Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ma bag la somnic...asha ca ne citim maine. Sper!

NB!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Am reusit si am mai pus si eu nishte poze aici cu gazutza mea, ma chinui de vreo 2 ore si se tot intrerupe net-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Am reusit si am mai pus si eu nishte poze aici cu gazutza mea, ma chinui de vreo 2 ore si se tot intrerupe net-ul

pui mic


Vai cat e de frumoasa! Imi vine sa o mananc. Uitandu-ma la ea mi s-a facut dor de a mea (si doarme doar de vreo 40 de minute).
Vad ca si ea sta cu limbuta afara. Eu una nu stiu ce sa ma mai fac....mereu e cu limba scoasa, daca nu linge hainutele la care ajunge o tine pur si simplu pe afara. Cateodata o cert ca aduna toata poluarea din Buc.

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili....nu m-am uitat daca a fc cineva cafelutza...asa ca din obisnuinta va anunt ca e fierbinteeeeeeeee

noi am av o noapte obisnuita...specifica lui jiji...dar asta e...mergem inainte..

ieri a stat din nou cu tasu si mi-a trecut asa prin gand ca in we as putea sa profit de asta sa am si io 2 ore pt mine...insa m-am gandit ca acusica incep sesiunea...si apoi licentza asa ca..vrea nu vrea tre sa stea..

vsa pup..sa aveti o zi frumuuuu

citesc din urma


Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7.5, LA NAIBA, nu-i de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07

Multumim de complimente .

Noi am avut un weekend super. Ieri am fost prin parc si seara program de voie. E superba casa asa antenata de energia fara limite a celor doi copii. Mor de dragul lor .

Azi dimineata pentru ca a plouat am iesit la cafea . Andreea si-a facut de lucru cu niste puzzle, Cristi a dormit in carut si noi2 taca taca . Se vede ca nu ma mai duc la munca, ii fac capul caledar la sot . Si pentru ca m-am gandit eu ca nu mai imi fac norma de cafea buna in nici o combinatie posibila (deh ... cafegioaca pe viata) mi-am comandat pe net un expresor. Nu sper eu la cine stie ce cafea, dar cu siguranta va fi mai buna decat cea facuta la filtrul nostru vechi de 6 ani...
Acum pe seara ne-am apucat de un puzzle mare. Si m-a apucat nostalgia ca nu am mai facut unul de cand eram doar noi doi ca porumbeii si ce frumos era ... Andreea mai mult ne incurca acum dar orisicat ...

Sper sa termine si Cristi mai repede de supt si sa se culce ca ma dispera seara, sta cel putin o ora la san .


Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)


cand am citit ce-ai scris parca vedeam o scena dintr-un fimlm american....si frumosi...armonie...bravo...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7.5, LA NAIBA, nu-i de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Nic0le, Cataluta, am efectuat operatiunea "cantar" si se pare ca "v-am luat".....20g toata saptamana...asa ca, de buna-voie si nesilita de nimeni, i-am administrat 140ml LP(au mai ramas vreo 15 in bibe)...i-a papat linistita, resemnata mi-a parut mie, ca si maica-sa...asta este, n-are rost sa mai chiui copilul, nu stiu care e cauza, dar e clar ca nu-i e bine si nu ma mai incapatanez s-o tin numai pe LM. Mi-am dorit enorm s-o alaptez cat mai mult, de aproape 2 luni nu creste, eu nu mai am putere sa continui...o sa incerc saptamana asta sa-i dau numai seara bibe, sa vedem la sfarsit ce obtinem...

aaa, sa va spun ca am gasit la HelpNet biberon Tommee Tippee, nu-i prea scump si l-a luat Maia din prima, desi aveam mari probleme la capitolul asta.
Larisel, voi ce lapte HA folositi? Eu am inceput sa-i dau Topfer HA1, vad ca l-a papat...


Miremia, ai PM



de Maia Ilinca (29.01.10)


Nu te mai chinui cu ganduri negre, important e ca ai facut tot posibilul! Maia va creste si cu LP, nici o grija, eu zic ca inceputul a fost important ca a mancat laptele tau, mult putin cat a fost! Imi permit sa dau un sfat din Stan Patitul: poate vrei sa incerci cum il hranesc eu pe Andrei de 2 luni incoace (si functioneaza): o masa san, o masa LP (regim prescris de pediatru). Eu imi spun ca asa are combinatia optima: ia anticorpi de la mine si ia substante hranitoate etc din LP, tot ce nu pot eu sa ofer in cantitati suficiente. Dupa cum arata lucrurile, o sa mai am lapte cateva saptamani (cantitate a tot scazut, apoi a crescut, nu e o regula avamd in vedere ca alaptand asa golesc sanii si la 12 ore peste noapte).

Eu zic ca este bine sa te sfatuiesti cu pediatrul Maiei si sa luati impreuna o decizie referitor la cum sa procedati in continuare.

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

xela ce familie frumoasa! sa va traisca copiii! si voi pe langa ei!spor la puzzle .eu am facute 4, 3 le am inramate cu animale, si ultimul l-am facut inainte sa nasc , e cu toate personajele disney.toate de 1000pct.
ana...si tu cate kg ai vrea sa ai? pana la cat vrei sa ajungi?
mariucasara felictari ptr botez + baita.puteti rasufla usurati ,ma bucur ca a iesit bine totul ptr voi!
haicut imi pare rau ptr laptic! pup sa fie bine si sa luati in greutate.

bun...noi am fost la tara la oite.totul a fost ok.
de scapat...noi v-am depasit pe toate...al meu a tras o tranta din carucior.am trecut peste o bordura,ca tampita nu l-am legat...caruciorul incarcat si s-a basculat pe maner...nococ de la Dumnezeu ca aveam geanta ,geaca, plapumioara si el era in cosmonaut...cred ca astea toate au amortizat caderea.avea vreo luna jumate.s-a speriat ca s-a trezit din somn.am ajuns acasa ca disperata l-am intors si l-am apasat pe toate partile sa vad daca are ceva luxat(ma gandesc ca daca ii doare ceva, cand apesi, plang, nu?)a fost ok.
tot in ziua aia ii fac baita...el si-a dat capul mai pe spate, eu am dat mai tare cu apa si i-a intrat in ochi, il clatesc bine(incepe sa planga cand s-a trezit cu cascada pe fata)....bunnnn il intorc burta sa il spal pe spate(nivelul apei era altul si nu mi-am dat seama) si dintr-o data il vad ca era cu botul in apa...mama mai crizata ca mine....il spalam rpd , il mufez...nu a patit nimic.
a doua zi ma duc la tara...il las in carseat jos, sa imi iau geanta din masina...pana m-am bagat in masina , aud dintr-o data ueeeee,ueee ...plangea al meu frateee de numa...ma intorc si cand colo Bubi(catelul) il ligea pe obraz de numa numa.numa boacane am facut mama denaturata ce sunt.sotul meu la fiecare tel ma intreaba ce i-am mai facut la fiiu-so.de ultima nici nu i-am mai spus.
toata lumea o mai da in bara...numai ca multe tac din gura si nu spun la nimeni din cauza ca sunt numai ele cu copii.eu mi-am bagat detergent in gura si sunt ok(cred)am avut noroc.

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!



Foarte tare!!! Clar astia mici sunt mai rezistenti decat ii credem noi! si faza cu catelul e dementiala!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Nic0le, Cataluta, am efectuat operatiunea "cantar" si se pare ca "v-am luat".....20g toata saptamana...asa ca, de buna-voie si nesilita de nimeni, i-am administrat 140ml LP(au mai ramas vreo 15 in bibe)...i-a papat linistita, resemnata mi-a parut mie, ca si maica-sa...asta este, n-are rost sa mai chiui copilul, nu stiu care e cauza, dar e clar ca nu-i e bine si nu ma mai incapatanez s-o tin numai pe LM. Mi-am dorit enorm s-o alaptez cat mai mult, de aproape 2 luni nu creste, eu nu mai am putere sa continui...o sa incerc saptamana asta sa-i dau numai seara bibe, sa vedem la sfarsit ce obtinem...

aaa, sa va spun ca am gasit la HelpNet biberon Tommee Tippee, nu-i prea scump si l-a luat Maia din prima, desi aveam mari probleme la capitolul asta.
Larisel, voi ce lapte HA folositi? Eu am inceput sa-i dau Topfer HA1, vad ca l-a papat...


Miremia, ai PM



de Maia Ilinca (29.01.10)


of....imi pare tare rau de laptic...dar tu esti MAMA...tu simti ce-i mai bine pt puiul tau asa ca orice decizie iei trebuie respectata.

apoi... in leg cu nik-ul tau....am crezut ca-mi zici ca fol tz in loc de t...dar abia acum observ ca sunt si ca io intotdeauna am citit ....harnicut....asa ca lasa-ma sa-ti zic harnicutz...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7.5, LA NAIBA, nu-i de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Retzeta de clatite la cuptor:

Ingrediente pt clatite: 3-4 oua, un praf de sare, 1/2 litru lapte sau apa, faina in ploaie. Se amesteca toate si trebuie sa iasa un aluat ca o smantana subtzire. Se obtzin 12-14 clatite care se prajesc in tigaia unsa cu unt.

Ingrediente pt umplutura: 1 kg branza de vaci , un pumn de stafide, coaja rasa de la 1 lamaie, 3-4 oua, putzin zahar, vanilie dupa gust. Toate astea se amesteca si se umplu clatitele si se impacheteaza sub forma de buzunare.

In tava (de la aragaz) unsa cu unt se pun clatitele (la mine incap 12), iar deasupra se toarna smanatana (sau iaurt) batuta cu 5-6 oua. Se dau la cuptor pt 1/2 de ora. Se pot pudra cu zahar (eu nu pudrez).

Sunt super bune...pt cine are rabdare sa faca. Eu ma mishc greu in bucatarie si le fac rar pt ca dureaza mult, dar te lingi pe degete ce bune sunt. Merita sa le incercatzi! Sunt bune si reci.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5



Sarut mana! Imi ploua deja in gura!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

buna dimi!

scuzoaie multe k nu am pove ieri. din pacate eu am racit vineri si mi-a fost din ce in ce mai rau, la botez si ieri: frison, febra, dureri de muschi, di tati. deh, sa fiu cu motz

asa ca sunt zombilik de raceala si nesomn, plus k ema suge de 3 zile cam la 1-2 ore, din motive care ma depashesc

so, fu tare frumi, copilu a plans mai putin decat ma pregatisem io psihic, in biserica, desi era treaza. bag mana in foc k si lalaiala preotilor si mirosul de tamaie+fumul de lumanari+ vinul de impartasit au avut un rol.a fost bine k eram doar noi, nu am asteptat.ne-a felicitat preotul ptr botez inedit, nu a mai vazut ever si nu mai stia care-i mama si care e nasa (nasa mea era si fina, stiti voi, k am mai zis, familii clone).
la restaurant a fost fain, camerele f bune, unde eu am bagat primele 2 ore de pat de la frison si dureri. dupa algocalmin si paracetamol insa am putut merge in sala sa socializez, respectiv dansez. si primit complimente k ce bine arat dupa 2 copii, de parca am facut 2 odata
a dansat si ema cu mami si tati, 5 minute de ozone, ca tot era imbracata de club (i-a luat nasa rochitza cu paiete si sclipici). i-a placut, dar nu a stat mult ca se fuma in restaurant.
for the record: myth busted: copiii nu-s mai linistiti dupa botez si nu dorm mai bine

gasiti si vreo 2 poze la semnatura, in album aprilie 2010, dar astept gramada de la pozarul profi, k sotul meu a zis ca nu mai are rost sa facem si noi

no, am facut-o si p-asta. si ne-a placut

puuup si revin. poate si citesc, totusi.

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra

Mergi la inceput