Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (89)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Citat:
citat din mesajul lui lia_2009

danyelana sa-mi spui cum il suporti cam peste 2 luni de zile. si mie gine mi-a recomandat tot mirena dar am citit despre el si mi-a fost teama. imi este teama de oricare altul. intre timp am mai consultat un gine si mi-a zis ca pana la 6 luni de la nastere nu imi pune inca n-am discutat tipul de sterilet.



Mie gine mi-a zis ca e cel mai bun la ora actuala si de aia il recomanda (8/10 femei cu sterilet il folosesc) iar de pus el a zis ca se poate la 3 luni dupa nastere. Dar trebuie sa fii reglata sau sa iei Cerazzette. O sa te anunt cum ma simt




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire






ce inseamna reglata? poate "regulata"? ca altfel n-are sens steriletul... eu n-am mai fost la gine sa ma repare pentru "placeri" (asa i-am cerut, sa ma repare pentru placeri) si a inceput si epiziotomia sa mi se desprinda ... sau asa mi se pare cel putin, sper sa fie numai o aberatie de-a mea si un control sa ma lamureasca... dar daca vreau interventie, tre sa fiu "curata ca lacrima" si am impresia ca am candida, ca ma tot deranjeaza... stie cineva vreo metoda sigura si naturista de tratat candide?

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

multam de cofeee

am nevoie ca am av o noapte ...a la jiji...acu inca doarme....

fetili...dau de baut..mancat....monti..antimonti...ce vrea papila voastra...am luat 8.25...asa ca....salut voios de pioner

mai citesc din urma

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...


Bravooooo!!! e foarte bine 8,25! iti zicem noi daca vrei "jurnalista noastra" daca sotul tau nu te scoate din "inginera lui"...

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

am si eu o problema existentiala

as vrea sa ii dau lui bebe brazica facuta in casa..am vazut ca exista mai multe variante dse preparare, cu tablete de Ca, cu lamaie..oare care o fi mai buna?


-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Citat:
citat din mesajul lui lia_2009

danyelana sa-mi spui cum il suporti cam peste 2 luni de zile. si mie gine mi-a recomandat tot mirena dar am citit despre el si mi-a fost teama. imi este teama de oricare altul. intre timp am mai consultat un gine si mi-a zis ca pana la 6 luni de la nastere nu imi pune inca n-am discutat tipul de sterilet.



Mie gine mi-a zis ca e cel mai bun la ora actuala si de aia il recomanda (8/10 femei cu sterilet il folosesc) iar de pus el a zis ca se poate la 3 luni dupa nastere. Dar trebuie sa fii reglata sau sa iei Cerazzette. O sa te anunt cum ma simt




Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire






ce inseamna reglata? poate "regulata"? ca altfel n-are sens steriletul... eu n-am mai fost la gine sa ma repare pentru "placeri" (asa i-am cerut, sa ma repare pentru placeri) si a inceput si epiziotomia sa mi se desprinda ... sau asa mi se pare cel putin, sper sa fie numai o aberatie de-a mea si un control sa ma lamureasca... dar daca vreau interventie, tre sa fiu "curata ca lacrima" si am impresia ca am candida, ca ma tot deranjeaza... stie cineva vreo metoda sigura si naturista de tratat candide?

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!


Eu m-am tratat cu spalaturi cu bicarbonat si tamponari cu iaurt (da, in interior) si am scapat. Dar sunt ovule care se permit in alaptare. Mai bine mergi la dr zic eu ca poate cine stie ce altceva e si tu tratezi candida...si oricum e posibil sa nu cedeze asa usor la bicarbonat. Vezi ca bicarbonatul se cumpara de la farmacie ca e special pt uz medical, nu cel alimentar.

Sper sa treaca repede ca numai eu stiu cat te poate chinui un rahat de candida. Si cred ca Danyelana se referea la mestruatie regulata ca sa iti poata pune steriletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Citat:

Si dupa aia asa dor mi s-a facut de al meu pisoi...de am vrut sa il iau in pat cu noi. Si nu a durat mult si a cerut . Parca nu ma mai satur de ei





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta


Sunt geloasa pe toate cele care alaptati. Cred ca e o chestie foarte intima, ceva ce poti sa imparti doar cu copilul tau, simti ca nimeni altcineva nu poate sa faca asta in locul tau si te simti bine stiind ca bebe e dependent de tine. Cu biberonul poate oricine sa-i dea.
Na ca mi-au dat lacrimile...
Una peste alta, avem niste copii frumosi, fiecare are ceva special. Si e nemaipomenit sa fii mamica. Da' ce m-o fi apucat azi ca de obicei nu sunt asa sentimentala? Eu sunt capricorn, om cu picioarele pe pamant, rational si calculat. Cred...

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Hm vb de dilatare manuala, eu am facut ceza dar a trebuit sa ma dilate manual ca sa destinda putin uterul ca cica altfel nu putea sa taie....dar culmea nu m-a durut. Poate si pt ca m-a dilatat dr...aveam dilatatie 2 si mi-a zis ca o sa ma doara si ma tot intreba, te doare, io nu, hai mahcum sa nu te doara? eu ca nu ma doare ok simteam o jena dar doar atata si m-a dilatat pana la 4. Am plecat acasa sa imi iau bagajul si cand m-am intors aveam dilatatie 7 si nu ma durea nimic dar nimic nici urma de contractii. Mi-a zis ca as fi nascut ff bine natural . Vise taica!

Catalutza mami de Irina



io am zis ca e inuman sa te doara in halul asta o nastere si ca asta ar putea fi o cauza a extinctiei rasei umane, durerea insuportabila la nastere... cand ma apucau durerile mari ma gandeam ce prostie e sa faci sex! si uite consecinta... o alta varianta e ca prin selectie naturala sa faca copii femeile care pot naste fara dureri si fara suferinta multa si i(nu)tila, adica femeile cu caracteristicile anatomice corespunzatoare... cele care presteaza nasteri fulger si cu dureri minime, vai ce le invidiez!!! eu mai vreu un copil si pe zi ce trece imi trece si dorinta de a-l mai face numai cand imi amintesc prin ce am trecut (si la prima nastere parca n-a fost asa greu, dar atunci m-au lasat sa ma desfasor in voie, sa ma catzar pe pereti, sa ma plimb, sa ma tarasc, sa urlu - la fiumeu insa am avut vreo 10 spectatori si am fost tinuta legata la monitor, oxigen, de maina, etc.) - m-a emotionat f. mult povestea unei tipe paulush care a nascut acasa... cum spuneai, vise!

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Si eu am avut parte de masaj la nastere! De mai multe ori, ca eu dupa 5 ore de cand s-a rupt apa aveam dilatatie 2 cm. Si de frica aveam tensiunea f. mica si nu puteau sa faca altceva decat sa astepte sa-mi revin, dar eram atat de speriata, si niste dureri... Dimineata aveam vanatai in frunte si nu stiam de ce; bagasem capul intre gratiile de la pat. Nashpa masajul. Si nu putem vorbi la telefon ca bruiam aparatele alea cu care ma monitorizau. Si cand a venit dr. am crezut ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior. De-atunci totul a mers repede. Poate si faptul ca am avut incredere in el mi-a schimbat starea de spirit. Era un fel de Superman.
Prea multi "si" dar nu mai stau sa corectez.

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

si eu dupa nastere aveam in palme urme stacojii-vinetii si la picioare rani sangerande - la maini cum am strans de bare si la picioare cum m-am frecat de masa... la mine n-a fost Superman, a fost Baba Cloanta care urla si ma facea proasta... (nu doctorita, ci sefa de tura, cum v-am spus am avut audienta maxima).

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Citat:

Si dupa aia asa dor mi s-a facut de al meu pisoi...de am vrut sa il iau in pat cu noi. Si nu a durat mult si a cerut . Parca nu ma mai satur de ei





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta


Sunt geloasa pe toate cele care alaptati. Cred ca e o chestie foarte intima, ceva ce poti sa imparti doar cu copilul tau, simti ca nimeni altcineva nu poate sa faca asta in locul tau si te simti bine stiind ca bebe e dependent de tine. Cu biberonul poate oricine sa-i dea.
Na ca mi-au dat lacrimile...
Una peste alta, avem niste copii frumosi, fiecare are ceva special. Si e nemaipomenit sa fii mamica. Da' ce m-o fi apucat azi ca de obicei nu sunt asa sentimentala? Eu sunt capricorn, om cu picioarele pe pamant, rational si calculat. Cred...

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


Mandruta,daca imi permiti sa iti spun,cred ca asa cum ii dai tu cu biberonul nimeni nu o face,ca alaptezi sau ca ii dai cu biberonul tu tot mama copilului esti si el simte,simte cand ii da papa mama,parerea mea..............si daca ii dai in brate sa manance sau in pat(ca si cum ai alapta) copilul iti va zambi,sau ca ii dai in carut el tot iti zambeste,doar esti mamica lui

Simona ,mami cu 2 iminimioare(sotior si printesica)

a treb sa editez ca vad ca fac niste greseli gramaticale,de parca nu as fi fost la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Na, ca m-am ofticat, asa ca ma duc s-o iau in brate s-o mai rasfat putin!


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Am vazut pozele cu Kiti. Ce frumos ca sta singur in fundulet!
A mea nu sta, dar nici culcata nu-i mai place...
Imi place cum sta in lighenas. Zambaret si pe mami la fel de zambareata!

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


A fost oprita apa calda toata ziua si asa am testat ptr prima data spalatul la lighenas. Ca nu imi plac in mod deosebit servetelele umede. Si uite asa, cand a venit ta-su, am zis, sa il spalam si iar apa oprita . Spre satisfactia lui Kiti

Si da, aseara m-am uitat la pozele pufuletilor nostri, si parca mi-a sarit in ochi pisicuta ta.

Oricum, sunt mandra de pufuletii nostri. Frumosi, frumosi foc!

Si dupa aia asa dor mi s-a facut de al meu pisoi...de am vrut sa il iau in pat cu noi. Si nu a durat mult si a cerut . Parca nu ma mai satur de ei





Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 10 pan'la nunta

ieri ti-am citit povestea nasterii si m-a impresionat (dar era prea tarziu sa mai scriu si comentarii) si ti-am vizitat galeria cu puiul tau care ti-a schimbat viata, foarte frumos... recunosc ca atunci cand citesti povestea nasterii, vezi cu alti ochi copilul in cauza, foarte dulce! si l-am admirat si cum incearca el sa se ridice in maini, si cum sta in funduletz si cum face baita la lighenash, bravo de progrese si mamica pentru curaj.

...si mi-am amintit de fii-mea cum facea baitza la lighenash la tzara - atunci cand vroiam s-o scot apuca cu ambele maini de marginile ligheanului si tragea de el in timp ce eu trageam de lighean, astfel se inalta ligheanul de la podea cu vreo 5 cm - fortzoasa fii-mea!

AMR 10 k(z)ile, si se duc cate unul pe zi!

Mergi la inceput