Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Au trecut 2 saptamani de cand am nascut asa ca am incercat azi sa fac cateva exercitii, dar vad ca nu sunt in stare. Eu as fi in stare, doar ca am incercat sa fac cateva exercitii pt abdomen si nu am reusit sa fac nici unul, ca si cum nu as avea muschi de loc, nu am reusit sa ma ridic decat de un lat de palma . Dar nu ma dau batuta, mai incerc si maine, pana la urma tot o sa reusesc.

Voi ati inceput sa faceti exercitii? La cat timp dupa ce ati nascut ati incepput sa faceti miscare?

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Fi-miu ne-a persecutat la greu toata noaptea. Plangea la fiecare 5-10 minute. Nu are colici (momenatan), nu era constipat, era papat si schimbat, dar plangea in pat si chiar si in brate se smiorcaia asa un pic... asa ca suntem super obositi si eu si sotul.
Bebe a fost constipat acum 2 zile din cauza sab simplexului si a facut o rana tare urata la fundulet, carne vie exact in gaurica funduletului...asa ca am zis ca atunci cand mai are colici o sa-i pun un scutecel cald pe burtica, dar nu-i mai dau administrez imic altceva. Si-asa cand se constipa sufera si plange mai mult decat atunci and are colici.

Diana noi iesim afara cate 30 de minute, dar nu in zilele care este foarte frig...cum au fost ultimele.

Elilov stai linistita ca o sa fie totul bine la control cu bebe balacila

Lauramironsi eu am avutscaun moale si cu ceva crampe timp de o saptamana inainte de nastere, deci ce zici, pregatim majoretele?

Brie frumusica fetita ta, iar tu arati foarte bine, nu s-a zice ca esti intinsa la maxim cu nervii.

Ramo sa vii cu vesti bune de la dr.

Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Eu am o luna de cand am nascut si din cauza ca a fost cezariana nici nu m-am gandit sa fac vreun exercitiu. Si cred ca si daca as fi nascut normal tot nu as fi facut nimic la cat de obosita sunt dar uite ca m-ai facut curioasa...asa ca am incercat sa fac o abdominala...nici-o sansa !!! nu m-am ridicat nici macar o palma!!!


Citat:
citat din mesajul lui malinas

Au trecut 2 saptamani de cand am nascut asa ca am incercat azi sa fac cateva exercitii, dar vad ca nu sunt in stare. Eu as fi in stare, doar ca am incercat sa fac cateva exercitii pt abdomen si nu am reusit sa fac nici unul, ca si cum nu as avea muschi de loc, nu am reusit sa ma ridic decat de un lat de palma . Dar nu ma dau batuta, mai incerc si maine, pana la urma tot o sa reusesc.

Voi ati inceput sa faceti exercitii? La cat timp dupa ce ati nascut ati incepput sa faceti miscare?

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872



Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Alra - woow cata zapadaaa...asa da iarna , vreau si eu..si tu arati super bineee

Malina - cum adik nu a scos un fir..dar nu te-a cusu cu fire resorbabile si in exterior si in interior????????

Cat priveste faza cu abdomenele - eu dupa prima nastere le-am incpeut cand bebe avea 2 luni...si ma simteam ca o balena din aia esuata la mal ...dar au dat roade in vreo 2-3 luni, asta daca reusesti cat de cat sa te tii de un program

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Malinas nasol cu firul ala! Ma bucur ca esti bine acum! Multa sanatate!
Infacolul l-am comandat de pe pharmacy2u.co.uk (tastezi cu www.)


Citat:
citat din mesajul lui malinas

Felicitari proaspetelor mamici!

Eu sunt in urma cu cititul si cu intratul pe forum. Am avut o istorie neplacuta cu epiziotomia (2 zile si 2 nopti nu m-am miscat din pat din cauza unui fir nescos care a iritat zona) si am ajuns la spital, din fericire acum sunt OK si sper ca in curand sa recuperez ce ati scris.

Si eu ca si carmendu, nu mai stiu nimic din ce am citit inainte sa nasc. Acum stau cu cartile la cap si cand adoarme bebe ma pun pe citit, dar parca e vid in capul meu si trebuie sa citesc de 2 ori acelasi lucru ca sa-l retin.Noroc ca bebe papa bine la san si nu am probleme cu mulsul, laptele praf, etc. Asta e cea mai mare multumire. Bag ceai pt stimularea lactatiei in fiecare zi si sper sa am laptic multa vreme.

Brie, ce grasunica si dulce este cea mica. Sa va traiasca.

Amalia, de unde ai comandat Infacolul?

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872



Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Diana eu incerc sa ies zilnic afara. Totusi, pana acum am evitat zilele cu vant, asa ca ieri, de exemplu, nu am iesit afara. Stau cu ei (ies cu amandoi) vreo ora sau o ora si jumatate. Mai mult nu apuc pentru ca bebe face in intervalul asta caca si incepe sa se agite. Cum este frig si e imbracat gros, nu pot sa-mi dau seama de motivul agitatiei si nu pot decat sa banui ca asta este . Si de cate ori am urcat in casa, asta era .
Ce bine era cu David nascut vara...il schimbam de pampers afara si aia era!...vine ea vara aia..


Citat:
citat din mesajul lui diana21

Am si eu niste intrebari pt. mamici:
-cat ii tineti pe bebei afara?
-iesiti zilnic cu ei?




_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel
[b]Dialoguri strumfesti









Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Babyzapi pentru iritatia de la poponet iti recomand cu caldura crema de galbenele de la farmacie! Eu i-am dat de la prima iritatie si cicatrizeaza imediat zona, este foarte buna! Imi pare rau ca nu am folosit-o la David si am utilizat alte tampenii care poate au fost si nocive pentru piele!
Pupici dulci micutului Raphael si nopti linistite voua!


Citat:
citat din mesajul lui babyzapi

Fi-miu ne-a persecutat la greu toata noaptea. Plangea la fiecare 5-10 minute. Nu are colici (momenatan), nu era constipat, era papat si schimbat, dar plangea in pat si chiar si in brate se smiorcaia asa un pic... asa ca suntem super obositi si eu si sotul.
Bebe a fost constipat acum 2 zile din cauza sab simplexului si a facut o rana tare urata la fundulet, carne vie exact in gaurica funduletului...asa ca am zis ca atunci cand mai are colici o sa-i pun un scutecel cald pe burtica, dar nu-i mai dau administrez imic altceva. Si-asa cand se constipa sufera si plange mai mult decat atunci and are colici.


Isabela de Raphael Nicolas

Primul nostru




Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Ramo multa bafta astazi la control! Sa dea Domnul sa se fi intors bebita si sa nasti asa cum ti-ai dorit! Te asteptam cu vesti bune!

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007

Buna fetelor,

Ieri s-a rezlovat problema la baie, avem apa....
Azi la 4 merg la dr. s-o vad pe bebita si sa-mi spuna cand nasc si mai ales CUM (eu sper ca s-a intors si ca o sa nasc normal).Abia astept, sper ca e grasunica...

Ramo 37+ Sara Maria

Puiutul meu scump





Ami, mamica lui David Alexandru (26 iulie 2001) bobocel de clasa 1
si Luca Gabriel (31 octombrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

manumanu, Ana.6602, Cristina_ph FELICITARI!!!! sa va traiasca bebelushii, sa fie sanatosi, cuminti si mancaciosi!!
Diana, sanatate multa pentru bebe Tudor!
cami antonia ai PM.
Eli succes la doctor, sa va dea vesti bune d-na doctor atat pentru bebe Balacila cat si pentru tine.
IuliaCospy facem galerie pentru maine?
Ramo, bafta la doc. sa ne aduci vesti bune.
Mirtha, da' ce-ti veni frate cu melodia asta? am vazut ca intre timp ti-au raspuns fetele.
babyzapi

Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
35+ Matei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Amalia, Babyzapi, multumesc pentru raspunsuri. Deci pot sa-l iau ca pe un semn prevestitor nasterii..... Doar ca treaba asta ma cam sperie, abia astept sa trec si de noaptea asta sa merg maine la doctor la control.

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 38+ cu Caterina Sara

Mergi la inceput