Hitler cu craci lungi

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Blue eyes, eu din cauza multor rautati deastea auzite de la cei din jur am ajuns sa ma izolez sau sa fiu tot mai selectiva in relatiile cu oamenii.
Eu am o fetita de culoare care vine la noi sa se joace cu fetita mea si s-a intamplat sa vina niste vizitatori romani cand era ea la mine. Se comportau atat de ciudat fata de ea si m-au intrebat cum au putut parintii (albi) sa adopte un copil negru si ce greseala imensa au facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Intreab-o pe amica ta urmatorul lucru: daca se intimpla ca miine sa ajunga intr-un scaun cu rotile (nu dureaza decit o secunda sa ajungi acolo, oricit de feriti de rele am parea), e de acord sa-i fie luat copilul?? Ca doar nu mai e buna de nimic, cum sa mai creasca un copil? Pe astfel de oameni trebuie sa-i lovesti cu leuca in cap, nu poti sa-i iei cu drepturile omului, cu bunatatea, cu faptul ca omenia nu sta in cit de repede alergi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Eu am avut recent un exemplu extraordinar chiar pe Discovery (nu ma intrebati ca nu mai stiu care). E vorba de o emisiune cu o familie de pitici (mami si tati pitici). Mie oamenii aia mi-au aratat ce inseamna vointa. Doamna povestea ca doctorii i-au sugerat sa NU faca nici un copil. Dansa a nascut de trei ori, la una din nasteri rezultand gemeni. Copiii lor sunt atata de frumosi, sunt atat de normali si in sentimente si in tot. Se iubesc atat de mult. Pe mine oameni de acest fel ma inspira, imi dau forte noi sa lupt pentru familia mea.


Editez - ideea aduce cu cea din Gattaca

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Ba eu cred ca nici o femeie care nu isi doreste si nu poate iubi un copil nu ar trebui sa faca.
Ce folos ca acel copil aruncat la cos e acum sef de promotie????Ce o fi patimit el toata viata...Chiar daca a fost adoptat.Numai sa stii ca mama ta te-a aruncat la gunoi e suficient sa te macine pe viata.Iar femeia respectiva banuiesc ca a ajuns la puscarie.
Deci nu era mai bine sa nu ramana insarcinata???
Eu aici am inteles ca se vb de decizii pana la momentul conceptiei.
Copilul are dreptul la viata numai odata conceput...ca pana atunci nu vb de nici un copil ci de posibili copii.Pe care daca nu ii vrei nu tb sa ii faci.Si daca folosesti prezervativ nu iei dreptul la viata al nimanui.
La fel si cu cei care au 10 si 5 le mor de foame pana la 1 an.Altii au 10, traiesc modest, dar si i-au dorit si nu ii lasa sa moara de foame chiar daca muncesc zi lumina.Asta e altceva.
Dar cea care zi lumina sta la crasma satului in timp ce copiii mor (la propriu) de foame de ce ar tb sa faca copii? Ce drept la viata e asta daca copiii mor??
Nu e deloc nazism.Nazism este sa incerci sa institui aceste opinii si sa le fortezi asupra celorlalti.Sa le gandesti sau chiar sa le exprimi nu e deloc nazism.Nu tb sa ii ingradeasca altcineva dreptul la maternitate unei astfel de femei, ar tb sa si-l 'ingradeasca 'singura.
Nu consider ca am dreptul sa ii interzic unei astfel de femei sa faca copii si nici macar sa ii spun ca nu tb sa faca.Dar am dreptul sa am o opinie.
Si ca sa nu vi se para ca propovaduiesc ca numai cei bogati sr tb s afaca copii, va dau exemplul unei colege.
Are doi copii de 20 de luni side 9 luni (ambii baieti).Pe primul si l-a dorit pe al doilea nu.Si se comporta in consecinta.Pe al doilea baietel in 6 luni l-am vazut de 2 ori ( cand am cunoscut-o prima oara in Aug. si cu o sapt inainte de Craciun).Pe primul baietel il vad aproape in fiecare zi.Si este o mamica cum nu se poate mai iubitoare , devotata, vesela, dispusa se se joace cu coplilul, etc.NUMAI PT ACEST COPIL!!!Il aduce la club sa se jaoce cu copiii, la aniversari, la baby groups.Pe al doilea nu.
Nu l-a adus la ziua fiicei mele desi expres am scris invitatia pe numele ambilor copii.Nu l-a adus la niciuna din cele doua petreceri de Craciun organizate de serviciu.Si nici la alta aniversare.Si nici la joaca.Noaptea daca se trezeste ( f rar din fericire) NU se scoala din pat pt el chiar daca baietelul cel mare vine si ii spune ' mami , plange T'.
De la ea stiu ca nu l-a planificat si ca nu l-a vrut si ca nu se trezeste noaptea.
Femeia asta nu duce lipsa de bani, are o bona la fiecare copil, menajera , bucatar si sofer.
Deci sa nu credeti cumva ca ar tb sa vina cu ambii copii mici la subrat si cu transportul in comun si de aia nu il ia decat pe cel mare.
Dar sa nu aveti impresia ca acel baiat va fi fericit.Mama lui spune atat de des si cu atata detasare ca nu l-a vrut incat mi-e greu sa cred ca nu va afla.Sau ca nu va vedea mai tarziu diferentele intre el si fratele sau.
Si ce daca va merge la cele mai bune scoli private si il plimba maica-sa prin toata lumea (ca nu are de ales...)Si ce daca va ajunge sef de promotie?????Soferul la ce ii foloseste daca nici nu iese din casa?
Eu pe colega asta a mea as 'nominaliza-o' inaintea celei ce a batut copilul cu urzica.Ea nu o sa faca niciodata asta .Ca in UK se face puscarie pt asa ceva.Si nici nu are cum sa o enerveze sau sa o supere pt ca nu ea are grija de el ci bona...
Aceea femeie cu urzica poate ca a dorit copilul, poate ca s-a trezit noaptea pt el doar ca a intels gresit disciplinarea copiiilor.Si sa nu uitam ca pe vremea aia auzeam in fiecare zi de copii care luau bataie cu cureaua, furtunul de la masina de spalat, nuiele si alte barbarii.Din pacate era considerat OK.

Si amica mea e si ea frustrata la randul ei.Ca a nascut un copil pe care CLAR nu l-a vrut si nu il vrea.
Daca i-as spune ca nu tb sa faca al doilea copil sunt convinsa 100% ca nu s-ar simti ofensata si ar fi de acord cu mine.
Eu nu i-as spune veci asa ceva.Dar nu era mai bine sa nu il conceapa?Nota bene am zis sa nu il conceapa nu sa il avorteze.Adica sa se protejeze nene daca nu mai vroia alt copil.Cum ne protejam toate , nu ?Cand avem numarul de copii doriti sau daca nu e inca momentul.
Si atunci de ce nu e OK sa spui ca unele femei nu ar trebui sa (mai) faca copii?Ce e asa nazist in asta??

Si ca sa fie clar inteles nu ma refer la cei care au handicap, sau nu sunt foarte frumosi sau foarte inalti sau au posibilitati materiale mai modeste.Si nici ca cineva ar trebui sa ingradeasca dreptul la maternitate unora sau altora.
Ci la opinie pur si simplu.



Lara w10+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_miruna spune:

Poate sunt putin pe langa subiect.Mi se pare normal ca o persoana cu un handicap fizic sa isi doreasca copii. Putem noi ca parinti sa fim sanatosi si totusi copii sa aiba un handicap, deci riscul unui copil cu probleme este egal atat pt parinti normali cat si pt cei sanatosi. Īn schimb, sunt de parere ca persoanele care au probleme psihice care se pot transmite copiilor sa nu faca copii. Poate nu sunteti de acord cu mine, dar acei copii probabil vor avea si ei dizabilitati de natura phihiatrica, deci sunt niste copii condamnati care cel mai probabil vor ajunge prin centre de plasament....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Cum ati cataloga decizia unui cuplu care sufera de boli debilitante transmisibile genetic de a face copii? Mi-a rasarit in minte intrebarea citind exemplul cu show-ul de pe discovery, se cheama "Little peoplein a big world". Un cuplu in care si el si ea sufera de nanism (ambii provin din parinti cu inaltime normala) are 4 copii, dintre care unul sufera de nanism. Cel cu nanism are un frate geaman, si sint primii nascuti, dintre cei 4. Cind stii ca viata este mai grea pentru o "small person" cum spun ei, cum decizi sa faci copii? Si daca ai decis, si ai deja o pereche de gemeni dintre care unul este bolnav, cum ai curaj sa mai duci doua sarcini?
M-am intrebat mereu, ca urmaresc serialul asta. Dar nu pot sa nu ma intreb. Bine, familia se descurca foarte bine, copiii au tot ce le trebuie, au avut noroc ca 75% dintre copii sa fie normali. Dar cum ai curajul asta, de a risca sa nasti un copil bolnav?



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

pisigri, sunt mamici care isi risca viata numai sa dea nastere unui puisor. Sunt si mamici care nasc puiul bolnav si se chinuie cu el. Eu am avut caz clar in familie, matusa a nascut un copilas cu handicap motor. Mama mea era mereu impotriva copilului si a matusii judecand-o greu si cu cuvinte care nu merita spuse. Acel copil cu handicap motor- greu poate merge si vorbi, are o inteligenta peste medie. La varsta de 3 anisori juca sah atat de bine incat a mers la concursuri pe tara- potrivite cu varsta lui. Acum a crescut si e adult. A absolvit si o facultate tehnica. Oamenii cand il vad mergand atat de greu si vorbind atat de greu il ocolesc, dar nu stiu ce inima buna ca o paine are. Si cand o aud pe mama spunand ca trebuia lasat sa moara...
In plus la universitatea "A. I. Cuza" Iasi, la facultatea de matematica este un astfel de om, cred ca este asistent universitar. Am inteles ca este considerat un geniu printre cei de varsta lui. Handicapul sau este deasemeni evident. Si imi dau seama ca sunt destui care i-ar fi ucis din start pentru ca s-au nascut cu handicap.
Mie personal mi-e greu sa vad lucrurile altfel din cauza ca am in fata aceste exemple. Dar suntem liberi sa gandim si sa simtim diferit.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pai Iasmin, eu nu zic de omorit, de avortat, de abandonat.
Eu zic de.. "prevenit".
Ma refeream strict la cazul familiei de pitici, pe care de la un punct nu ii inteleg. Ok, fiecare femeie are dreeptul sa isi doreasca sa fie mama (desi eu cred ca m-as f abtinut daca as fi stiut ca ii pot transmite genetic copilului meu o boala grava). Pitica aia si-a dorit, a ramas insarcinata, a nascut doi copii, unul normal si unul cu nanism. De unde curajul de a juca iar la ruleta ruseasca, de doua ori chiar?
Dar copiii ei de inaltime normala, care transmit genele si vor face si ei poate copii cu nanism?
Si ei stiu ca si nanismul asta e de mai multe tipuri, unele dintre ele mortale. Chiar in sinul familiei lor, tatal are o forma mai grava, mama e ok, baiatul are un sunt care dreneaza lichidul cefalorahidian in exces undeva in abdomen. Adica nu e ca si cum ai avea o inaltime mica si atit; e vorba de copilarie chinuita, medici, interventii chirurgicale multiple...
Si nu e ca si cum s-a INTIMPLAT dintr-o ironie a sortii ca din doi parinti sanatosi sa se nasca un copil cu probleme. La ei e chestie de matematica, de gene care SE TRANSMIT...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Pisigri, poate ei nu stiu si nu sunt interesati de matematica.
Ei stiu ca iubesc copiii, ca pot avea si ii pot creste cu dragoste,
Si mai stiu ca cel mai mult copiii au nevoie de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Am niste cunostinte, o familie formata din 2 surori plus familiile lor.
Sora mai mare are hepatita C, asta a aflat in timpul primei sarcini. Medicul i-a sugerat ca ar fi bine sa faca intrerupere de sarcina... dar ea, a pastrat sarcina. Ba mai mult, a mai facut inca un copil.
Sora mai mica a avut un sot alcoolic, a facut un copil cu el, a divortat, s-a recasatorit tot cu un alcoolic care e si bataus. E alcoolica si ea. Impreuna au mai facut inca doi copii.
Deci cele doua fete au 5 copii, stau in conditii inumane, au doua surse de venit: salarul sotului sorei mai mari plus pensia mamei lor care sta tot cu ei.
Tot hitlerism e daca zic ca-s iresponsabili, pt ca au facut atatia copii?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput