Hitler cu craci lungi

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Am niste cunostinte, o familie formata din 2 surori plus familiile lor.
Sora mai mare are hepatita C, asta a aflat in timpul primei sarcini. Medicul i-a sugerat ca ar fi bine sa faca intrerupere de sarcina... dar ea, a pastrat sarcina. Ba mai mult, a mai facut inca un copil.
Sora mai mica a avut un sot alcoolic, a facut un copil cu el, a divortat, s-a recasatorit tot cu un alcoolic care e si bataus. E alcoolica si ea. Impreuna au mai facut inca doi copii.
Deci cele doua fete au 5 copii, stau in conditii inumane, au doua surse de venit: salarul sotului sorei mai mari plus pensia mamei lor care sta tot cu ei.
Tot hitlerism e daca zic ca-s iresponsabili, pt ca au facut atatia copii?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


Si eu am cunoscut o astfel de familie (probabil cu totii am cunoscut). Aveau 4 copii, tatal era un betivan si un abuzator, venea mereu acasa seara de seara si ii batea pe toti de la mare la mic, isi fugarea nevasta cu cutitu' pe scari. Sotia nu a avut voie sa aiba servici multi ani, traiau intr-o saracie lucie. Nu pun in discutie parintii- nici pe tata, nici pe mama. Copiii au ajuns, acum au toti aproape peste 30 de ani, casatoriti, cu familii frumoase (tocmai pentru ca au urat ceea ce au patimit in copilarie). Cel de-al doilea copil- o fata de 34 de ani tocmai a nascut recent un baietel superb. Am intrebat-o daca ar fi sa schimbe ceva in viata ei, daca ar vrea sa nu se fi nascut. Ei bine, cu toata viata ei cumplita pe care a trait-o pana la 20 de ani, raspunsul ei a fost DA.

Dar problema nu se punea de astfel de situatii ci mai mult despre copiii cu probleme. Daca am sti ca exista posibilitatea ca puiul sa se nasca -spre exemplu cu sindrom Down- am face sau nu selectia.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

Eu ...am un baietel cu handicap MOTOR, si daca peste ani de zile isi va revenii cat de cat ,si se va casatorii cu o fata NORMALA sau cu una cu pr MOTORII( clar sa se inteleaga ca una e sa nu ai un picior sau sa nu poti merge si alta e sa fii bolnav psihic) si sa isi doreasca copii, sa nu faca?????? ca vezi doamne o sa se chinuie copiii toata viata ca au niste parinti handicapati? pai este o maare tampenie, atata timp cat poti avea grija de el si ii oferi muulta dragoste ce este in neinregula? Cel copil poate creste intr-un mediu lipsit de certuri, de abuzuri de orice fel , inconjurat cu dragoste si invatat de mic sa fie tolerant cu cei din jur si sa creasca cu niste valori morale... persoanele cu handicap vad viata total diferit de restul lumii, iar acel copil isi va iubii mama si tata neconditionat.

Da e crud sa ai pr motorii si nici macar sa nu ii poti schimba pampersul, sau sa traiesti doar din ce iti da statul...aici sunt contra, dupa ce ca esti chinuit sa mai faci si copii ca sa ii chinuii si pe ei, tre'sa fii resposabil chiar daca ai o suferinta fizica....cel putin inainte de a murii sper sa imi vad coplul cat de cat bine daca nu va fi asa o sa ii explic ca este cat se poate de egoist sa iti doresti mostenitori doar ca sa ai companie.Suna crud dar ca mama am aceasta responsabilitate.
...........
Dar daca ai cu ce sa il cresti si cat de cat sa te poti ocupa de el, nu vad unde este pr,....in cazul de fatza tipa e chiar nazista, pt ca nu o cunoaste pe aceea femeie si ce posibilitati are ea pt copilul ei si ce educatie ii poate da.Plus ca femeia a fost si parasita.Bravo ei ca poate merge cu fruntea sus prin viata si lupta.Dar asta e viata uneori nu poti judeca limpede din pricina propiilor fustrar


Mai fetelor ...una e sa fii needucat si sa dai nastere unui copil cand stii foarte bine ca ai nu stiu ce boala transmisibila si clar ca ii pui viata in pericol""(nu vb de accidente genetice cand parintii afla dupa nasterea lui sau in timpul sarcinii cand deja e alta poveste, ca nu ne facem analize genetice ,sa ne vedem cariotipul, cromozomii etc)"" .....alta e sa ai pr psihice si sa NU STII ce faci , dai nastere unui copil si il cresti din inertie , bine rau o faci si gata pt ca mintea ta nu e capabila sa judece corect si nici nu ai pe nimeni care sa te indrume.....mai e o varianta des intalnita , de a face copii chiar daca nu ai ce sa mananci, chiar daca iti place mai mult sa bei decat sa le faci un gris cu lapte, chiar daca iti place mai mult sa ii bati decat sa ii alinti.....e groaznic in toate cazurile dar nu avem ce sa facem si nici cum sa condamnam ca nu avem pe cine, cu cine sa te intelegi, acesti oameni nu pricep nimic...

lara_c..........prietena ta care isi "reneaga" al doilea copil e dusa complet si nu stie, este grav ce ai povestit, nu pare comportamentul unei persoane normale la cap, poate a suferit un soc odata cu sarcina sau in perioada de lauzie , ceva s a intamplat cu ea, pt ca are posibilitati materiale si isi perimite bine ar fii ca sa o indrume cineva catre un terapeut sa ii rezolve problema, poate peste un timp o sa ii fie bine iar copilul nu va creste lipsit de dragostea ei,pacat ca putea fii o mamica buna pt amandoi...personal ii doresc sanatate si putere sa faca fatza pr pe care o are.


scz daca nu am fost foarte pe subiect.






"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)












Mergi la inceput