Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (89)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Ieri imi povestea soacra-mea ca stie pe cineva care are un copil mai mic decat fi-mea cu 2 saptamani si ii da mancare (din ce gateste pentru ei). Si ii inmoaie paine in ciorba si tocana si ce mai mananca...! Si zic: fiecare isi creste copilul cum vrea!", si-mi raspunde: "Da, dar are 8 kg si 1/2", unde Cristi are 6 kg si 1/2.
Ma duc sa-i fac o friptura de mar cu piersica.

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Citat:
citat din mesajul lui lia_2009

danyelana sa-mi spui cum il suporti cam peste 2 luni de zile. si mie gine mi-a recomandat tot mirena dar am citit despre el si mi-a fost teama. imi este teama de oricare altul. intre timp am mai consultat un gine si mi-a zis ca pana la 6 luni de la nastere nu imi pune inca n-am discutat tipul de sterilet.



Mie gine mi-a zis ca e cel mai bun la ora actuala si de aia il recomanda (8/10 femei cu sterilet il folosesc) iar de pus el a zis ca se poate la 3 luni dupa nastere. Dar trebuie sa fii reglata sau sa iei Cerazzette. O sa te anunt cum ma simt




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire






ce inseamna reglata? poate "regulata"? ca altfel n-are sens steriletul... eu n-am mai fost la gine sa ma repare pentru "placeri" (asa i-am cerut, sa ma repare pentru placeri) si a inceput si epiziotomia sa mi se desprinda ... sau asa mi se pare cel putin, sper sa fie numai o aberatie de-a mea si un control sa ma lamureasca... dar daca vreau interventie, tre sa fiu "curata ca lacrima" si am impresia ca am candida, ca ma tot deranjeaza... stie cineva vreo metoda sigura si naturista de tratat candide?

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!


Eu m-am tratat cu spalaturi cu bicarbonat si tamponari cu iaurt (da, in interior) si am scapat. Dar sunt ovule care se permit in alaptare. Mai bine mergi la dr zic eu ca poate cine stie ce altceva e si tu tratezi candida...si oricum e posibil sa nu cedeze asa usor la bicarbonat. Vezi ca bicarbonatul se cumpara de la farmacie ca e special pt uz medical, nu cel alimentar.

Sper sa treaca repede ca numai eu stiu cat te poate chinui un rahat de candida. Si cred ca Danyelana se referea la mestruatie regulata ca sa iti poata pune steriletul.

Catalutza mami de Irina



am inteles ca ar fi fot de menstra, am facut si io o gluma, ca io n-am de niciun fel, nici regulata, nici neregulata, dar vreau sterilet (mai precis barbatu-meu)... despre goange am facut analize si iar mi-a iesit acel streptococ care s-a negativat apoi iar pozitivat si sotul n-a vrut tratament cu antibiotic si m-am suparat pe el si am zis ca pupa "sex" la pastele calului cu atitudinea lui (ce inseamna sa nu vrei sa iei o pastila chiar daca e de-an-tranta, cum zice el, absolut degeaba si eu care am bagat in mine atatea pastile si am trecut prin atatea chinuri si inca nu le-am terminat... na, sunt furioasa si defulez) si de la tratamentul cu antibioice fac candida, exclud alta goanga ca n-am avut de unde (la analize a iesit doar acel streptococ, iar dupa antibio poate iesi doar candida, nu?)

din unele lecturi de-ale mele (formula as) am inteles ca e foarte rezistanta candida asta, uite o sa incerc ce mi-ai sugerat tu (mi-am pus si ovule), mersi de sfat, o sa-ti zic daca a fost eficient.

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neata si de la noi!

Mai scrieti si voi o pagina pana ma iubesc eu cu matza abia trezita si ma intorc sa schimb capitolul.

Vreti sa votati o delfinitza in concurs?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Hm vb de dilatare manuala, eu am facut ceza dar a trebuit sa ma dilate manual ca sa destinda putin uterul ca cica altfel nu putea sa taie....dar culmea nu m-a durut. Poate si pt ca m-a dilatat dr...aveam dilatatie 2 si mi-a zis ca o sa ma doara si ma tot intreba, te doare, io nu, hai mahcum sa nu te doara? eu ca nu ma doare ok simteam o jena dar doar atata si m-a dilatat pana la 4. Am plecat acasa sa imi iau bagajul si cand m-am intors aveam dilatatie 7 si nu ma durea nimic dar nimic nici urma de contractii. Mi-a zis ca as fi nascut ff bine natural . Vise taica!



io am zis ca e inuman sa te doara in halul asta o nastere si ca asta ar putea fi o cauza a extinctiei rasei umane, durerea insuportabila la nastere... cand ma apucau durerile mari ma gandeam ce prostie e sa faci sex! si uite consecinta... o alta varianta e ca prin selectie naturala sa faca copii femeile care pot naste fara dureri si fara suferinta multa si i(nu)tila, adica femeile cu caracteristicile anatomice corespunzatoare... cele care presteaza nasteri fulger si cu dureri minime, vai ce le invidiez!!! eu mai vreu un copil si pe zi ce trece imi trece si dorinta de a-l mai face numai cand imi amintesc prin ce am trecut (si la prima nastere parca n-a fost asa greu, dar atunci m-au lasat sa ma desfasor in voie, sa ma catzar pe pereti, sa ma plimb, sa ma tarasc, sa urlu - la fiumeu insa am avut vreo 10 spectatori si am fost tinuta legata la monitor, oxigen, de maina, etc.) - m-a emotionat f. mult povestea unei tipe paulush care a nascut acasa... cum spuneai, vise!

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!


E posibil ca tu sa si fi uitat cum a fost cu Ela. Cat despre mine, eu suport destul de usor durerea, dupa operatie nu am cerut calmante decat din 4 in 4 ore. O asistenta cand s-a uitat pe fisa a zis ca am innebunit ca ea a cerut (tot la ceza) la 2 ore si ca asa se cere in primele 24 h. Am facut doar 3 doze, apoi am renuntat la celalalte 3 si am facut doar inca 2 algocalmine pana am iesit din spital. Am inceput sa umblu la 8 ore dupa ceza, iar a doua zi de cand am iesit din spital am fost la paine . Dar asa am fost mereu, nu prea am simtit durerea in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Ayanna, foarte frumos cum stii sa zici fiecareia dintre noi, 2-3 cuvinte, care chiar inseamna mult pentru fiecare! sa stii... am dedus ca "noi" fetele te bim si te asteptam si ne place sa te citim, deci don't... cum poti a-i zici lui cri-mario sa nu stea dupa cortina, cand tu asta vrei sa faci?

ai intuit bine intebarea la quiz-ul meu, m-ai distrat pentru grija fata de sotz, sa se aleaga si el cu ceva din afacerea asta, cu jolica sotzului meu de ex. nu-i place de jolina, desi s-a zgait cu placere la ea in "Bewolf" (numai pentru atata lucru s-a uitat la film, mai exact)... si cum l-am ratat pe Keanu nu inteleg, preferatul meu... de fapt stiu, cand ai un coleg care seamana cu Keanu Reeves e mai periculos sa te dedai fanteziilor.

Si eu as alege Angelina Jolie si pe... Christian Bale sa zicem, e foarte masculin si hot... dar febletea sufletului ramane Keanu Reeves si nu doar la tinerete... aaa, si sa nu uit de George Clooney

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Citat:

Si dupa aia asa dor mi s-a facut de al meu pisoi...de am vrut sa il iau in pat cu noi. Si nu a durat mult si a cerut . Parca nu ma mai satur de ei





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta


Sunt geloasa pe toate cele care alaptati. Cred ca e o chestie foarte intima, ceva ce poti sa imparti doar cu copilul tau, simti ca nimeni altcineva nu poate sa faca asta in locul tau si te simti bine stiind ca bebe e dependent de tine. Cu biberonul poate oricine sa-i dea.
Na ca mi-au dat lacrimile...
Una peste alta, avem niste copii frumosi, fiecare are ceva special. Si e nemaipomenit sa fii mamica. Da' ce m-o fi apucat azi ca de obicei nu sunt asa sentimentala? Eu sunt capricorn, om cu picioarele pe pamant, rational si calculat. Cred...

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)



TOATE suntem mamici, fie ca alaptam, fie ca nu!




Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_y spune:


am ajuns in bucuresti...in sfarsit...

vai ce dor mi-e de casuta mea

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

am si eu o problema existentiala

as vrea sa ii dau lui bebe brazica facuta in casa..am vazut ca exista mai multe variante dse preparare, cu tablete de Ca, cu lamaie..oare care o fi mai buna?


-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

pozele noastre


parerea mea ca cea cu calciu

si nu ii mai dai ca supliment daca ii dadeai

si branzica strange la stomac si cica si marul
deh de-ale nostre

Dana, mamica de cretzulin Dragos Andrei (27.12.2009)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Citat:

Si dupa aia asa dor mi s-a facut de al meu pisoi...de am vrut sa il iau in pat cu noi. Si nu a durat mult si a cerut . Parca nu ma mai satur de ei





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta


Sunt geloasa pe toate cele care alaptati. Cred ca e o chestie foarte intima, ceva ce poti sa imparti doar cu copilul tau, simti ca nimeni altcineva nu poate sa faca asta in locul tau si te simti bine stiind ca bebe e dependent de tine. Cu biberonul poate oricine sa-i dea.
Na ca mi-au dat lacrimile...
Una peste alta, avem niste copii frumosi, fiecare are ceva special. Si e nemaipomenit sa fii mamica. Da' ce m-o fi apucat azi ca de obicei nu sunt asa sentimentala? Eu sunt capricorn, om cu picioarele pe pamant, rational si calculat. Cred...

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

uite ca sa te consolez, iti zic ca eu nu pun atata pret pe aceasta dependenta - urac chiar aspectul asta, sotzul mi se burzuluie, ca eu sunt doamna cu tzatzele, deci o doamna foarte importanta in viata fiului meu, si ca sunt o tzatza mare ambulanta si ca in sfarsit a venit tzatza acasa... da, alaptatul e fantastic, pentru unicitatea si intimitatea legaturii, pentru beneficiile reale pentru sanatatea bebelusului, pentru dezvoltarea lui psihica si emotionala si ca sa nu uitam si de confortul psihic si fizic al mamei (acele contractii de data asta placute ale uterului in timpul alaptatului)... dependenta de tzatza mi se pare o adevarata drama pentru copil! zau asa! daca nu reusesti sa ajungi la timp acasa si ma opresc cu scenarita doar la aceasta temporara despartire de copil, nu indura coilul cele mai cumplite momente din viata lui? si foame si furie si revolta si protest si etc... cand nu sunt eu alaturi si nu le reuseste sa-l linisteasca repede dupa plansul convulsiv inca o perioada buna de vreo juma de ora ofteaza saracul din strafunduri, semn ca suferinta lui a fost cumplita... un copil alaptat cu LP nu sufera atata din cauza lipsei (nu duce lipsa) si nu va ofta atat de trist, va fi mai independent si mai putin traumatizat de scurtele despartiri de mama...

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

va pup pe toate ...nu am avut net si sunt cu toti 3 copii de dimineata pana la 7 cand vine sotul ...sunt rupta...intr-o saptamana am slabit 2 kile
am de recuperat 4 capitole,dar nu am timp nici sa respir,alexandrei cred k ii ies dintii k plange tare mult
am vazut k a castigat Iuria ...super atre!!! felicitari lorex ,dar daria????
si ca au fost eliminati cativa...super...ma bucur ca s-au prins de aia care au facut manevre...

am votat si eu pufuletii ptr sapatmana asta...DOAR pufuletii

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

aici puteti vota o printesa

varsta Alexandrei

Mergi la inceput