DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Adina...tu esti o exceptie pe forum la domeniul tau...eu sunt o exceptie la domeniul meu...dar restul...oamenii sunt labili, fie ca sunt de 25, 35, 45, 55 mereu nu stiu exact ce vor...suntem dependenti de emotii,suntem marcati de posesivitate...zi-mi si mie cate femei ar avea puterea sa spuna unui barbat du1te si mai cunoaste alte femei ca atunci cand vei sti daca vrei sa ramai cu mine eu voi fi cea dintai si ultima.
Eu ma uit la mine ca sunt "baba" si nu stiu inca exact ce vreau.
Asa si cu copii...sunt "barbati-tati" care nu se ataseaza atat de mult sentimental de copii sai...ei insasi fiind copii...ei vor sa fie tata ca sa-si hraneasca orgoliul de barbat si sa-si implineasca statulul social...in rest vor si ei sa fie "fiul" sotiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Asa este Petrica, dar si copiii din prima casatorie AU ACELEASI DREPTURI LA UN TATA ca si cei din a doua casatorie.



A avea un tata nu este un drept. Este o sansa, o conjunctura favorabila. De care unii nu se pot bucura din diverse si triste motive. Unul dintre motive fiind divortul parintilor. Cine crede ca poti divorta dar totul sa fie perfect dpdv al copiilor se minte.





A avea un tata inseamna drept pt copil si obligatie pt tata. Din pacate asta nu prea e de inteles pt tati.
Poate sunt un caz izolat care intareste regula, dar viata copiilor mei e perfecta de cand am divortat. Pana atunci era un cosmar pt toti.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonalaly spune:

Adina, nu stiu ce sentimente are el fata de fosta sotie si la urma urmei acum putin imi mai pasa. Pot sa-ti spun doar ca da, locuiesc impreuna insa cred ca tot despartiti, plus ca a luat-o rau razna ca sa zic asa, are o viata de holtei, cand cu una cand cu alta, mereu plecat "cu traba" si etc. Nici de copilul lor nu se mai ocupa cum o facea candva, l-a lasat de izbeliste si pe ala. Nu stiu cate stie ea si cate nu din escapadele lui si nici nu stiu ce viata au, insa mi-e greu sa cred ca e vorba de iubire acolo. Comportamentul lui s-a schimbat radical dupa despartirea noastra si mutarea la fosta nevasta, parca e cu totul un alt om, indiferent, nepasator, iresponsabil si fara pic de suflet, cu alte cuvinte, il citez: "nu imi pasa de nimeni si nimic". de ce??? asta numai el stie sau poate nici el.
Dand exemplul meu am vrut doar sa subliniez ca in orice moment in viata situatia se poate schimba si ca dintr-un om atent, dragut si mereu in stand by pt copilul lui si partenera de viata, se poate ajunge aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Balanta, pai nu stiu cum se face ca mai mult la noi barbatii sunt asa iresponsabili, pai in alte tari ce povestesc eu ca mi se intampla e la ordinea zilei, ba mai mult, ies impreuna cele 2 cupluri nou formate si iau masa, se respecta, se inteleg. Trecutul e trecut, pus bine deoparte, copilul insa e copil cu drepturile si cu prioritatile lui si nimeni, nici exa, nici actuala nu are de ce sa influenteze o relatie a tatalui cu copilul sau.

Ei bine, chiar pana acolo sa luam masa in 4 in oras n-am ajuns nici eu, dar totusi nici ca pot sa inteleg ce-ar cauta un barbat divortat langa o femeie necoapta, care nu ar intelege nevoile unui copil, sa-i faca viata amara cu pretentiile ei de exclusivitate, asa cum de exemplu nici langa mine nu are ce cauta un barbat gelos ca eu comunic mult cu fostul sot din cauza copilului.

Gabi, nu esti caz izolat, si pentru mine e exact la fel - viata imi este mult mai buna de cand am divortat. Mai mult decat atat, am divortat cand copilul era foarte mic, avea 1 an, dar in acel 1 an el nu reusise sa-si faca nici o legatura cu copilul, desi la nivel declarativ o iubea mult si atunci. Totul s-a rezolvat dupa divort, acum au o relatie minunata.

Luna spunea ca greseala este si a mamelor, care de regula nu incurajeaza relatia copilului cu tatal (foarte adevarat, la fel am procedat si eu in primul an) - cand de fapt solutia este sa le oferi posibilitatea sa-si asume responsabilitati.
Citeam un subiect mai sus in care mamicile se plang ca tatal nu petrece timp cu copilul, ca tipa la el, etc - pai daca al meu a fost nevoit sa aiba contact nemijlocit cu copilul de la 1 an, fara mine care sa sar ca o leoaica de fiecare data cand scapa suzeta pe jos, normal ca si-a format o altfel de legatura. Acum pleaca impreuna frecvent in vacante si week-end-uri peste hotare, o rasfata peste masura, ii face toate poftele (desi i-am zis sa se potoleasca) si nu are vreo problema sa stea cu ea oricat, si nici eu nu am nici o grija - am incredere in el ca stie ce are de facut in orice situatie neprevazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nonalaly
Dand exemplul meu am vrut doar sa subliniez ca in orice moment in viata situatia se poate schimba si ca dintr-un om atent, dragut si mereu in stand by pt copilul lui si partenera de viata, se poate ajunge aici.


Pai da, multe se schimba in viata, mai ales sentimentele de iubire - de aceea exista si atatea despartiri si divorturi.

Cred totusi ca sentimentele materne sau paterne, atunci cand exista, se schimba mai greu decat cele pentru o persoana de sex opus. Iubirea fata de o femeie/barbat poate disparea, totusi cea fata de copilul tau e inscrisa in mecanismul tau de functionare, nu o poti sterge atat de usor.

Orice om cand este fericit se comporta intr-un fel, cand nu este fericit devine mai apatic si mai putin sociabil. Poate asta se intampla si cu tatal copilului tau, daca este nefericit, asta se reflecta si in comportamentul fata de copil. Stiu ca nu ar trebui, insa asta ar putea fi o explicatie.

In fine, el isi va alege sa traiasca viata asa cum o doreste si langa cine doreste. Poate ca o a 3a il va face fericit si va reveni la ganduri mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

As fi curioasa care ar fi reactia unei femei divortate cu un copil , daca ex-sotul ar gasi "femeia perfecta" cu care s-a casatori si ar face inca 2 copii , si evident atentia primita de copilul pana atunci unic s-ar diminua - lucru firesc chiar daca ar mai fi fost o familie - i s-ar parea normal , sau nu?
In privinta intrebarii de ce asta li se intampla mai des barbatilor-principalul raspuns cred ca ar fi ca in Romania in 99% din cazuri custodia e data mamei indiferent ce gandeste tatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Ca sa vorbim concret-cazul fratelui meu-are 2 copii din prima casatorie si unul din a 2-a, cei mari au 11 si 8 ani , e la dispozitia lor oricand si plateste pensie alimentara zdravana , nu gluma . Fosta sotie nu a lucrat nici macar o zi de la divort , ca doar de aia ia pensie alimentara , dar mereu cere mai multi bani , ca au crescut copiii si au crescut nevoile lor . Desi a incercat sa obtina custodia lor , fratelui meu nu i s-a dat nici o sansa , nu a putut sa obtina nici macar sa i se ceara dovada ca are si ea vreun venit-ca ea e mama si in ochii instantelor din Romania e perfecta.Unica sansa ar fi fost sa demonstreze ceva gen ca e viloenta , nebuna, etc. , ceea ce nu era cazul.
Evident ca cei doi copii din prima casnicie o duc mult mai rau decat cel din a 2-a.
Care e cel care trebuie condamnat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mimiboie, da-mi voie sa-ti arat celalalta parte. Un copil de 8 si 11 ani inseamna cls. a 2-a si a 5-a (aproximativ) Nu sunt mici, dar nici mari. Dupa parerea ta ala de 8 ani e destul de matur sa mearga singur acasa la 12 cand iese de la scoala, cu cheia-n gat, sa-si puna de o supa, si pana fierbe, sa-si termine temele? Da, adevarul e ca suntem multe mamici care lucreaza pe langa copii scolari mici, dar toti avem ajutor in spate: bunici, afterschool, etc- poate fosta ta cumnata trebuie sa se descurce singura.
Stii tu ce inseamna (financiar) 2 copii scolari? Sa-ti fac asa o listuta scurta? fondul scolii (caz optim, aceeasi scoala, acolo parintii au reducere, la mine nu e cazul), fondul clasei, materiale pt scoala, rechizite care mereu se uzeaza, se golesc, (carioci) se umple (caiete), se strica, etc, bani de diverse evenimente, pachetele pt scoala (ca poate nu se satura cu cornul si cu laptele) si atunci inca nu i-am calculat hainele, incaltarile, etc. Si asta este doar strictul necesar, fara un Mc, fara o iesire la un film, fara zile de nastere, onomastici, fara doctori, etc.
Deci inainte sa criticati mamicile singure (fie ele chiar si cu aere de printesa) odata incercati sa va puneti in situatia lor.
Faptul ca cineva nu lucreaza nu inseamna ca nu e mama buna, nu vad de ce ar trebui luati copiii de langa ea.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Cumnata mea sta in casa cu mama ei care este pensionara de multi ani iar copii merg la scoala efectiv peste drum-nu sunt nici 100m. Si stiu ca este greu , dar cand un singur om e responsabil de toate cheltuielile nici nu vad cum ar putea sa fie altfel.Cumnata mea cea noua are si ea servici-copilul merge la gradinita, si cu 2 salarii in casa altfel se pune problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiboie
Evident ca cei doi copii din prima casnicie o duc mult mai rau decat cel din a 2-a.
Care e cel care trebuie condamnat?

Mia


De condamnat este tatal, care permite diferente in nivelul de trai al copiilor sai. El este singurul in masura sa regleze aceasta situatie si nu vad de ce ar trebui sa obtina custodia ca s-o faca.

Nu vad de ce ar fi trebuit sa obtina el custodia daca are venitul mai mare, nu asta este criteriul pe baza caruia se incredinteaza copii. Din punctul tau de vedere crezi ca ei ar fi ok sa traiasca in familia tatalui, fara mama naturala? Ei bine, justitia noastra (si ii dau dreptate) considera ca rolul mamei naturale este foarte important, si ca banii nu pot cumpara acest rol.

In rest, nu am nimic de comentat, decat un gust amar - un tata isi trateaza copiii diferit. Doi o duc mai greu, unul o duce mai bine. Foarte urata situatie.

Mergi la inceput