Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Nic0le, Cataluta, am efectuat operatiunea "cantar" si se pare ca "v-am luat".....20g toata saptamana...asa ca, de buna-voie si nesilita de nimeni, i-am administrat 140ml LP(au mai ramas vreo 15 in bibe)...i-a papat linistita, resemnata mi-a parut mie, ca si maica-sa...asta este, n-are rost sa mai chiui copilul, nu stiu care e cauza, dar e clar ca nu-i e bine si nu ma mai incapatanez s-o tin numai pe LM. Mi-am dorit enorm s-o alaptez cat mai mult, de aproape 2 luni nu creste, eu nu mai am putere sa continui...o sa incerc saptamana asta sa-i dau numai seara bibe, sa vedem la sfarsit ce obtinem...

aaa, sa va spun ca am gasit la HelpNet biberon Tommee Tippee, nu-i prea scump si l-a luat Maia din prima, desi aveam mari probleme la capitolul asta.
Larisel, voi ce lapte HA folositi? Eu am inceput sa-i dau Topfer HA1, vad ca l-a papat...


Miremia, ai PM



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

xela ce familie frumoasa! sa va traisca copiii! si voi pe langa ei!spor la puzzle .eu am facute 4, 3 le am inramate cu animale, si ultimul l-am facut inainte sa nasc , e cu toate personajele disney.toate de 1000pct.
ana...si tu cate kg ai vrea sa ai? pana la cat vrei sa ajungi?
mariucasara felictari ptr botez + baita.puteti rasufla usurati ,ma bucur ca a iesit bine totul ptr voi!
haicut imi pare rau ptr laptic! pup sa fie bine si sa luati in greutate.

bun...noi am fost la tara la oite.totul a fost ok.
de scapat...noi v-am depasit pe toate...al meu a tras o tranta din carucior.am trecut peste o bordura,ca tampita nu l-am legat...caruciorul incarcat si s-a basculat pe maner...nococ de la Dumnezeu ca aveam geanta ,geaca, plapumioara si el era in cosmonaut...cred ca astea toate au amortizat caderea.avea vreo luna jumate.s-a speriat ca s-a trezit din somn.am ajuns acasa ca disperata l-am intors si l-am apasat pe toate partile sa vad daca are ceva luxat(ma gandesc ca daca ii doare ceva, cand apesi, plang, nu?)a fost ok.
tot in ziua aia ii fac baita...el si-a dat capul mai pe spate, eu am dat mai tare cu apa si i-a intrat in ochi, il clatesc bine(incepe sa planga cand s-a trezit cu cascada pe fata)....bunnnn il intorc burta sa il spal pe spate(nivelul apei era altul si nu mi-am dat seama) si dintr-o data il vad ca era cu botul in apa...mama mai crizata ca mine....il spalam rpd , il mufez...nu a patit nimic.
a doua zi ma duc la tara...il las in carseat jos, sa imi iau geanta din masina...pana m-am bagat in masina , aud dintr-o data ueeeee,ueee ...plangea al meu frateee de numa...ma intorc si cand colo Bubi(catelul) il ligea pe obraz de numa numa.numa boacane am facut mama denaturata ce sunt.sotul meu la fiecare tel ma intreaba ce i-am mai facut la fiiu-so.de ultima nici nu i-am mai spus.
toata lumea o mai da in bara...numai ca multe tac din gura si nu spun la nimeni din cauza ca sunt numai ele cu copii.eu mi-am bagat detergent in gura si sunt ok(cred)am avut noroc.

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Nic0le, Cataluta, am efectuat operatiunea "cantar" si se pare ca "v-am luat".....20g toata saptamana...asa ca, de buna-voie si nesilita de nimeni, i-am administrat 140ml LP(au mai ramas vreo 15 in bibe)...i-a papat linistita, resemnata mi-a parut mie, ca si maica-sa...asta este, n-are rost sa mai chiui copilul, nu stiu care e cauza, dar e clar ca nu-i e bine si nu ma mai incapatanez s-o tin numai pe LM. Mi-am dorit enorm s-o alaptez cat mai mult, de aproape 2 luni nu creste, eu nu mai am putere sa continui...o sa incerc saptamana asta sa-i dau numai seara bibe, sa vedem la sfarsit ce obtinem...

aaa, sa va spun ca am gasit la HelpNet biberon Tommee Tippee, nu-i prea scump si l-a luat Maia din prima, desi aveam mari probleme la capitolul asta.
Larisel, voi ce lapte HA folositi? Eu am inceput sa-i dau Topfer HA1, vad ca l-a papat...


Miremia, ai PM



de Maia Ilinca (29.01.10)


nu fi necajita ca-i dai LP, daca tu asta ai simtit ca e bine pentru Maia inseamna ca asa este. Oricum o alaptezi in timpul zilei asa ca primeste ce trebuie de la mami.
fetita dulce si la cat mai multe grame saptamana asta sa fie mami linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

haircut mersi de intrebare... e placut sa te regasesti in pomelnice...
n-a mai urlat, dar ne e frica deja ca ar putea ceva sa nu-i convina si sa urle iar ca am vazut ca poate si are cu ce. Sunt exasperata de faptul ca nu prea mananca, adica nu mananca cat as fi vrut eu, in tot cazul azi ne-am trezit pe la 12 jumate, a mancat atunci si la 4.30 ma luptam cu el sa-i dau tzatza, am incercat si la 5 si la 6 si la 7 - fara prea mare succes - face spuma la gura (balutze eu le zic zarbalutze) si produce destul de multisor ca trebuie sa-l sterg peste fiecare minut, isi roade de mama focului pumnul si nu prea mananca, o fi de la dinti? n-o fi de la dinti? nu am remarcat nicio taietura, doar gingiile ceva mai albe in dreptul viitorilor dintisori primii care apar - in schimb mananca f. mult noaptea in somn zombilica - in ultimul timp numai asa reusesc sa-l hranesc, maraie, plange, nu vrea tzatza, il adorm dupa aia somnoros ii bag tzatza in gura si suge mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Pompa...electrica de la avent! jos palaria! chiar ma folosesc de ea.dai de cateva ori de maner ,apesi pe buton, si iti memoreaza si repeta miscarile...ea face intr-una asa...eu o tin cu mana...iar la sfarsit mai mulg si sanul in pompa.e f usor.scot 100ml in 10 min de la un san,dimineata,ca atunci imi pusca.mai mult nu insist ca oricum sunt plini.
diversificare in jurul meu am asa: una care mi-a zis ca ar trebui sa ii dau SUPA DE PUI, ca ea asa a facut cu fata de la 2 LUNI,alta ii da la copil felie de tort de ciocolata,sarmale,etc la 8 luni....vreau sa zic ca e obez copilul, alta, numai bio,eco si nu mai stiu eu cenuma extreme jur.

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Nic0le, Cataluta, am efectuat operatiunea "cantar" si se pare ca "v-am luat".....20g toata saptamana...asa ca, de buna-voie si nesilita de nimeni, i-am administrat 140ml LP(au mai ramas vreo 15 in bibe)...i-a papat linistita, resemnata mi-a parut mie, ca si maica-sa...asta este, n-are rost sa mai chiui copilul, nu stiu care e cauza, dar e clar ca nu-i e bine si nu ma mai incapatanez s-o tin numai pe LM. Mi-am dorit enorm s-o alaptez cat mai mult, de aproape 2 luni nu creste, eu nu mai am putere sa continui...o sa incerc saptamana asta sa-i dau numai seara bibe, sa vedem la sfarsit ce obtinem...

aaa, sa va spun ca am gasit la HelpNet biberon Tommee Tippee, nu-i prea scump si l-a luat Maia din prima, desi aveam mari probleme la capitolul asta.
Larisel, voi ce lapte HA folositi? Eu am inceput sa-i dau Topfer HA1, vad ca l-a papat...


Miremia, ai PM



de Maia Ilinca (29.01.10)

eu nu mi-as face atatea procese de constiinta, intre LM si LP as alege ce e mai bine pentru copil, indiferent care e acesta... deci fara regrete, ai facut un lucru bun pentru copilul tau, il ajuti sa creasca mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

haircut mersi de intrebare... e placut sa te regasesti in pomelnice...
n-a mai urlat, dar ne e frica deja ca ar putea ceva sa nu-i convina si sa urle iar ca am vazut ca poate si are cu ce. Sunt exasperata de faptul ca nu prea mananca, adica nu mananca cat as fi vrut eu, in tot cazul azi ne-am trezit pe la 12 jumate, a mancat atunci si la 4.30 ma luptam cu el sa-i dau tzatza, am incercat si la 5 si la 6 si la 7 - fara prea mare succes - face spuma la gura (balutze eu le zic zarbalutze) si produce destul de multisor ca trebuie sa-l sterg peste fiecare minut, isi roade de mama focului pumnul si nu prea mananca, o fi de la dinti? n-o fi de la dinti? nu am remarcat nicio taietura, doar gingiile ceva mai albe in dreptul viitorilor dintisori primii care apar - in schimb mananca f. mult noaptea in somn zombilica - in ultimul timp numai asa reusesc sa-l hranesc, maraie, plange, nu vrea tzatza, il adorm dupa aia somnoros ii bag tzatza in gura si suge mult.



asa suntem si noi de la vaccin incoace...urla cu tzatza in gura...ii dau repetat,incet peste fundic,spate pana se linisteste si apoi ii bag tzatza in gura...si suge asa incet acte 40 min.trecem noi si peste asta nu?

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

ma bag la tv.va pup pe toate.

alexutzzza ptr cele 3 lunite ale lui Yannis.

Amaris -Stefania
Tudor Ioan
Maria Alexandra

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo

Pompa...electrica de la avent! jos palaria! chiar ma folosesc de ea.dai de cateva ori de maner ,apesi pe buton, si iti memoreaza si repeta miscarile...ea face intr-una asa...eu o tin cu mana...iar la sfarsit mai mulg si sanul in pompa.e f usor.scot 100ml in 10 min de la un san,dimineata,ca atunci imi pusca.mai mult nu insist ca oricum sunt plini.
diversificare in jurul meu am asa: una care mi-a zis ca ar trebui sa ii dau SUPA DE PUI, ca ea asa a facut cu fata de la 2 LUNI,alta ii da la copil felie de tort de ciocolata,sarmale,etc la 8 luni....vreau sa zic ca e obez copilul, alta, numai bio,eco si nu mai stiu eu cenuma extreme jur.

din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!




alicredo ce simpatica esti! imi place tare felul tau de a povesti...tu probabil esti serioasa foc si concentrata pe ce spui, dar pe mine ma amuzi tare cum prezinti tu lucrurile...chiar si cand te dai cu esti draguta...sorry
Mesajul de mai sus cu boacanele m-a distrat foc...mai ales partea aia in care zici ca te suna sotul sa te intrebe ce i-ai mai facut lu' fii-so...draga de tine!

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana



my pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Retzeta de clatite la cuptor:

Ingrediente pt clatite: 3-4 oua, un praf de sare, 1/2 litru lapte sau apa, faina in ploaie. Se amesteca toate si trebuie sa iasa un aluat ca o smantana subtzire. Se obtzin 12-14 clatite care se prajesc in tigaia unsa cu unt.

Ingrediente pt umplutura: 1 kg branza de vaci , un pumn de stafide, coaja rasa de la 1 lamaie, 3-4 oua, putzin zahar, vanilie dupa gust. Toate astea se amesteca si se umplu clatitele si se impacheteaza sub forma de buzunare.

In tava (de la aragaz) unsa cu unt se pun clatitele (la mine incap 12), iar deasupra se toarna smanatana (sau iaurt) batuta cu 5-6 oua. Se dau la cuptor pt 1/2 de ora. Se pot pudra cu zahar (eu nu pudrez).

Sunt super bune...pt cine are rabdare sa faca. Eu ma mishc greu in bucatarie si le fac rar pt ca dureaza mult, dar te lingi pe degete ce bune sunt. Merita sa le incercatzi! Sunt bune si reci.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5

Mergi la inceput