Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Dar de indicatiile pretioase,de "bun-simt", ale lui Crin Antonescu cum sa voteze electoratul care a avut incredere in el,in turul 2,nu se pune?
A spus cand nu se numarasera toate voturile ce o sa faca el cu voturile voastre!De parca le tinea in buzunar si fuguta cu ele pe tava la Ilici si Vadim!
Ca mai nou marea alianta are si un sustinator "de marca" PRM.


Electoratul lui Crin a stiut, la fel cum trebuia sa stii si tu, cine a constituit majoritatea parlamentara, cine a initiat si semnat motiunea de cenzura, etc. Si ca sa nu mai spun ca si Antonescu are dreptul sa-si informeze electoratul de urmatoarea miscare politica si sa pretinda celor care l-au votat, sa-l urmeze si in turul 2 cand isi va suma ceea ce a anuntat demult, adica un rol activ in formarea guvernului Johannis.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Revolutia bunului simt a ajuns la faza pe ministere
Eu sper sa nu fie adevarat ,adica sa nu arate asa guvernul tehnocrat a lui Klaus Johannis.EVZ zice asa -stiu ca unii il considera oficiosul lui Basescu,dar merita totusi o privire.Ia sa vedem:

*Dan Nica,vicepremier,posibil ministru de internea stat la baza crizei politice din ultimele luni-a fost fortat sa demisioneze in urma unor declaratii absolut fascinante ale lui Marian Vanghelie in legatura cu arhiva DGIPI-pe scurt,ceva dosarele care si-au schimbat locul

*Ludovic Orban,vicepremier si posibil Min al transp.In ultima perioada -s-a ocupat cu etichetarea votantilor lui Basescu .Printre caracterizari:tigani,alcoolici,drogati,prostituate.Cand vrea sa fie elegant ii face prosti.
Are la activ un episod bahic legat de un accident rutier in care a lovit o fetita pe trecerea de pietoni

Promisa restructurare a ministerelor se amana pana la pastele cailor.Sunt 18,deocamdata care trebuie impartite.

*Victor Ponta,ministru de justitie,ginerele lui ilie Sarbu,viitorul min. al agric

*Ilie Sarbu,ministru agriculturii,socrul lui Victor Ponta,cunoscut in special pentru faptul ca Adrian Nastase-a impuscat intr-un loc sensibil.A fost si va fi min agric in n guverne.Crin Antonescu vorbea "elogios" despre el la dezbaterea motinii pe agricultutra din urma cu putin timp

*Titus Corlatean,ministrul afacerilor externe,foat consilier personal al lui Adrian Nastase,absolvent al C.National de Aparare( ca si Elena Udrea)
*Varujan Vosganian,ministru de finante

Doua ministere sunt rezervate pentru UDMR ,restul min in zilele urmatoare.
Dupa cum putem observa,este un guvern al tehnocratilor.O noutate in Ro ar fi prezenta in acelasi guvern a unui socru si a ginerelui sau ,in timp ce fiica este europarlamentar.
Crin Antonescu va deveni presedinta al Senatului si va continua probabil sa apara numai la ocazii festive.
Klaus Johannis va conduce ,desigur,un guvern al lui.Nu-i adevarat ca jocurile vor fi facute in consilii de taina pesede-penele.Rolul lui pare a fi restructurarea posturilor bugetare pentru a indeplini conditiile puse de FMI.Adica Mircea Geoana,care a promis locuri de munca sigure si bine platite ,vrea sa scoata castanele din foc cu mainile altcuiva.
Ceva discutii pe marginea programelor electorale??


PS1: Este foarte distractiv si democratic modul in care televiziunile impart invitatii.Unul dintre invitati are nevoie de 3(trei) care sa il sustina.Propun ca la dezbaterile electorale care vor urma(sanchi)pupitrul lui Mircea Geoana sa fie triplat.
Alooo,domnu Parvulescu,alooo ,domnu Alistar ,e normal??
PS2:Voi ati vazut/auzit vreo declaratie a lui Johannis???Nu poate sa accepte un astfel de guvern,parerea mea.




Urmeaza faza pe secretari de stat si dupa aceea fqaza poe agentii guverbnamentale,faza pe prefecturi,faza pe scoli,faza pe termocentrale ,faza pe....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Dar cum vi se pare faptul ca Basescu a declarat ca ar fi dispus sa ia in calcul orice solutie daca Johannis ar accepta sa discute cu toate partidele, inclusiv cu PD-L? A inceput Dl. Basescu sa culeaga de pe jos ceea ce a aruncat nu demult?Sau ar vrea si PD-L ul sa faca parte dintr-o eventuala ”Agentie de tranzactionare a voturilor romanilor”, asa cum numea in mod onest si democratic dl. Boc aceasta alianta care s-a format?!
Cam penibil...

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

lory, eu stiam ca Marian Sirbu e socrul lui Ponta, nu Ilie Sirbu, si ei au fost impreuna si in guvernul precedent, nu e vreo noutate.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
eu stiam ca Marian Sirbu e socrul lui Ponta, nu Ilie Sirbu, si ei au fost impreuna si in guvernul precedent, nu e vreo noutate.

Ba chiar Ilie este tatal Dacianei, cel care la numaratoarea lui Nastase () a iesit cu -1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

ellej asta e argumentatia ta?

ca si chestia aia sustinuta de basescu, ca scoala nu trebuie sa invete copiii mare lucru ca doar se gaseste totul pe google

viitorul nostru luminos.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Nu fac nicmic altceva decat sa-ti sugerez propriile metode, gen "am facut pe google basescu + mineriade" sau "doinea cornea + antonescu".

Incearca si "geoana + micki spaga" asa, for fun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
eu stiam ca Marian Sirbu e socrul lui Ponta, nu Ilie Sirbu, si ei au fost impreuna si in guvernul precedent, nu e vreo noutate.

Ba chiar Ilie este tatal Dacianei, cel care la numaratoarea lui Nastase () a iesit cu -1.




Certific din surse absolut sigure ca I. Sarbu e socrul lui V. Ponta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Nu fac nicmic altceva decat sa-ti sugerez propriile metode, gen "am facut pe google basescu + mineriade" sau "doinea cornea + antonescu".

Incearca si "geoana + micki spaga" asa, for fun.


Eu nu te-am trimis pe tine sa cauti pe google
Am cautat eu si ti-am dat rezultatul.

Nu este "aceeasi metoda"

Deci, alte argumente n-ai?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Da, Ilie e tatal Dacianei. Stiam eu gresit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Am o intrebare pt voi toti, care (si daca) ati votat in 2000...reamintesc, turul 2 Vadim contra Iliescu. Ce ati facut? Ce credeti azi despre votul de atunci?
Eu-mai tanara, mai radicala, mai putin cumpatata-cu scarba am pus stampila pe criminalul care a adus minerii numia de frica sa nu iasa Vadim...Vot pe principiul "orice numai X sa nu fie". Din atitudinile mele ca cetatean e gestul pe care-l regret cel mai mult. Vadim ales presedinte ar fi cazut pe mana lui in cateva luni si totul s-ar fi rejudecat. Asa, i-am dat si eu girul pt inca 4 ani unui om detestabil si mizerabil.
Asa si acum cu "oricine numai Basescu nu". Oricine???
Votul pur "anti" mi se pare extrem de daunator, de superficial gandit si de necumpatat.
Cei care aveti de gand sa puneti stampila pe Geoana doar "ca sa nu mai iasa Base" aveti grija sa nu vina o zi in care sa va muscati mainile ca ati facut-o...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!



Eu de la 18 ani votez de fiecare data, cu o singura exceptie: cand au fost Vadim si Iliescu. Atunci mi-am zis ca mi se usuca mana daca votez cu oricare si n-are decat sa se duca dracului tzara romaneasca, ca eu nu votez cu niciunul.

Pana si mama, care nici in duminica orbului n-a votat cu iliescu (in '90, pentru cine-si aminteste, primele alegeri au avut loc in duminica orbului) a votat cu raul mai mic - iliescu - dar eu n-am putut.

Sa votez azi cu Iliescu ? - atunci degeaba au murit oameni in'89.

Ok, atunci drept consecinta zic, desi sunt adepta ferma a votului si nu a statului acasa si chibitatului politic de pe margine-daca nu va plac NICI Base NICI Geoana, mai bine nu va duceti sa nu se usuce mana si gata!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!



De acord cu tine, daca dilema e intr-adevar insurmontabila, cum a fost pentru mine in 2000. Insa de data asta nu e cazul, in ceea ce ma priveste, deci voi vota cu siguranta pe 6 decembrie.

Mergi la inceput