*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (31)*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Otilia, nu am luat hainute. de alea o sa dau comanda saptaman viitoare . am luat o oglinda pt masina ca sa o vad cd merg eu cu ea singure, o chestie care se pune pe scaunul masinii pt protectie, alta pt carucior, si un bouncer: http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=4707&c_id=153&cf_id=158
un tarc: http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=6214&c_id=153&cf_id=154
un jumperoo: http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2002&e=product&pid=38839


si pt o prietena un leagan: http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=3858&c_id=153&cf_id=156

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA


Vreau si eu oglindaaaa..de unde, cat costa?

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Citat:
citat din mesajul lui Hera25

Lorena nu stiu ce sa zic, dar eu zic ca am lapte suficient.Ea papa mai nou cate 10-15 min max. Eu cred ca nu mai e calitativ bun. Iar cu cerealele cu lapte nu stiu ce sa fac, ca ar insemna sa bag lapte praf.Si voiam sa o mai tin pe laptele meu. Eu ce fac in conditiile astea cu atata lapte in tzitzi? Ca am momente cand mi se fac sanii beton.Deci cred ca lapte e.Sa-i dau sie u cereale dim?Am zis sa-i dam seara ca sa se sature.Dar de unde?

Fericita mamica de bebe Lorena Elena 07.11.2008


Eu zic sa nu te mai gandesti atata si sa dai copilului sa manance de cate ori vrea. Are si ea un puseu de crestere. Pe cel de 3 luni l-ati avut? Ca la noi a durat o luna in cap. Si inca mananca des, la doua ore ceas, uneori chiar la 1.5 ore. E fericita, e vioaie, face kk bine, se vede ca a crescut, uneori mai bine in greutate, alteori in lungime. Cred ca de la cereale fata ta se va pufosi dar tot se va trezi des pe noapte. In plus, daca pana la 6 luni bebeii ating in medie dublul greutatii de la nastere, isi lasa si ea loc de crescut.. Pupici (PS: nu exista ca nu e laptele bun)

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica



Subscriu!
Stiu ca ti-e greu acum si ca esti obosita si dezorientata, dar trece in scurt timp si micuta se va putea bucura in continuare de beneficiile lapticului tau.
Am vazut pozele, sunteti ff frumoase amandoua.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

lauramiron,este ok .

hera, lorena, am vazut poze frumoase cu voi (sexoase amandoua) si bebeluselor voastre de la botez.Amandoua petrecerile au parut a fi la fel de reusite, bebelinele cuminti si frumoase, iar voi...hot .

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Fetelor, am facut-o de oaie, am plecat ieri pe vantul ala cu galusca sa luam baiatul de la gradi, si a racit micuta Imi tot fac reprosuri, imi vine sa-mi dau palme, da' chiar nu aveam ca sa fac, nici sa-l las la gradinita pe baiat nu puteam, tati chiar nu a putut ieri sa-l ia. Are mucusori, azi-noapte am aspirat-o de 3 ori Am fost la dr, ne-a dat numai Panadol, alternativ cu Nurofen, numai daca face febra s-o sunam si mai vorbim atunci. Doamne ajuta sa nu fie cazul! Sper sa fie bine, e linistita, vioaie, papa bine...of, of.
In alta ordine de idei, ne-am cantarit si masurat, avem 5700g si 64 cm, intrebai de diversificare, sa-mi fac datoria si sa vad ce parere are si, ce credeti, o iubesc pe doctorita asta, zise ca nici gand de diversificare pana dupa 5 luni pt bb alaptat la san si care arata atat de bine. Mi-era ca ma ia cu lapte praf sau cereale si ne stricam prietenia Asa ca suntem pe aceeasi lungime de unda, ceea ce ma bucura mult.

Ginye, pai chiar ca-i frumos grasunelul mamei!

Lorena, am avzut pozele, intr-adevar esti o mamica f frumaosa

Amalia, of, of, sanatate, ce sa zic, am avut si eu torticollis, numai atunci iti dai seama cu adeavart cat conteaza fiecare muschiulet din organism. Pup sa treaca repede!

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Babyzapi,
diversificarea se face cu lingurita dintr-un motiv cat se poate de logic.incerc sa explic...
inceputul diversificarii inseamna folosirea linguritei ca obiect principal si o lingurita ca masura.la inceput bb nu stie sa pape cu lingurita,astfel ca primele incercari vor fi f dificile(sau nu) din simplu fapt ca el nu stie sa inghita.in incercarea sa de a inghite sucul,face miscari de du-te vino cu limbuta si scoate sucul.tu ai putea spune ca nu-i place,pt ca in loc sa inghita...,el scuipa.dar de fapt el nu stie sa inghita,mai ales daca diversificarea se face mai devreme de 6 luni.daca continui ca la carte...progresiv...in cateva zile/saptamani,bb va invata sa inghita papica din lingurita.
pe cand,daca incepi cu biberonul...si sa presupunem ca o faci progresiv,azi pui o lingurita in bibe,maine pui doua lingurite in bibe etc...in timp ajungi sa-l hranesti cu 200 ml de suc tot in bibe.in felul asta el nu va avea ocazia sa invete sa pape cu linhurita.si cand vei decide tu sa-i dai la lingurita ,nu va mai manca acele 200 ml cu care el era obisnuit ,pt ca el a ajuns sa bea 200 ml prin biberon(metoda pre bine stiuta de el)
bine,o sa-mi zici ca-i aiurea sa-i dai 200 ml de suc cu lingurita.stiu,asa e...dar ii poti da cu canuta la vremea cand progresiv,va ajunge sa bea acei 200 ml.(asta-i valabila doar in cazul in care incepi cu o lingurita ca si masura,apoi cu doua etc)sper sa fi inteles ceva,ca azi am prune-n gura
Malinas,Oaceanborn,
nu stiam ca exista o asa minunatie de masina.super tare...bine ca am aflat si eu
Fluturasha,
off este atat de complex subiectul asta...as vrea sa spun ca-i usor,dar nu ela inceput mi s-a parut mult mai usor...Raducu era simplu de adormit,de 'pacalit' etc..acum isi arata personalitatea si ma cocoseaza la greu...Crinuta-i f intelegatoare dar cu toate astea ma testeaza zilnic...si teste,nu gluma!!depinde muult de cum este copilul mare,ca si personalitate,de cat de multa atentie cere,depinde muult si de tine ca mama,cat de rabdatoare,rezistenta la stres si oboseala esti...,depinde muult si de tati,cat de activ in viata voastra este si cat de mult isi ofera serviciile...sant muulte care conteaza.parerea mea...,acum dupa ce am savurat cum este sa ai doi copii cu diferenta de 2 anisori,este ca...cu cat este mai mare diferenta,cu atat este mai usor si cu cat este mai mica diferenta ,cu atat este mai greu
imagineaza-ti ca un copil de 4-5 ani se imbraca singur,mananca singur,se spala pe maini singur,face la wc singur,coboara cele 3 etaje singur,nu cere 'batze' des,intelege cand il raneste pe bb,intelege cand bb are nevoie de liniste,are alte metode de joaca...chiar si singur...adoarme singur si muulte altele.pe cand un copil de 2 ani,face muult mai putine sau nimic din ce am expus mai sus.
Hera,
santeti doua frumoaseee
cu alaptatul...,te inteleg perfect...,aseara am avut una din 'acele' nopti.baga tz la inaintare si daca fata ia bine in greutate,nu-ti face griji




..................................................
Raducu(31oct2008) si Crinuta(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:

Buna, dragele mele mamici! Sunt Malta de pe odiseea ,,Mamici fericite de ghiocei 2009'. Ma numesc Altam Aurica si sunt invatatoare.
Am in vecini o graviduta care va naste peste vreo saptamana. E asa tanara, nu a lucrat (chir nu este unde in zona noastra), e toata ziua stressata ca nu are luat nimic pentru bebelus. Sotul ei, un om harnic, ajuta un tip la treaba cand e solicitat, dar abia mai face fata sa ii asigure tratament sotiei, pentru ca e cam bolnavioara, era sa si piarda sarcina din cauza srtess-ului.
Rog din tot sufletul meu aici, poate exista o mamica ce poate renunta la hainutele de nou-nascut ale cozonacelului care i-au ramas, cred, mici. Eu voi naste peste o luna, deci bebele meu va fi mai mic si nu o voi putea ajuta.
Ea nu stie ca va scriu, a fost o strafulgerare de moment, dar stiu ca nu va avea nevoie mai mult de o jumatate de sacosica de hainute. E foarte modesta, curatica si se va multumi cu asa putin. O singura mamica e de ajuns sa o ajute, dar din inima.
Nu stiu daca am facut bine ca v-am deranjat, e jenant, dar in afara de cateva hainute, sigur nu-si va dori nimic decat sanatate.
Din partea mea urez LA MULTE LUNITE copilasilor vostri. Voi ati facut sarbatorile de iarna impreuna, noi le vom face pe cele de primavara.
Las ID meu de mess, daca vrea o mamica sa-i dau adresa fetei. Nu vreau sa o fac publica fara acceptul ei.
altamaurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:

Buna, dragele mele mamici! Sunt Malta de pe odiseea ,,Mamici fericite de ghiocei 2009'. Ma numesc Altam Aurica si sunt invatatoare.
Am in vecini o graviduta care va naste peste vreo saptamana. E asa tanara, nu a lucrat (chir nu este unde in zona noastra), e toata ziua stressata ca nu are luat nimic pentru bebelus. Sotul ei, un om harnic, ajuta un tip la treaba cand e solicitat, dar abia mai face fata sa ii asigure tratament sotiei, pentru ca e cam bolnavioara, era sa si piarda sarcina din cauza srtess-ului.
Rog din tot sufletul meu aici, poate exista o mamica ce poate renunta la hainutele de nou-nascut ale cozonacelului care i-au ramas, cred, mici. Eu voi naste peste o luna, deci bebele meu va fi mai mic si nu o voi putea ajuta.
Ea nu stie ca va scriu, a fost o strafulgerare de moment, dar stiu ca nu va avea nevoie mai mult de o jumatate de sacosica de hainute. E foarte modesta, curatica si se va multumi cu asa putin. O singura mamica e de ajuns sa o ajute, dar din inima.
Nu stiu daca am facut bine ca v-am deranjat, e jenant, dar in afara de cateva hainute, sigur nu-si va dori nimic decat sanatate.
Din partea mea urez LA MULTE LUNITE copilasilor vostri. Voi ati facut sarbatorile de iarna impreuna, noi le vom face pe cele de primavara.
Las ID meu de mess, daca vrea o mamica sa-i dau adresa fetei. Nu vreau sa o fac publica fara acceptul ei.
altamaurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Bertha, asa da doctoritza. Nici cu a mea nu-i bai, insa mi-a propus fte subtil sa-ncep dupa 4 jumate-5, ca poate nu mai vrea dupa aia, dar ca ramane la latitudinea mea, ea doar imi sugereaza, din mai multe experiente ale altor mame....

Mami de Sara (8 dec 2008)
Povestea nasterii

Poarta-ma, mami!
_

Emma este iubire

Sa fim alaturi de Cristian Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

In sfarsit am reusit sa eu sa duc la capat povestea nasterii. Tot timpul cand ma apucam sa scriu, intervenea ceva. Voiam sa o termin demult, dar nu poti face totul cand doresti. Nu stau prea bine cu timpul liber. Tare ma bcur ca am terminat si eu de scris povestea nasterii micutzei. Abia asteptam sa pun punct povestii si sa va impartasesc si voua bucuria noastra.
Aceasta este povestea...
Povestea nasterii

Povestea noastra incepe cu dorinta de a avea un copil. Ne doream

foarte un copil. Ne-am rugat la Bunul Dumnezeu. Dorinta noastra

s-a implinit in postul pastelui. Cand am aflat ca sunt

insarcinata... am fost in al noulea cer. Simti ceva deosebit..

ceva care nu se poate exprima in cuvinte. Este ceva unic... ceva

de neimaginat. Dupa ce am aflat aceatsa veste minunata .. ne-am

dus apoi sa le dam de stire parintilir nostrii,, chiar de

Sfintele Pasti.
A fost o bucurie de ambele parti... si noi ne-am dus pregatiti cu

o sticla de sampanie in amble parti... sa le dam vestea. Dupa ce

le-am dat vestea in ambele parti.. a inceput perioada de a tine

legatura din ce in ce mai stransa cu ei.. in sensul de a ma

intreba tot timpul cum ma simt. Si uite asa.... a fost cam toata

perioada de sarcina... Am continuat sa mananc sanatos.. profitand

la maxim de toate legumele si fructele care erau la acea

perioada. Cu fiecare zi care trecea eram si mai fericita ca o sa

devenim parinti si acest sentiment ne marca inca de cand am

conceput-o pe mititica. Intre timp am fost si plecate la

Petersburg unde am fost foarte rasfatate de catre viitorul tatic

si tot aici am simit-o prima data pe mititica.
Lunile treceau cu repeziciune si burtica prindea contur. Asa ca,

m-am gandit sa participam la targul baby expo la categoria cea

mai frumoasa burtica. Si spre surprinderea mea am castigat

premiul la categoria "cea mai frumoasa burtica"la editia

septembrie 2008. Apoi a venit un alt targ expo kids editia din

decembrie, unde am mai castigat un premiu la categoria "cea mai

frumoasa poza din burtica". Emotii mari, unde mititica castiga

premiu dupa premiu, care nici prin minte nu credeam ca o sa mai

castigam. Si burtica devenea din ce in ce mai frumoasa de nu imi

venea sa se termine nicodata perioada de gravidenie. Burtica era

si din ce in ce mai "miscatoare", ca tare ma amuza cum se misca.
Se apropia momentul si eram din ce in ce mai emotionata, ca aveam

sa tin puiutzul in brate. Si intr-o noapte de 13-14 decembrie,

mai exact la 1.30 noapte mi s-a rupt apa. Eu eram panicata ca,

curgea apa si udam totul. L-am strigat pe sotul, ca gata... s-a

rupt apa si el mi-a spus ca trebuie sa mergem la spital. Sotul a

luat bagajul, m-a ajutat sa ma imbrac si eram gata de plecare

spre spital.
Aici am fost internata, dar nu am nascut imediat. Am stat in

travaliu 28 ore. Doctorul nu era in Bucuresti si de aceea am stat

asa, nimeni nu isi asuma respnsabilitatea de a ma ajuta sa nasc,

asa ca pana la urma am nascut cu doctorul meu care intre timp s-a

reintors in Bucuresti. Asta a fost sa fie sa nu se afle doctorul

meu in Bucuresti. Sotul meu a fost alaturi mereu, in fiecare

secunda petrecuta in spital, nu s-a miscat de "langa" mine. Spun

asta, deoarece el a stat pe coridor tot timpul cat am stat in

sala de nasteri.
Dupa ce mi-a facut epidurala, la scurt timp am si nascut in

dimineata zilei de 15 decembrie. A fost minunat cand am nascut in

sensul ca am vazut-o pe mititca noastra prima data si era atat de

curioasa, se uita in stanga dreapta, parca voia sa stie totul ce

se petrecea in jurul ei. Iti multumesc Doamne pentru aceasta

minune, de care nu mai ma satur sa o pup. Cred ca am albit-o de

atata pupat. Aceasta este povestea printisoarei noastre pe nume

Ana, care s-a nascut din dragostea noastra.



Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008) 12+ saptamani
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Eli acum am citit ca vrei sa stii de dr. La medlife iti recomand dr Giosanu Constantin, il gasesti de la 8 dimineata pana la 8 seara miercuri, joi si vineri. Noi la el am fost ieri, fara programare si in 10 minute am si intrat la consultatie si mi-a placut tare mult. Va vede si fara programare.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Isabela fericita de Raphael Nicolas(23.10.2008)
RAPHAEL si ISABELA
Povestea nasterii

Mergi la inceput