Maple-syrup babies (9)

Maple-syrup babies (9) | Autor: CriPOD

Link direct la acest mesaj

Editia veche

Capitolul (1) (2) (3) (4) (5), (6), (7), (8)

Subiect dedicat gravidutelor si mamicilor din Canada, c-avem noi unele chestiuni mai specifice de discutat si informatii mai particularizate de adunat, sa nu plictisim alte audiente... Sa nu mai vorbesc de confortul mental ca "hey, I'm not alone in this" / "hé, je ne suis pas toute seule dans ça" si suportul pe care ni-l putem oferi cu informatii si experiente particularizate.

Cine se mai inscrie la canucks dulci si lipiciosi?

Bummies:

DPN: 27.01.2011 de fragrant8
DPN: 15.02.2011 de doloress

Babies & mommies:

DN: 10.08.2010 Felix Alexandru si Tudor Sebastian de Dragaica
DN: 03.04.2010 Sabina de arturicii
DN: 27.03.2010 Adam Leo de magdone
DN: 18.01.2010??? de mami dulce
DN: 07.12.2009 Alex de mini_me
DN: 18.11.2009 Sophia de Monica8
DN: 09.11.2009 Elisabeth de Katyuscha21
DN: 07.11.2009 Sophia de LauraB
DN: 09.10.2009 Darius de andreea-ana
DN: 22.09.2009 Addison Catherine de Simonna
DN: 21.09.2009 Sofia de Delia79
DN: 15.09.2009 Sonia Theodora de Diana2007
DN: 08.09.2009 Daniel de Llaura

Toddlers & mommies:

DN: 04.08.2009 Lukas James de maya.maya
DN: 26.07.2009 Mara Nicole de romanitza
DN: 04.07.2009 Oliver Nicholas de mQQm
DN: 12.05.2009 Daniel de alberta72
DN: 16.04.2009 Aidan Victor de MonaB
DN: 04.04.2009 Sophia de Olga Tarziu
DN: 26.02.2009 Cristina de Crinia
DN: 13.02.2009 Tudor de Daiopri
DN: 01.02.2009 Arianna Timea de fil_lily
DN: 06.10.2008 Chris Anthony de khristin
DN: 31.05.2008 Olivia de Magdone
DN: 03.02.2008 Andrea Bianca de matgravidut
DN: 27.01.2008 Anna Laura de anca74
DN: 24.11.2007 Lisandru de Nelia
DN: 24.07.2007 Victor Christian de Diana2007
DN: 05.07.2007 Mark Alex de Denisam


Alumni cu experienta:

mamaana
Mikiion
Donia


Teste in sarcina si alte linkuri utile

Ontario: www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/" target="_blank">pamflet si ghid teste
BC: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site
Alberta: www.bcprenatalscreening.ca/page130.htm" target="_blank">site teste
Quebec: www.cnt.gouv.qc.ca/conges-et-absences/evenements-familiaux/conge-parental/index.html" target="_blank"> concediu parental 1
www.rqap.gouv.qc.ca/" target="_blank"> concediu parental 2
***********
www.blueberrydiapers.com/products/pockets/OSPUL" target="_blank">scutece bumbac



Intocmirea actului de nastere romanesc:

Certificatul de nastere canadian trebuie sa fie in forma lunga si trebuie sa fie supralegalizat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La noi au sosit mucii ieri. N-are febra si e in toane bune, doar ca nu mananca prea bine. Asa ca am sarit ieri aquaplay si azi joaca de la oeyc, sa nu-i imbolnavim pe altii. Eu sunt cam nedumerita cum adica vine febra azi si mucii peste 4 zile?

"Intrusul" l-a adus Denisa, ca ea a fost bolnava acu vreo 2 saptamani, dar ea a fost mult mai rau. Eu de stomach flu ma tem cel mai tare, vaz ca pana acum e bine, desi cand am fost la dr zicea nursa ca sunt plini si-a avut si surioara, versiunea de 24 de ore.

Simonna, vai biata fetita cate a patimit in ziua aia. Cred ca te da in judecata dupa ce mai creste si-ti citeste marturisirea. :))
Bine ca nu s-a lovit.

Maine se duce big bro in Cuba, merg la mall sa-i iau chiloti de plaja si ochelari de soare. :D


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:


mQQm pentru update. Vacanta frumoasa baiatului tau mai mare

Despre Sophia: fata bine-crescuta, la 6 luni are deja 9.9kg. Doctorul, finut, mi-a sugerat sa-i dau fie-mii mai multa apa (si mai putin LP)
Cu diversificarea, evident, merge foarte bine. Ii plac insa mult mai mult fructele acrisoare decat pe cele dulci, decat legumele sau carnea.

Off... imi plange fata. Trimti acum si revin.

"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Am profitat de intrerupere si i-am facut Sophiei baita.


Mi-am amintit de ce povestea Laura, cum baiatul ei a "zburat din bumbo". Wow, noi nu avem grija asta, pentru ca Sophia are copanelele asa de mari, incat odata infipta in Bumbo trebuie o a doua persoana sa ne ajute la descarcerare


Am acum si eu o problema, si poate puteti sa ma ajutati... Voi masati gingiile bebeilor? Am cumparat acum cateva luni o periuta din care care se pune pe deget si vreau sa incep sa o folosesc dar...de cate ori pe zi?... cand (dimineata, sau seara, sau dupa mese)?... o ud sau o folosesc "pe uscat"? Inca nu mi-e clar, iar de la Diana am uitat. Voi cum procedati?



"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La noi e zi mare azi, am depus actele si pentru pasaport si pentru certificatul romanesc si ambele pana in ora 11.00. (si nu mi s-a incheiat ziua, mai am sa merg si la dentisit si la curs diseara )

Cu certificatul totul a mers precum mi-au confirmat la telefon, am completat cererea acolo, am dus certificatul canadian cu stampila de la Ottawa pe spate, plus pasapoartele romanesti ale parintilor si certificatul de casatorie, am platit 96$ cash ca nu au vrut cec. Au zis ca ma suna sa ma duc sa-l ridic.
La sfarsit i-am zis tipei ca am avut emotii sa nu-mi ceara nu stiu ce traducere, si ea mi-a zis ca se face si la ei asta dar se ocupa Consulatul, taxa de traducere e inclusa in cei 96 de dolari.

MQQM, sanatate lui Oliver, e adevarat virusii de aici sunt tare ciudati, eu am trecut prin unii la care nu a venit nici un alt fel de manifestare, febra doua zile si gata.

Llaura, uau, maricica Sophia ! Noi nu folosim inca periuta pentru gingii, roade ea ce prinde si masaj i-am mai facut cu degetul

Dragaica, bafta cu adolescenta, vezi pune-te pe bune cu ea, sa ai mai tarziu baby sitter la baieti !

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Bravo c-ai rezolvat. Intre timp m-am uitat si eu comparativ la consulate si am vazut ca la voi nu cer. Caz doar noi astia de la To suntem ori mai bogati, ori mai fraieri. Pe langa ca nu fac treaba aia cu traducerea prin consulat (mai nou, ca am inteles ca pe vremuri faceau si ei, dar au zis ca s-au plans cetatenii ca-i monopol, asa ca au exclus munca si-au marit costul :))) am si platit $126. Bine ca ai rezolvat asa rapid. Oameni cumsecade la voi. :D


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Crez ca-s singura care se plicti rau sa citeasca alea-alea despre cum se face, Diana, te rog eu frumos cind vii luni sa stii unde se trimite certificatul la tradus sa-l trimit si eu, poate imi iese si apuc sa ajung la consulat inainte sa implineasca Aceasta anul...

Copilul asta mic al meu n-are rabdare azi... se tot fitiie aici la mine in brate, nu nimeresc deloc tastele...

Pupici,
S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Noi suntem in parc cu joggerul, nici tipenie in jur dar cam windy.
Nu alerg dar la cat imping de carut eu zic ca conteaza ca workout, daca mi-a trebuit toata fixa acu ce sa Mai fac.
Laurico, am luat niste servetele de la toysrus, dar mai mult cu carpitza cu apa rece ii fac, ca la baie imi amintesc. Am vazut periuta aia dar n-am luat.
Pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Bonjurel...

Venit sa ne laudam, Infantissima a stat aseara in picioare singura pret de 10 secunde si pe urma pret de 14 :)) Of course, cu bratele mele cerc in jurul ei, dar nerezemata! Daca si Dinsa merge la 9 luni ca frac-su... am pus-o. Ah, si se ridica in picioare la masuta de la televizor. Si i-a jumulti lu' frac'su vinilinul de pe scaun (scaun de-ala de emigrant negru, pliant) si pe urma s-a infruptat din burete, noroc ca-l mesteca temeinic si ne-am prins ca n-are ce mesteca. Asa ca s-a limitat accesul la camera lui Radu, ca la cit sta Acela la birou n-are rost sa-i schimb scaunul! :)

mQQm, cum stati cu mucii? Sper ca mai bine!

Delia, voi? Toate bune?

Miss se scirtiie toata la etaj, eu ma ascund in basement ca mi-am pus vopsea in cap si nu pot s-o iau in brate... Of! Da` amin fenomenul cu vopseaua de doua saptamini, venit vara peste mine (sper eu, ca nu se si arata!) si eu tot ca vai de capul meu sint!

Ok, pe miine pentru cine vine in Centennial...
Noapte buna la bebei si mamici!
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simonna, copilul e brand new. A incheiat concertul cu un scaun diareic de-am facut stroke. Numai unul. Acu' isi revine si cu halitul vaz. Bravo la fetitz, vezi ce bine c-ai tot trantit-o ziua aia? Isi ia soarta in mainile proprii. :)))

Laura, eu am niste chestii ca periute, dar nu are par. O ud si i-o pun in mana. Sa faca si el ca mine.

llaura, io am venit de fapt sa spun mersi ca mi-ai soptit de walmart, yesss, am gasit d drops acolo si nu mai astept dupa colete. Cum e vremea la voi?


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Salut fetelor,

N-am mai intrat de mult pe aici! Imi pare bine sa va regasesc pe cele pe care le cunosc si sa va intalnesc pe cele pe care nu le cunosc :).

As fi vrut sa va intreb daca vreuna dintre voi ati facut amniocenteza aici si ce experienta ati avut cu procedura asta. Eu sunt in Toronto si am doctora la Mount Sinai.
Eu sunt in 17 saptamani, am inceput a 18a si sunt peste 35. Doctora mea mi-a zis ca pot sa nu o fac daca nu vreau....dar imi cam sta pe cap sa o fac. Eram curioasa daca a mai avut careva dintre voi experienta asta.

Multumesc si multa asanatate la toti!

Mergi la inceput