Hai lorex!!! Pufuletifi Ian-Feb 2010 - (139)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

deci..incep prin a va spune ca sunt un pachet de nervi...tati mi-a instalat nu stiu ce prg aseara si mi-a zdruncinat minunatie de laptop si..ca sa repare greseala l-a asters...atat de bine incat laptopul meu nu mai merge conectat la net....asa ca...pana se uitala el cineva autorizat ....am intrat pe L lui care oricum e varza...

cris.d....si plateea...ce sa zic...m-ati terminatnici nu ma asteptam sa nu fiti MAXIME...azi am ceva cu ac cuvant

lorex... la cata rabdare ai la bibilit forumul asta sunt convinsa ca vei fi o mama minunata...daca cumva dai semne de obo...rabdacol..ieftin si bun la orice farmacie..

lavinia....multumim mull..esti o draguta ca de obicei

as zice o multime....acu k jiji tot intre tt doarme...ar fi timp insa nu ma prea pricep la ...poezie...

va iubesc mult de tot, ma bucur ca existati si ca-mi ascultati aiurelile....n-am pierdut nici-o pag si, chiar daca din lene si comoditate nu deschideam o a 2-a pag sa raspund nominal , m-am bucurat si m-am intristat de fiecare data...mi-a batut corasonul la fiecare eveniment iar acu traiesc alaturi de voi minunea de a fi mama....si nu tre sa ma explic pt ca voi stiti f bine ce inseamna asta. sper din tot sufletul sa fim sanatoase si bb la fel...sa depasim cu bine toate etapele astea..de colici si...care mai urmeaza si de ce nu sa ne intalnim ...undeva..candva...

trimit repede mesajul...ca ma lasa saracia asta de laptop...daca nu mai reusec sa intru azi...va si ca m-a apucat nebuneala , va marturisesc ca sunteti....MAXIME SAU...AM VZ ...TOTALE

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

DRAGII MEI PUFULETI,

Vad ca mamicile sunt foarte lacrimogene si colicoase azi, asa ca am decis, dupa ce mi-a citit mami discutia dintre doi embrioni (btw, prefer "bebei din burtica"), sa va zic si eu cate ceva, ca avem si noi problemele noastre de discutat:

E clar ca toti am huzurit in burtici (ce bine de Bobitza, Lorena si baietzelul lui Arwen ca stau inca acolo: nu tu colici, nu tu 22 grade, trai, ce sa mai), cu cateva mici exceptii pentru care deja le-am iertat pe purtatoare (uneori mancau prea iute, prea mult;uneori ridicau chestii grele si ne trageau pe noi in jos;uneori se suparau si plangeau muult si ne speriau - credeam ca e rau sa fii afara..).

E clar ca nici noua nu ne-a fost usor cand am iesit in lumea lu' mami:unii am facut eforturi mari, de ne-a durut capul, de care ne-a si tras un nene/tanti afara, ca parca nu erau destule orele alea de strans in menghina,(aka contractii)...Altii am fost deranjati din somn si scosi brusc, printr-o crapatura in scoartza, aka cezariana...

Apoi nimic nu a mai fost la fel: tot felul de atingeri ciudate, nu foarte calde, ba chiar reci, intzepaturi, smuceli ...off, dar ce ushurare cand am ajuns iar la tzitzi: asta era gustul, mirosul, vocea cunoscute...era MAMI!acolo am sperat sa stam mereu, acum ca am iesit...dar... viata nu e asa cum vrem mereu.
Si mami ne pune peste tot, ne imbraca, dezbraca, schimba pampers, etc. daaar ne si canta, zambeste, mangaie, leagana, deeeci...una peste alta, ne iubeste, zic eu.

Asa ca am o propunere, doua:

Sa le rasplatim si noi cu un zambet, personal, sa papam laptic din tzitzi cat mai bine, ca sa nu ne imbolnavim, sa fim veseli, sa ne jucam cu toate alea de ni le cumpara si...sa zicem MAMA cand om putea, ca tare fericite o sa fie.

P.S. Si eu zic sa ne vedem la mare la vara, ca suntem destul de mari, e cald si soare (stam la fundu' gol), iar eu abia astept sa va cunosc "live"

Cu drag,
Ema

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 7,9 kile!
poze

povestea noastra




esti minunata....e superb...Doamne cata emotie in cuvintele tale.......meriti toate florile din lume

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii



Dragi mamici de Pufuleti si dragi Pufuleti

Acum 6 ani pe vremea asta, ne mutam si noi, fetele de la Odiseea de Ianuarie-Februarie 2004, in casa noua....
Intre timp casa am pastrat-o insa mai suntem impreuna acolo, cate degete la o mana.
Insa ce prietenii s-au legat, nu le mai rupe nici un taifun, nu le desparte nici un ocean.

Imi pare ca a trecut atat de mult de atunci, de cand ne intrebam de ce fac puii bubite, de ce sughit si cum e cu taina alaptarii.
Intre timp am trecut prin primul stat in sezut, primii pasi, apoi incet incet la gradi si iata, acum, unii din noi suntem la scoala, altii se pregatesc pentru scoala.

Am inteles si eu ca vorba "copii mici probleme mici, copii mari probleme mari" este adevarata. Desi tremuram ca varga cand la 2 luni au facut febra si mi se parea lumea terminata si eu incapabila sa mai respir (intre timp am descoperit ca febra asta chestie care se poate rezolva si fara stres), cand Philip a cazut si si-a taiat baza nasului (asta acum vreun an) si am stat cu el in spital si era sa ma preling pe podea cand mi l-au luat din brate sa il duca in sala de operatii si cate si mai cate au fost si cate vor urma.

Pe masura ce te simti si mai sigur pe tine si mai stapan intr-ale "meseriei" de parinte, hop, mai apare o incercare insa important este sa o treceti cu bine.

Si nu uitati niciodata sa priviti actiunile copilului prin ochii vostri. Sa va puneti in locul lui cand tipa cu disperare NU, sa incercati sa intelegeti de ce face asa si cum v-ati simti voi in locul lui.

Va doresc sa aveti multa putere si intelepciune in toate cate o sa va apara inainte.

Nu uitati sa va bucurati (in ciuda durerilor, somnului - de mine nerecuperat nici acum, etc) si sa SARBATORITI cu surle si trambite fiece reusita a copiilor vostri.

Sa aveti o viata minunata!

Cu drag,

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 30+





foarte frumos! multumim

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

a plecat baiatul cel mare...si soacra(mi-a adus de martisor o fata de masa superba...iar ptr printesa o rochita moov)...deci de akm calculator doar ptr mine


Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

fetelor ati reusit sa ma emotionati pana la lacrimi. foarte frumos ati scris si m-am regasit in unele locuri. adevarul este ca aici exista o comunitate de mamici si inca burtici foarte stransa. nu le am eu cu cuvintele dar sunt tare mandra ca fac parte din aceasta odisee, cat a mai ramas ea pana ne mutam la scutece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

DRAGII MEI PUFULETI,

Vad ca mamicile sunt foarte lacrimogene si colicoase azi, asa ca am decis, dupa ce mi-a citit mami discutia dintre doi embrioni (btw, prefer "bebei din burtica"), sa va zic si eu cate ceva, ca avem si noi problemele noastre de discutat:

E clar ca toti am huzurit in burtici (ce bine de Bobitza, Lorena si baietzelul lui Arwen ca stau inca acolo: nu tu colici, nu tu 22 grade, trai, ce sa mai), cu cateva mici exceptii pentru care deja le-am iertat pe purtatoare (uneori mancau prea iute, prea mult;uneori ridicau chestii grele si ne trageau pe noi in jos;uneori se suparau si plangeau muult si ne speriau - credeam ca e rau sa fii afara..).

E clar ca nici noua nu ne-a fost usor cand am iesit in lumea lu' mami:unii am facut eforturi mari, de ne-a durut capul, de care ne-a si tras un nene/tanti afara, ca parca nu erau destule orele alea de strans in menghina,(aka contractii)...Altii am fost deranjati din somn si scosi brusc, printr-o crapatura in scoartza, aka cezariana...

Apoi nimic nu a mai fost la fel: tot felul de atingeri ciudate, nu foarte calde, ba chiar reci, intzepaturi, smuceli ...off, dar ce ushurare cand am ajuns iar la tzitzi: asta era gustul, mirosul, vocea cunoscute...era MAMI!acolo am sperat sa stam mereu, acum ca am iesit...dar... viata nu e asa cum vrem mereu.
Si mami ne pune peste tot, ne imbraca, dezbraca, schimba pampers, etc. daaar ne si canta, zambeste, mangaie, leagana, deeeci...una peste alta, ne iubeste, zic eu.

Asa ca am o propunere, doua:

Sa le rasplatim si noi cu un zambet, personal, sa papam laptic din tzitzi cat mai bine, ca sa nu ne imbolnavim, sa fim veseli, sa ne jucam cu toate alea de ni le cumpara si...sa zicem MAMA cand om putea, ca tare fericite o sa fie.

P.S. Si eu zic sa ne vedem la mare la vara, ca suntem destul de mari, e cald si soare (stam la fundu' gol), iar eu abia astept sa va cunosc "live"

Cu drag,
Ema

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 7,9 kile!
poze

povestea noastra



pt ema,ana si mamica lor ...

cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Cris.d - ce frumos ai "descifrat" gandurile lui Ema, ne-ai facut pilaf .


Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si Cristian (30.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna mamici! azi noapte voiam sa mai scriu cate ceva dar imi picase netul.
mie imi pare rau ca nu am stiut de acest forum intram de la inceput, ne cunosteam mai bine. eu va doresc multa sanatate, sa va faceti puiutii mari si sa va aduca numai bucurii in suflete. dak va mutati la clubul scutecelor o sa intru sa mai impartasim necazuri si bucurii
LA MULTI ANI MAMICI DE 1 SI MAI ALES DE 8 MARTIE, ZIUA MAMEI. A FI MAMA E CEVA FARA EGAL, A-L PURTA PE BEBE 9 LUNI, A-L NASTE SI APOI SA VEZI CUM CRESTE ZI DE ZI.
SA AVETI O PRIMAVARA MINUNATA!
MIHAELA, MAMI DE ANDREI GABRIEL 02.05.2005, PETRU CATALIN 15.01.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

arturicii multumim de mesaj...

danyelana ai trecut pe nopti albe-albe? vezi ca nu suntem in seattle......glumesc,dar cred ca printul zapezii si-a modificat ritmul noapte-zi...daca ai incerca sa-l tii treaz ziua,sa nu-l lasi sa adoarma?[stiu ca e usor de zis si greu de facut,dar...poate functioneaza...]

cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:



HAI LOREX!!

HAI CARMITA!!

HAI ARWEN!!



CURAJ,PUFULETILOR!

MAMICILE VOASTRE VA ASTEAPTA CU DRAG!



cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput