Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Doruletz, eu ii reprosez actualului presedinte ca n-a facut nimic din ce s-a laudat. Unde-s marii corupti inchisi? Au aparut altii, care roiesc in jurul lui Basescu. Minciuni, minciuni, din ce a promis, a ramas un mare gol. L-as fi votat cu ambele maini daca vedeam rezolvate dosare de coruptie. Tranca-tranca si scandaluri, de asta a fost bun.
Iileana, cosmar? Ia-l si traieste-l si odata cu tine si restul care spera sa castige Basescu inca odata. Tzeapa, fratilor, va fi Geoana, asta ati vrut, asta aveti. Cine nu priveste inainte, ramane in urma (proverb).
Repet: Geoana cu Basescu, va castiga Geoana.
Inca un comunist la conducerea Romaniei.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Dar Basescu nu-i comunist??? Inca din ala cu grade, cu promovari in sistem....securist...etc etc.....

Dintre candidatii cu sanse, singurul care e dinafara FOSTULUI sistem este Antonescu.

Si nu-i nevoie sa-mi spuna asta presa straina!


Alina


Alina, mai tii minte:"ce blestem pe poporul asta Adriene, sa aleaga intre doi comunisti!"

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citatele astea mi-au facut impresia ca m-am intors in timp 5 ani.
Basescu - reformatorul, Basescu - justitiarul, Basescu - cel care va pune cap influentei mafiilor. Da, dom'le, pe ala l-am votat si eu. Acum 5 ani. Din pacate, m-am inselat. M-a inselat.

Citat:
un iliescu (sau geoana, tot aia) adus iar la putere, nu de mineri, nu de tarani ci chiar de golanii din piata ..Depaseste orice imaginatie...

Sint absolut de acord. E ironic.
Dar... ce alegere ar avea de facut golanii din Piata?
Care-i varianta corecta? Intre "neo-comunistul" Geoana si fostul-comunist-securist Basescu? Intre Vanghelie si Udrea, care-i de preferat? Dar intre mogulii PSD si cei ai PD-L, intre caracatita rosie si cea portocalie, intre impingerea in functii inalte a unui cumnat sau a unei fiice? Ce sa prefere, santajul cu dosarul sau cel cu interceptarea? Ce diferenta sa faca intre doua discursuri identice in cantitatea gretoasa de populism continuta?
Iar fostul golan, daca se uita cu atentie la componenta celor doua partide, isi regaseste adversarii din vremea Pietei armonios si democratic distribuiti in ambele partide.

Eu imi amintesc cum era pe vremea lui Nastase. Cum presa era absolut redusa la tacere, cum jurnalisti erau ridicati in plina zi din strada, cum Curtea Constitutionala era facuta pres. Desi, pare-se, Nastase a fost un prim-ministru foarte bun. Un inalt lider PD-L, Dl. Blaga, ne-a spus asta recent.

Totusi, imi amintesc si ca PSD a reusit sa accepte alternanta la putere. A pierdut, asta e, s-a dus naibii in opozitie. Ceea ce PD-L astazi nu concepe. S-a agatat cu ghearele de putere, si se tine strins fara sa-i pese de consecinte.


Iar faptul grotesc ca Basescu incearca sa se "catere" pe imaginea Pietii si pe cea a miscarii timisorenilor din decembrie '89, ei bine, de-abia asta mi se pare intr-adevar ca depaseste orice imaginatie. Si da intru-totul masura jegului in care populismul a aruncat valorile morale.


Majoritatea fostilor Golani voteaza duminica Antonescu, nu c-ar fi omu' providential, ca evident nu e si nici nu are pretentia, ci pentru ca e singura sansa sa mai speram la o insanatosire. De a ne lasa o usa deschisa spre normalitate.

Acum 20 de ani, vocea Golanilor a fost redusa la tacere, erau prea putini.
Ma intreb cum va fi duminica.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Am mai scris...Si cand erau alegeri in USA...Va invidiez pe toti cei care aveti o parere. Va invidiez mai ales pe cei care sunteti convinsi ca unul este mai bun decat ceilalti. Cu cat sunteti mai convinsi, cu atat va invidiez mai mult.

As vrea sa cred si eu pe unul din ei (preferabil pe unul din primii trei...), as vrea sa ma cert si eu cu voi "Cum puteti sa-l credeti pe ala cand celalalt e mult mai bun..." As vrea sa cred ca unul dintre ei ar face ceva pentru tara, pentru noi, astia "mici". Doar ca nu cred.

Si nu-mi pasa deloc cine va construi autostrazi in Romania. Care firma anume. Nici cine va importa petrol sau armament. Pentru mine e acelasi lucru....

Si, crede-ti-ma pe cuvant, as vrea sa ma duc sa votez. Dar nu pot pune stampila pe niciunul. Stiu ca mi-ar tremura mana si tot pe alaturi as nimeri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Hai ca deja m-am enervat.
Pe chestia asta cu Basescu care intruchipeaza idealurile Pietei Universitatii si ale timisorenilor din '89.


Cu cine voteaza Doina Cornea? Dar Ion Diaconescu? Dar surorile Coposu? Dar Lucia Hossu-Longin (realizatoarea ciclului de documentare "memorialului durerii", poate ca aveti idee despre el; ati vazut-o, de altfel, ieri la TV, la dezbaterea prezidentiabililor, prezenta intre sustinatorii unuia dintre cei 3)
Stiti, da?, sigur ca stiti, ca mai cititi ziarele.
Cu Antonescu voteaza toti astia!!!!!

QED

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu nu va inteleg,m-am abtinut pt. ca nu stiu cum este chestia cu voterea si opiniile de dinainte.

Crin Antonescu le zice cum crede el ca suna mai bine,sunt parerile lui dar parca in unele probleme f. importante pt.tara,se intrezaresc sperantele unor persoane care ne-au dus tara de rapa si pe care CA pare setat sa le rezolve!

Nu inseamna ca esti "dictator" daca iti cristalizezi directiile in guvernare si te tii de ele cu riscul de a te lupta cu un prim-ministru condus de forte obscure cu interese mari,de un parlament manevrat de aceleasi forte care isi urmaresc interesele!
Nu-l iubesc pe fostul presedinte si cine m-a urmarit stie bine de ce, dar nu mai vreau sa fiu prostita de aceiasi "monstrii" care au pus mana pe tara si sug din ea tot si prin oricare mijloace!
Macar Basescu i-a dibuit si o dovata certa este circul declansat de mercenarii care au incercat sa-l dea jos.
Credeti ca si-ar epuiza cineva forta si finantele pt. o persoana usor de manevrat?Nu!
Masura lui Basescu este aceea a atacurilor indreptate asupra lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Am urmarit aseara marea "confruntare", nu a reusit sa-mi schimbe optiunea, insa l-am gasit pe Geoana mai "prostanac" decat mi s-a parut pana acum, a vrut musai sa ramana in memoria colectiva drept " tatal prostanacilor". A venit cu flori, la un eveniment unde chiar nu se punea problema, ehhh, obiceiuri comuniste, nu s-a putut abtine, le are in sange. Nu cred ca s-a mai intamplat asta la vreo alta confruntare in lumea asta. Dar, intr-adevar el este un unicat al tarii noastre, trebuia sa iasa in evidenta.
Antonescu este nevinovat. As vrea sa cred ca-i constient, ca palaria ii este prea mare. As fi foarte trista, sa ajunga in fruntea tarii, mai are mult de muncit pana acolo, desi nu-i dau sanse nici daca ar mai candideaza de 2 ori. E slab, foarte slab.
Basescu - mi s-a parut foarte obosit, insa ca de fiecare data a dat dovada de inteligenta. Sunt sigura ca va mai face multe pentru romania, si sper ca romanii sa-i mai ofere incao sansa. La momentul actual, este cel mai bun dintre toti canditatii. Asta este parerea mea

Sunt suparata ca in primul tur chiar nu pot vota, e prea departe ambasada de mine si sotul plecat pe alte meleaguri, insa la turul doi, voi fi acolo, sa-l sustin pe Basescu, evident daca va intra in turul 2. Eu sper, ca da!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Mereu m-am intrebat de ce romanii din diaspora voteaza cu Basescu, cam toti, fara exceptie. Poate din cauza ca nu traiesc in Romania....
Eu cred ca avem sanse sa-l trimitem pe Crin in turul doi. Din pacate nu stiti ce se intampla la sate ... acolo incepe forfoteala de la biserica unde preotul ii mai "sfatuieste" inca o data sa mearga la vot si sa voteze cu cine trebuie, la poarta bisericii ii asteapta primarul si consilierii cu masini si carute si duc oamenii la vot, le fac o "favoare" ca oamenii sunt batrani si "poate" sectia e departe. Din pacate acesti oameni nu voteaza cu Crin, poate nici n-au auzit de el. Ei il stiu pe Iliescu, mai nou pe Basescu datorita publicitatii agresive. Poate nici nu-i nevoie sa cunoasca oamenii dupa nume, ei " stiu" ca trebuie sa voteze cu psd sau pdl. Si oamenii astia ne decid soarta. Daca toti cei din mediul urban ar constientiza ca cei multi de la tara le decid soarta poate ar iesi la vot.
Nici eu nu vreau sa-l votez pe Geoana, nu-l doresc ca si presedinte, nu-mi plac psd-istii, sunt oameni periculosi, ne-m intoarce in timp, asa cum spunea si ileana. Dar nici pe pdl-isti nu-i vreau, sunt prea aserviti si parca sunt o turma, asculta cu sfintenie de un singur om.
Si eu sunt trista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ellinia, la preotul care da indicatii, mai adauga primarul care in sat e ca pe mosia lui, care urla la oameni si ii ameninta ca ii lasa fara ajutorul social (pe care ii lasa mereu cu impresia ca el il imparte, el il da, el e tatuca lor) si fara pensii daca nu voteaza pe Basescu. Stiu cazuri concrete, nu vorbesc din ziare. Sate intregi, sute de oameni, la care le e frica de primar si fac numai ce le spune primarul.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

ellinia, la preotul care da indicatii, mai adauga primarul care in sat e ca pe mosia lui, care urla la oameni si ii ameninta ca ii lasa fara ajutorul social (pe care ii lasa mereu cu impresia ca el il imparte, el il da, el e tatuca lor) si fara pensii daca nu voteaza pe Basescu. Stiu cazuri concrete, nu vorbesc din ziare. Sate intregi, sute de oameni, la care le e frica de primar si fac numai ce le spune primarul.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Nu stiu de sate intregi, dar am exemplul unui singur sat, asa e cum ai zis. Povestea cu cadourile e arhicunoscuta, iar replica unei batrane urmeaza firesc: "cu cine sa votez eu?". I s-a raspuns cu Basescu. De inteles de vreme ce primarul e orange.
Si la fel o fi si cu Geoana. De Crin....daca era asa de inconjurat de moguli, nu plateau astia pentru o campanie consistenta? Ce sa faca batranii de la sate cu calendarele si pixurile galbene?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput