Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna seara,

Iar m-ati dat probabil disparuta, sunt pe la capitolul 79, insa asta e, noi mai taras grapis!

Cris d., super ideea sotului cu drive in-ul de cinema, si sotul meu a zis ca e o ideea buna, doar sa nu fie sonorul prea tare. Dar cred ca sonorul vine prin radioul masinii, nu?

Azi ne-am intalnit cu Maia de Haircut, o frumusete de fata! Andrei insa cam nepoliticos. Mai intai s-a scobit intre dinti si apoi a adormit

Haircut, iti trimit PM cu reteta de branzica.

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

azi i-am pus lui jiji doar 1 lingura de cereale..in vreo 180 ml de LM...si mai nu vroia..mi se rupea inima..cand stiu ce ...scump e laptele asta si cum ma chinui zilnic sa-i fac de-un bibe...
pana la urma l-a mancat ..m-a mai tzatzait un pic si e..cazut ..precum soldatul necunoscut

maine seara dormim in deplasare asa ca vad cum ii dau...k sunt de toate doar aragaz nu...vad io..

a... azi i-am pus colacul si s-a balacit cica in cada..i-am scos colacul sa pot sa-l spal si nu stiu cum naiba l-am scapat...pe-o partge cu capul de cada...mi-a stat inima...dar nu s-a lovit...of..k nu incapem amandoi sa ma poata ajuta

va pup..o cera frumu...

a stiu ca veti zice ca sunt tuta...cum dati voi bibe la bb? in fund?
jiji s-a obisnuit sa suga pe pat amandoi la orizontala si asa ii dau si bibe..mai ales cand nu vrea...scot usor tt si bag bibe..exista prb?

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...


din articolul despre babyspa (bazin innot bebe) am aflat ca bebelusii au reflexul de a-si tine respiratia cand sunt scufundati in apa... nu vreau sa incerc sa ma asigur ca e asa si nu altfel, ii cred pe cuvant... la babyspa se si fac astfel de exercitii de scufundare cu bebeii...

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Decenuela eu ii dau bibe fie in brate, exact cum ar sta la san, eu sprijinita pe perne, sau il las la orizontala, pe pat, cand e agitat si nu reusesc sa il tin cu o mana. Se pare totusi, ca nu e bine chiar la orizontala ca favorizeaza otitele...Sper sa nu avem probleme.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Decenuela, bbelushii intradevar isi tin respiratia din reflex, reflex care se pierde la varsta de 1 an...

Nik0le sunt aici, citesc cu spor, dar mai am treaba pt serv si nu prea mai ai timp sa si scriu...si oricum nu mi s-a parut ca am ceva relevant de zis...

Sa zic si eu de Irina mea: a invatat o noua litera f, cand il rosteste scuipa in toate felurile, jucariile preferate sunt lustrele si spoturile de lumini, se intoarce de pe spate pe burta si invers, sta in pozitia leutz cu mare placere, tine capul batz (asa s-a exprimat kenetoterapeuta care e fff incantata de progresele ei - am avut torticolis pozitional stanga), chiuie de parca e freza de la dentist, ii place in fund nu mai vrea la orizontala si incepe discret sa faca abdomene. aa si ne dau 2 dintisori jos - se vad mugureii, motiv de tztzaiala de 3 zile incoace ca maimutele (la o jumatate de ora, inclusiv in parc... se uitau oamenii la noi ca la urs ca irina chiuia si apoi se baga iar la supt nitel, apoi iar chiuia, vb aia parca zicea: "uitati-va la mine chiui la tztz!"). Ma mangaie pe fata si pe taica-su il musca de nas . Rade in hohote cand ma stramb la ea...si nu mai plange de 3 sapt - MULTUMESC NIK0LE!!!!!!!!!!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Sunt super ferice ca ne-am intors cu vestea ca nu mai purtam atele. Gata cu bandajele si ghipsurile. A mai ramas masajul facut seara sau in cursul zilei de noi sau de altcineva profi (macar din cand in cand, sa mai invatam miscari noi).
Eu parca tot am inima indoita ca parca nu stau picioarele lui bebe prea corect si cred ca o sa ma mai duc si la o a treia opinie, ca la second opinion am fost deja.
Asa-s eu, mai paranoica cand e vorba de bebe. Doc zice ca e f bine si ca sa nu ma mai panichez, dar na...nu prea pot. Parca nu si le tine corect, inca trage muschiul ala...
Ma duc sa dorm. Am incercat sa adorm bebe la san, a supt si apoi avea chef de conversatie, asa ca l-am pasat lu' taica-su, sa il adoarma cum stie el mai bine, ca eu seara nu mai am prea multa rabdare ramasa si daca nu adoarme la san, il adoarme sotul din dotare.
Noapte buna si fara sa va trezeasca bebeii deloc!!!!


de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela


a stiu ca veti zice ca sunt tuta...cum dati voi bibe la bb? in fund?
jiji s-a obisnuit sa suga pe pat amandoi la orizontala si asa ii dau si bibe..mai ales cand nu vrea...scot usor tt si bag bibe..exista prb?

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...



Uaaiii, am intepenit o clipa cand am citit faza cu biberonul, il si vedeam pe post de termometru! M-am prins doar dupa ce am citit a treia oara, cred ca sunt cu capul!

Si ca sa si raspund, cica nu e bine sa dai bibe la bebe cu el perfect la orizontala, trebuie un pic capul ridicat... ceva cu ureche otita... n-am inteles foarte bine... si eu mai prestez asa cand se enerveaza la un moment dat si tinut in brate nu mai vrea biberonul.

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui decenuela


a stiu ca veti zice ca sunt tuta...cum dati voi bibe la bb? in fund?
jiji s-a obisnuit sa suga pe pat amandoi la orizontala si asa ii dau si bibe..mai ales cand nu vrea...scot usor tt si bag bibe..exista prb?

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...se duc 1 cate 1....Doamne tine-le naravul...



Uaaiii, am intepenit o clipa cand am citit faza cu biberonul, il si vedeam pe post de termometru! M-am prins doar dupa ce am citit a treia oara, cred ca sunt cu capul!

Si ca sa si raspund, cica nu e bine sa dai bibe la bebe cu el perfect la orizontala, trebuie un pic capul ridicat... ceva cu ureche otita... n-am inteles foarte bine... si eu mai prestez asa cand se enerveaza la un moment dat si tinut in brate nu mai vrea biberonul.

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!



si de san e vb la fel????ca de cand cu caldurile astea, Irina nu mai vrea sa suga decat la orizontala, de cald saracu copil...ceea ce imi aduce aminte Ruxita si irina traspira cand suge se face lac de apa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Hei,
Mi-a picat netul de dimineatza, acu va scriu de pe telefon!
Nu am recuperat nimic din urma, poate maine daca vine netul.

Va recomand sa mergeti sa vedeti filmul sex and the city 2, e comedie, f fain, o sa va distrati. La un momentdat in film fetele ciocnesc si pt noi
puteti merge impreuna, intalnela la multiplex


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Io hranesc copilul in balansoar ridicat bine sau carut ridicat la 45 - din lecturile mele retin ca e important ca bebe sa stea in funduletz... si, DECENUELA, am avut si io 3 fractiuni de secunda nedumerirea cu bibe in funduletz... m-am amuzat teribil cand am dedus sensul corect.

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna seara fetele mele dragi!
Sper ca nu m-ati dat disparuta…
Am fost super busy zilele astea. M-am trezit cu o tona de evaluari pe care trebuia sa le termin musai in trei zile, am mai fost plecata pe la birou ca sa le rezolv pe toate, intre timp am mai muncit la gradina, ca dupa ploile de saptamana trecuta au crescut buruienile intr-un hal de credeam ca mi-s compromise toate legumitele, dar am fost harnicutza si acum am o gradinuta super, am avut si grija de zgubilici in tot acest timp, am mai iesit pe afara si ne-am tot plimbat, plus smotruit prin casa, facut mancarica, iubit sot…si uite asa s-au dus zilele si n-am mai apucat sa intru pe la voi. Acum sunt cam obosita sincera sa fiu, dar am zis ca totusi sa nu fiu nesimtita si sa intru macar sa va salut. Recunosc ca v-am mai citit printre timp asa, dar mai mult pe fuga si imi vine foarte greu sa raspund din urma. Si imi cer mii de scuze pentru asta. Eu v-am tot raspuns in gand si tot imi ziceam cand intru le spun la fete aia si aia, dar…e cam vid la ora asta in capul meu.
Tin sa precizez, apropos de asta, ca o admir si o invidiez pe CRIS_MARIO…cum isi face ea timp si rabdare sa raspunda din urma... hm, recunosc ca e cam ‚extraterestra’ pentru mine, ca prea organizata si ordonata e.

Tin de asemenea neaparat sa-i multumesc lui CRISTIES pentru dvd-urile baby human…le-am lasat la descarcat in timp ce eu faceam alte treburi. N-am apucat sa le vad, dar am tras asa un ochi si mi se par super interesante. Acum tot verific mail-ul sa vad cand apar urmatoarele si multumesc anticipat pentru ca stiu ca urmeaza sa le puna si pe celelate.

Am admirat si toate pozele noi pe care le-ati pus…mi-au ramas in minte cele ale lui CRIS_DOGAREL…ce frumoase sunteti voi si ce fericit si mandru tre’ sa fie tati de fetele lui! Cris arata super, nici nu zici ca are bebe de cateva luni…de fapt, dupa ce le-am vazut si pe LOREX si pe PLATEEA nu ma mai mira nimic. Nu stiu ce fel de metabolism aveti voi, ce regim tineti, cata vointa aveti, dar recunosc ca a inceput sa ma roada rau invidia…eu sunt o mancacioasa de felul meu. Inainte nu aveam probleme cu greutatea, am metabolismul bun si ma mentineam in jurul a 50 kg fara meniuri de genul salata si apa plata cu lamaie, mancam mancare serioasa. Si acum e cam acelasi lucru…ma mentin, dar la o greutate mai mare cu 10 kile. Problema e ca nush cum sa le fac sa zboare. M-am apucat eu oarecum de regim…am renuntat la paine si dulciuri…dar nu ma aventurez inca prea tare pe panta asta cat alaptez ca mi-e frica sa nu-mi afecteze lapticul. Mi-am scos la vedere o fustita dinainte de gravi si mi-am propus sa incap in ea. Nu imediat, dar clar e un target…doamne ajuta!
Am admirat toate celelalte poze incarcate pe rand de multe dintre voi…mi-e greu acum sa nominalizez, dar le-am admirat pe toate. Subliniez ca le-am ADMIRAT, nu doar le-am privit.

Na, deja nush ce sa mai zic…

Vorbeati la un moment dat despre bebei si achizitiile lor de pana acum…la noi ce sa va zic?! La 4 luni si 3 saptamani si 2 zile (pura coincidenta, nu are legatura cu filmul!) fii-mea inca nu face rostogoliri de pe burta pe spate si invers…se intoarce pe o parte, dar ramane asa sau eventual revine in pozitia initiala, dar banuiesc ca asta se intampla din cauza ca nu-i place sa stea deloc pe burta…pune nasul in perna si tipa si plange cu niste lacrimi de mi se rupe inima, asa ca n-am insistat prea tare cu subiectul. In schimb ii place se stea ridicata in fund si in picioare…se sprijina foarte bine pe picioare, dar mi-e cam teama s-o tina sa, ca na…e inca cruduta. Tine jucarii in mana, le agita ca sa faca zgomot, bolboroseste si scuipa cand e suparata, rade in hohote daca fac ‚hapciu’ sau scot diverse sunete sau onomatopee, ma mangaie pe fata, ma prinde de nas, daca stau cu spatele ma striga acolo in limba ei folosind tonuri din ce in ce mai inalte pana o bag in seama, imi ofera in fiecare dimineata cate-un zambet din ala pana la urechi de ma topesc toata si…nu mai stiu…face multe. Si probabil tot multe sunt cele pe care nu le face si ar trebui sa le faca…sincer, nu contorizez exact acest lucru. La un moment dat tot studiam subiectul si eram foarte concentrata pe evaluat si comparat cu diferite scale, dar din fericire m-am trezit la timp si am decis sa mai las deoparte cartile si sa ma bucur de copil…si asta fac acum. Nush ce ar trebui sa faca exact la varsta asta, dar eu ii vad evolutia zilnic si mi se pare ca e ok. Backgroundul meu informational si instinctele legate de acest subiect nu par sa ma contrazica.

Na, uite ca am zis ca intru numai sa va salut, dar tot am scris un pic. Sper sa se mai aseze lucrurile la mine si sa reusesc sa intru mai des. Pana una alta trimit carnatzul asta ca mi-e teama sa nu-l pierd…si ofer cate o la fiecare dintre voi care ati avut rabdare sa cititi pana la sfarsit.

Va pupacesc.






mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

Mergi la inceput