*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (100)*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Laura, multumim pt vesti. Joi mi se pare atat de departe, pt tot ce inseamna un spital romanesc, e groaznic sa stai intr-un spatiu inchis, cu un copil activ si energic. Ce mai face Cati?

Mamiseli, multumesc pt idei. Din pacate, untul e exclus.

Babyzapi, pupam gagicutul usturoiat. Sunt sigura ca n-o sa va bantuie niciodata vampirii! I-ai dat ou pana acum? Ioana papa galbenus de o luna si e ok. Albus probabil dupa 2 ani vom incerca, daca nu chiar mai tarziu.

Ramo, eu am fost si la dermatolog pt eritem. Ne-a recomandat solutie Castelani si o crema pe baza de oxid de zinc, pe care am cumparat-o din zona Piata Muncii (la farmacia resp ne-a indrumat medicul). De atunci numai cu crema aia o dau, n-am mai avut pb, doar usoara roseata uneori.

Ca vorbeati de nervi in fundic, Ioana nu prea tipa, dar se smiorcaie cu mare talent, iar cand e nervoasa rau, arunca prin casa cu jucariile. De cateva zile are o activitate f complexa, respectiv muta magnetii lui Darius de pe frigider pe masina de spalat si retur. Ceilalti 2 canini se lasa asteptati, sper sa apara curand, astfel incat sa putem salva coltul biroului pe care il roade perseverent in fiecare zi.

De Malinas si Carmendu mai stie cineva ceva?

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

Buna seara, dragelor.
Am intrat special ca sa-I urez sanatate lui Zibe de anca. Multa sanatate , iubita si sa va intoarceti repede din spital..

Mi-e tare dor de voi. Citesc, dar mi-e foarte greu sa scriu. Victor nu mai vrea sa doarma in patutul lui. Nu stiu si nuinteleg de ce, asa dintr-o data. Victor a dormit in patutul lui inca de cand s-a nascut. Niciodata cu noi in pat. Si acum, dintr-o data refuza. Am incercat sa-l las sa planga 5 min, 10 min, o ora, 2 ore,…, o zi, doua zile, 5 zile,… nu vrea si pace. Suntem “care pe care”! Si se pare ca el m-a dovedit. Nu urla. Sta in patut in picioare si se tanguie. Deocamdata am renuntat sa-I mai” fac educatie,” si l-am luat cu noi in pat. Sunt obosita. Nu pot sa ma odihnesc cu el in pat. Nici eu si nici sotul meu. Suntem nervosi si irascibili.
n-am fost de la inceput si nu sunt nici acum de accord cu dormitu’ in pat cu copilul. Sper sa fie un moment peste care vom trece. Nu stiu cand, insa.
Sfaturi am primit multe. Pediatra mi-a spus ca –I ies caninii si astia sunt durerosi . da’ , in puii mei, cum il iau in brate nu-l mai doare nimic, nu mai plange. Unele carti spun ca e un moment cand au nevoie de afectiune si nu trebuie lasati sa planga, altele ca trebuie lasati sa planga, ca de nu, asa il obisnuiesc. Da’ intrebarea mea este, cat pot sa las copilul sa planga? Sa se tanguie , de fapt.

Otilia, am vazut samburelul. eu cred ca nu conteaza ce este. Sa fie bine pana la capat, asta e important. Iar norvegiencele tale sunt minunate.
Manumanu, sunt atat de frumosi radu si Anastasia. Ma bate din ca in ce mai mult gandu’ sa-I mai fac o vizita lui chicea!
laura, multa sanatate lui catica. intr-aadevar, foarte multe receli in ultumul timp.
Si victor tipa cand vrea ceva sau nu-I convine ceva. Nu-l bag in seama. Am ajuns si noi la 10 kg. URA!
edit: bertha, multumesc pentru grija.


carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Carmendu, vezi ce telepatie? Bravo pt cele 10 kg! Nu-s in masura sa dau sfaturi in legatura cu dormitul, pt ca eu dorm mai mult de juma' din noapte cu Ioana in pat. Totusi, mi se pare ca un copil care a dormit numai in patul lui are un motiv sa refuze brusc asta...pacat ca noi nu reusim sa intelegm mereu ce-i supara. E posibil sa fie si dintii. Ioana se trezeste peste noapte plangand si-si baga cu furie mana-n gurita. E firesc sa se linisteasca la tine in brate, e clar ca orice ar avea, se simte mai bine si mai in siguranta langa tine. Nu cred ca fie vorba de rasfat, cum se spune la noi, pt ca el nu stia cum e sa doarma cu voi, deci n-avea cum sa va exploateze in sensul asta prin plans. Cred ca as incerca sa renunt cateva zile la incercarile de a-l pune patut, poate l-a speriat ceva si, fortandu-l, nu-l lasi sa uite. Na, imi dau si eu cu parerea. E greu cu astia mici...imi amintesc ca Darius a avut o perioada cand se trezea frecvent din somn plangand, de fapt se trezea bine si-n cateva secunde se punea pe plans. Dupa un timp, sotul si-a dat seama ca-i amortea fie mana, fie piciorul, avea asa o atitudine care la asta ne-a dus cu gandul.
In legatura cu plansul, eu n-o las sa planga decat daca efectiv trebuie neaparat sa fac altceva in momentul ala.

Edit: ca tot vroiam sa va spun de f mult timp: o sa vedeti peste aprox un an ce inseamna plans si tavalituri in scopul atingerii unui scop. Mamicile care sunt la al 2-a experienta ma vor intelege. Atunci o sa vedeti lacrimi si tavalituri din belsug si atunci chiar trebuie nervi f tari si rabdare de 1000 de ori mai multa ca acum. Vestea buna e ca pe la 5 ani devin rezonabili si sunt niste prieteni si parteneri de discutie desavarsiti. Si pt ca totul are un pret, se cam duce inocenta care acum ne topeste sufletul.

Edit 2: Carmen, bine ai zis-o cu tanguitul, chiar asa face si Ioana in diverse situatii si nu-mi venea cuvantul care sa descrie cat mai corect vaicareala aia.

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!

Eu nu mai apuc sa scriu, abia reusesc sa va citesc. Andrei e bine, f. activ ziua, f. marait noaptea (probabil de la dintisori). Ne uimeste cu ritmul in care invata lucruri noi, cu cate intelege...

Bertha, am vazut ca intrebai de papa pt. pitici. Noi avem cam tot acelasi meniu. Noutatea ar fi ca am inceput sa-i dam fructe proaspete si a gustat din multe deja: para, piersica, portocala, clementina, mar. In rest, aceleasi lucruri...iar la cina chiar ca nu mai stiu ce sa-i dau. Meniul e cam asa: dimineata - cereale, la pranz legume cu carne, gustarea de dupa-masa - fructe si la cina, iar cereale (cu fructe/legume fierte, stii cum fac eu) sau legume din nou. Hai ca poate ne mai gasim pe mess.

Otilia, sa fie sanatos samburelul/samburica si frumoasele cele mari (ca si Elisa o sa fie sora mai mare in curand).

Multa sanatate lui Z, lui Cati si celorlalti pitici bolnavi.


Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Multumesc pentru intrebare, fetelor Cati e din ce in ce mai bine, mai are antibiotic pana joi, mai sunt si muci, dar de astia probabil vom scapa de tot cand vine caldura.

Aleinad, am vorbit cu medicul si nu-mi recomanda bronchovaxom pana intra in colectivitate. Cica faptul ca a racit de 2-3 ori e foarte normal si organismului ii fac foarte bine aceste raceli pentru imunitate. Deci spunem pas momentan.
Carmen, nici Ecaterina nu mai serveste patut de vreo luna jumate Nu a mai vrut in patut si gata. Chiar tu m-ai indrumat spre Ikea pentru bara de protectie pentru patul de o persoana din camera ei Deci doarme super bine in patul ei mare. Am scos patutul de tot din camera zilele astea pentru ca era doar de decor. Asa ca stau cu ea in pat pana adoarme, si apoi o las singura. Noaptea daca mai plange, ma intind langa ea si o mangai putin si adoarme la loc. Nici macar nu mi-am batut capul oare de ce nu mai vreai in patut, la fel am patit si cu Rebeca si am facut acelasi lucru.
Am fetita mare care doarme singura in pat

Am plecat la sala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

LAura, multumim de vesti! Ce bine ca nu e rotavirus!! ANCA si ZIBE, sa iesiti cat mai repede din spital!

Crismargrg, am verificat si eu semnatura si intra direct in albumul cu primele 9 luni, dar daca dau click pe "albums" intra in meniul actualizat. Incerc sa schimb si semnatura sa pun linkul catre meniul principal.



Citat:
citat din mesajul lui crismargrg

Am incercat sa vad si eu pozele cu gemenii lui Manumanu dar mie imi apar doar cele din primele 9 luni, pe care le stiam, de ce oare??
Monicus felicitari pentru maselutele printesei.

crismargrg de Bianca Alexandra 02nov08
http://good-times.webshots.com/photo/2116103790103625916rtZxmj?vhost=good-times


manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Carmen, si eu ma gandeam la tine zilele astea , si la Diamisha...

Cat despre dr. C., crezi ca are vreo "contributie" sau e asa un trade mark p-aci? Oricum te asteptam la Sibiu, poate ducem cele trei "frumuseti" in vizita pe-acolo!

Nu stiu ce sa zic de Victor, eu am o problema similara cu Anastasia, care seara adoarme tot in brate... daca o las in patut, urla si nu-l lasa sa adoarma nici pe Radu! Dupa ce adoarme si o pun in patutz, nu mai are probleme pana pe la 1-2 noaptea, cand incepe sa se foiasca si sa maraie, moment in care o pun langa mine, iar dimineata papa in patutul ei singura (asta fiind pe la 6) dupa care adoarme singura la loc si acolo ramane pana la 8-9. Chiar nu mai stiu ce sa fac... Eu dorm jumate din noapte in dormitor, jumate la ei in camera pe o canapea larga, undeo pun si pe ea acele cateva ore... cand mai prind ceva somn... altfel nu m-as odihni deloc.


Citat:
citat din mesajul lui carmendu


Manumanu, sunt atat de frumosi radu si Anastasia. Ma bate din ca in ce mai mult gandu’ sa-I mai fac o vizita lui chicea!

carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor



manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!

Poftiti la o cafea.., eu am mare nevoie, aseara ne-am uitat la un film , Thomas a luat avans vreo 3 ore, iar acum sunt rupta... asa-mi trb.

Julia, La multi ani, multa sanatate si fericire alaturi de familia ta frumoasa!! ( scuze de intarziere!) si mie mi-e dor de postarile tale, hai rupe-ti 5 minute si zi-ne despre voi!

La multi ani, Lorellay! Multa sanatate si numai bucurii iti doresc!! . frumoase margelele, ti-am vizitat blogul!

Carmendu, Thomas a trecut printr-o perioada asemanatoare, numai ca el noaptea cand se trezea nu mai vroia nicicum sa se mai culce in patut, nici macar daca adormea in bratele mele nu reuseam sa-l culc. cateva zile a durat, eu l-am culcat langa noi, bineinteles ca n-am reusit sa dormim bine pt ca el migreaza dintr-o parte in alta a patului, ba era in capul meu , ba in capul lui tata-sau, ba la picioare. pur si simplu la un mom dat i-a trecut.. toate astea au fost inainte sa-i sparga gingia cele 2 masele ce i-au iesit aptamana trecuta.
sfaturi nu sunt in masura sa-ti dau,nu ma pricep, eu doar ti-am impartasit experienta noastra sper sa-i treaca si frumusetii de Victor insomniile astea!
Anca ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun! sper sa treaca repede repede zilele astea !pupam frumoasa cu ochi albastri


Laura ma bucur ca e mai bine Cati! are mama fata mare, doarme in pat, felicitari!
Andyam mancacios mic si drag!

Acum sa va zic cum a iesit bestia din mine aseara! m-am speriat si eu de mine.... in urma cu ceva timp va povesteam ca am niste vecini ,de Doamne feri.. la et 1 cainele duglas care urla ca nebunu' ca e zi sau noapte, daca stapanii nu-s acasa.. la 2 e vecina care urla ca o nebuna la fiica ei, despre ce nu v-am zis atunci , e vecina de la 4(e cate un sg apartament pe etaj, noi fiind la 3) e singura, cu 2 copii, babysitter, are grija de vreo 4 copii.. am inteses ca ii e greu dar inchipuiti-va ce se aude de la ea, dimineata ,seara, la amiaza si sa nu zic de zgomotele nocturne ce se aud cand sunt copii plecati in weekend. i-am spus de cateva ori deja ca se aude tare, ca il trezesc pe thomas bla bla, ca trb sa convietuim civilizat... aseara, pe la 10 jumatate zgomote insuportabile, scaune trantite( e gresie deci va dati seama ce se aude). unul din copii se distra batand cu scaunul in podea. am suportat pana am suportat, m-am dus la usa lor si m-am certat cu ea, aproape ca la usa cortului.. hm.. s-a facut liniste. oare asa se procedeaza ca sa fii inteles? de jumatate de an ii spun civilizat ca e insuportabil ce se aude de la ea.. in fine, acum sunt socata de reactia mea,..(aseara m-au sunat vecinii de la 1 si 2 sa imi zica mersi, s-a facut liniste in scara..) scuzati offtopicul !


mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Buna fetelor,

Aseara dupa baita am tras o portie zdravana de plans...funduletul Sarei arata tare urat...nici kk nu a vrut sa faca...a facut numai pipi la olita.La baita am bagat-o cu funduletul in ceai de musetel si galbenele si cand i-am pus pampersul am dat-o cu Baneocin unguent.S-a trezit sotul de vreo 2-3 ori s-o miroasa, ca sa nu stea cu kk in pampers, dar n-a facut.Dimineata, dupa laptic am pus-o pe olita si a facut si pipi si kk.E un pic mai bine, am dat-o din nou cu violet de gentiana si tot fara pampers este...mi-e asa drag de ea.Dupa pranz ne aduce tati crema Petrini si sper sa fie din ce in ce mai bine.
Merg sa citesc din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Asa am facut si eu, am intrat in albumul principal si asa am vazut chiar toate pozele care sunt ff frumoase. Sa va traiasca cozanaceii care sunt minunatii.

crismargrgpentru cuvinte.


Citat:
citat din mesajul lui manumanu

LAura, multumim de vesti! Ce bine ca nu e rotavirus!! ANCA si ZIBE, sa iesiti cat mai repede din spital!

Crismargrg, am verificat si eu semnatura si intra direct in albumul cu primele 9 luni, dar daca dau click pe "albums" intra in meniul actualizat. Incerc sa schimb si semnatura sa pun linkul catre meniul principal.



Citat:
citat din mesajul lui crismargrg

Am incercat sa vad si eu pozele cu gemenii lui Manumanu dar mie imi apar doar cele din primele 9 luni, pe care le stiam, de ce oare??
Monicus felicitari pentru maselutele printesei.

crismargrg de Bianca Alexandra 02nov08
http://good-times.webshots.com/photo/2116103790103625916rtZxmj?vhost=good-times


manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq


Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)

Pozele mele


Mergi la inceput