Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (131)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

carmen - am citit pe nerasuflate povestes nasterii si m-am delectat cu pozele de bb miiic. ii sta super super costumat ca superman

mie imi pleaca ginecologul o saptamana din bucuresti, asa ca daca nu nasc pana maine seara, o sa stau o saptamana cu picioarele stranse si o sa pap no-spa la mic dejun, pranz si cina... urati-mi succes

o seara frumoasa tuturor!


mami de si graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Vaai ..imi dau seama ce-i pe tine.....ooffff, hai ca mai e putin si se fac ei mari

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul


unu are febra, unu are colici
asta-i afacere?
v-ati prins ce urmeaza, nu?
probabil febra si la bebe

deci raceala poate sa o racoleze si din aer... pur si simplu, nu numai de la gradi



Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului


Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

am intrat sa va zic ca a facut mamica o tocanita de cartofi mmmmmm. cu carne de porc grasa, ciuperci si afumatura

eu maine merg la ginecologie, abia astept. are cineva vreo explicatie logica a faptului ca acum o saptamana aveam colul dilatat 2.5cm (dar lung) si nu am pierdut nici macar o bucatica din faimosul dop? io nu mai nasc????!!!! cred ca va trebui sa ma resemnez ca raman asa burtoasa si convietuiesc cu bb in burta, care ma impinge apropo. Iesi de sub coastele mele!!

carmen, esti de coma

ALRA 38+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Criss - pana la urma totul e bine cand se termina cu bine, cand ajungem sa ne strangem minunile in brate si felicitari pt o asa mamica puternica!!!

Carmendu - m-am cam amuzat citind povestea nasterii printisorului..sa va traiasca si sa va bucurati de el!!!!

Malina - - bine ca ai scapat de chinuri.........deci e posibil ca si la Elias sa se faca treburile asa pe banda rulanta...si totusi vorba ta - din partea lui Tutu era de asteptat sa se inconjoare de oameni plini de profesionalism...nu de oameni care vin cu explicatii demne de un spital din varfu' muintelui

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Alra - vrei sa ne omori,da????...auzi tu cu afumaturaaaaaaa

Vrabiuta - tin pumnii sa se intample peste o sapt, sa nasti cu dr tau asa cum e si normal!!!!

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Lauramiron - ma poti deranja pe mine, nu ma supar

Iulia - ce patanieeee ....bine ca nu a fost mai rau, Doamne fereste!!! Incearca sa stai linistita, sa te calmezi....ca mai ai un puiut in burtik de care sa ai grija!!! Si nu te mai gandi ca te vaicaresti, de asta suntem aici,nu???

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 37+ Theodora
PRINTZUL


AMR 2 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Hello!

Eu v-am citit dar nu am avut ce sa scriu. Am facut toata ziua curatenie, am spalat cabina dusului, am tras de masina de spalat, de frigider, de aragaz, curatenie generala si nimic, nici o contractie doar bb agitat. Eu ma plang la Alra, ea se plange pe forum. Ar trebui sa ies sa dau zapada cu lopata, poate asa merge .

Alra, nu ti-am zis eu ca am stat la Ana cu col deschis 4 saptamani si degeaba. Iar moasa mi-a zis saptamana trecuta ca de aceea nu fac ei control pe masa ca nu este relevant, degeaba ai col deschis daca nu ai contractii.
IuliaCospy, pe tine te inteleg ca nu mai ai rabdare. Un coctail cu ulei de ricin nu vrei sa incerci?
Iulia_Z, ce nazdravan ai si tu. Bine ca are ingerasul lui grija de el si nu a fost mai rau.
Spirisusule, multa putere mami si sanatate lui Alex.
Carmendu, ce poveste haioasa, de cand o asteptam. Victor e un scump , o frumusete de baiat. Si faza cu sotul este , la fel si poza ta in baie pregatindu-te.
Cand ai timp poate iti faci mila si de curioasa de mine, ce s-a intamplat cu cealalta sarcina din uter?
Criss, cred si eu ca ai uitat de dureri ca acum esti ocupata sa admiri papusica mica.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 38+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Hello!

Eu ma plang la Alra, ea se plange pe forum. Ar trebui sa ies sa dau zapada cu lopata, poate asa merge .


nu merge ma ca am incercat eu ieri!

alra se plange cui apuca si pe toate canalele de comunicare. acu o suna pe bunica-sa sa se planga si ei!

ALRA 38+

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:


Brie hai sa iti spun : prin 2005 mi-am facut o mamografie urmare a unor dureri la sanul drept.Atunci au fost depistati 2 noduli , acum s-au facut trei si tot de atunci mi s-a recomandat 2 momografii pe an. Prin toamna lui 2005 am facut si tratament hormonal si am pus pe mine de la 54 kg la 68 kg.(cu aproximatie). Am intrerupt tratamentul pe undeva prin ainuarie 2006 dar am facut mamografiile cu rigurozitate. Nu intodeauna reuseam sa fac mamografia la acelasi medic . Dar toti medicii fara exceptie imi atrageu atentia , dupa ce imi furnizau informatiile ref. la noduli , ca sanii mei au cca. trei sferturi tesut grasos si un sfert tesut mamar si este cazul sa mai slabesc pt. ca altfel tesutul grasos in timp va atrofia tesutul mamar care are rolul cel mai important in alapttare si in plus sanii mari sunt o problema pt. coloana. Si ref. la coloana chiar am experiemntat in timp probleme serioase. Poate ca nu datorate exclusiv sanilor dar sunt convinsa ca si greutatea lor a avut o contribuitie.
Asa ca ce s-a vazut in poze are mai putina legatura cu laptele si mai multa cu grasimea.
Dar ca nu mai inducuc vreunei mamici sau gravidutze vreo stare negativa o sa sterg pozele.
Imi pare rau sa aud ca ai bagat lapte praf in alimentatie dar tu sti cel mai bine cum se prezinta situatia si ce se impune si ce nu. E bine ca ii pastrezi in alimentatie si lapte de la san.Mi-a placut la nebunie poza cu piciorusul in palmele tale. Multa bafta !

Citat:
citat din mesajul lui brie

Pai ma uitam la pozele tale mirtha, pai ai tzitzi nene nu gluma. Bravos muher! Pai daca va pun poze cu tzitzile mele......arat ca alea din somalia. Deja eu am bagat si formula (Milumil).Ii dau o masa de la san adik ma mulg de doua trei ori pana la ora mesei ca sa pot strange un bibe plin, si o masa i-o dau cu lapte praf. Asta cat mai tine. Deja urla de se invineteste cand o pun la san. Trage trage cat vine repede primul laptic dupa care cand nu mai curge ea se enerveaza pt ca e o fomista si o gurmanda, si incepe sa urle de foame de nu o mai impac cu nimic.
Noaptea o pacalesc cu patulul ei si doarme acolo, dar ziua nu am sanse. Acum doarme langa mine aici, pe masa in balansoar.
Hai ca am impresia ca nu mai sunt coerenta in "discurs".....am obosit deja .

Fetelor va pup pe toate si va imbratisez, imi este dor de voi.....ma duc cat am timp acum sa mai citesc cate ceva din urma. Ma mai delectez si eu un pic.

Mama a doua minuni Androniki si Brianna


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Citat:
diana, cu bebe Tudor cum faceti? face aerosoli? de ce v-a internat, din cauza tratamentului?
nu am inteles niciodata care e diferenta intre bronsita si bronsiolita, aici nu zic decat de bronsita si nu prea stiu termenii.


Alra, Tudor a facut aerosoli cu adrenalina pt. dilatarea cailor respiratorii, cica e risc de sufocare la ei pt. ca au traheea si bronsiile foarte inguste! Bronsiolita e infectia/inflamarea bronsiilor mici. Diferenta consta in faptul ca piticii care fac mai multe bronsiolite in perioada de sugar, au risc mare de aface astm candva in viata, cica e o stransa legatura intre cele doua. Ne-a internat pt. ca e foarte mic, altfel boala e usoara si cu evolutie rapida. Dar la nou-nascut orice fleac poate fi, Doamne fereste, fatal. Laringita e cea mai periculoasa din cate stiu eu. In fine, bb e bine acum, nu mai tuseste deloc, are doar mucisori!

E adevarat ca raceala o poate lua de oriunde, insa riscul e mult mai mare in colectivitate. Sa stii ca si Ianca are imunitatea ok acum, dovada ca la ea bronsita aia a trecut aproape de la sine in cateva zile, fara antibiotic sau alte minuni. Insa uite ca tot mai pescuieste cate un virusel din cand in cand. Iar tati, daca raceste, e destul de mare ca sa priceapa ca nu trebuie sa-i sufle lu' bebe in nas si sa-l pupe toata ziua. Desigur ca Ianca va mai raci in iarna asta chiar daca nu va mai merge la gradi, insa data viitoare o sa am grija sa o bag in carantina !

Ma duc sa citesc cele doua povesti ale nasterii si sa ma uit si eu la pozele din contul comun.

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel
[b]Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput