Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Am reusit si am mai pus si eu nishte poze aici cu gazutza mea, ma chinui de vreo 2 ore si se tot intrerupe net-ul

pui mic


Uai ce dulcica e!!! Sa-i mananci obrajorii si alta nu!

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Retzeta de clatite la cuptor:

Ingrediente pt clatite: 3-4 oua, un praf de sare, 1/2 litru lapte sau apa, faina in ploaie. Se amesteca toate si trebuie sa iasa un aluat ca o smantana subtzire. Se obtzin 12-14 clatite care se prajesc in tigaia unsa cu unt.

Ingrediente pt umplutura: 1 kg branza de vaci , un pumn de stafide, coaja rasa de la 1 lamaie, 3-4 oua, putzin zahar, vanilie dupa gust. Toate astea se amesteca si se umplu clatitele si se impacheteaza sub forma de buzunare.

In tava (de la aragaz) unsa cu unt se pun clatitele (la mine incap 12), iar deasupra se toarna smanatana (sau iaurt) batuta cu 5-6 oua. Se dau la cuptor pt 1/2 de ora. Se pot pudra cu zahar (eu nu pudrez).

Sunt super bune...pt cine are rabdare sa faca. Eu ma mishc greu in bucatarie si le fac rar pt ca dureaza mult, dar te lingi pe degete ce bune sunt. Merita sa le incercatzi! Sunt bune si reci.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5



cam asa era si reteta mea ....dar pt a fi fragede fac clatitele cu iaurt...mai pun stafide in branza si nu folosesc atatea oua.....1-2 in compozitia pt clatite, 1-2 branza, 1 in smantana...iar zahar dupa gust

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7.5, LA NAIBA, nu-i de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

buna dimi!

scuzoaie multe k nu am pove ieri. din pacate eu am racit vineri si mi-a fost din ce in ce mai rau, la botez si ieri: frison, febra, dureri de muschi, di tati. deh, sa fiu cu motz

asa ca sunt zombilik de raceala si nesomn, plus k ema suge de 3 zile cam la 1-2 ore, din motive care ma depashesc

so, fu tare frumi, copilu a plans mai putin decat ma pregatisem io psihic, in biserica, desi era treaza. bag mana in foc k si lalaiala preotilor si mirosul de tamaie+fumul de lumanari+ vinul de impartasit au avut un rol.a fost bine k eram doar noi, nu am asteptat.ne-a felicitat preotul ptr botez inedit, nu a mai vazut ever si nu mai stia care-i mama si care e nasa (nasa mea era si fina, stiti voi, k am mai zis, familii clone).
la restaurant a fost fain, camerele f bune, unde eu am bagat primele 2 ore de pat de la frison si dureri. dupa algocalmin si paracetamol insa am putut merge in sala sa socializez, respectiv dansez. si primit complimente k ce bine arat dupa 2 copii, de parca am facut 2 odata
a dansat si ema cu mami si tati, 5 minute de ozone, ca tot era imbracata de club (i-a luat nasa rochitza cu paiete si sclipici). i-a placut, dar nu a stat mult ca se fuma in restaurant.
for the record: myth busted: copiii nu-s mai linistiti dupa botez si nu dorm mai bine

gasiti si vreo 2 poze la semnatura, in album aprilie 2010, dar astept gramada de la pozarul profi, k sotul meu a zis ca nu mai are rost sa facem si noi

no, am facut-o si p-asta. si ne-a placut

puuup si revin. poate si citesc, totusi.

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



imi pare rau de raceala...caldurik si trece..


subscriu treaba cu botezul...nici jiji nu doarme mai bine a chiar park mi s-a dereglat...dupa botez...nu stiu dak e cioncidentza dar doarme mai rau k nu se trez de 2-3 ori sa suga ci la 1 maxxxx 2 ore sa suga...asa k sunt zombie..

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7.5, LA NAIBA, nu-i de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Neata gagici!!!

Cred ca o sa scriu mai multe mesaje ca am pierdut deja o placinta.

In primul mesaj vreau sa felicit din nou crestinutii Sebi si Ema pentru botez, pe Mariucasara pentru cununie, pe Xela pentru pozele cu familia superba si pentru achizitia espresorului, pe Yannis pentru cele trei lunite!!!

Vazut si pozele de la Danasor si ale lui Cris.dogarel (chiar ca nu se vede ca ai doi copii)

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

In al doilea rand, Nik0le si Catalutza, mi-am stors neuronul pentru problema cu analiza lapticului. Nu stiu unde (daca) se face a laptelui matern, dar din ce m-am interesat se pot analiza diverse componente ale laptelui, dar apoi apare problema interpretarii.

Asa ca, inainte de a da banii pe analize, gasiti un doctor care sa stie cum trebuie sa arate lapticul la varsta bebelusului din dotare si cu siguranta o sa va indice si un laborator de analize. si succes!

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Cu sanul... mingea m-a lovit printr-o plasa (sunt niste terenuri imprejmuite) si d-aia nu m-am ferit, n-am schitat nimic, am zis ca o opreste plasa aia. Multumesc tuturor pentru gandurile bune.

Merci Catalutza de sfaturi, cand am ajuns acasa chiar n-am stiut ce sa fac, ca teoretic ar fi trebuit sa pun apa rece, dar apa rece opreste lactatia, si apa calda nu ar opri un eventual hematom. So, am masat zona si pe seara am facut o baie luuuunga...

Sper ca nu am ramas cu sechele.

Am vazut ispravile cu puii... offffff. Eu am experienta activitatii in fabrici unde safety inseamna multe chestii si de multe ori sunt cam cu drobul de sare. M-am contrat cu mai multe persoane pe tematica "de ce ma imbrac eu prima si apoi copilul" sau "de ce nu-i pun o paturica sub el in carut"? Dar stiu ca nu-i putem proteja de toate...

Apropo de paturica, Decenuela, eu paturica sub el in carut nu-i pun ca nu pot sa leg centurile iar deasupra ii pun doar daca plecam la pranz de acasa si ne intoarcem noaptea. Am vazut si eu copii infasurati, nu am inteles de ce...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Despre noi: bebe meu s-a dat complet peste cap... a dormit in week-end cam doua ore pe zi si nu se mai culca decat la ora 12.
Cu refluxul am "rezolvat" cam asa: il culc direct cu perna de alaptat in patut... Dupa 30 de min o scot... noaptea e cam naspa dar asta e..

Eu am gonit baietii din casa si am pus si eu cat de cat la punct bucataria si dormitorul sambata si sufrageria si baia duminica.
Si ne-am plimbat sambata prin Tineretului si ieri prin cartier si prin Mall.

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Am reusit si am mai pus si eu nishte poze aici cu gazutza mea, ma chinui de vreo 2 ore si se tot intrerupe net-ul

pui mic

ce frumoasa e anastasia!sa-ti traiasca!

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Si raportez si primul kg pierdut cu dieta Montignac (ma mir si eu, ca de foame n-am suferit deloc si mancarea era chiar foarte buna).

In week-end am citit si cartea, sa inteleg si eu ce zice nenea ala, in principiu zice ca tot ce am facut eu pana acum e gresit (ceea ce se si vede).

Eu tineam cure de slabirea cam asa: de cate ori aveam cate un proiect si nu aveam timp nici sa mor inlocuiam mesele cu cafele si tigari... in doua saptamani scapam de trei-patru kg, pe care cum se termina proiectul si aveam timp, chiar daca mancam doar piept de pui cu ciuperci la gratar le puneam la loc intr-o saptamana. Si de frustrare reveneam la meniul obisnuit care mai aducea alte doua-trei-patru...


_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Hello, sunt singurica pe aici?

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput