Pufuleti (24) HRISTOS A INVIAT!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Reiau ca iar papa gaza.

Ma bucur ca v-a placut colajul. Bubu scuze, am trimis si la tine ca esti in contacte dar cred ca am scris gresit numele... Scuze .

Mamidepuiuti, intocmai si cu operatia de colecist. Si cat incalzeste supa mananca chiftele... si nu stie de la ce-i e rau... Eu nu prea o dau la arie, dar cumnata-mea ii mai spune ca mananca prea multe prostii si dupa aia se vaita. E de acord, dar nu ia nicio masura.

Cris.dogarel, s-ar putea sa fi vrut sa aduc eu, ca asa de tare mi-a laudat niste prajituri aduse de o verisoara... Poate data viitoare (desi sper sa nu mai fie o data viitoare). Sa nu cumva sa crezi ca trebuie sa te justifici la mine cand vine vorba de femeie in casa, tu ai doi copii, stai la casa deci ai o suprafata mult mai mare decat ap meu ceausist, eu m-as descurca cum m-am descurcat si pana acum dar m-a deranjat atitudinea soacra-mii in ceea ce priveste statul MEU acasa, pentru ca ea a avut dintotdeauna femeie in casa si de omorat cu ce-i mai ramanea (adica mancarea si copii) nu s-a omorat niciodata. Plus ca lucrand ca invatatoare statea doar 4 ore la serviciu, asta pe vremea cand lucra.

Acum ca a deschis Iudita si cealalta cutie a Pandorei, toti carora le spuneam ca fi-miu papa doar lm aveau prima reactie in sensul de Si mai misca? Si tu mai traiesti? Toata lumea (buna) da lp seara, sa doarma copilul bine (doar copilul?). Intre mese se da ceai la copil si de la doua luni TREBUIA sa-i bagi sucuri de fructe, acum de la trei trebuia sa incepi cu piureuri. Si cum adica nu doarme ziua. De ce nu-l culci? Trebuie intr-un fel (no matter how) sa-l adormi, daca nu reusesti cu leganat, infasat, pe picioare etc trebuie sa-i dai ceva (Romergan poate, sau asta homeopat ca am uitat cum se numeste). Si cum sa scoti copilul din casa fara sa fie bagat macar intr-un sac de dormit? Si fara caciulita? Cine a mai pomenit, ca va rade lumea (ce o fi de ras sincer nu inteleg). Ma uitam si nu-mi venea sa cred cat sunt de norocoasa ca trebuie sa platesc 30 de ani la casa.

La multe lunitze sarbatoritilor Alexandru, Alexander, nora Maria (cu un cadou special de la un vagabond imbracat cu forta de bunica-mea)Radu, Simon, Maria Dalia si Lucas! Sa cresteti mari si frumosi!

Decenuela, stiu cum e cu bebe urlator in spate... Si cred ca au un simt cand se opreste masina la semafor sa inceapa sa tipe. In cazul mersului bara la bara cred ca e si mai frustrant! Felicitari ca ai facut fata cu brio! Ce bunatati ai mancat pe unde ai fost?

Si apropo de bunatati, cine ma salveaza si pe mine cu vreo reteta de prajituri d-astea sa servesti lumea cand vine in vizita ca s-o dau gata pe maica-mea? Ca soacra-mea a rezolvat cazul, ii face verisoara de care vorbeam mai devreme.

Am editat ca am trimis un mesaj vraiste.
_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc


dumnezeule ce zici tu acolo.....DA DA TRAIASCA RATELE....M-AM satrurat de atotstiutoarele astea de stiu sa creasca copiii altora....felicitari ca te tii TARE...io sunt f diplomata...insa cand vvad ca o ia razna cineva cu sfaturile despre cum se creste COPILUL MEU...cam cedez nervos si i-o tai....

daaa si jiji simte stopul...ii zic ...vitezomanul jijik....

referitor la femeia in casa...io am una...dar....e de pe vremea cand jiji mare era singur. sincer nu-mi place sa calc si mai mult asta face k fiind io acasa chiar le fac pe toate...si le fac cum trebuie....dar....e femeie de treaba si e un fel de o a ajuta...uneori saraca imi lasa rest la banii pe care ii lasam ca nu facuse mare lucru in acea zi....acu mai mult decat toata curatenia am baza miercurea sa-l las pe jiji cu ea...si prb cand va fi sa merg la munca o voi folosi ca dadaca..e mare lucru sa ai pe cineva in care sa ai incredere.

bunatati...hm....cred ca am mancat traditional...drob, friptura miel, bors, oua, oua ump;lute, icre, salata de sfecla cu hrean, cozonac ,. pasca.

de praji....am mancat una la socrela ...o stiu in mare dar ii zic de reteta......si ti-o dau e cu foi...cu miere de albini de se coc pe fundul tavii...crema de vanilie parca...si ciocolata...



Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7, LA NAIBA, e de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

CRISTIES, merge negresa aia de post;amesteci toate(3cani faina. 2apa, 1unt/ulei,1 zahar, 1 nuci, 1/2stafide/gem , 1 praf copt) ciulama, dai la cuptor 4o' si..gata.

editez, ca am vazut ca vrei sa dai gata...asta e prea simpla...eu as cumpara, in acest caz.

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra




3 KG???????????? DOMANE CE M-AI LOVIT.....AM ZIS!

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7, LA NAIBA, e de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

plateea, super tunsoaree si super rochie!(acum am vizionat si eu pozele)cred ca o sa ma inspir pentru botez, care va fi abia in mai. nu ma intrebati de ce atat de tarziu, nici eu nu stiu (ca e mai cald?)
nici eu nu as zice nu la o femeie in casa, desi sunt tanara si nu am decat un copil, si ala cuminte. nu reusesc sa fac fata asa cum ar trebui. socra mea se ocupa de mancare, bucatarie etc....imi pune de mancare pe masa si sta cu asta mic cat mananc eu, tare cumsecade (ea a avut o soacra terorista si si-a jurat ca ea nu o sa-si chinuie nora in nici un fel). dar are si ea o varsta si o boala, casa maricica, curtea la fel.....eh....
cris_mario, cum te descurci?! daca ai vreun secret, impartaseste-l si cu mine, ca eu-s vesnic obosita.

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

decenuela... ce vb tu acolo? foi? miere? vanilie... da aici reteta, sa pun soacra la treaba!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui plateea

catalutza... imi pare bine sa te citesc, si rau cand vad ca te chinui cu irina... sa stii ca nici la noi nu functioneaza mereu aceeasi tehnica de adormit, si tot sper ca o sa vina vremea cand ne formam un program si un pattern. ca apoi sa dam in altele! trebuie sa fii fericita ca sunteti sanatosi, si sa te bucuri de fiecare reusita si fiecare zi! nu ai voie sa cazi in butoi, nu e cazul!

fetele care aveti LM mai mult decat papa piticii... de ce nu puneti rezerve la congelator? pt cand sunteti plecate de acasa, sau pt cand o sa faceti un piure, sau pt ca sa pneti cerealele in el, cand incepem diversificarea??? sta 6 luni. si... este acolo, o rezerva, in caz de forta majora!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

ai dreptate cu laptele in exces, cand ma gandesc cat am aruncat....cred ca o sa incep sa fac si eu niste mici rezerve, tot asa, in caz de forta majora.

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

PLATEEA, si noi tzopaim ritmic in marsupiu. il pui jos dupa ce adoarme?

BEA, tocmai a functionat pozitia; i-am tinut si suzeta in gura, ca era cu fata spre pieptul meu. acu' mi-e frica s-o pun n landou, ne leganam pe scaunul de alaptat...

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



SI JIJI ADORME IN MARSUPIU/.....de asta....operatia mea e varza cred.

acu il tin la verticala..isi scapa capul pe mana....si in timp ce ma baleste.....in loc de traditionalul nani, nani merge cu shhh....shhhh


fetele sa va zic o faza tare

mama are o pisica care a fatat de cateva zile. e cu puii in casa. de cate ori incepea jiji sa planga..ea lasa puii si venea la el pe pat. iesisem afara sa iau ceva, jiji a inceput sa planga si chiar daca am intrat imediat pisica era langa el si-l lingea pe cap.

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7, LA NAIBA, e de bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:


alexis
maria dalia
radu mihai
lucas gabriel


_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Neata si de la noi fetele.
pt Miruna sa o ajute D-zeu sa fie bine si parintilor putere.Cristies pt bunatati.
Noi de vreo 2 zile suntem mucioase si ne chinuim cu umiditatea asta pacatoasa din casa care ma disperat ajunge la 70 si ceva la suta si nu pot sta non stop cu geamu deschis sa aerisesc si cand am vazut cat costa un dezumudificator ...Aseara am mai avut si alta belea pe cap si nu-i gasesc explicatia .Ieri pe zi am fost cu asta mica pana la mama ca sa o vada si bunica mea ca tot bazaia ca ea la 94 ani poate nu mai apuca sa o vada si stiti voi cum sunt batranii asa ca a venit cineva cu o masina si am iesit un pic 5-10 min ieri pe zi toate bune si frumoase papat normal si nani, in schimb aseara de la 8.30 pana pe la 12 noaptea papat intruna si nesaturat si plansete si eu lapte in sani ioc aasa ca am fost nevoita sa-i fac LP a halit un bibe de 90 ml pe nerasuflate de zici ca nu papase de nu stiu cate zile de ce?Sa fie de la aeru schimbat pt ca a iesit afara?Acum de dim e din nou totul normal a facut tatalici si am schimbat-o , a papat de la san si acum doarme.

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine

poze
Sa ne descretim fruntile
poze Maria Alexandra





ioana, mie pediatra mi-a atras atentia sa nu-i mai dau asa mult LP o data. Trebuie cate putin, e asa de mica, ar trebui max 50 ml la o masa!

_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">Iuria inimii mele... (01.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

PLATEEA, si noi tzopaim ritmic in marsupiu. il pui jos dupa ce adoarme?

BEA, tocmai a functionat pozitia; i-am tinut si suzeta in gura, ca era cu fata spre pieptul meu. acu' mi-e frica s-o pun n landou, ne leganam pe scaunul de alaptat...

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



SI JIJI ADORME IN MARSUPIU/.....de asta....operatia mea e varza cred.

acu il tin la verticala..isi scapa capul pe mana....si in timp ce ma baleste.....in loc de traditionalul nani, nani merge cu shhh....shhhh


fetele sa va zic o faza tare

mama are o pisica care a fatat de cateva zile. e cu puii in casa. de cate ori incepea jiji sa planga..ea lasa puii si venea la el pe pat. iesisem afara sa iau ceva, jiji a inceput sa planga si chiar daca am intrat imediat pisica era langa el si-l lingea pe cap.

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....,7, LA NAIBA, e de bine.....


super tare faza cu pisica

eu l-am lasat pe alex in curte in carucior supravegheat de pinky [catelul lui taica-meu]... vedeam cum abia se abtinea sa nu-i "traga" niste limbi...

cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu_bu

fetelor imi trimite si mie cinva va rog colajul?oanagutue@yahoo.com

poze


Si mie cora_mi@yahoo.com.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput