cum gestionam banii in familie?tu/eu sau noi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Dinozaura, si noi am tinut banii la comun inca de cand ne-am mutat impreuna (din al treilea an de relatie, pana atunci veniturile noastre au fost bursele de studii). Si inainte sa ne casatorim, chiar daca salariile ne erau virate in conturi diferite, am avut intotdeauna acces nerestrictionat amandoi la ambele conturi.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Noi luam salariile fiecare in contul lui, si avem un fel de impartire "tacita" de genul: el - chiria, rata, cumparaturile mici cand merge el la magazin, eu - gradinita, intretinerea, facturile, cumparaturile mici cand merg eu la magazin. Cam o data pe luna facem cumparaturi "masive" la hypermarket - platim in functie de care are mai multi bani pe card in acel moment. Haine pentru noi nu prea luam (si in mare fiecare isi ia din banii lui), periodic (sezonier ) haine pentru copil - le platesc eu.

La cheltuieli mai mari, ne strangem frumos pe canapea si vedem - cat avem de dat, cat ai tu, cat am eu, cum ii dam etc.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mey, vin si io, aia mai nebuna. Nu ma intereseaza de bani. Deloc, dar deloc. Plec si in geanta de multe ori n-am un leu la mine. Banii ii tine si administreaza musiu sotz. In schimb daca e ceva de cumparat, de platit, el e omul. Mergem si facem cumparaturile impreuna si atunci pun in cos ce ma intereseaza pe mine, el e bun de plata, ca doar e cocos, sa simta ca el e capul familiei.
Ii trebuie copilului ceva? Il anunt pe domnu' sotz. Trebuie platit ceva? Il informez pe domnu' sotz. Samd
Bills? Nu ma intereseaza negru sub unghie, habar n-am unde se platesc. Afara de rata la banca- aia mi se trage automat de pe cardul meu si io vad prin banking.
Si ma simt mai libera decat pasarea cerului. Dar tot asa de adevarat este ca sotzul nu zice niciodata ''nu'' daca am chef sa iau ceva. SI mai e o chestie: nu sunt pofticioasa (nu mi-e pofta de inghetata etc).
Transparenta asta totala il face probabil si pe el sa se simta in siguranta (cred).
Stiu ca par nebuna, dar asa ma simt io bine.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

He, he, la noi eu gestionez banii.
Sotzul este mana-sparta, daca ar fi dupa el ne-am imprumuta de la salariu la salariu

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

daca nu te superi, ti-as propune sa modifici putin titlul subiectului, mai corect ar fi fost "cum gestionam banii in cuplu (sau intr-o relatie)?"

ai descris situatia cu destule detalii, dar ai "uitat" 2-3 amanunte : de cat timp sunteti impreuna, de cat timp locuiti impreuna, daca aveti sau nu planuri comune de viitor (pe termen mediu si lung, gen casatorie, investitia intr-o locuinta comuna, o masina, etc.).

poate ca partenerul tau nu este foarte convins ca relatia voastra va fi una de durata si prefera sa se puna "la adapost" dpdv al banilor cheltuiti, o mai fi patit-o si alta data, intr-o relatie anterioara, si acum "sufla si in iaurt" cum s-ar spune.

sunt persoane care nu sunt neaparat zgarcite sau econoame, pur si simplu considera ca aceasta metoda de separare a cheltuielilor personale este in avantajul ambilor parteneri, fiecare urmand sa dea banutii pe ce isi doreste, in limita bugetului personal existent, fara sa se roage de celalalt sa-i dea bani de una, de alta...

si ar mai fi un aspect interesant, pe care nimeni nu l-a luat in discutie : spui ca tie iti place sa cheltui bani pe haine, cosmetice, ingrijire personala, in timp ce partenerul tau nu stii pe ce sau daca isi cheltuie banii personali.

foarte multi barbati nu pricep si nu inteleg de ce o femeie are nevoie de n tzoale, z perechi de pantofi, y posete, sau de ce au o intreaga colectie de farduri, rujuri si parfumuri, in conditiile in care ei au cateva perechi de pantaloni/blugi, cateva tricouri si/sau camasi, cateva costume (daca este cazul) si 2-3 perechi de incaltari. si-atunci vad toate aceste cheltuieli ca pe niste mofturi, bani aruncati aiurea pe chestii superficiale sau nu neaparat necesare, considerand ca poti trai si fara atatea tzoale, farduri, parfumuri, bijuterii sau vizite la salonul de infrumusetare.

asadar, prietenul tau ori este genul acela de om foarte corect dpdv al impartirii cheltuielilor (mai contabil, asa), ori a devenit asa in urma unor probleme in relatii anterioare, ori nu crede in relatia voastra pe termen lung si prefera sa-si puna fondurile la adapost, ori e zgarcit/egoist de-a dreptul.

tu il cunosti mult mai bine decat noi, chiar te rog sa ne spui daca si ce anume este fals/adevarat din presupunerile facute de mine...


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

dinozaura,

eu personal sunt pro banii la comun.

dar cunosc cupluri stabile ( casatoriti de multi ani ) pt. care merge foarte bine varianta cu conturi separate.

important este cum va simtiti voi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Noi am fost dintotdeauna cu banii la comun, desi el a avut mereu salariul mai mare, si suntem impreuna de 12 ani. Si gestionarea conturilor tot la comun (2 carduri pe 1 cont).

Nu s-a pus vreodata problema "de ce ti-ai luat aia", mai degraba "deja nu mai avem bani?" Mi s-ar parea prea complicat sa mai calculez ca tu platesti aia, eu ailalta, am si asa destule pe cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinozaura spune:

Arggg mor de nervi, dupa ce am scris un raspuns interminabil mi s-a resetat computerul

Voi incerca sa rescriu:

Deci se pare ca problema mea nu a fost pe deplin inteleasa: banii sunt oarecum la comun, in sensul ca din ce castigam ambii intr-o luna punem cheltuielile cu casa, creditul, etc deoparte si apoi ce ramane facem jumi-juma , fiecare dispune de banii ramasi dupa cum crede de cuviinta.

Deci nu e in nici un caz situatia descrisa de rufus cu acel contabil sau 'viitor impreuna', nici cea cu apa de la dus (alex_andra) sau a nicoletei(chiar s-a intamplat o luna sa nu am job si am trait ambii din salariul lui fara nici un fel de problema sau discutie)

Dragilor, eu am scris aici pentru a-mi da seama care e motivul adevarat al situatiei actuale, pentru a vedea cum merge treaba in alte cupluri si, de ce nu, pentru a aplica unele idei pe care le voi gasi utile,in nici un caz pentru a fi ironizata!
Ok,ok, poate e si vina mea putin deoarece eram cam suparata cand am postat Ceea ce am scris despre cazul cu o eventuala imbolnavire de exemplu - nici nu se va pune problema referitor la cum platim, sunt convinsa.

Apoi ce am observat este ca (in general) cei ce locuiesc in strainatate sunt mai obisnuiti cu acest sistem de conturi separate. As vrea sa stiu daca pe la voi este uzuala metoda asta? Intreb pentru ca in functie de locul unde te nasti si cresti ai anumita mentalitate, ori prietenul meu a crescut in strainatate, deci poate i se pare normal pentru ca asta a vazut in jurul lui tot timpul..

Si ca sa raspund celorlalte intrebari: nu, nu suntem casatoriti dar suntem impreuna de 3 ani si planuim sa ne petrecem toata viata impreuna (si bineinteles, sper ca planul se va realiza cu brio) Ba chiar am inclus in plan si un bebe(mai precis 2, sa aiba si frate/sora)
Deci tind sa nu cred ca vrea sa se 'tina la adapost' sau ca prevede ca ne vom desparti in viitor, dar ideea cu experientele anterioare s-ar putea sa se aplice(stiu ca o fosta nu vroia sa se apuce sa lucreze cu nici un chip, vroia numai sa cheltuiasca). Chiar nu ma gandisem la asta...

Mi se pare buna si apropiata de situatia noastra si solutia Mikaelei.
Si mariana_flo poti detalia te rog?

Despre ideea ta Rufus cu bugetul gestionat numai de unul din parteneri nu stiu ce sa zic, poate ar functiona mai bine... Eu personal nu am incercat-o dar am vazut intr-o emisiune televizata cum un expert financiar spunea ca e recomandat ca ambii parteneri sa isi imparta responsibilitatile legate de buget, altfel, 'gestionarul' s-ar putea simti prea stresat la un moment dat, iar in cazul in care ceva nu va merge bine(datorii enorme de exemplu) cel liber de responsabilitati va da vina exclusiv pe celalalt. Acum probabil ca depinde de cuplu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinozaura spune:

@ pepene: "dar cunosc cupluri stabile ( casatoriti de multi ani ) pt. care merge foarte bine varianta cu conturi separate. "

adica sunt separati total financiar sau semi- separati (ceva gen cum facem noi) sau... cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Banii in comun,din care fiecare ia cat ii trebuie-cheltuieli rezonabile-pt. ca fiecare are 'sarcinile' lui:sotul plateste tot ce tine de regia casei,eu, restul.
Ai facut un experiment pana acum,daca esti asa nemultumita de rezultate,stati de vorba si schimbati macazul.Succes!

Mergi la inceput