DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Spuneam ca tatal poate sa echilibreze situatiile, sunt foarte multi tati care in afara pensiei alimentare datorata (si ti-a explicat foarte frumos Gabi K ca au pe ce sa se duca banii la copii de varsta lor, poate in afara cazului in care fratele tau plateste o suma astronomica din care copiii chiar huzuresc), mai fac si alte eforturi financiare pentru copiii lor. Sigur, vointa sa existe, si dorinta de a se comporta echilibrat fata de toti cei 3 copii ai sai.

Dar daca voi considerati faptul ca mama e casnica ca motiv principal pentru ca un tata sa obtina custodia...no comment nici din partea mea.

Sau poate fosta sotie isi cumpara cosmetice Dior si genti Prada din pensia aia alimentara, lasand copiii de izbeliste? Ca in acest caz mi-as schimba radical parerea.


Faptul ca mama e somera nu inseamna ca e motiv suficient ca tatal sa ceara custodia.Pe de alta parte in conditiile economice actuale e greu sa cresti un copil doar din pensie.Si ambii parinti tb sa contribuie financiar.Banuiesc ca daca tatal si-ar pierde serviciul atunci si ea s-ar angaja.Si oricum daca ar fi asa bogat banuiesc ca ar sta acasa si actuala nevasta.Sunt curioasa Mimi, de ce nu munceste?

Adina,ce spui tu in legatura cu egalitatea intre stilurile (standardele)de viata ale copiilor e corect.Problema e ca odata dizolvata familia si aparute altele noi, aceste pot avea stiluri de viata diferite de la cer la pamant.Ma refer la bani, confort vacante.Si asta sa nu depinda neaparat de tata.Daca tatal se casatoreste cu o femeie cu multi bani, copii avuti impreuna vor avea alt standard de viata.Mai ales la asolescenta/maturitate.Cand unii pot primii masina/casa/bani de la actuala nevasta (sau prin intrmediul ei sau fam ei - salariu, mosteniri, afaceri infloritoare etc).O sa ziceti ca nu se intampla din astea in Ro--- ce barbat divortat se casatoreste cu miliardare...Nu tb sa fie miliardara, e de ajuns sa primeasca mostenire apartamentul parintiilor de exemplu. In strainatate nu mai vb ce diferente de salarii exista.Acum ca tatal sa ceara ca toti copiii sa primeasca la fel mi se pare imposibil.

Exista si situatia inversa.Si acum o sa va dau un exemplu concret :
o cunostiinta a fost casatorita cu un englez.Au impreuna un baiat.A divortat acum multi ani si s-a intors in Ro.S-a recasatorit si mai are un baiat.Fostul sot ia baiatul mare in UK in fiecare vara sa isi vada si bunicii paterni dupa care pleaca in vacante in strainatate ei doi.Acum 2 ani l-a dus in Disneyland in Florida.Cel mic nu merge nicaieri.Actualul sot are 2 copii din prima casatorie, plateste pensie.Deci finantele lor nu sunt roze.Si fostul plateste pensie decenta.
In anul cand baiatul mare a fost la Disney cel mic a fost la tara la bunici.Ce era sa faca mama ca sa asigure ca ambii ei copii au aceleasi conditii?Daca nu il lasa pe cel mare priva copilul si tatal de o vacanta de neuitat.Si ce motiv putea sa invoace?Plus ca pt britanici o vacanta la disney nu e chiar asa iesit din comun.Omul nu s-a casatorit din nou, nu mai are copii, deci tot ce munceste cheltuie cu si pt acest baiat.Ii cumpara haine si jucariile pe care si le doreste , ii depune bani lunar in cont.Deci se comporta ca un tata model.Insa nu vreau sa stiu ce e de Craciun in inima celui mic (care nu e bebe , are vreo 8-9 ani).Mama i-a mai spus sa nu ii mai cumpere cadouri asa scumpe.Omul nu face excese , dar isi permite si nu vede de ce copilul lui care traieste in RO sa nu aibe aceleasi jucarii/haine ca cei din UK.Mama stie ca daca nu divorta si ramanea in UK cu copilul mare acesta ar fi avut aceste conditii pe care tata le ofera , poate mai bune ca si ea ar fi avut de vreo 10 ori salariu din Ro si casa nu apartament - si daca l-a luat cu ea in RO de ce sa il priveze?Deci nu vrea sa ii interzica contactul cu tatal sau vacantele dar ar vrea ca si al doilea sa aiba la fel.Actualul sot e deranjat de situatie pt ca evident, copilul lui plange ca nu are ca fratele, nu merge in vacante, etc.La cine e dreptatea?


Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Europe_and US * Wedding
* Erinn Kendall *KUALA LUMPUR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lara, la intrebarea asta a raspuns inainte Adina, ca inainte sa luam decizii, judecam !


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

pai mamagiuliei, eu ce am inteles din posturile ei e ca mama naturala a copiilor nu munceste, se intretine pe ea si copii ei din pensie alimentara.
Si cum banii nu ajung pt toti trei ea mai cere suplimentar.
Deci pe langa sentinta mama mai vrea pt ca pe ea cine o intretine daca nu munceste?
Deci omul practic trebuie sa intretina doua familii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

acum serios, si cand suna fosta sotie acest om sare si da cardul sau cum decurge treaba - merge la el si-i tine pistolul la tampla ?
Ca tot nu inteleg, cred ca am o zi d`aia


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

pai mamagiuliei, eu ce am inteles din posturile ei e ca mama naturala a copiilor nu munceste, se intretine pe ea si copii ei din pensie alimentara.
Si cum banii nu ajung pt toti trei ea mai cere suplimentar.
Deci pe langa sentinta mama mai vrea pt ca pe ea cine o intretine daca nu munceste?
Deci omul practic trebuie sa intretina doua familii.


Pai prima lui sotie probabil a fost casnica toata viata, si nu a devenit dupa ce a inceput sa primeasca pensia aia alimentara. Deci el si-a asumat cu buna stiinta doua familii...cu tot ce implica ele. Poate femeia aia si-a sacrificat studiile ca sa-si creasca copiii sau ca sa-si ingrijeasca barbatul mai bine cat timp au fost casatoriti. De ce o judecati ca e casnica? Cate dintre noi ar incepe facultatea la 35 de ani dupa un divort?

Oricum, mi se pare o meschinarie din partea barbatilor sa stea sa calculeze dumicatii mamei dintr-o amarata de pensie alimentara. Si multi o fac, este de-a dreptul scarbos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Lara, este interesant exemplul tau, insa in el este vorba de tati diferiti.

Ce spuneam eu pe-aici se aplica la copiii aceluiasi tata, care sunt tratati diferit. Mimi a intrebat cine credem noi ca e vinovat de diferenta mare de nivel de trai intre ei, in cazul asta eu cred ca chiar exista un vinovat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiboie

Deci inteleg ca normal ar fi ca intreg salariul tatalui sa se duca la fost nevasta pentru a o intretine pe ea si pe cei doi copii , iar celalata familie sa traiasca din salariul sotiei(salariile celor 2 fiind comparabile)-in felul acesta ar fi echilibru- si voi ziceti ca asta ar fi ceea ce ar trebui sa faca tatal ?

Mia


Adica ii da de trei ori mai mult decat legal, sau cum?
Sa fim seriosi, eu nu cred ca tot salariul tatalui se duce la fosta nevasta.

Practica oamenilor responsabili este urmatoarea: daca simt nevoia unei suplimentari a pensiei de intretinere (fie ca exista resurse suplimentare nedeclarate instantei, fie ca mama copiilor este o lenesa care vrea sa traiasca toata viata pe banii fostului sot) plusul nu se concretizeaza in alti bani, ci in obiecte/taxe/plati directe - adica fondul scolii, biletul de vacanta, rechizite la 15 septembrie, haine de sezon etc.

Daca insa se repede sa expedieze bani in plus la primul telefon, este limpede ca ori isi permite (si atunci este perfect, poti intretine si 10 familii daca poti si vrei) ori chiar nu-i pasa de nevoile concrete ale copiilor si da oricat numai sa-l lase in linistea noii casnicii.
Varianta cumparaturilor in plus, mai ales cand copiii sunt mari si pot fi luati la piata, se aplica insa tatilor care isi permit acest lucru concomitent cu o relatie NORMALA cu copiii, nu celor pentru care acestia sunt doar reprezentarea unui ordin de virament al pensiei.

Deci, pana la urma, cum este cu exemplul pe care tu l-ai oferit? Oricat de "zdravana" (poate ne spui si cat inseamna, daca vrei) este pensia aia, tot 1/3 din leafa tatalui inseamna. Asa ca - restul cum pleaca? Pentru plata linistii sau in nevoile concrete ale copiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Adina, zau, de ce rastalmecesti...cine a zis de dumicati...adica omul trebuie sa ii plateasca si mobilul, si intretinerea, si posetele si caldura si tot ce presupune intretinerea curenta pt ca ea sta acasa?
Hai sa fim seriosi, nu vreau sa te superi pe mine, nu sunt rea din fire, dar stii...chestia asta cu sacrificatul in numele copiilor pt mine e de moda veche...nu e corect sa aruncam toata "povara" pe umerii copiilor...dar daca el murea si ea statea acasa cine ii mai vira bani sa intretina copiii?
Si apoi nici nu stim motivele pt care e casnica...si apoi daca te mariti in baza ca faci copii si te intretine barbatul...asta e...cu siguranta ceva nu e clar aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

A, da, Adina, eu am inceput a doua faculatate dupa divort la 32 de ani si nu primeam nici pensie alimentara si eram si singura in orasul in care primisem repartitia si era si particulara si trebuia sa o platesc...asa ca doar cu 4 ore de somn pe noapte si un job si cu croitorie de la ora cand ieseam de la servici pana la doua noaptea reuseam sa ma intretin...ba dupa aceea am reusit sa o platesc si a sotului ca el era doar "student".
Asa ca cine vrea poate. Nu cere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Atata timp cat cere si i se si DA, probabil adevarul e undeva la mijloc.
Eu degeaba as cere
Asa ca muncesc si muncesc si muncesc etc etc etc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput