Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem
Tin sa precizez, apropos de asta, ca o admir si o invidiez pe CRIS_MARIO…cum isi face ea timp si rabdare sa raspunda din urma... hm, recunosc ca e cam ‚extraterestra’ pentru mine, ca prea organizata si ordonata e.



mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



Iar eu te apreciez pentru mesajele consistente scrise la ore inaintate.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Buna seara

Defapt buna-noapte Mesajul era progtramat pt 10 seara dar abia acum am mai ajuns la calc

Intru mai rarutz ca-i mai dragutz ... Sambata avem botezul si am alergat o gramada zilele astea pt ca nasa abia marti si-a dat seama ca sambata e botezul si mai avea o gramada de cumparat . Eh asta e !! Tineretea

Si acum ca sa ma laud Mini a luat 3 cm in 2 sapt .. avem 59cm si cred ca am ajuns pe la 5 kg jumate . Mai nasol cu caldura .. Nu ii mai arde de papa .. doarme f mult .. cam agitat dar doarme .. e mereu somnoros .. in schimb o sa-i maresc doza de cereale ca vad ca nu il mai satura cat ii dau acum .. 80ml supa + 3 linguri jumate de cereale .

Ce vroiam sa spun ...

cristies cred ca te stresezi un pic cam mult cu diversificarea .. citesti f multe si lucrurile la un moment dat se vor bate cap in cap .. pana la urma tot cum o sa-ti vina pe moment ai sa faci .. si iti spun sigur ca odata si odata iti vei incalca regulile. Hai ca nu e draqul atat de negru si nu e chiar asa de greu cu papa lor. El iti va spune sg ce vrea sa pape si ce nu. Important este sa nu-l fortezi sa pape ceva ce nu-i convine

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Buna seara fetele mele dragi!


Vorbeati la un moment dat despre bebei si achizitiile lor de pana acum…la noi ce sa va zic?! La 4 luni si 3 saptamani si 2 zile (pura coincidenta, nu are legatura cu filmul!) fii-mea inca nu face rostogoliri de pe burta pe spate si invers…se intoarce pe o parte, dar ramane asa sau eventual revine in pozitia initiala, dar banuiesc ca asta se intampla din cauza ca nu-i place sa stea deloc pe burta…pune nasul in perna si tipa si plange cu niste lacrimi de mi se rupe inima, asa ca n-am insistat prea tare cu subiectul. In schimb ii place se stea ridicata in fund si in picioare…se sprijina foarte bine pe picioare, dar mi-e cam teama s-o tina sa, ca na…e inca cruduta. Tine jucarii in mana, le agita ca sa faca zgomot, bolboroseste si scuipa cand e suparata, rade in hohote daca fac ‚hapciu’ sau scot diverse sunete sau onomatopee, ma mangaie pe fata, ma prinde de nas, daca stau cu spatele ma striga acolo in limba ei folosind tonuri din ce in ce mai inalte pana o bag in seama, imi ofera in fiecare dimineata cate-un zambet din ala pana la urechi de ma topesc toata si…nu mai stiu…face multe. Si probabil tot multe sunt cele pe care nu le face si ar trebui sa le faca…sincer, nu contorizez exact acest lucru. La un moment dat tot studiam subiectul si eram foarte concentrata pe evaluat si comparat cu diferite scale, dar din fericire m-am trezit la timp si am decis sa mai las deoparte cartile si sa ma bucur de copil…si asta fac acum. Nush ce ar trebui sa faca exact la varsta asta, dar eu ii vad evolutia zilnic si mi se pare ca e ok. Backgroundul meu informational si instinctele legate de acest subiect nu par sa ma contrazica.



Va pupacesc.






mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



Parca vb de Yannis al meu .. exact ce zici tu acolo face si el .. mai putin plansul cu nasul in perna .. el doarme numai pe burtica de vreo sapt asa .. Numai vrea leganat pe picioare .. numai vrea pe spate .. vrea doar pe burtik ..

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Azi am fost aproape mai toata ziua afara cu motata, la 7 seara am intrat in casa si am facut cat de cat ordine, ca vorba lui Cris vine sanepidul noi avem un parc tare dragut cu pomi plini de flori si trandafiri (i-ati vazut in poze) foarte aproape de casa, asa ca incerc sa stau cat mai mult la aer cu puiuta mica. Insa nu intotdeauna pot iesi atat de mult ca azi. Ea doarme in carut, daca-i e fomica ii dau titi in parc, m-am dezbarat de orice inhibitie, inainte nu as fi alaptat in public neam, insa ince, incet m-am obisnuit cu ideea ca este un lucru absolut firesc si nu ma mai deranjeaza deloc. A papat motata, am pus-o la somnic, am calcat, mancat si am reusit abia acum sa recuperez capitolul trecut.


Cristies pentru linkuri.
Mariucasara, Cristies, Cris.d, Ruxita, va multumesc din inima pentru raspunsurile voastre, inseamna enorm pentru mine, mi-ati incalzit inima!
Ruxita tu m-ai intrebat daca problema este surmenajul. Nu, nici pe departe, Lorena este un copil cuminte. Este pentru prima oara cand imi vars amarul pe forum, de ceva timp simt ca nu mai pot comunica cu taticul Lorenei, (nu suntem casatoriti, urma sa o facem). Stiu ca ma iubeste si eu il iubesc, insa am luat hotararea de a ne desparti pentru ca asa pur si simplu nu mai putem continua, ne amaram viata unul altuia. Din cauza certurilor, gandurilor neplacute si a stresului am ajuns ca de multe ori sa fac lucrurile pe pilot automat, nu mai reusesc sa ma concentrez pe ea, uit sa-i vorbesc, sa o gadil, sa o pup, iar ea este un copil atat de dulce si nevinovat( ca de altfel toti) incat mi se frange inima cand imi dau seama ca gresesc fata de ea. Incerc sa fiu o mama cat mai buna, incerc sa iau deciziile corecte, insa nu vreau ca puiuta mea sa creasca intr-un mediu toxic. Na ca m-am descarcat, dar stati asa ca de abia de acum inainte voi intra cu adevarat in butoi, pentru ca daca nu l-as fi iubit, ar fi fost usor.. ei lasa ca trec si peste asta, s-apoi ce nu te omoara te face mai puternic se zice, nu?

Fug la somnic ca e deja tarziu si maine dimineata am intalnire in parc cu o mamica.

de Lorena 03.03.2010

www.youtube.com/watch?v=c084hiyrgqs" target="_blank">In centrul de activitati
www.youtube.com/watch?v=Kw4qfVSVRJE" target="_blank"> In parc cu mami
www.youtube.com/watch?v=4ABn6JJ7oi8" target="_blank">Lorena vorbeste
www.youtube.com/watch?v=vMR8Vn-ctSk" target="_blank">Suzeta buclucasa

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neata fetele,am facut cofee 4 all...

al3csa succes cu pregatirile si distractie placuta maine! ce bine a crescut mini

decenuela,bine ca nu s-a lovit jiji...despre bibe,atata timp cat tu simti ca asa trebuie sa il dai ,indiferent de reactia noastra,luca tot culcat o sa bea

carmita of,draga mea...suntem alaturi de tine,indiferent de ce hotarare vei lua

nikole......diamant?...as vrea io...e cuart fumuriu ..dar efectul in poza e tare de tot ...multumesc

danyelana distractie placuta si voua la botez!pupici pt arthur si mamica



mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

alexutzzza,daca vrei sa-i dai suc de morcovi lui yannis,se poate si fara aparat,dar e mai greu pt tine ...trebuie sa razui morcovul pe razatoarea mica si il storci prin tifon/compresa/bucata de fasha...lucrezi juma de ora pt juma de ceshcutza de suc......memoria mea functie...cand radu era mic,mi-am cumparat storcator de fructe doar cand fimiu avea aproape un an[gandeste-te cate legume/fructe am razuit/stors!]

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

good morning ...goood ... k am dormit tare bine

multam de cofe mamidepuiuti
edit: ca sa-i multumesc lui Mp de cofe

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Carmita imi pare f. rau de ce citesc. Nu e usor sa iei asemenea decizie, dar daca altfel nu se poate, trebuie sa te ridici, sa iti lingi ranile si sa mergi inainte. Nu pot sa iti spun mai multe aici, daca vrei vb in privat. Te si te rog sa gasesti un butoi mic mititel in care sa nu te poti afunda.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

cristies in casa la mine e super ok...nu e cald deloc ,iar eu de knd s-a incalzit afara numai in foisor calc la racoare dupa 6-7 seara ...ceea ce am facut si aseara,dar am spalat iar...so...nu cred k voi termina ever ...iar la concurs akm incerc sa am inscriu ... e un scump alexis
MP felicitari lui radu
ruxita ai fost pe aproape

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

ALEXUTZZA, felicitari pt rezolvat treburi birocratice la 36 grade. daca am vazut k yannis a format cuplu deja, ne-am reorientat rapid. fete moderne, nu stam mult sa suferim.
unde plecati o luna? concediu? faiin.

MP din pacate in ministerul inv nu "lucreaza' nimeni. toti stau sau se plimba in alte tari sa evalueze sisteme alternative . sper sa fie mai bine din toamna

BEA SI ema are nasul infundat/muci, dar tot in body subtire sta, ca e ff cald. cand o alaptez, lac se face...si io la fel.

voua va mai curg sanii? m-am saturat de tampoane... . pe caldurile astea, ma incing de numa..

RUXITA M-ai bagat in ceatza de tot cu 2-10, dar daca e de bani...bravo, sa vina!

CRISTIES, unde il asteptati p tati? mereu cred ca vii la aeroportt..

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra



si eu la fel....nu le mai suport....este extraordinar de cald...da imi curg,dar nu ca l inceput

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput