Bravo Andira!Iepurasi de mar-apr 2010 (125)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Roxana- nu m-as supara sa fie asa. Daca peste 3 ani am curaj sa mai fac unul inseamna ca acum nasc usor

Bumbitza - am deja epiduralele, le-am primit, asa ca le iau cu mine.
Cand capul nu se ma misca inseamna ca e foarte jos si iese. Nu stiu daca nu si-l mai poate ea misca. Dr a zis ca "eu nu pot sa-i mai misc decat f. putin capul"
Bebeluna e in cap de la 20 de sapt . cred ca v-a trebui s-o culc nu capul in jos .

Eu tot pierd din dop si e din ce in ce mai maro.
Acum ne face graful la usa si pune bucatile de gresie care s-au spart la loc. SPer sa apuc sa dau cu aspiratorul si mopul, desi nu am deloc contractii, doar simt presiune in duda

Cred ca mai vroiam sa zic ceva dar habar nu am ce.....

Denisa, 38 + cu bebe roz Maya Rebecca
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Briza- mi-am amintit. voi stati bine cu usile. Noi am semnat contractul pe 19 nov. ....
Ce-a de la baie ne-au gresit-o, geamul la fel. Asta de la camera bebelunei iar facut aiurea.
La noi sunt usi de termopan pt ca am vrut izolatie fonica buna intre camere. Te gandesti ca pe comanda nu au ce gresii dar uite...
Acum asteptam usa de la baie care in loc sa-i faca deschiderea de 2 m au facut-o de 1,66. Cica naiba isi pune usa de 1,66????
Usa asta trebuia sa fie gata in 2-3 zile... .a trecut mai mult de sapt ...

Usa de la exterior alta belea. Vorbim sa ne-o aduca si asteapta.... o sapt am sunat zilnic si tot "maine" ne ziceau. Pana la urma am fost noi s-o luam intr-o sambata. Am luat-o, ne-am rugat de ei nu stiu cate zile sa vina s-o monteze, nu au venit.
Pana la urma am montat-o noi dar surpriza.... nu se inchidea bine si langa clanta avea o lovitura. Ii spunem "da maine venim" . vezi sa nu!!!! Au trecut vreo 4 zile si nu au venit.
M-am dus mi-au luat alta din alta parte pe care mi-au montat-o in 2 ore.
Sa-ti spun unde e prima usa ??? La noi in magazie, nici macar nu s-au obosit sa vina sa si-o ia.



Denisa, 39 + cu bebe roz Maya Rebecca
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Buna mamici si burtici de viitori iepurasi!

Recunosc ca nu am citit nimic din urma. Azi e prima zi cand deschid calculatorul de cand am venit de la maternitate! Imi este greu cu bebe si fara niciun ajutor prin preajma.. asa ca nu prea am timp de nimic. Un lucru e bun ca am lapte si bebe papa la san dar de cateva zile ne confruntam cu nemernicii de colici!!!

Felicit noile mamici!

Sper sa mai reusesc candva sa mai intru pe aici...


_
Irina Paula 8 martie 2010

O noua zi, o noua incercare in viata de mamica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

ami, bine ai revenit !!
Asta e cu colicii...rabdare...in curand vor fi doar amintiri urate
Abia astept si eu..
Important e sa cresteti sanatoase
miria cristina, hai nu fi suparici...toate trec si se aranjeaza intr-un fel sau altul.Si tu esti o mami puternica, sa vezi cum le descurci pe toate
Cu raceala cum sunteti, a trecut?


BB Ovidiu Andrei
Alexandru
BEBE...in burtica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:


Hello fete cucuiete!

Am ajuns si eu acasa dupa o tura prin oras de 2 ore jumate! Am fost cu autobuzul pana in centru si de ambele dati mi-a fost oferit locul special ptr batrani, gravide etc ca sa ma asez La intoarcere era o doamna cocheta cam de 70 de ani care isi cara cu greu haina de nurca (aici vad ca babutzele astea nu renunta la nurcile lor nici acum ca-s 20 de grade) si ma privea cu invidie ptr ca tipul mi-a dat locul mie si nu ei!! mi-a fost un pic mila de ea dar aveam burta ca o stanca asa ca am aplicat principiul "care pe care" si am savurat la maxim locul oferit!

Am intrat la o farmacie si doctorul de acolo mi-a masurat tensiunea care era ok, doar pulsul un pic cam mare ,dar asta cu siguranta din cauza mersului pe jos...

Erina - am vazut si eu pozica cu ai tai copii si recunosc ca sunt superbi! ai facut o treaba f buna! Bravo!

Bumbitza - f dragute lucrurile primite , cu fetitzele asa e...nu te mai saturi cumparand lucrusoare ptr ca sunt absolut delicioase toate rochitele si fustitele....Eu cand merg la cumparaturi ptr Riccardo, intotdeauna arunc o privire si la raionul de fetitze incercand sa-mi inchipui ce-as fi cumparat daca Riccardo or fi Carolina(caci numele de fata il aveam pregatit vand in vedere ca mereu ne-am imaginat cu o fetitza nu cu baiat! acum ne-am obisnuit deja cu ideea dar Carolina e doar un proiect amanat nicidecum abandonat!!)

Astazi avem si o sarbatorita! MICHELLE! CU SIGURANTA AI PRIMIT UN CADOU SUPERB CU CATEVA ZILE IN AVANS!!

Honeybaby - spor la treaba dar ai grija sa nu nasti cu mopu'n mana!!!

Ma duc sa ma intind un pic, ca dupa plimbarea asta mi s-a facut un soomn...

Pupicei , pe mai tarziu!

38+ Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

niki incearca sa cauti in farmacii ceai de fructe de fenicul, chimen si anason si bea cate 2, 3, 4 cani din cei d-asta si o sa vezi ca o sa produci lapte de nuai ce face cu el. daca nu gasesti acolo, poate te ajuta cineva din familie sa iti trimita de aici, se gasesc separat cele 3 tipuri de ceai. daca vrei iti pot trimite eu, ma ofer voluntar, si eu am crezut ca am pierdut laptele intr-o seara si eram asa disperata, nu vroiam sa accept ideea. deci te inteleg.

noi am venit mai devreme de la dr, am facut o eco transfontanelara, asimetria ventricululor a ramas la valorile initiale, ceea ce este f bine, pana acum nu ne influenteaza mortic sub nicio forma, Doamne ajuta. ne mai ducem la consult+eco+test bayley peste 2 luni

fug ca tip bebeeeeeeeeeeeeeeee

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)
Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

andra - ma bucur ca ati venit cu vesti bune de la control,o sa fie bine,sunt sigura

mai fetelor,dar din ce cauza dispare asa brusc laptele?
adica azi e si maine nu mai e...si pe urma e posibil sa revina?

cam liniste pe aici...va pregatiti de Florii?

dintre fetele care sunt foarte aproape de nastere s-a apucat careva sa bea ceai de chimen+fenicul+anason?
nu stiu daca sa incep sau nu
v-am zis ca eu la primul copil n-am avut lapte si acum sunt foarte stresata pe tema asta
mi-am cumparat deja ceaiurile,dar nu stiu daca e bine sa incep de acum sa beau sau sa astept pana dupa nastere

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Nibi nu te mai stresa .Baga ceaiul de care tgi-au zis fetele si Galafor/galactogil.Hraneste-te ffff bine si bea apa si cel mai important lasa stresul.Si mie imi e f greu cu mancatul mai ales daca nu imi e foame dar asta e .
PT Oanka : draga mea si eu am fost depistata cu stafilococ auriu despre care se spune ca se ia din cadrul spitalcesc dar atata vreme cat nu am facut inainte analiza nu pot afirma cu certitudine ca il am de acolo.Procent mare din populatia globului are acest stafilococ si traieste bine mersi cu el.El salashluieshte in mucoasa nazala si daca nu este in stare latenta poate provoca furunc,infectii,etc.Asa il depistezi daca e in faza activa.De contactat se contacteaza din aparatul de respirat din spital, prin contact ,etc.Imagineaza-ti ca la mine s-au panicat toate cadrele medicale din jur cand a iesit la cultura din lapte .Eram preemiera mondiala cu stafilococ in lapte.Marea mea grija a fost sa nu ii dau si lui bebe.La cei mici se manifesta prin vrasaturi si diaree si iritatie urata cu bube .Eu am facut si antibiograma si am facut 7 zile de gentamicina, am oprit alaptatul si m-am muls.Am facut fundul toba si m-am chinuit cu kkcu cel mic pt ca laptele praf constipa dar am terminat si am reluat alaptatul.Nu am repetat analiza pt ca deja ma enerveaza situatia asta si dr m-au linistit pt ca bb ia in greutate si este ok ceea ce ma intereseaza.Linisteste-te dar ai grija daca faci antibiotic opreste alaptatul.E ff periculos pt sist digestiv al bebelususlui .Hai curaj ca nu e asa nasol.stiu cum e ca eu 2 nopti nu am dormit dupa repetarea analizei.
Vladi welcome back.Ce face Floricica?Mai ales ca maine il sarbatoriti?Pupici!
Honey te urmaresc sa vad cand nasti.
Si pe tine Dayanara.
Rebiana al meu Geo doarme tun noaptea si cred ca asta este datorita masajului pe care i-l face sotul.Din cauza pozitiei din burtica bebe a avut o postura la picioare asa ca la yogini si tre sa-l maseze pana la 20 min/seara .dupa nu-ti spun ce frant e de zici ca a tras la jug.Incearca sa o obosesti si tu pe Marutza.
Sa va zic ultima superstitie auzita?Nu lasa hainutele lui bb nopate pe sarma pe balcon ca nu dorme bb bine.(sau macar inchide balconul.Yeah right!D-aia nu doarme gugushtiucul meu bine de-l sperie doar bashinoacele pe care le trage.
Jasmine nu cred ca are sens sa bei inainte de a naste ceaiul pt ca nasterea este cea care declanseaza lactatia .Nu te stresa pt ca daca e sa ai laptic vei avea sigur.Doamne ajuta ca tare usor e cu tzitzi.Nu stai sa-l prepari,nu sterilizezi biberoane,nu bagi supozitor ca se constipa bebe,multe avantaje,zau.
Asteropi am vazut printesa si zau ca seamana cu tine.
Aaaa!Mi-am adus aminte o faza ce m-a isterizat la maxim.Am citit aici pe DC cum ca intre pruncii veniti pe lume prin cezariana si mamele acestora nu se creeaza o legatura asa de stransa ca la nasterea naturala.Asa m-a intrigat aceasta afirmatie incat mi-au venit in cap stirile de la ora 5 unde apar tot felul de animale carora nu le pot spune oameni , femei care nasc natural in veceu si-si omoara pruncii,sau ii sufoca....mda...cred ca e din cauza legaturii prea strans stabilite.Cum poti afirma asa ceva?Pai inttre copil si mama se stabileste legatura inca din burtica ce legatura are modul de nastere?Pfuai ce nervi am avut si vaz ca iar m-am aprins.Eu care am nascut prin cezaariana nu simt ca mi-ar fi strain acest copilas al nostru (care by the way trage niste partzuri de ma uimeste....chiar acum ca e in pattut si mi-am legat o ata de picior si-l legan sa pot termina postul asta).Hai ca inchei merg la el si revin.

Mamica de George-Theodor

Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

www.flickr.com/photos/9821718@N07" target="_blank">Pozici
Poveste fara sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

LA MULTI ANI MICHELLE!!!
NAFI burtica mai am f putin… restul kilogramelor de dat jos sunt distribuite uniform.. dar tot vreau sa revin la gabaritul initial.
E bine sa-ti verifici tensiunea sarteriala des pt ca in ultimul trimestru de sarcina riscul aparitiei eclampsiei sau preeclampsiei sunt mari. Pupici si AMR usor
NIKI cam asa patesc eu cu alaptatul, cantitatea de lapte nu a fost defel mare sau macar suficienta.. de altfel asa am patit si la Luca numai ca atunci m-am pus pe-un plans de nu ma putea consola nimic. In final tot la LP am ajuns si Luca a fost si e sanatos tun.. acum ‘om vedea. Ce fac eu sa ramana productia macar atat cat e: masaj, aplicat punga cu gel incalzita la microunde, lichide multe… sa revina lapticul.
DENISA asa am avut si eu trusa de epi… fara anestezic. Daca vrei poti cumpara tu (se numeste Naropin, parca) de la farmacie insa cu siguranta au in spital!
Eu am avut Braun.
BUMBITZA superbe noile hainute ale Ilincai! Te poti epila chiar daca ai epiziotomie.. depinde si cat de bine si repede se vindeca (de aceea folosesti tot ce ai luat de prin farmacii betadina, ceai de pelin, galbenele…)
ERINA superbi puiutzi tai!
DENISA eu am nascut greu prima data si iata-ma in 3 ani cu al doilea copil… asa ca se poate!!
AMI bine-ai revenit! Scapam noi si de colici.. incet-incet! Multa rabdare!
ANDRA ma bucur ca aveti vesti bune!!


Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Ella- eu auzisem ca daca lasi hainete pe afara noaptea ajunge hot .


Rebiana - sa inteleg ca asa se vand, fara anestezic. Ii fac o poze pe seara sa vedem daca e ac lucru.

Nu ma deprima... lasa-ma sa visez ( glumesc) . Eu nu sunt curajoasa ca tine. Daca nasc greu clar a doua oara ori cer cezariana ori trec la adoptie ( asta e in plan pt bb3 defapt dar mi se pare tare greu drumul)

Nafi - ihhh sper sa nu nasc cu mopul in mana. Nu de alta dar n-am nici o pasiune pt asta. O fac de nevoie.
Maine daca tot e sarbatoare o sa ma plimb ( cica ploua) sau dau o fuga la tara la bunica , poate ii fac bebelunei certificat de alt oras

Explicati-mi si mie ce inseamna mancat sanatos ?

Toti o dau ca trebuie sa mananc carne in fiecare zi. Ihhhh, chiar nu pot, nu-mi place , imi da a stare de intoxicare, ma simt greoaie si ma constip.
In schimb as mananca toata ziua salata verde, rosi, castraveti, branzeturi, cartofi, lactate.
Pana la urma multi bebei sunt harniti cu formula care cica e sanatoasa si vine din lapte de vaca care manananca numai iarba.

Denisa, 39 + cu bebe roz Maya Rebecca
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput