Hitler cu craci lungi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

Depresia, alcoolismul, violenta, instabilitatea emotionala, dependenta de droguri, da.



Ei asta-i culmea. Depresia ca forma de triere. Pai prietena mea cea mai buna sufera de depresie, ia pastile, insa e una dintre cele mai bune mamici pe care am cunoscut-o. Puiul ei e mai presus de toate si nu sufera deloc de pe urma depresiei mamei.

Alcoolismul? Tata a fost alcoolist si daca el nu era eu nu existam, a fost cel mai bun tata pe care l-as fi putut avea, nu m-a atins cu un deget si eram fetita tatei.

Asa ca, cum hotaram?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Si eu cred ca sunt cazuri(uite ca in afara de ce scrie mihaela acolo nu-mi vin altele in minte dar mai sunt cu sigurantza)in care chiar ar trebui un "certificat"sa-tzi dea dreptul sa fii parinte!

Nu vreau sa aud iar placa cu drepturile la maternitate si bla,bla,bla ,dar...sunt destui care nu au si nu vor avea nic in clin nici in mineca cu meséria cea mai grea.aia de parinte!

Dana

ce zici de o mama care imediat dupa ce nasta isi pune copilul in cosul de gunoi?
iarna, in februarie?
n-ar fi trebuit lasata sa-l faca, nu?

ei, bineee, copilul nu doar ca a supravietuit, dar e si sef de promotie la psihologie.

deci, cum poti tu, sau oricare alta persoana, sa iti dai cu parerea despre cine/ce/cum/cind trebuie sa nasca?



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@


pai buli exact asta spun si eu!Cume posibil asa ceva?Tzi s epare normal sa faci copii si sa-i arunci la gunopi?

Eu stiu ca granitza asta este extrem de periculoasa,si mie mi-e teama ca cineva ar putea ajunge vreodata sa spuna cine si cum sa faca copii,insa nu pot sa spun ca atunci cind vad,citesc,simt ce se intimpla in jururl mei,nu-mi pun si eu intrebarea "cum e posibil"!

Eu v-as ruga sa incercatzi sa intzelegetzi foarte bine ce spun eu aici,nu incepetzi cu acuze si chestii nefondate,chiar sunt persoane care conform unor criterii general valabile nu s-ar incadra la statutul de parinte!

Cum ramine cu pedofilii?Cum ramine cu cei care isi maltrateaza si abuzeaza copii?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Mie mi se pare ca am scris clar ca nu i-as interzice nimanui nimic. De doua ori. Voi insistati cu trierea, etc, incercand sa demonstrati "nazismul unora".

De asta ma retrag de la subiect, daca nu s-a inteles de doua ori, sigur nu se intelege nici a treia oara.

Si apropo de depresie, alcoolism, etc, incercam sa spun ca exista persoane (si eu ma numar printre ele) care empatizeaza in primul rand cu copilul, si nu cu adultul care are dreptul sa se reproduca.

Iar un copil cu parinti cu probleme asa de mari sufera foarte mult, si multi dintre ei isi doresc sa nu se fi nascut deloc. E gresit sa presupui ca toti simt asa si sa o strigi in gura mare pe strada vazand o mama cu deficiente locomotorii. Dar daca ai cunoscut multi astfel de copii e posibil sa o gandesti din cand in cand, si sa iti doresti ca parintii lor sa nu-i fi adus pe lume in camine extrem de sarace, violente, abuzive sau crude.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu inteleg de la mihaela si andacos ca voi practit pledati pentru responsabilizare... Ehe, bine ar fi ca oamenii sa fie responsabili.
Dar ce sa faci, daca (inca) nu sunt?
Dumnezeu cred ca stie ce face, si El vede lucrurile in perspectiva. Noi avem doar puncte de vedere, adica vedem printr-un punct, o particica a realitatii.
Eu asa stiu, ca pan' la treieris nu poti separa graul de neghina. O sa vie si vremea treierisului. Pana atunci, sa avem grija sa nu devenim neghine:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Pai tocmai, ca nu poti sa faci nimic. Pentru mine e foarte dureros uneori faptul ca nu pot sa fac nimic pentru copiii deja nascuti. Si atunci raman cu dorinta ca parintele sa fi fost responsabil si copilul in cauza sa nu treaca prin ce trece.

Cand nu poti sa crezi ca exista un plan bine determinat, conceput de o fiinta superioara buna si inteleapta, ramai cu tristetea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Hitler avea o problema cu persoanele ´´imperfecte´´.



Si evreii erau imperfectzi pentru Hitler,chiar si fara handicap!

De asta eu tot mai astept sa vad ce a intentzionat Blue cu titlul asta,in principiu am intzeles ce vrei tu sa spui!

Conchita,exemplul tau cu mamicile...hmmm..."mondene"sa le spun,este irelevant pentru mine!

Nu vorbim(adica eu asa mai cred)de infumuratzi(asta n-are de-a face cu dreptul la maternitate)ci vorbim de alte cazuri!Cum e cu pedofilii care au copii la rindul lor?

Hai ca ma duc la Karnevalzug,imi pusei si palaria de carnavelista!(fara nicio gluma mascata)

Dana

editzez sa spun ca handicapul fizic n-are nimic de-a face cu dreptul la maternitate,am avut o colega fara o mina,profesoara,cu multa dragoste de copii,sigur o excelenta mamica!


andacos, dar tocmai despre handicapuri fizice era vorba la topic.
argumentul meu se voia o pledoarie contra ideii de criteriu - de ce criteriile tale sau ale lui x ar fi mai valide decat eventualele criterii ale lui y si z? daca se face vreo lista, "democratic" ar fi sa se puna toate criteriile, ale tuturor. daca nu se face lista si se aleg arbitrar doar handicapurile, alcoolul, depresia, drogurile, atunci e nazism. pentru ca cineva isi imagineaza pe lumea asta ca e perfectiunea intruchipata si cine nu e ca el, atunci sa nu aiba copii - asta era ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Conchita,nu doar despre handicapuri fizice e vorba la subiect!

Iar argumentul tau este irelevant pentru mine, asa cum am mai spus!

Casandra,da, responsabilizare poate dar... nu numai!

Imi amintesc ca aveam vreo 7-8 ani si...aveam vecini noi!Ea din Moldova cu un baietzel cam de seama mea!Intr-o zi ne cheama la ea sa ne arate ceva!

Si acum,dupa atitzia ani,imi vin lacrimi in ochi cind imi amintesc!Stitzi ce ne-a aratat:cum isi chinuia copilul,cum l-a dezbracta la piele si il batea cu urzicapentru ca nu stiu ce a gresit!(gresit in conceptzia ei banuiesc)

Deci...merita totzi sa fie parintzi??????Timpul a demonstrat ca persoana respectiva avea probleme psihice...atunci...revin cu intrebarea...merita totzi s afie parintzi?

Dana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Conchita,nu doar despre handicapuri fizice e vorba la subiect!

Iar argumentul tau este irelevant pentru mine, asa cum am mai spus!


din nefericire, argumentul tau este relevant intr-o lume bantuita de neo-nazism si in care unii cred ca au privilegiul sa decida pentru altii. tu sau altcineva nu aveti niciun drept si nici dreptate sa va dati acordul despre cine sa aiba copii sau nu, dupa criteriile voastre.

copilul batut cu urzica e un copil abuzat. mama aia merita sa sfarseasca in puscarie. dar tu sau altcineva nu aveti dreptul sa ii interziceti copilului dreptul la viata, din cauza de mama-sa violenta. si mai simplu de atat, nu pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dana, asta incercam eu sa spun.
Este o mare diferenta intre cei care isi chinuie copiii cu batai, lipsa dragostei, abuzuri de tot felul, si oamenii sanatosi la cap care au un handicap fizic.

La topic e vorba de handicapul fizic..prietena lui Blue la o femeie cu handicap motor s-a referit cand a zis ca ar trebui sa i se interzica sa aiba copii.(suna ca DRACU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue eyes

Andacos, am denuntat public si virtual un mod de gandire din pacate real. Schimbul de replici, scurt, crud, mi-a ramas intiparit in minte.
Denuntul meu e samanta unui subiect care merita dezbatut pentru ca vad ca in 2010 inca mai exista oameni care apara idei hitleriste; numai "perfectii" au dreptul sa fie parinti. Si cine sunt "perfectii"? Aia cu bani? Aia cu dintii albi si drepti? Aia cu corpuri sculptate? Aia fara cazier judiciar si psihic? Conchita a scris ce intentionam si eu, dar azi am fost pe drum. Pe drum am citit o parte din cartea "Marylin Monroe, viata si mitul". Gladys Monroe, Della Monroe erau psihic labile, Marylin (Norma Jean) la fel, dar asta nu a fost o piedica sa fie un talent, o diva. S-atunci cine si cum stabileste criteriile pentru "certificatul de perfectiune" pentru a a da dreptul de a procreea de care - cinic dpv al meu - ziceai mai inainte? Se scormoneste la radacinile arborelui genealogic si se pune stampila "IDEAL" pe burta femeii si pe testiculele barbatului?

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!
_



la rugamintea de a preciza ce a vrut sa spuna in titlu,asta a fost raspunsul lui Blue!

Povestirea ei si deci handicapul fizic sunt o parte a problemei!Mie imi da liberate de interpretare titlul!

Conchita,tu ai o modalitate tipica de a interpreta anumite chestii,dar zau ca n-are rost!Eu puneam o intrebare,nu interziceam nimanui nimic!

Lady,tocmai pentru ca imi da loc de miscare titlul subiectului,precizez inca odata ca handicapul fizic chiar n-are nicio treaba cu dreptul la maternitate,cum facem cu celelate?

Dana

Mergi la inceput