Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Buna mamici si burtici!
N-am mai intrat de ceva vreme! Mamicilor, cum va descurcati? Eu nu am timp de nimic! Bb nu prea mai doarme ziua si noaptea nu dormim de colici. Sunt terminata de somn! Cand ma voi invata cu ritmul asta? Sunt fericita pt ca ia in greutate foarte bine!

Eli cu siguranta totul va fi bine la control! Sunteti o familie reusita!

Diana multa sanatate lui bb Tudor!

ginye Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Fruntea sus lauramironnu ar trebui sa te sperie... trebuie sa iti pastrezi optimismul....
Si eu am momente.. sa fim tari....
Si eu ma duc maine la dr.. suntem tare curiosi sa vedem daca fata s-a intors... .. si cred ca vom fixa si data de cezariana.... suntem emotioanti sa vedem cum va decurge... totul...


Citat:
citat din mesajul lui lauramiron

Amalia, Babyzapi, multumesc pentru raspunsuri. Deci pot sa-l iau ca pe un semn prevestitor nasterii..... Doar ca treaba asta ma cam sperie, abia astept sa trec si de noaptea asta sa merg maine la doctor la control.

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara


http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 36+
AMR 4 saptamani
http://bd.lilypie.com/dN6Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Am tot asteptat un moment prielnic sa scriu si eu povestea noastra iar acum odata cu prima ninsoare (pe care o simt ca pe o eliberare) a venit si acest moment . De asemenea in seara asta am reascultat o melodie ambientala de la Buddha Bar in timp ce o alaptam pe Paula si au inceput sa-mi curga lacrimi aducandu-mi aminte cum ascultam in urma cu ceva vreme aceiasi melodie in bazinul de inot si intimp ce ma relaxam incercam sa-mi imaginez cum v-a fi cand voi fi mamica ..iar acum SUNT MAMICA .

Povestea noastra incepe intr-o noapte de luni spre marti cand incep sa simt dureri insotite de calduri si pierderi de lichid . Miercuri eram programata la control si deja aveam dubii ca il voi mai apuca .Reusesc sa adorm dar ma trezesc la fel asa incat pt. prima data la 39 de saptamani imi sun si eu dr. ginecolog sa-i spun cum ma simt ( pana atunci nu avusesem nici un fel de probleme deosebite) . Imi spune ca e de garda si ar fi bine sa merg la spital tinand cont ca era si o distanta de 40 km . Desi ma asteptam sa-mi spuna asa abia atunci am inceput sa realizez ca nu e de gluma si trebuie sa-mi fac bagajul pt. spital . Am plecat pe o zi insorita iar la 11 eram la spital . Astept intr-o rezerva primul consult intre timp acolo se nastea pe capete si normal si cezariene .Imi vine randul ma urc pe masa uuuuraaaat controlul dar degeaba col lung capul coborat doar putin in bazinul mic ...mai asteptam . Ma mut in alta rezerva incerc sa intru pe net , primesc deja vizite si flori desi inca nu nascusem si ...astept , parca nici nu ma mai durea nimic (de frica cred asa cum patesti la dentist ) .Ma mut a 3-a oara in alta rezerva aici mai era o viitoare mamica ,macar nu eram singura ...astept .Vine dr. si decide sa-mi puna perfuzii cu oxcitocina pt. dilatatie si contractii .Auciiii de aici incepe sa fie nasol .La inceput contractii la 4 minute , 3 minute..2 minute abia imi mai puteam trage sufletul .Nu credeam ca pot durea asa tare !
Sunt monitorizata si eu si bebe , mi se spune ca am "contractii de calitate " si mie imi vine sa-i omor pe toti .Dupa 4 ore de " contractii de calitate" merg iar pe masa (un fel de a spune merg) .Deja tremuram ca o frunza ..iar dr. imi spunea calm sa ma relaxez .Nu mai puteam de durere si de frica strangeam din picioare de nici nu ma putea controla . Imi spune ca nu se astepta sa reactionez asa urat ca toata sarcina am fost cuminte si ca nici nu se poate uita la mine in ce hal arat .Va dati seama ca imi venea sa-l omor .Dar tot nimic , canci dilatatie , col lung ..doar dureri cat cuprinde .Mi se taie si membranele , curge si apa ...si ma intorc din nou in salon .Cand sa ma asez in pat apare o asistenta si intreaba care e cu cezariana ? eu nu zic nimic ma uit la cealalta pacienta dar surpriza EU eram cu cezariana ..in sfarsit , nici nu mai speram (eu am vrut de la bun inceput ceza dar dr. nu si nu ) .De data asta intru in alta sala nu de nasteri ci de operatii , oricum puteam intra oriunde ca nu ma mai interesa , eram cheauna de cap .Aici mi se face epidurala cred (am fost intrebata daca vreau sa dorm sau nu si am ales nu ).Prinde bine si f. repede , incep sa nu mai simt nimic numai mainile si capul .Mi se trage un paravan in fata , mi se pune perfuzie si oxigen in nas .Deoarece nu imi pot stabiliza tensiunea incep sa tremur ca la polul nord , mai ca saream de pe masa , imi vine si sa vars ...deci o nebunie .Doar ca nu simt nici o durere , nici o atingere nimic ,chiar ma gandeam ce tot fac de nu ma taie odata si cand colo iese plangand Paula Mea .M-A luat total pe nepregatite ..in primul moment nu am putut simti nimic ma uitam ca la televizor la ea ,inca nu realizam ca am un copil .Imi era si f. rau de la anestezie si abia la sfarsit cand sa o scoata din sala si mi-au dat sa o pup am simtit ca ma ineaca lacrimile .Desi mi-a fost rau am avut noroc cu anestezia care a prins bine si nu am simtit chiar nici o durere plus ca doctorii mai si glumeau cu mine ca ma asteapta iar peste 2-3 ani .Deja il auzeam pe sot pe hol cum da la telefoane , nu imi venea sa cred ca nascusem deja ...a durat cam jumete de ora cu totul .M-au adus in salon si din nou perfuzie zicandu-mi ca in 4 ore incepe sa treaca efectul anesteziei si imi voi simti picioarele dar ...si taietura de la burta .Deoarece tensiunea mea juca ping-pong si tremuram incontinuu sunt ceva divergente daca sa-mi puna sau nu o fiola de ceva calmant cred .In fine cei de la ATI castiga si-mi pun . Tremuratul se opreste dar incep varsaturi (desi nu aveam ce numai fiere) .Dupa ce trec si varsaturile adorm putin dar ma trezesc iar cu tensiune mare si cu stare de panica ..nu imi simteam picioarele si stiam ca trecusera cele 4 ore .Avenit moasa la mine (o femeie super si cu 37 ani experienta ) si imi explica logic cum ca acea fiola l-a care ea se opusese imi prelungea starea asta si ca nu e nimic inneregula cu mine .Cam la 12 ore m-am dat jos din pat si am crezut ca ma rup in doua , mi se taiase respiratia dar la indemnul dr. ginecolog si a moaselor nu m-am lasat si am urcat un etaj sa vad fetita .
De aici deja e floare la ureche ...bine mai putin in ce priveste faptul de a avea un copil , sa sti de ce plange...stiti voi .
Asa a aparut Paula Sofia .
Acum nu mai imi pare rau prin ce am trecut si nici ca am experimentat si travaliul si operatia ...si bineinteles nu mai vreau sa-l omor pe dr. .Azi merg la el sa-mi scoata si ata si ii voi multumi din nou ca s-a terminat totul cu bine

ps.nu stiu daca ati avut rabdare sa cititi , pana si eu am scris mesajul in doua zile diferite ...ghiciti de ce nu? din cauza Paulei

Va pup si va imbratisez ...dupa durere intotdeauna vine si bucurie !

Criss de Paula Sofia
http://good-times.webshots.com/album/568767579tGShwK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Titeimaria bine ai venit la Odiseea noastra chiar daca pe ultima suta de metrii .Suntem din acelasi oras , tu unde nasti poate iti mai pot spune cate ceva .Nastere usoara iti doresc !

Criss de Paula Sofia
http://good-times.webshots.com/album/568767579tGShwK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Amalia mersi pt sfat , am folosit deja bepanthen pt iritatia lui bebe si vad ca s-a mai ameliorat rana dar nu a trecut de tot. Am trimis sotul sa ia crema de galbenele poate avem rezultate totale.

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:


unu are febra, unu are colici
asta-i afacere?
v-ati prins ce urmeaza, nu?
probabil febra si la bebe

deci raceala poate sa o racoleze si din aer... pur si simplu, nu numai de la gradi



Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Criss, frumoasa poveste, sa-ti traiasca printesa Paula!!

Monicus, multumesc pentru incurajariBafta maine la control.
Starea mea de neliniste vine din faptul ca nu stiu exact cum sa fac cu cezariana, in sensul ca n-as vrea sa fac cezariana "la rece", dar in acelasi timp mi-e frica sa las sa se declanseze travaliul.....daca ma apuca noaptea, daca nu dau de doctor, daca, daca.....uuuffff Sa vad ce zice si doctorul maine, poate ma mai linisteste.

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Criss frumoasa povestea ta intotdeauna ma emotionez cand citesc povestile nasterii.

Lauramiron tinem pumnii ca maine la control sa primesti vestea cea mult asteptata : ca bebe e pe drum...

Spiridusul multa sanatate baietilor si multa grija sa nu ia raceala si cel mic.

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul


unu are febra, unu are colici
asta-i afacere?
v-ati prins ce urmeaza, nu?
probabil febra si la bebe

deci raceala poate sa o racoleze si din aer... pur si simplu, nu numai de la gradi

Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului


bingo! sau de la taica-su! prima raceala a facut-o laura de la propriul tata - pe care nu am cum sa il scot de la servici si nici cum sa il trimit de acasa
tin pumnii sa nu fie rau cu bebe!
am zis si dianei, asta e si teama mea cu zgatia mica acuma in miez de iarna... singura chestie care ma mai calmeaza e ca laura deja are sistemul imunitar mai dezvoltat caci e de 2 ani si ceva in colectivitate si sper sa nu le mai faca chiar asa pe toate. anul asta a racit doar o singura data si a facut numai 2 saptamani tratament pentru astm ceea ce e un record pentru noi

criss totul e bine cand se termina cu bine sper sa va fie usor acuma acasa! nu imi vine sa cred ca deja ai nascut, parca ieri vorbeam de luna plina cu tine

diana, cu bebe Tudor cum faceti? face aerosoli? de ce v-a internat, din cauza tratamentului?
nu am inteles niciodata care e diferenta intre bronsita si bronsiolita, aici nu zic decat de bronsita si nu prea stiu termenii.

din cauza povestii laurei la nastere acuma imi e teama sa nu se intample iara ceva rau - tampenii in cap de gravida in 9 luni! cred ca am nevoie de biciul lui eli ca sa imi scoata gargaunii


ALRA 38+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Fetelor, bunica spune pt colici sa incerc cand o veni bebelina, si daca e cazul, ceai de ceapa cu chimen, din care sa bea bebe. Ca ea asa a facut la toti cei 8 copii.... Cine se baga? Eu as incerca acum, da` n-am colici.

36+Sara

pozici
_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput