Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Z_IULIA spune:

Buna seara

Cris, emotionanta povestea nasterii micutei tale! Felicitari!

eu in continuare nu sunt prea bine! pe langa durerile mele, ieri baiatul meu a iesit in curte sa se bucure de prima zapada impreuna cu fata sora-mi care e de aceiasi varsta cu el. Nu trece mult siu aud niste urlete... in adevaratul sens al cuvantului! Normal ca am cunoscut vocea lui Claudiu si am sarit ca arsa din pat. Venea in casa cu mana la ochi si nu putea sa-mi spuna deloc ce s-a intamplat. Cand i-am dat manuta la o parte m-a luat cu rau. Toata ploala zgariata, si ... urata rau, ce mai! L-am luat repede la baie, l-am spalat usor si am incercat sa-l linistesc. Il intrebam ce a facut, cum s-a intamplat si nu zicea decat" nu spun" ! Verisoara-sa a fugit la mami ca se speriase rau si ea! Cand s-a mai calmat mi-a zis ca s-a uitat dupa vara-sa ca s-a suit pe o gramada de lemne si el a intrat cu ochiul intr-un lemn mai lung! Nu am zis decat bine ca nu a fost mai rau!DD l-a ajutat. Putea sa-si scoata ochiul! L-am uns cu alifie de galbenele si i-am dat o jumatate de algocalmin si s-a linistit. Dar nu si eu. M-a luat cu rau si cu dureri in toata burta! Abia tarziu si dupa ce am luat no-spa m-am linistit si eu. Azi nu l-am dat la gradi. Am stat acasa amandoi si l-am pus pe tati sa ne ia unguent oftalmologic. Imi e teama de infectie. Oricum acum e bine.
De dimineata cand ma imbracam ce credeti ca am patit... Cand sa-miiau pantalonul pe mine m-a ars o data spatele ...... ca urmare acum merg stramba. Si din experienta durerea asta imi trecea doar cu diclofenac si indometacin! Acu ce ma fac? O durere in plu ca in rest aveam de toate

Eu ma retrag ca deja ma doare rau in capul pieptului si ma arde ..... si v-am plictisit destul. Am intrat si eu sa ma vait
Va pup dulce !

Iulia lui Claudiu (23.04.2002) si Maria Clara DPN 23.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

babyzapi, in cazul tau nici nu e de mirare ca nu te-ai putut ridica nici o palma. Daca as fi avut cezariana nici mie nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma apuc de exercitii.

alexutza_26, am avut o drena care a fost cusuta cu un fir ce ar fi trebuit scos odata cu drena. Dar...se pare ca a ramas acolo si a iritat zona. Si dupa ce am zacut la pat de nu am stiut ce-i cu mine am vorbit cu Tutu si m-am dus la spital. Cand am ajuns, el a intrat in operatie si m-au vazut 2 din rezidentele lui (ma asteptam de la el sa se inconjoare de oameni mai capabili), care mi-au zis f nonsalant: "Dar nu aveti nimic, totul arat f bine, este doar un fir care trebuie scos." Pai mi-a venit sa le omor. CUm adica arata totul f bine, dar aveti un fir ce trebuie scos? Pai cand mi-ati dat drumul acasa nu ati vazut firul ala? Ca sa nu zic ca mi-au prescris medicamente care sunt interzise in perioada de alaptare si iar am ajuns sa-l sun pe Tutu.

Amalia, multumesc.

Spiridusule, sanatate maxima celor 2 baietii. Sper sa scapi cat mai repede de colici.

Z_IULIA, urata intamplarea cu baietelul tau. Bine ca nu s-a intamplat mai rau.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Babyzapi pentru sustinere!
Z_Iulia, bine ca a fost doar o zgarietura, insa cred ca sperietura a fost maxima!! Sanatate si sa treaca repede zgarietura lui Claudiu si spatele tau

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Z_Iulia, uitasem sa-ti spun.....eu m-am plans la medic acum o luna de durere mare de spate si mi-a spus ca pot folosi fara grija un supozitor de indometacin seara, insa nu mai mult de 3 zile, adica 3 supozitoare!

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

lauramiron, deci scoatem agitatele.
Monicus, bafta la doc maine. sa ne spui cand te-a programat.
criss, frumoasa poveste ca toate cele cu final fericit.
alra, eli nu e pe faza cu biciul dar uite, l-am imprumutat eu de la ea pentru gargaunii tai.
spiridusul, multa sanatate la copilasi.
babyzapi, ce rau imi pare pentru Raphael. multi ca sa treaca.

Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

Dragele mele,
Dupa cum stiti sambata 15 noiembrie l-am nascut pe bebe victor, desi eram programata sa fac cezariana luni pe 17. Da’ ce s-a gandit bebe Victor. Sa-i lase toate majoretele lui alexa si sa se nasca atunci cand vrea el, adica de ZIUA LUI.
Dar, sambata seara pe la 6,30 stateam cu voi pe forum cand am simtit undeva intre anus si vagin cum a facut ceva POC. Mi-am zis ca bebe nu putea sa se miste atat de brutal, iar gaze nu mi s-au parut sa fie. Dupa vreo 10 min ma dau jos din pat sa ma duc sa fac pipi. Si atunci s-a decalnsat. Frate, curgea, curgea si nu se mai oprea. Din instinct am strans picioarele, dar degeaba. Mi-am dat seama ce s-a intamplat si, foarte calma mi-am sunat sotul, care tocmai ce se intorcea de la un curs.
In seara aia urma sa vina o prietena cu familia ei pe la noi, “sa ma mai vada o data gravida, inainte sa nasc” si am zis ca ii astept pe ei si pe sot sa mancam impreuna. N-am mai apucat…..si mi-era o foame….
Si ce s-a mai gandit doamna, ca doar sunt o doamna…. sa fac baie si sa ma aranjez si eu, ca doar nu puteam sa fiu nearanjata pentru marea intalnire.
Si am intrat in baie, am facut baie pe cap, m-am ras de la genunchi in jos, cu dungi, ce-i drept, da’ cred ca a fost cel mai rapid ras pe care l-am produs vreodata. Cand ies din baie, ma asteptau prietena mea, soacra mea, sotul venise intre timp si ma intrebau de zor daca aveam nevoie de ajutor. Eu NU. Sotul imi zice ca sunt nebuna, ca ce m-a apucat cu baia pe cap si cu coafatul, taman acum!
Lichidul curgea, dar in cantitati mai mici, contractii n-aveam, dar eu aveam o treaba……sa ma coafez. M-am dat si cu fixativ. Si am plecat la spital. Pentru prima oara in ultimele luni, n-am avut nici o durere sau contractie. Trecea sotul meu peste speed bumpers si sine de tramvai si eu nu reactionam defel.
Am ajuns la spital, ne-am dus la receptie si calma le-am spus ca eu cred ca mi s-au rupt membranele. Vine o doctorita, ma baga la monitorizare, imi face un control pe masa si imi zice ca intr-adevar o sa nasc. Woau! Asta e! ma imbraca in camasa cu fundul gol. Dr de garda imi suna medicul care m-a urmarit. Din pacate el nu este in bucuresti. E la o sedinta de buget. Nu m-am panicat. Am incredere in dr de la medlife, dar le-am zis doar ca e o sarcina obtinuta prin fiv si am o embrioreductie, deci….si dr meu o trimite pe sotia lui, care imi cunostea si ea cazul meu. Este ok si asa. Vine un dr anestezist care ma intreaba daca sunt fricoasa. Eu de colo….NU. nu mi-e frica de nimic. Bun. Vine sotul, fii barbata, Zoe, ne pupam. Eram calma.
Vine o asistenta si imi zice ca o sa margem in sala de operatii. Imi iau strugurelul si telefonul. Nu stiu ce puii mei citisem ca musai trebuie sa ai strugurelul la tine. Si ma tineam de el de parca era salvarea mea. Intreb totusi in sala ce fac cu telefonul si strugurelul. Mi le ia o asistenta. Aveam si ceas la mana. Imi zice ca pe ala pot sa-l pastrez. Ok.
Ma suie pe masa sa imi faca anestezia rahi- peri. Ma tine o asistenta in brate. Simt o piscatura in spate. Dr anestezist ma intreaba daca mai simt piciorul stang. Eu zic ca incep sa nu-l mai simt p-ala drept….intr-un final prinde anestezia, nu-mi mai simt picioarele…..si de acum incepe circul.
Cum am inceput sa nu-mi mai simt picioarele, m-am panicat ca nu mai veam control asupra picioarelor, mi-a crescut pulsul, greata, ameteala, aoleao, mi-e rau, vars, inclina masa, tine farfurioara sa vars, da’ ce sa vars, ca nu mancasem de la 11 dimineata si era vreo 8, 30 seara ( ca doar il asteptasem pe sot sa mancam si noi impreuna, ca o familie). Ma calmeaza, apoi mi se face din nou rau. Imi venea sa vars, da’ nici macar n-aveam putere din cauza anesteziei.
Imi pune camp in fata si probabil ca incepe operatia. Din acel moment mi s-a parut ca timpul a inceput sa se dilate nepermis de mult. Si am inceput sa intreb cat mai dureaza. Primesc raspuns din partea dr. “pai nici n-am trecut de stratul de piele”, cum? Pai cat mai dureaza, nu mai am rabdare. Si am inceput sa bat cu degetele nervos in lateralale patului (imi legasera mainile). Au scos copilul (mi-e mi s-a parut ca a durat o vesnicie pana l-au scos), l-au curatat, eu ii intrebam insistent daca e sanatos. Da, e sanatos. “da de ce e vanat?” . “nu e vanat. Uite ce frumos e. si ce degete lungi are. Daca era fetita nu le avea asa de lungi!” eu “da? Da’ e sanatos?” .
mi-l dau, il pup, nici sa plang n-aveam putere. Si pleaca cu el. Ii intreb unde il duc. La acvariu ( e locul unde tin bebelusii la medlife).
Acum ca au luat scos copilul, ca e sanatos, eu m-am cam plictisit pe masa asta. “cat mai dureaza?” imi spune ca acum incep sa coase. Bine, bine, dar cat mai dureaza? Bateam in continuare cu degetele in masa, incercam sa-mi ridic capul, umerii, eram agitata rau de tot. Ma intreaba dr anestezista daca vreau sa ma adoarma un pic. Intreb daca o sa-mi fie greata dupa, zice nu. Atunci, baga pe vena ca nu mai am rabdare. Imi baga un calmant, care m-a facut sa inchid ochii si sa vorbesc prostii cu dr., dar eram in continuare agitata si vroiam sa-mi ridic umerii. Ma trezesc la un moment dat, intreb daca mai dureaza (asta a fost leitmotivul nasterii) si le zic sa imi mai bage pe vena inca o portie.
Se termina operatia. Mutatul dupa masa de operatie pe masa de transport si apoi pe patul de la terapie intensiva a fost super dureros. Eram asa de pierduta. Imi aduc aminte ca atunci cand am intrat la terapie intensiva era o mamica langa patul meu care s-a uitat la mine plina de compasiune si condescendenta. Ce-o fi zis “saraca!”
Aici au inceput durerile cumplite. Din pacate, pentru ca m-am agitat foarte mult in timpul operatiei, nu mi-au mai putut face calmante pe cateter. La un moment dat, asistenta de la terapie mi-a spus ca nu mai are ce sa-mi dea. Da-ti-mi una in cap, ca ma doare de mor. Vine sotul, imi spune ca a vazut copilul. Ca e bine. Imi arata poze. …….
Acum povestea din partea sotului. El statea foarte calm la receptie si dadea telefoane in stanga si in dreapta, cand iese o dr cu caruciorul cu copilu si ii zice “uite-l si pe tatic. Vreti sa mergeti sus” el de colo “ nu sunt eu taticul, nu-I copilul meu. E prea devreme. De-abia a intrat in operatie” bahhhh, e copilu tau, trezeste-te. Lasa naibii telefonul ala!
Perceptia timpului din punctual lui de vedere a fost total diferita fata de cum am perceput eu timpul….

Eu din pacate n-am dormit deloc toata noaptea la terapie intensiva. Durere…mamica de langa mine care a sforatit de-mi venea sa ma dau jos la ea si sa-i fluier la ureche, teama ca ce ma fac daca am nevoie sa fac pipi (fraiera de mine nu stiam ca am sonda!!!) si mai eram si legata la un brat la niste monitoare care din jumatate in jumatate de ora mi se umflau pe mana si apoi auzeam la si 25 si la si 55 bip, bip, bip, zzzzzhhhh.
a doua zi mi-a venit randul sa ma dau jos din pat. Durere frate, durere maxima. Vreau calmante din sticluta magica!
Ajung in salon si ….surpriza…..imi aduc bebelusul in camera si mi-l pun la san. Aoleo, ce ma fac cu el, ca nu stiu cum sa-l tin….si e atat de mic….si eu n-am sfarcuri bune. Da e al meu si l-am asteptat atat de mult, si mi-e atat de drag, si-l iubesc si parca nu ma mai doare nimic. Si sunt calma, sunt calma, sunt calma…………

am pus si cateva poze cu bebe victor in contul comun
http://good-times.webshots.com/photo/2016522710103625916UXZSOj

carmen lui Victor 15 noiembrie 2007
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Z_Iulia, ce rau imi pare pentru Claudiu. insanatosire grabnica si lui si tie mamico!!

Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc lauramiron si andreyutza pentru sprijin..
Abia astept sa vad cum va decurge.. totul... va



http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 36+
AMR 4 saptamani
http://bd.lilypie.com/dN6Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

Carmendu, hai ca m-am amuzat citind povestea ta. cum erai tu nerabdatoare si bateai din deget.

Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Andreyutza, multumesc pentru agitate Doar ca eu am visat sa am bebe nascut in decembrie, asa ca as mai sta putin!! Insa....cum o vrea Dumnezeu!
Apropo.....eu pe cine anunt cand nasc?? Pe cine sa deranjez?


Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput