Primul turnir de alegeri - rezultate

Primul turnir de alegeri - rezultate | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Aici vorbim despre prima batalie. Cu cai, sulite, cavaleri, osteni, gonaci, surle si trambite.

Aici e spitalul de campanie - ingrijim ranitii.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

excelenta analiza din Hotnews de azi:

Unii se pot lauda cu fapte, proiecte, coerenta si viziune. Altii doar cu vorbe si multa demagogie. Analiza romaneasca refuza echilibrul: ea descrie totul in negru si nuante de gri, omogenizeaza o clasa politica si candidati foarte diferiti.

Cei care procedeaza asa, moguli, politicieni sau falsi analisti vor sa stati acasa. Vor sa aleaga altii in locul vostru. Sa reduca totul la o confruntare intre militanti si mase manipulabile. Redus la competitia intre masinarii de partid, rezultatul alegerilor poate fi mai usor controlat sau chiar viciat. Urmariti astazi HotNews.ro: veti intelege putin mai tarziu de ce, lasata exclusiv pe mana partidelor, democratia va pierde. E nevoie de mase critice de alegatori liberi, din afara partidelor, altfel vom avea doar iluzia ca votul nostru conteaza.
Cel putin din acest motiv, voi vota fara ezitare. Din respect pentru cititorii cu alte optiuni, voi spune doar atat, cu doua zile inainte de un vot care ar putea impinge Romania inainte sau s-o arunce in trecut: votati judecand la rece fiecare candidat, faptele lui din trecut si promisiunile de azi. Uitati pentru o clipa cliseul demobilizator, sloganul gol, zgomotul produs zilnic de televiziunile de stiri! Cantariti-le candidatilor coerenta, marile proiecte daca le au, cum se raporteaza la ele, compromisurile facute, capacitatea reala de schimbare, forta si oamenii din umbra lor! Judecati-i cu propriul cap, nu dupa formula otravita "toti au probleme". Luati-le pe rand, examinati-le cu rabdare si veti ajunge, cumva, la solutia potrivita.

Mergeti la vot si nu-i lasati pe activistii din partide sa va decida viitorul! Ei se pricep doar sa vi-l fure, daca stati acasa.

cititi toata analiza www.hotnews.ro/stiri-opinii-6530419-voi-cum-votati.htm" target="_blank">AICI

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Iileana si sirimie, zau ca am sa ma gandesc la Antonescu - dar plizzz nu il votati pe Geoana. Ar fi jenant sa ajungem iar cu 20 de ani in urma.

Muffin, eu - sau, ma rog, nu eu, (care-s doar o ratzushka), cit cei care gindesc ca mine dar au o pozitie vizibila in societate - am facut TOT ce era omeneste cu putinta ca sa nu se ajunga la finala de cosmar Geoana - Basescu.

Tu - sau, ma rog, nu neaparat tu, (care esti ca si mine tot o ratzushka), cit cei care gindesc ca tine dar au o pozitie vizibila in societate - ati facut tot ce era omeneste posibil (poate involuntar) ca sa se ajunga exact la ea, la Basescu versus Geoana, prin felul in care a fost atacat Antonescu de juma' de an incoace. Si decredibilizat in fata celor care, la o adica, i-ar fi dat votul.

Asa ca ar fi culmea ipocriziei ca cineva sa-mi reproseze MIE votul din turul 2. Sau deznodamintul.

Lumea a uitat sa gindeasca precum sahistii, cu citiva pasi inainte.

Poate ca unii dintre cei care l-au umplut de zoaie pe Antonescu, vor avea surpriza sa constate, cu tristete, ca un tur 2 Basescu - Geoana (in conditiile in care sondajele au indicat ca e posibil ca Basescu sa piarda in fata oricarui contracandidat) le displace mai mult decit o finala Basescu - repetentulchiulangiucaresiaomoritnevasta.




Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mai degraba votez cu Geoana decat cu Antonescu...



Ramonika si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

iileana, daca ma crezi bine, daca nu nu.
Daca pierde Antonescu, o face pe mana lui. E valabil si pentru sustinatorii lui (deci si pentru tine).
Explicatie: Basescu a fost atacat de multa vreme, nu de juma' de an incoace. A fost atacat pe drept, dar si foarte marsav. De catre oricine, din toate pozitiile. S-a scris despre el, frate, fiice, i s-a analizat fiecare gest, a fost suspendat, impotriva dorintei reale a majoritatii alegatorilor, in fine, a fost tavalit in toate laturile.
De catre cine? De toata lumea care nu-l inghite. Din tot felul de motive: ca are gura mare, ca e vulgar, ca e chel, ca nu-i bun, ca le-a stricat ploile...desi (pana acum) s-a dovedit ca este preferat de majoritatea romanilor.
Ca a fost criticat de Geoana, Iliescu, Vanghelie, Voiculescu, ca l-au bestelit pe Antene, pe Realitatea...nimeni nu se mira si nu baga de seama.
Dar cand este atacat mitocaneste de Antonescu, este altceva. De la Antonescu multa lume a avut pretentii. Ar fi vrut sa-l bata, poate, pe Basescu (in alegeri), dar cu alte arme decat am vazut pana acum...cu alea ale bunului simt, pe care se lauda ca le are.
Intelegi? Spre deosebire de Geoana (si ai sai), de la care nimeni nu are nici o pretentie de bun simt, de la Antonescu eu aveam pretentii.
Copierea comportamentului obscen al celorlalti imi aduce (mie si multor altora) o dezamagire crunta, mult mai mare decat dezamagirea produsa de PSD-isti (care nu fac, oricum, nimic nou).

Iti spun asta ca sa intelegi (daca te intereseaza...) de ce s-a infratit atata lume (simpatizanti ai lui Basescu si nu numai) impotriva lui Antonescu. Speram cu totii ca Antonescu o va lua bine pe cocoasa, ca sa inteleaga ca da, in Romania trebuie sa fii mare c...a ca sa razbati in politica...dar ne-am saturat de c...e. Si poti sa ai si un trecut din care sa razbata si fapte mai putin ortodoxe...dar asta trebuie sa te opreasca sa-ti cladesti campania exclusiv pe faptele neortodoxe ale contracandidatilor tai.
Quintus a zis bine, Antonescu nu e copt pentru o astfel de functie.

Acesta este motivul pentru care va ajunge Geoana cu Basescu in finala. Daca ajungea Basescu cu Antonescu, era mai bine...nu-mi parea rau, oricine ar fi castigat. Asa...speranta mea este ca nu va iesi Geoana. Daca simpatizantii lui Antonescu vor vota pe Geoana in turul 2, treaba lor. Sa se spele cu el pe cap.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

hm... dl Antonescu este ca un fost coleg de liceu care nu stia niciodata despre ce se vorbeste dar se ridica in picioare si tragea barbi, barbi, baaaaaaaaaaaaarbi....
si imi pare rau pentru ca am fost membra a pnl-ului odata si am semnat proclamatia de la timisoara ... din pacate, vor intra guzganii rosii in turul doi si asta doare!
**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

lasa, decat sa intre Antonescu in turul 2 si sa castige, mai bine intra Geoana cu Basescu in turul 2. mai rau mi se pare Antonescu decat Geoana.



Ramonika si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

de acord mai bine Geoana-Basescu. a fost sub orice critica Antonescu
si recunosc ca l-am sustinut pana la un moment dat pe Antonescu



mi-a placut replica lui geoana "v-am menajat in aceasta campanie" :))
a gafat rau la faza cu soacra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

probabil va ajunge geoana presedinte
din pacate



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

probabil va ajunge geoana presedinte
din pacate



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Nu ma omor dupa discutii politice, dar sper, totusi ca asta nu se va intampla... iarasi psd-ul?!?!?!? .... care este



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"It´s all for love... L.O.V.E."
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of MUSIC
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Draga Simona dupa ultima prestatie pot sa spun cu mana pe inima ca mai curand ajunge Antonescu presedinte decat Geoana!
Ieri la modul cum a fost atacat de Oprescu am avut smnale "deja vu" cu condamnarea de iesire din peisajul politic.
Astazi cand am vazut o confruntare civilizata cu aparenta de normal intre cei 3 candidati,ca intr-un stat civilizat,pot sa spun ca acei "politicieni" sustinuti de personaje ca Vanghelie sunt deja istorie,PA!.

Edit.
Pt.ca finalul sa nu fie sinistru:Basescu va ajunge presedinte!
Nu poti sa nu constati: are forta si forta este a lui personala,nu-i vine de la sustinatori puternici!
Pe langa el Antonescu pare un adolescent imberb care vrea sa-si imita..."seful" din cartier.

Mergi la inceput