Primul turnir de alegeri - rezultate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ingrid, eu stiu situatia din 3 comune din jud. Botosani, fiecare cu primar PD-L (dar care a mai fost si pe la PSD sau pe la PNL sau pe la PRM inainte) , care e in primarie cu vreo 3 mandate la activ si care taie si spanzura un comuna cum vrea. Fiecare comuna are 4-6 sate, in fiecare sat sunt cateva sute de oameni, majoritatea traind din agicultura si ajutor social, la limita sbzistentei. Ajutoarele sociale se dau la primarie, unde primarul baga/scoate pe listele de asistati dupa cum vrea mushchiul lui. In comunele alea EBA a avut zeci, chiar sute de voturi, pt ca asa au fost directivele.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Mereu m-am intrebat de ce romanii din diaspora voteaza cu Basescu, cam toti, fara exceptie. Poate din cauza ca nu traiesc in Romania....


Eu personal il vad pe Basescu foarte apropiat de modelul unui presedinte dintr-o tara unde economia, si nu numai, functioneaza foarte bine. Probabil, noi cei din diaspora avem deja un model de presedinte in tara unde traim. Eu am incredere in Basescu, ca va schimba romania, daca va fi lasat sa-si faca treaba. Astept sa se intample minunea cu schimbarea sistemului de invatamantt, si sunt sigura c-o va face. Nu pot avea aceleasi asteptari de Antonescu, a fost profesor pe modelul preluat din perioada comunista, s-a format pe el, nu-l vad in stare sa-l schimbe, asa cum toti cei care am avut ocazia sa vedem cum arata si un al sistem de invatamant, ne-am dori sa fie.
Incet, le va schimba pe toate, asta simt eu.

Parintii mei, pensionari, voteaza tot cu Basescu, si chiar am fost surpinsa sa aud asta. Oamenii motiveaca ca traiesc mult mai bine acum decat pe vremea lui Iliescu cand aveau pensia de 3 ori mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Oamenii motiveaca ca traiesc mult mai bine acum decat pe vremea lui Iliescu cand aveau pensia de 3 ori mai mica.

, corect, ce va spuneam? Le-a dat tatucu' pensie....
Virgi, spune-le parintilor tai ca pensia aia "le-a dat-o" guvernul. Si anume guvernul Tariceanu :). Un presedinte nu "da" pensii. Cel putin aici, in Romania, ca in tara unde traiti n-am idee. Poate ca acolo asa-i "modelul de presedinte", "da" pensii.

Asta-i "Romania profunda", cu masele ei de manevra, pe care Basescu le-a mostenit de la Iliescu, care le-a format. Cultivind supusenia stramoseasca fata de Voda care "le da". Ar trebui sa-i fie recunoscator :))).



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
Oamenii motiveaca ca traiesc mult mai bine acum decat pe vremea lui Iliescu cand aveau pensia de 3 ori mai mica.

, corect, ce va spuneam? Le-a dat tatucu' pensie....
Virgi, spune-le parintilor tai ca pensia aia "le-a dat-o" guvernul. Si anume guvernul Tariceanu :). Un presedinte nu "da" pensii. Cel putin aici, in Romania, ca in tara unde traiti n-am idee. Poate ca acolo asa-i "modelul de presedinte", "da" pensii.

Asta-i "Romania profunda", cu masele ei de manevra, pe care Basescu le-a mostenit de la Iliescu, care le-a format. Cultivind supusenia stramoseasca fata de Voda care "le da". Ar trebui sa-i fie recunoscator :))).



Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details



. corect. De cand nu mai exista " guvern" or fi uitat cine si cum. A ramas in joc un singur nume.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Despre dezbaterea de ieri, citeva chestii:
- una haioasa: livetext-foto :) (comentariul ultimei poze e bestial!!!! :)
- una mai serioasa: www.petreanu.ro/2009/11/dupa-dezbatere/" target="_blank">Dupa dezbatere
- si una si mai serioasa si mai ampla, despre strategii, bazine electorale etc: Scurt raport de branding despre trei produse politice: Geoana, Antonescu, Basescu. (intristatoare predictia nr.1 :(; nici macar predictia nr.4 si finalul de la capitolul dedicat lui Crin nu ma consoleaza...)
----------------


Edit: Virgi, m-am mai gindit :)). Spune-le parintilor tai ca pensia aia nu le-a dat-o nici Basescu, nici Tariceanu, ci ca ei si-au dat-o singuri, luna de luna, pe vremea cind erau activi!!! E dreptul lor si inaltii dregatori ai statului sint obligati sa il respecte si sa-l asigure! Ca de-aia ii platim.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgi

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Mereu m-am intrebat de ce romanii din diaspora voteaza cu Basescu, cam toti, fara exceptie. Poate din cauza ca nu traiesc in Romania....


Eu personal il vad pe Basescu foarte apropiat de modelul unui presedinte dintr-o tara unde economia, si nu numai, functioneaza foarte bine. Probabil, noi cei din diaspora avem deja un model de presedinte in tara unde traim. Eu am incredere in Basescu, ca va schimba romania, daca va fi lasat sa-si faca treaba. Astept sa se intample minunea cu schimbarea sistemului de invatamantt, si sunt sigura c-o va face. Nu pot avea aceleasi asteptari de Antonescu, a fost profesor pe modelul preluat din perioada comunista, s-a format pe el, nu-l vad in stare sa-l schimbe, asa cum toti cei care am avut ocazia sa vedem cum arata si un al sistem de invatamant, ne-am dori sa fie.
Incet, le va schimba pe toate, asta simt eu.

Parintii mei, pensionari, voteaza tot cu Basescu, si chiar am fost surpinsa sa aud asta. Oamenii motiveaca ca traiesc mult mai bine acum decat pe vremea lui Iliescu cand aveau pensia de 3 ori mai mica.


Sper sa nu te supar, dar cat de mult ti-ai fi schimbat opinia daca traiai aici macar anul asta! Si sa fi fost profesor sau somer, doua exemple banale, desi ar fi multe la fel de bune! Pe pensionari, intr-adevar, ii afecteaza mai putin, in general ei dau vina mai mult pe criza economica, nu mai stau sa analizeze activitatea guvernului Boc sau ingerintele presedintelui in toate cele. In plus, putina lume stie din ce specimene a fost format guvernul Boc pe partea de PD-L, si nici nu realizeaza prea multi ce bombe jenante se arunca in mass media cand se apropie cineva la mai putin de 100 m de Mos Craciun.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:


"Masura lui Basescu este aceea a atacurilor indreptate asupra lui!"


Asa cred si eu, Bnica!


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Daca voi vorbiti de trei comune din Bot care,Academia Catavencu vorbeste despre ce se intampla pe scara larga in Teleorman unde un prefect apolitic cereliste cu agentii economici si apartenenta lor politica(sic).In anul de gratie 2009.Pe lista sunt trecute si alte institutii gen :posta sau scoala sau dispensarul veterinar.Feudalul care conduce acest judet ,in acest mod,se cheama Liviu Dragnea si statea pe primul rand la sustinatorii lui Geoana.
In ceea ce priveste votul de maine,confruntarea de aseara m-a aruncat intr-o dilema in turul intai:Kelemen sau Antonescu.Asta din cauza ca Geoana fost incredibil de fad si fals ,chestia cu patriarhul a desavarsit greata ,iar faza cu soacra .M-a zapacit repetand demagogic la fiecare trei propozitii urmatoarele cuvinte:"pensionari","tineri","locuri de munca".De fapt,el nu are ,in plina criza si cu mijloacele stangii,cum realiza efectiv ce promite.
Asa ca ,dupa parerea mea ,n-ar trebui sa ajunga in turul doi.Deci,Kelemen sau Antonescu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Daca voi vorbiti de trei comune din Bot care,Academia Catavencu vorbeste despre ce se intampla pe scara larga in Teleorman unde un prefect apolitic cereliste cu agentii economici si apartenenta lor politica(sic).In anul de gratie 2009.Pe lista sunt trecute si alte institutii gen :posta sau scoala sau dispensarul veterinar.Feudalul care conduce acest judet ,in acest mod,se cheama Liviu Dragnea si statea pe primul rand la sustinatorii lui Geoana.
In ceea ce priveste votul de maine,confruntarea de aseara m-a aruncat intr-o dilema in turul intai:Kelemen sau Antonescu.Asta din cauza ca Geoana fost incredibil de fad si fals ,chestia cu patriarhul a desavarsit greata ,iar faza cu soacra .M-a zapacit repetand demagogic la fiecare trei propozitii urmatoarele cuvinte:"pensionari","tineri","locuri de munca".De fapt,el nu are ,in plina criza si cu mijloacele stangii,cum realiza efectiv ce promite.
Asa ca ,dupa parerea mea ,n-ar trebui sa ajunga in turul doi.Deci,Kelemen sau Antonescu??



Cum adica ”cu mijloacele stangii”?

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia


"Masura lui Basescu este aceea a atacurilor indreptate asupra lui!"
Pene colorate... cate putin din toate!


Asta nu il transforma subit intr-un presedinte mai bun decat a reusit sa fie in acesti ani. Si nici nu cred ca e suficient pentru ca electoratul sa-si mai asume o asteptare de inca 5 ani. Atacurile nu sunt indreptate numai impotriva lui, si ceilalti candidati au oponenti care nu se sfiesc sa se manifeste public.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput