cum gestionam banii in familie?tu/eu sau noi?

cum gestionam banii in familie?tu/eu sau noi? | Autor: dinozaura

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
Vreau sa va salut pe toate si sa va marturisesc ca am gasit pe acest forum raspunsuri la multe dileme cu care ma confruntam si eu. De aceea m-am hotarat sa deschid un nou topic cu privire la o problema spinoasa: cum gestionam banii intr-o relatie?
Mai precis as dori sa stiu cam cum procedati voi deoarece eu una nu sunt deloc multumita de modul in care eu si partenerul meu o facem in acest moment.

Pe scurt situatia sta cam asa: avem un cont comun,unde punem bani jumi juma pentru cheltuielile legate de casa,mancare,iesiri,etc. Insa,deoarece el nu vrea sa mearga la cumparaturi de haine si farduri la fel de des ca mine a propus sa avem si conturi separate din care fiecare sa isi ia ce ii place, eu haine, el: sincer chiar nu stiu ce


Buun, toate bune si frumoase pentru ca nici mie nu mi-ar fi convenit sa faca spume de cate ori ma vede cu haine noi sau sa ma intrebe cat am mai cheltuit si de data asta si sa stea cu fundu-n sus(cred ca stim cu toate ce fel fac majoritatea din barbati cand e vorba de shopping:). Insa incet-incet s-a ajuns la o situatie de-a dreptul penibila: asta am cumparat eu, e pentru mine, o pun pe contul meu, aialta e pentru tine o pui pe contul tau, cand avem vreo zi de nastere si punem bani la comun cu ceilalti trebuie sa luam fiecare partea lui separat, tu ai echipament de ski deci eu platesc echipamentul numai pentru mine separat, capatul asta de ata l-am folosit eu, deci il platesc eu,etc. Niciodata nu stiu pe ce cont anume sa pun un coafor de exemplu sau un fixativ.

Ceea ce e si mai enervant este ca simt pur si simplu ca e prea mult : tu si eu si prea putin NOI :( La o adica, daca unul din noi s-ar imbolnavi sa zicem , ce s-ar intampla? Din ce cont ar plati? Individual? La comun? Sincer, mi se pare mai mult decat penibil si un pic cam egoist modul asta de gandire...

Nu vreau sa dau vina numai pe el, pentru ca am fost de acord la inceput pentru ca si mie imi place sa fiu independenta, (daca vroiam un prieten cheltuitor as fi cautat unul sa-mi cumpere de toate, dar sincer nu e genul meu, nu m-as fi simtit bine intretinuta de barbat si cerandu-i bani pana si de tampoane!)si oricum avem cam aceleasi salarii.
Insa in timp dar a devenit de-a dreptul jenant, mai ales fata de amicii nostri care se mira de ce trebuie sa-mi ne dea bani separat si simt uneori (eu,nu amicii) ca nu suntem un cuplu adevarat, ca fiecare e pentru el, nu pentru un NOI comun

Deci as fi foarte curioasa, vi se pare ca exagerez sau mai sunt si alte cupluri care procedeaza in mod asemanator?

Merci mult pentru orice sugestie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

noi am avut banii tot timpul la comun, indiferent de probleme.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

banii la comun, de la inceputuri. nu conteaza ca eu luna asta nu-mi cumpar nimic si el isi ia un hard de 500 de lei.
luna viitoare compensez eu

mie personal se pare absurd(fara suparare) ca intr-un cuplu care locuieste in aceeasi casa, casatorit sau nu, e mai putin important, din punctul meu de vedere, sa aiba conturi separate.

bineinteles, aici discutam de persoane cu venituri civilizate, ca daca ai milioane de euro in cont, nu te mai intereseaza din ce bani platesti coaforul

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

si intretinerea cum o platiti? jumate jumate? pai si ce te faci daca tu consumi mai multa apa la dus?

si cand iesiti in oras? jumate jumate? pai si daca el mananca ciorba, friptura si desert si tu o salata?



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dinozaura,dar nu sunteti casatoritzi,nu-i asa?

Mie mi se pare ok cu conturi separate,cu impartzirea cheltuielilor ,chiar si a cheltuielilor personale!Asa zau daca ai bataie de cap mai tirziu,cind stiu eu,se supara unul din voi si-si ia bagajelul si pleaca!

Uite eu si acum am cont separat, chiar si dupa casatorie,dar mie mi s epare ok!Si sotzului la fel!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Inainte de casatorie, desi locuiam impreuna , asa procedam si noi, ca dinozaura, eu mancam putin, el mult, eu imi cumparam lucruri din cand in cand, el f. des, .....si atunci imparteam totul in 2, mai putin mancarea, care si-o platea fiecare separat.
Apoi ne-am casatorit, conturile au ramas tot separat, aici asa este, salariul intra in contul fiecaruia, dar atunci cand avem nevoie de ceva luam si dintr-un cont si din celalalt, fara sa mai tinem cont ca luam mai mult de la unul decat de la celalalt.

Pt.dinozaura. Intr-o familie e normal ca totul sa fie la comun. Insa, atunci cand unul dintre cei 2 isi tot cumpara luna de luna cate ceva , iar celalalt doar din an in paste, atunci cred ca e mai bine cu conturi separate. Chiar si dupa casatorie, macar poti salva niste banuti pt. tine.
Mie una nu mi-ar conveni ca banii mei sa fie folositi la cheltuielile casei iar ai lui pe diverse......si nici invers.....

E mai nasol atunci cand vin copiii, dinozaura atunci cum fece-ti?



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

Vacanta in co.Clare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Noi avem banii la comun, si stabilim o suma fixa lunara ca bani de buzunar ptr fiecare. In cazul in care banii de buzunar nu ajung ne imprumutam la bugetul comun sau amanam achizitia pana se aduna fond suficient.Regula este sa incercam sa nu depasim suma fixa lunara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Noi am tinut banii intotdeauna la comun (si ca prieteni si ca married couple).
Personal mi-e greu sa inteleg faza asta cu X conturi pentru mine, pentru tine, pentru copil si catel.
Asa-s eu mai comunista
Totul tine de echilibru: nici unul nu abuzeaza de haine, cosmetice, electronice, etc. La cheltuieli mari (cort, mobila, electronice etc ne consultam).
Si banii sunt virati de anagajatorii nostri intr-un cont comun.
Eu sunt tare multumita de aranjamentul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Si noi avem banii la comun. Nu-i punem pe toti in sertar, nu-i tinem in casa ci pe card si in portofel o parte. Fiecare are cardul lui pe care incaseaza salariul sau alte venituri.
Cand mergem la cumparaturi plateste unul din noi, nu conteaza care, daca un card este mai gol plateste celalalt. Cand trebuie platite facturile, fie scoatem la fel de pe unul din carduri, fie platim direct cu cardul.
Banii "de buzunar" nu-i contabilizam dar amandoi stim ca nu ne lasa inima sa facem cheltuieli absolut exagerate d.p.d v. al veniturilor noastre. Cand vine ziua salariului, ne spunem "uite, luna asta iau atat salariu" sau, dupa caz "iau atat pe chestia aia". De asemenea, ne uitam ce bani ne-au ramas si ii punem deoparte, intr-un cont comun destinat fie vacantelor, fie eventualelor probleme de sanatate ale noastre sau ale parintilor nostri.
Nu ne-am certat niciodata din cauza banilor, fiecare din noi cand ne-am dorit ceva mai scump am discutat in prealabil, nu-mi amintesc sa fi fost obiectii vreodata, dar nici nu am sarit calul. Nici noi nu suntem casatoriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dinozaura


Nu vreau sa dau vina numai pe el, pentru ca am fost de acord la inceput pentru ca si mie imi place sa fiu independenta



Probabil ca nu te-ai gandit suficient cum se traduce independenta la finante, iar acum constati ca nu functioneaza. Poti fi independenta, nu poate nimeni sa te acuze de asta. In acest fel, insa, ar trebui sa angajati un contabil, ca sa nu mai petreceti atata timp (si nervi) cu socotelile. Si ati fi in stadiu de "viitor cuplu" toata viata, adica doar prieteni.
Si la mine bugetul e la comun. Nu-mi dau seama cum ar fi altfel, in conditiile in care am trei copii si venitul meu e mai mare. Daca salariul Torei n-ar acoperi jumatate din cheltuieli, ce fac? De unde-i iau banii? Dar eu de unde i-as fi dat, cand am stat 9 luni fara servici?
Din punctul meu de vedere, problema este cine administreaza banii. In conditiile in care nu-s chiar multi care nu au absolut orice grija financiara, apar, evident, momente de neconcordanta. De aceea, eu cred ca dintre cei doi unul ar trebui sa fie mai implicat in administrare si doar cheltuielile cu adevarat importante sa fie discutate si hotarate in doi. In plus, e clar ca unii au talente de finantisti si altii doar de ...cheltuitori. Daca formeaza un cuplu, trebuie sa ajunga la un compromis pentru ca, alaturi de sex, in problemele oamenilor sunt banii.
Eu cred ca, in general, femeia e un administrator mai bun al fondurilor comune. Nu pentru ca-i mai desteapta, ci pentru ca are instincte in plus care functioneaza pentru familie.
Sunt si exceptii si una e nevasta mea, care nu vrea in ruptul capului sa preia "contabilitatea" familiei noastre. Spune ca n-am mai avea bani deloc, daca ma iau dupa ea. Eu nu cred asta, dar n-am ce ma face...

dinozaura, relatiile intre oameni sunt de multe feluri, dar daca prin relatia asta ajungeti sa formati o famile (un cuplu nu e musai o familie) strategia se schimba, pentru ca, cel putin in intentii primare, veti muri de batranete tot impreuna; daca sunteti prieteni, puteti avea conturi si cheltuieli separate, nu va implica prea mult; daca veti forma o familie, strategia este comuna, iar cheltuielile separate nu tebuie sa afecteze familia.
De fapt, pentru multi "proba" finantelor este hotaratoare in intemeierea unei familii.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu sunt pro banii la comun (nu contorizam cine de unde cheltuieste... atata timp cat totul este de bun simt). Si cu consultatul cand este vorba de chestii mai scumpe. In rest... eu am card la contul lui, el are salariul mai mare... in Ro avea si el card pentru contul contul meu, dar nu il folosea... Si nu apar discutii, incercam sa pastram limite rezonabile cu cheltuielile... Mie mi se pare cel putin ciudat ca atunci cand unul nu mai ia salariu o vreme/deloc sa stea "la mana" celuilalt... sau daca nu are asa multi bani sa fie mai prost imbracat, mai prost incaltat...

----------------------------------
A venit primavara! A plecat primavara!

Mergi la inceput