Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Chestia cu soacra este gafa cosmica a lui Geoana cand toata lumea stie ce soacra are!
Esta cea mai buna gluma din campanie cred ca nici filmuletele nu au realizat o faza mai de ras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca sa fiu in acelasi ton, gafa cea mai mare a lui Antonescu mie mi se pare ca a fost alegerea modelului sau moral.
Nu comentez pe cine a numit, comentez pe cine nu a numit, acea persoana din staff-ul sau si cu aceeasi profesiune ca modelul mentionat:Mircea Diaconu.
Mie mi se pare in primul rand o mare ofensa pt. un coleg de partid, pt. un mare artist si care este f. cunoscut pentru conduita sa ireprosabila de familist!
Sunt nauca!Nu inteleg logica si dreptatea,help Ileana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Roman chiar intreba nedumerit cine e misteriosul personaj mentionat de Crin, lui numele nu-i spunea nimic!
De acord in privinta lui Mircea Diaconu, mare actor, bun familist si participant la Revolutie, se pare ca Antonescu si-a cam aratat masura aici.

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Sunt nauca!Nu inteleg logica si dreptatea,help Ileana!

Stii, b.nica, cind Crin se pregatea sa dea raspunsul, il anticipam cu relaxare. Vorbise despre el, despre mentorul sau politic, cu atita caldura in emisiunea aia de la Realitatea, incit eram sigura ca va pronunta numele lui... Corneliu Coposu.

Nah, intelegi, da? Cam cum am ramas. "Nauca" e putin spus .

In ceva vreme mi-am mai revenit, mi-am dat seama ca e o chestiune de marketing electoral, ca nu avea nevoie sa convinga, in ultimul ceas, pe cineva cu numele lui Coposu, pentru ca majoritatea celor ce ar fi rezonat la acest nume oricum ii sint suporteri de mult. Nu lor li se adresa. Ramine de vazut daca i-a folosit la ceva miscarea.


In rest, ce sa zic.
Conform asteptarilor.

Fiecare a jucat rolul care i s-a parut util in context, dat fiind pozitia de la care pleca si scopurile pe care le avea.
Crin, care are de depasit diferenta ce-l separa de Geoana (si care reflecta diferenta de amploare a partidelor de provenienta) n-avea alta sansa decit sa faca exact ce-a facut. Daca ar fi stat cuminte si ginditor si politicos intr-un colt, pierdea timpul de pomana. Putea ramine acasa sa joace Solitaire, ca la fel de mult ii folosea.

Situatia in care se afla il obliga sa atace, sa fie viu, sa atraga voturi din zona electoratului indecis. A avut un target clar. Si anume aceia dintre indecisi care sint capabili sa recunoasca, dupa figura, personalitatile (din afara lumii politice), care l-au insotit la confruntare. Inafara de Mircea Diaconu, normal, ca pe el il stie toata lume. Voi ati reusit? Daca nu, inseamna ca nu voua vi se adresa Crin.

A avut si citeva momente foarte bune, din categoria celor ce "ating", de maxima profunzime. O sa mai auzim cu siguranta de Crin, chiar daca rateaza intrarea in turul 2. Desigur, in caz ca nu-l maninca ai lui, fript :)).

Daca diferenta dintre el si Geoana e cea din sondajele gallup (2-3%), atunci va intra in turul 2. Daca e cea din sondajele "mogulilor", de cca. 7-8%, atunci nu. Nu avea cum sa recupereze un asemenea handicap.

In aceasta nefericita situatie, Geoana va fi presedinte. Ceea ce mi se pare culmea ridicolului..

Simona, mi-am amintit ca si tinctura de ghimbir ajuta, s-ar putea s-o incerc intr-un asemenea tur 2.


In treacat, despre ceilalti.
Geoana - si el conform asteptarilor. Gol pe dinauntru, dar "dopat" cu texte populiste invatate pe de rost. Un singur moment m-a uluit. Faza cu soacra m-a lasat chiar mai nauca decit cea a lui Crin cu Chirila :)).

Cit despre Base.... offff.... mai, sa va povestesc cum era Base pe vremea cind il votam eu? . Nu, ca va intristez. Asta de acum e copia lui palida, o pastisa nereusita. A, si mi-a placut cum a venit cu toata bibliografia dupa el. Numai Vadim mai facea asa, pe vremuri :)).


Per total, cum ma asteptam.
Om vedea ce-o iesi.




Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Sunt nauca!Nu inteleg logica si dreptatea,help Ileana!

Stii, b.nica, cind Crin se pregatea sa dea raspunsul, il anticipam cu relaxare. Vorbise despre el, despre mentorul sau politic, cu atita caldura in emisiunea aia de la Realitatea, incit eram sigura ca va pronunta numele lui... Corneliu Coposu.

Nah, intelegi, da? Cam cum am ramas. "Nauca" e putin spus .

In ceva vreme mi-am mai revenit, mi-am dat seama ca e o chestiune de marketing electoral, ca nu avea nevoie sa convinga, in ultimul ceas, pe cineva cu numele lui Coposu, pentru ca majoritatea celor ce ar fi rezonat la acest nume oricum ii sint suporteri de mult. Nu lor li se adresa. Ramine de vazut daca i-a folosit la ceva miscarea.


In rest, ce sa zic.
Conform asteptarilor.

Fiecare a jucat rolul care i s-a parut util in context, dat fiind pozitia de la care pleca si scopurile pe care le avea.
Crin, care are de depasit diferenta ce-l separa de Geoana (si care reflecta diferenta de amploare a partidelor de provenienta) n-avea alta sansa decit sa faca exact ce-a facut. Daca ar fi stat cuminte si ginditor si politicos intr-un colt, pierdea timpul de pomana. Putea ramine acasa sa joace Solitaire, ca la fel de mult ii folosea.

Situatia in care se afla il obliga sa atace, sa fie viu, sa atraga voturi din zona electoratului indecis. A avut un target clar. Si anume aceia dintre indecisi care sint capabili sa recunoasca, dupa figura, personalitatile (din afara lumii politice), care l-au insotit la confruntare. Inafara de Mircea Diaconu, normal, ca pe el il stie toata lume. Voi ati reusit? Daca nu, inseamna ca nu voua vi se adresa Crin.

A avut si citeva momente foarte bune, din categoria celor ce "ating", de maxima profunzime. O sa mai auzim cu siguranta de Crin, chiar daca rateaza intrarea in turul 2. Desigur, in caz ca nu-l maninca ai lui, fript :)).

Daca diferenta dintre el si Geoana e cea din sondajele gallup (2-3%), atunci va intra in turul 2. Daca e cea din sondajele "mogulilor", de cca. 7-8%, atunci nu. Nu avea cum sa recupereze un asemenea handicap.

In aceasta nefericita situatie, Geoana va fi presedinte. Ceea ce mi se pare culmea ridicolului..

Simona, mi-am amintit ca si tinctura de ghimbir ajuta, s-ar putea s-o incerc intr-un asemenea tur 2.


In treacat, despre ceilalti.
Geoana - si el conform asteptarilor. Gol pe dinauntru, dar "dopat" cu texte populiste invatate pe de rost. Un singur moment m-a uluit. Faza cu soacra m-a lasat chiar mai nauca decit cea a lui Crin cu Chirila :)).

Cit despre Base.... offff.... mai, sa va povestesc cum era Base pe vremea cind il votam eu? . Nu, ca va intristez. Asta de acum e copia lui palida, o pastisa nereusita. A, si mi-a placut cum a venit cu toata bibliografia dupa el. Numai Vadim mai facea asa, pe vremuri :)).


Per total, cum ma asteptam.
Om vedea ce-o iesi.





Ileana,uite am dat copy ca vreau sa-ti sun mai multe.

Per ansamblu pot sa-ti spun ca Antonescu a avut o prestatie mult mai buna ca alui Geoana dar asa dupa cum bine stii electoratul este diferit ca perceptie.
Geoana a facut cea mai proasta impresie si nu ma refer la mine, am incercat sa ma pun in pielea altora si a dat cu batul in balta la multe categorii sociale detinatoare de TV.
Cand ii vorbesti unui popor din pozitia unui candidat la functia de Presedinte trebuie sa-i transmiti ceva, acel ceva pe care eu il numesc forta dar cred ca inseamna mai mult!
Poporul vrea sa stie ca cine conduce tara este puternic si de aceea imaginea de capitan de vas este greu de inlocuit.

Daca la asta vii cu gafe de proportii poti sa-ti iei vacanta sau sa -ti rezervi un tratament de rcuperare nervoasa.


Ca sa nu crezi ca nu vorbesc sincer:cred ca nu-i apartine lui Antonescu prostia cu modelul;a fost sfatuit de un caraghios din staff, din prostie sau,mai grav cu rea intentie, ca asa cucereste cititorii(din pacate multi) de tabloide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Faza cu Chirila nu mi s-a parut o "gafa de proportii". Insa, ce-i drept, pe gustul meu nu a fost.
Acuma, ce sa zic, nu poti decide cine vrei sa-ti fie presedinte luindu-te numai dupa o fraza rostita de el. Ca risti sa patesti ce-ai patit tu cu Cernea ;).

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Poporul vrea sa stie ca cine conduce tara este puternic si de aceea imaginea de capitan de vas este greu de inlocuit.

Valeu. .
Eu n-am de loc, dar absolut de loc, aceasta perceptie.
M-am saturat de "miini forte", de "tatuci care ne dau pensia", de sefi de clan din astia, de tip medieval. Stii cit de tare m-am saturat?
Cu atit mai mult in cazul specimenului de fata, caruia ii si putem aprecia rezultatele acum, la final de mandat. Ce-a facut marele zmeu Base in astia 5 ani? Pai, mai nimic. In afara de faptul ca si-a batut joc de votul meu.

Sa stii ca si eu vorbesc sincer: dintre cei 3 contracandidati, cel care se pliaza, din punctul meu de vedere, cel mai corect pe cerintele constitutionale ale functiei de presedinte, Crin este.
Si, daca mai suprapun peste asta si profilul sau moral si traseul sau de pina acum.... da, da, iti spun. Dintre astia trei clar il prefer pe el.

Vedem duminica daca mai gindeste careva ca mine in tara asta .


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu gandesc ca tine, Iileana. Si pe langa mine, multi oameni care voteaza cu el. Eu am vazut prestatia lui doar de la jumatate. Dar am apreciat-o ca fiind absolut necesara daca vroia sa ia voturi de la indecisi. Mi-a parut sincer rau ca nu s-a folosit de ceea ce i-a servit pe tava Basescu, acele kg de hartie nefolositoare cu rezolutia in cazul Flota. Putea sa-i spuna ca deciza s-a dat pe timpul lui...dar a pierdut o ocazie frumoasa.
Putea sa zica mult mai multe, despre casa din Mihaileanu, despre rudele aranjate, despre fiica-sa si furtul de voturi...a tacut. Ma rog, era o discutie civilizata, dar asta nu duce nicaieri. Mi-e un pic mila de presedinte, ca a decazut rau din ceea ce a fost.
Mi-a placut faza cu: "Aratati-va!"
Modelul lui, Chirila, e putin jenant, dar vroia sa traga voturi de la tineret. Cat a reusit, vom vedea duminica. Nu-i nicio rusine sa te folosesti de strategii ca sa castigi. de altfel, a si declarat ulterior la Realitatea ca un model e Corneli Coposu, doar ca numele asta e necunoscut pentru cei care nu au trait acele vremuri. Din pacate.
Geoana a punctat bine cu florile, nu mi-a placut ca d-na Basescu le impartea la plecare. Gest urat si nepotrivit pentru o prima doamna.
Impresia mea? Castiga Geoana. Vis urat, dar asa simt. Era prea linistit, prea calm, prea sigur de el.
In sfarsit, voi vota cu Antonescu, imi urmez constiinta.
CTP-ul a comentat bine: Antonescu este singurul candidat liber, fara belciug in nas.
Vreau acest candidat.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Pe mine deja m-a apucat.
Starea de greata.
De perspectiva Basescu - Geoana .

In secunda in care Antonescu va rata intrarea in turul 2, zarurile vor fi aruncate: noi vom ramine captivi in sistemul asta muced, perpetuat de FSN in dubla sa polarizare PSD / PD-L, in care tara e o feuda impartita mafiilor devotate, in care capii politicii se santajeaza reciproc cu arme puse la dispozitie de servicii (dosare, stenograme, interceptari) si in care populatia este tinuta la rindu-i in mocirla, dependenta de discursurile lor populiste, ca sa fie usor de manip.ulat, ca vitele.
Ca sa-i mai voteze inca o data. si inca o data. si inca o data.

Am pierde sansa de a limpezi apele, si nu cred ca vom mai avea prea curind alta.
Poate peste 20 de ani.

Ingrid, da, nu ne ramine decit sa "ne aratam".
Va fi vreme frumoasa duminica.


P.S. si stii, Ingrid, care-i ironia sortii? Ca intr-un tur 2 Antonescu - Basescu, Crin ar cistiga fara emotii, la scor. In schimb, pentru accederea in acest tur, lupta e atit de strinsa. Probabil citeva zeci de mii de voturi, de la citeva zeci de mii de votanti, vor face diferenta. Care, ma tem, vor fi mai usor de mobilizat de PSD-isti, dupa obicei, mai pe-o punga de faina, mai cu autocarul, mai pe-o promisiune care, ca de obicei, nu va fi tinuta.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

pentru cine e curios sa vada cum se oglindeste campania romaneasca si cum se vad candidatii in presa internationala (care are neajunsul de a privi lucrurile de la distanta dar are totusi meritul de a fi mai obiectiva si mai libera ca "presa" din ro:)


www.france24.com/fr/20091120-ou-est-roumanie-20-ans-apres-chute-mur-berlin-election-presidentielle-institutions-corruption" target="_blank"> France 24: la 20 de ani de la caderea zidului: unde este romania

Basescu a declarat razboi parlamentului pe care romanii il considera ca cea mai coupta institutie nationala.
"sunt in conflict cu o majoritate parlamentra care refuza sa reformeze tara" a declarat el
discursurile vitriolice ale acestui om providential isi fac inca efectul. Fostul capitan de vas devenit presedinte in 2004 stie sa incalzeasca multimea. Azi el promite romanilor o reforma radicala a institutiilor statului. Un stat impotriva caruia nu ezita sa se pronunte: "statul nu lucreaza azi pentru contribuabil, administratia prea greoaie il impiedica sa functioneze. statul ar trebui sa serveasca pe cei 22 de milioane de locuitori dar nu face decat sa traiasca pe spinarea lor"

www.lefigaro.fr/international/2009/11/21/01003-20091121ARTFIG00057-les-roumains-aux-urnes-pour-sortir-de-la-crise-.php" target="_blank">Le figaro: Romanii la urne pentru a iesi din criza

campania electorala s-a caracterizat printr-o rafala de lovituri sub centura, o supralicitatie populista si o absenta totala de proiect politic

de 3 ani presedintele e in razboi deschis cu parlamentul care a incercat chiar sa-l destituie. Impulsiv, cu gura mare si provocator traian basescu e omul care deranjeaza. s-a declarat campion al luptei anticoruptie si, daca n-a reusit sa dezmembreze puternicele retele de influenta care continua sa traga sforile vietii politice romanesti el a reusit totusi sa clatine un sentiment de impunitate care insoteste clasa politica.

Reuters: Prezidentiale romanesti pentru deblocarea crizei

Presedintele actual, centristul Traian Basescu conduce la intentia de vot cu 33% dar adversarul sau Mircea Geoana, apartinand FOSTULUI PARTID COMUNIST, il taloneaza cu 30%. al treilea candidat, liberalul Crin Antonescu e creditat cu 18% din sufragii.
ales in 2004 pe baza promisiunii de a reforma o democratie impregnata de clientelism, traian basescu si-a vazut cota de popularitate scazand la 35% dupa ce atinsese si 50% diin cauza lentorii progreselor inregistrate in timpul mandatului sau.
Mai intai sedusi de franchetea felului de a vorbi -spunea ca vrea sa-i inchida pe marii rechini suspectati de coruptie- unii alegatori se indeparteaza azi de personalitatea conflictuala a fostului primar al bucurestiului.
"popularitatea sa scade pentru ca ii lipseste indemanarea sociala" explica universitarul laura stefan. "dar sincer, eu cred in ideea sa ca nu se pot face reforme fara zgomot"

Mircea Geoana a fost ales de catre PSD in speranta de a moderniza imaginea ex-paridului comunist patata de scandaluri de coruptie si lipsa de initiativa pentru reforme
comentatorii spun ca el ar putea castiga voturi de la cei nemultumiti de instabilitatea politica. doua coalitii s-au prabusit insa in mare parte chiar din cauza PSD...

Ironia sortii ar fi ca discursul de aniversare a 20 de ani de la profetiile brucanicesti sa fie rostit de iliescu (sau Geoana, tot aia). Trist, trist de tot, nu mi-as fi inchipuit nici in cele mai negre cosmaruri ca dupa 20 de ani e posibil sa citesc in presa straina tot despre 'viitorul presedinte neo-comunist'...

In plus un iliescu (sau geoana, tot aia) adus iar la putere, nu de mineri, nu de tarani ci chiar de golanii din piata ..Depaseste orice imaginatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Dar Basescu nu-i comunist??? Inca din ala cu grade, cu promovari in sistem....securist...etc etc.....

Dintre candidatii cu sanse, singurul care e dinafara FOSTULUI sistem este Antonescu.

Si nu-i nevoie sa-mi spuna asta presa straina!


Alina

Mergi la inceput