DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Adina,cred ca mimi...incearca sa spuna ca le e mai greu copiilor din prima casnicie pentru ca mama nu munceste si traiesc doar din pensia alimentara!

Personal zic ca viatza sentimentala a tatalui copilului meu nu s-a incheiat odata cu casnicia noastra,el are tot dreptul(ca si mine de altfel)sa-si refaca viatza si sa mai aiba altzi copii daca asta este ceea ce-si doreste!Nu mi s epare normal sa-l sun la 2 noaptea sa ma duca sa cumpar...piine de exemplu,insa mi se pare foarte normal sa-l sun la ora aia daca este ceva in legatura cu starea de sanatate a copilului nostru!Sunt sigura ca daca ar fi la el copilul(pe parcursul vacantzelor sau al weekendului,as pretinde sa fiu sunata la orice ora din zi sau noapte pentru a fi informata de copil)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Deci inteleg ca normal ar fi ca intreg salariul tatalui sa se duca la fost nevasta pentru a o intretine pe ea si pe cei doi copii , iar celalata familie sa traiasca din salariul sotiei(salariile celor 2 fiind comparabile)-in felul acesta ar fi echilibru- si voi ziceti ca asta ar fi ceea ce ar trebui sa faca tatal ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiboie

Deci inteleg ca normal ar fi ca intreg salariul tatalui sa se duca la fost nevasta pentru a o intretine pe ea si pe cei doi copii , iar celalata familie sa traiasca din salariul sotiei(salariile celor 2 fiind comparabile)-in felul acesta ar fi echilibru- si voi ziceti ca asta ar fi ceea ce ar trebui sa faca tatal ?

Mia


Da!!!!Corect.Si daca ex nevasta mai face copii cu 5 TOTI barbatii tb sa doneze salariile.Obligatoriu...ca sa fie egalitate.


Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Europe_and US * Wedding
* Erinn Kendall *KUALA LUMPUR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiboie

Deci inteleg ca normal ar fi ca intreg salariul tatalui sa se duca la fost nevasta pentru a o intretine pe ea si pe cei doi copii , iar celalata familie sa traiasca din salariul sotiei(salariile celor 2 fiind comparabile)-in felul acesta ar fi echilibru- si voi ziceti ca asta ar fi ceea ce ar trebui sa faca tatal ?

Mia


Mia, exista o sentinta prin care fratele tau plateste o pensie alimentara ?
O plateste ?
Care e problema pana la urma ? Exista instante pentru contestatii, eu asa stiu. Daca fratele tau are dovezi ca nu mai poate plati pensia, se rezolva si se micsoreaza suma, nu ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Eu nu am zis ca nu mai poate plati pensia-o platestee fara nici un comentariu, eu am zis doar ca in situatia data e normal sa existe un dezechilibru intre cele 2 situatii si ca nu este numai vina unei persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

mnoah atunci hai s-o barfim pe cumnata ta care nu face "nimic"
No comment.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiboie spune:

Nu am vrut s-o barfesc pe cumnata mea-am prezentat o situatie si atat , asa cum si alte persoane au prezentat o situatie - nu vreau sa condamn pe nimeni - am vrut doar sa arat ca exista cazuri si cazuri si ca nu se poate generaliza in a compatimi o singura parte si a considera ca are adevarul absolut.Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Spuneam ca tatal poate sa echilibreze situatiile, sunt foarte multi tati care in afara pensiei alimentare datorata (si ti-a explicat foarte frumos Gabi K ca au pe ce sa se duca banii la copii de varsta lor, poate in afara cazului in care fratele tau plateste o suma astronomica din care copiii chiar huzuresc), mai fac si alte eforturi financiare pentru copiii lor. Sigur, vointa sa existe, si dorinta de a se comporta echilibrat fata de toti cei 3 copii ai sai.

Dar daca voi considerati faptul ca mama e casnica ca motiv principal pentru ca un tata sa obtina custodia...no comment nici din partea mea.

Sau poate fosta sotie isi cumpara cosmetice Dior si genti Prada din pensia aia alimentara, lasand copiii de izbeliste? Ca in acest caz mi-as schimba radical parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

cred ca exista un curent pe forum anti-tati-fosti.

sunt convinsa ca sunt nevoi egale pt toti copii, dar practic e imposibil sa imparti salariul la trei copii fara sa tii cont ca de fapt trebuia ca barbat sa-ti intretii actuala familie cu tot ce presupune...doar daca nu vorbim de salarii de la 2000 eur in sus...dar daca dupa un divort mai esti bagat si intr-un credit, si un leasing, si ai si inca un copil, si trebuie sa si mananci, sa te si imbraci si tot asa nu stiu cum efectiv practic si nu teoretic ar fi posibil.
Eu una stiu ce venituri am...ma descur bine acum,putea fi si mai bine, ca asta e cu criza, dar sa-mi fie cu iertare, sa nu credeti ca daca fiul meu vrea luna de pe cer eu i-o dau pt ca e fiul meu.
Si daca as fi maritata cu cineva care are copil din alta casnicie renunt la tot ce-mi doresc sa fac in viata pt ca el financiar trebuie sa imparta totul fix la trei?
Nu credeti ca totusi se exagereaza? Divorturile nu sunt numai din cauza barbatilor in exclusivitate. O femeie cand iese dintr-o casnicie stie ce va urma.
Eu cand am divortat in primul rand m-am gandit la ce voi face eu si cat imi doresc eu sa am de la viata si in cazul asta automat si copilul va beneficia.
Deci daca as avea doi copii cu siguranta nu as fi casnica. Nu as fi casnica nici daca nu as avea un copil.Imi doresc mult mai mult si totul se obtine cu bani ca nu da numeni moaca. Asa ca intr-un fel sau altul trebuie sa ii produci.
A, ca fostul poate castiga mai bine ca mine si ca in noua familie in care el are un copil acel copil beneficiaza de mai mult...asta e...daca ramaneam cu el beneficiam eu...asa imi asum acest lucru.
Si faptul ca am dat-o in bara ca m-am maritat cu el , si faptul ca am vrut sa divortez si faptul ca poate nu am stiut sa fac sa-mi mearga casnicia bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Balanta, cam toate ne asumam responsabilitatile si stim ce urmeaza dupa un divort cand ai copii.
Insa in cazul fratelui userului mimiboie, exista acea sentinta. Care e legala, nu a fost nici scrisa nici interpretata de fosta sotie. Deci eu nu inteleg dc se plang ei de fapt si nu fac ceva in conformitatea cu legea - daca pot.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput