou ce face.....descopera fata lu' mami ei...ma mangaie pe fata si se uita atent atent si imi zambeste....de ma da in fund


aaaaa, si azi e zi mare....la ora 12 a baut fiimea 170ml nu mi-a venit sa cred.....de atunci insa a mai papat acum putin dintr-o tzatzica si 100ml lp.



p.s. am pus pozici sa va delectati cand aveti timp

va pupicim



CEA MAI FERICITA MAMICA DE PRINTESA DULCE, ASTEROPI IOANNA
8 MARTIE 2010 a venit pe lume minunea mea!!!!!!!!
http://www.flickr.com/photos/asteropipan/?saved=1
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1aeea6bcec93163a416ed
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a28f56dddfa1956b072f9d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

foarte frumoase pozele, asteropi,deosebite ca intotdeauna

rebiana ce.s roscovele? doarme mai bine acum?
merci pt info cu cerceii si tie si denisei si toate care mi-au raspuns

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput