Pufuleti (24) HRISTOS A INVIAT!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

cristies... ce-mi facusi, maica???


sa traiesti 1000 de ani, si vorba cui a zis... sa ne mai faci, ca taaaare frumosi pufuleti avem! stiu ca-s ai nostri si suntem ca ciorile, dar... cred ca avem cei mai deosebiti pufuleti ever!

n-a mai vazut DC-ul asa copilasi! sa ne traiasca si sa fie sanatosi!

aa.. mai voiam sa zic ceva! ma alatur si eu... MAMELOR DE PUFULETI! primim musafiri de dupa cortina, cu sfaturi constructive, si cu bunadispozitie! persoanele care au pretentia sa bage zazanie acolo unde nu e cazul, sa se limiteze la topicul dumnealor!!! AM ZIS!
traim, vrem nu vrem, intr-o societate. in care mamele muncesc, fac treaba, au pe langa alaptat, si alte prioritati! copiii cresc si u LM, dar si cu LP, si piureuri, sucuri de fucte, si alte nebunii. noi am fost crescuti cu suc de portocale, si alte tampenii de la 2 luni, si uite ca n-am murit, si nici alienati nu suntem!

am pretentia ca daca nu ne-m certat pana acum, cand au urlat in noi hormonii, de acum nici atat nu avem sanse! suntem aici sa ne dam cu parerea, si sa decidem fiecare pt ea si copilul ei! nimeni nu impune nimic! si, orice s-ar spune, EU UNA, am gasit aici mai multe sfaturi, intelegere, si bunavointa decat la medici sau familie. ca trebuie sa filtrez toate mesajele si sa imi ramana doar ce veau eu, in cap, e partea a doua. dar... sa vina neica cine sa se apuce de urlat la noi in casa... ia vedeti dvs daca usa aia pe care ati intrat nu se inchide pe dinafara!

sa vina careva la mine, de ex, sa-mi zica, ca nu ma chinui destul cu copilul, sau ca nu dau destul la pompa (MANUALA, repet)! dar poate la un mom dat o sa fac scurta la mana, sau ma satur de dat la pompa. sau poate n-o sa am destul lapte nici sa ajungem la 3 luni. veniti sa imi luati capul? haida de!

fetele mele... haideti sa facem precum fluturasii ca si pan acum, si sa nu lasam ceea ce a dezbinat alte odisei sa ne darame! avem ceva prea de pret care ne uneste, ca sa uitam atat de repede!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

vreau si eu sa adaug o intrebare la cea a Catalutzei?

Cum ii adormiti?(cu exceptia celor care "se adorm" singurei, pe care ii invidiem maxim)si/sau "Cum ii tzinetzi adormiti"?(Ema tresare/se scoala la primu; zgomot/miscat, de cele mai multe ori...)

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



ziua in carut sau pe picioare,noaptea prima dta pe picioare,apoi langa mn in pat knd papa la tzitzi

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Good news!!!

Radiografia Mirunei spune ca evolueaza spre bine deci mai raman pe antibiotic deocamdata!


Another good news: my little baby a stat singura azi si a gangurit si zambit singurica pentru prima data! uraaa!!! am avut si eu timp sa dau 3 telefoane si sa intru pe forum fara ea agatzata de mine!

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)


multumim lui dumnezeu, sa fie bn in continuare

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Cris.d ca sa ia suzi eu am pacalit-o cu protectiile de silicon pt sfarc. Din alea iese lapte si crede ca si din suzi . Cam doua zile dupa ce ii dau cu protectii. Din pacate eu trebuie sa le le folosesc din cauza ranilor. Dar doar cat sa imi imoaie putin sfarcul si sa il formeze. Pt ca nu poate apuca cum trebuie ulterior, am facut mastita prima data . Asa ca ai grija daca ai sanii cu probleme sau risc de mastita. Si mai e un risc, ai patit-o Nic0le dupa ce a fol protectii, fata nu a mai vrut sanul fara ele. S-a chinuit ceva sa le scoata...Acum evalueaza si tu riscurile si beneficiile. Eu pot sa iti spun ca datorita suzi, in 50% din cazurile in care nu poate adormi, imi injumatateste timpul in care ma chinui cu ea sa adoarma.
In restul de 50% habar nu am ce sa ii fac desi e copilul meu. Motiv de depresie zilnica . O pun pe burta mea, in wrap (am invatat sa il fol asa lung - materialul ramas il bag in pantaloni Xela - nu pot sa il tai ca afara il fol sotul meu ), pe burtica ei (pozitia preferata de somn), o legan, ii cant, o misc o plimb. NU iese nimic, iar apoi ca prin minume adoarme in vreo pozitie ciudata si nu mai misca 3 ore. Dar nuam descoperit ce declanseaza somnul . Azi de exemplu a urlat alternand cu momente de maraiala de la 10 la ora asta, cand a adormit pe burtica in carut. Asa ca nu am reteta din pacate


Femeie in casa eu am de cand am intrat in trim II ca asa a vrut sotul sa nu ma obosesc si ce bine eeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!Va felicit pt optiune!

Catalutza mami de Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Apropo, ieri m-am cantarit pt prima data dupa nastere si am constatat ca am doar 2 kg in plus fata de perioada de dinainte de sarcina. Asa ca va fi floare la ureche sa le dau jos.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

vad ca multi pufi iau suzeta pt nani; am incercat nuk, avent si una no name, cu alta forma. reactia e aceeasi la toate;okii mari, strambat ca la lamaie, inecat. cel mai mult a fost s-o linga 1'....dar linge si pumnishorii de 3 zile...

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



nici alexandra nu vrea suzi...si papa/suge la pumnisori pana plange k se musca

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yasmine

Ultimele stiri sunt nu tocmai bune.
Am fost azi-dimineata la pediatrul nostru si nu e bine, azi noapte s-a trezit aproape din ora in ora, nu maninca decit cite 20-40 ml la o masa, si vomita tot ce a mancat. Aerosolii am descoperit azi ca nu ii ajute de loc, a auscultat-o inainte si dupa aerosoli, si nu e nici o diferenta. Ne-a dat un supozitor cu cortizon, Rectodelt, si dupa-masa la 16:00 mergem din nou. Daca nu e mai bine dupa supozitor ne vom interna azi. Va tinem la curent.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia



offf


Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

cris.d... daca adoarme in marsupiu, il las acolo si imi fac treburile bine mersi, daca e doar in brate, sau il pun pe picioare dupa ce se linisteste, sau daca adoarme, ma asez cu el in pat, si doame la mine pe burta!

BEA! oricat te iubesc, si mi-as dori sa te mai prind o odisee, sper sa nu fie cu ochisori!

cris.m... io cat am tot citit, tu tot treaba ai facut! daca eu sunt zapacita, si toate avem cate "un pitic",.... tu sigur te incadrezi pentru gospodina odiseii (ei) (cum se scrie corect???)!!! iti trimit un tir de si-ti doresc sanatate sa poti in continuare!

Andre_lina, mama draga! stii cat te urasc eu pe tine, nu? sper sa iasa treaba cu muntele, si sa vina si pe strada ta soarele. imi pare rau de supararea cu mami tau! vad ca a trecut, si sper sa nu mai fie cazul! sa stii ca maaaare pomana ti-ai facut cu marsupiul! esti de pus la rana, fata draga, si sper sa ai parte in viata asta de tot binele din lume, ca-l meriti!

fetele cu 2 copii! sa stiti ca stau de muuulte ori si ma gandes la voi, si va trimit virtual cate o ploaie de ! muulta putere si sanatate si rabdare si nesomn va mai trebuie! BRAVO!!!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

cristies,,cand citesc cum e soacra ta sunt fericita de ce soacra am...sincer imi pare rau ... cadoul e minunat...superb gargaritzul cu floarea in mana

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

catalutza... imi pare bine sa te citesc, si rau cand vad ca te chinui cu irina... sa stii ca nici la noi nu functioneaza mereu aceeasi tehnica de adormit, si tot sper ca o sa vina vremea cand ne formam un program si un pattern. ca apoi sa dam in altele! trebuie sa fii fericita ca sunteti sanatosi, si sa te bucuri de fiecare reusita si fiecare zi! nu ai voie sa cazi in butoi, nu e cazul!

fetele care aveti LM mai mult decat papa piticii... de ce nu puneti rezerve la congelator? pt cand sunteti plecate de acasa, sau pt cand o sa faceti un piure, sau pt ca sa pneti cerealele in el, cand incepem diversificarea??? sta 6 luni. si... este acolo, o rezerva, in caz de forta majora!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput