Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



buna fetele

scuze ptr incurcatura cu capitolele .. am dat mesaj la moderator sa stearga cap facut de mine, deci scriem aici.

acum .. poftiti la o felie de tort

anna are azi 1 lunita. crestem incet dar sigur.

nu am taiat inca tortul dar promit sa pun si poze in sectiune ..

nu am citit din urma, forumul merge de groaza. ieri am fost ocupata cu bucatareala, am avut si musafiri pe seara si uite asa. cu doua seri in urma am avut show cu anna si colicii ... pana la 3 mi-a stat treaza si mi-a plans .. of of ..

recuperez si revin.

pup

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun


La multe lunite!!!
Cand ai tu atata timp de gatit ca eu nici de incalzit n-am(azi am incalzit o ciorbica si n-am mai apucat s-o pap ca s-a trezit puiul).
Am si eu o rugaminte la tine: sa-mi corectezi/completezi(sau sa-mi trimiti pm cu parola) si mie datele puiului in listauta:3800g,52cm,apgar8, cezariana la 40s+6

Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Am intrat in fuga doar sa va atentionez ca au dat astia la stiri ca lotul 3033 de al solutia Nazomer de 15 ml ar avea ceva dezinfectant prin el si ar cam fi trebuit retras dupa piata. Daca aveti asa ceva prin casa, verificati lotul.

Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Acum am vazut si eu. Nu-mi vine sa cred. O fetita de 2 anisori a ajuns la spital cu mucoasa nazala arsa .
Acum o luna cand a avut Maria mucisori ambele pediatre imi recomandasera Nazomer, dar eu aveam in casa alt tip de apa de mare si am folosit-o pe aceea.




Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Am intrat in fuga doar sa va atentionez ca au dat astia la stiri ca lotul 3033 de al solutia Nazomer de 15 ml ar avea ceva dezinfectant prin el si ar cam fi trebuit retras dupa piata. Daca aveti asa ceva prin casa, verificati lotul.

Iulia iubitoare de Tudorita Mihaita(18.10.2009)
Romania- The land of choice
Poze






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

O felie de tort si www.sundaypaper.com/Portals/0/2008/033008/WS-stock-photo-of-hurricane.jpg" target="_blank">un suc sa va cinstim ca v-ati adus aminte de noi

Voi ati ajuns la cap 3 si eu nu am reusit sa citesc nimic

Eu dupa cateva nopti si zile nedormite din cauza unor dureri idioate de masea de minte necariata (nici macar patata) , doar ca era crescuta peste cea de langa ea , ieri am fost cu fiu sa ma tina de mana ... asa ca am mai scapat de o bucatica de minte , mai am doar una care e in crestere inca ...

Eriku a fost azi la spital , am terminat si cu suspiciunea de suflu la inimioara ... nu este nici un suflu , dar este o tahicardie si a mai gasit din pacate o hipertrofie de timus pe care o sa o tinem sub observatie sa nu se mai mareasca timp de 2 ani , deci control din 3 in 3 luni ...
Spitalul plin cu aceeasi medici care ne cunosc si recunosc , incantati sa ne vada si sa il cunoasca pe noul ciolac , plini cu urari de bine si cu lacrimi in ochi la amintirea Emmei , un spital plin de amintiri , o incarcatura emotionala enorma , fara resentimente , doar amintiri dureroase , fetita mea care alerga pe holuri fericita ca e apta sa mai faca o cura sa scape de chin si sa se faca bine , holuri unde se intalnea cu medici si ii facea sa rada in fiecare dimineata ...

va dragelor si sper sa revin cu sentimente mai bune , aveti grija de voi si de dovleceii mititei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Aida, numai ganduri bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Monica in teorie un baby isi ridica si anume capul, sta pe burta, se rostogoleste, merge in 4 labe. Pana ajung sa mearga, sar macar una din etape de tot sau o inlocuiesc cu altceva. De ex. Peter se tara ca soldatul in transee, apoi s-a ridicat si a mers. Si era gras ca un luptator de sumo

Mi s-a recomandat diversificarea la 6 luni, asa am facut si prima data si aveam un grasan... 97% pe grafic la greutate si inaltime. Deci isi lua tot ce-i trebuia din laptele meu.
Dar la celalt subiect sep-oct 2005 mamicile au facut-o fiecare cum a putut/i s-a recomandat. Am retinut ce povestea una din mamici : mama ei era asistenta intr-un sat si a mers la casa unui bebe de 2luni. A remarcat ce gras si rosu in obraji este, vesel si frumos. Mama lui raspunde: cum sa nu fie gras, ca tocmai a mancat friptura si branza cu mamaliga!!

Diana cu Nicholas Tom (3 sep 2009) si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna seara dragelor,

In primul rand urez sarbatoritilor zilei sa creasca mari, cuminti, papaciosi si in grafice pentru linistea parintilor: Anna, Erik, Rares!

Mihaela pt sfarcuri ma dau cu unguent cu tetraciclina trimis de mama din tara. nu pot da decat 1 data pe zi pt ca e antibiotic si se absoarbe. oare ma mai intrebasei ceva?

Elle m-ai innebunit cu tortul ala. imi vine sa alerg la tesco sa-mi cumpar ceva bun, dar mai bine shed acasa linistita ca si-a revenit Aidan cu kk dupa maratonul de ieri.

Danutza m vazut si eu poze cu zambiliciul tau. ce trasaturi delicate are.

Santorini mama ce-mi place de ochiosul tau. si ce buzite dulci are. sa va traiasca.

clau ti-am admirat fetele cucuietele. cate inimi or sa mai rupa ele acusica. ma bucur ca ti-a fost de folos infacolul. zau ca nu ma asteptam la o elogiere publica. m-ai facut sa rosesc. eu inca stau cu al meu in frigider. desi de 2 zile se chinuie rau cand face kk si se trezeste din somn. daca si maine mai face asa, ma bag si eu pe el.

Anamaria felicitari pentru control. cum e sa fii ca noua? eu am controlul pe 17 si stiu ca totul va fi NORMAL.

Luci unde ai fugit?

Nela ma gandeam sa imi gasesc o rochie maxi. ca daca nu sunt gazela, asta nu inseamna ca nu pot masca putin. mi-ar placea ceva www.littlewoods.com/rf/navigation/product.do?D=629105888&SNtk=catalog_no_partial&thisprod=629105888&Ntk=group_search&SNtt=VA151&N=95%20103&Nu=this_product&SN=95%20103&Ntt=629105888&Dx=mode matchall&Np=1&product=629105888&Nty=1&Ntx=mode%20matchallpartial&SNu=pca_id&cm_mmc=froogle-_-CLOTHING_AND_FOOTWEAR-_-VA15114-_-Silk%20Lily%20Print%20Maxi%20Dress" target="_blank">asadar ese peste bugetul meu, asa ca ma consolez ca vulpea cu strugurii si-mi spun ca oricum e prea frig pentru ea. dar tare-mi place.

uka frumoasa fetita mai ai. si ce mi-a placu pozele cu valiza. super.

Aida pupam fata. Sanatate lui Erik si multi, multi pupici pe falcute.

iulika

monica arpopo de balauri, ma tot obsedeaza gandul ca l-am atins prea tare fara sa vreau la fontanela. de vreo doua ori cand am schimbat bratul la alaptat l-am atins un pik pe cap si eu credeam ca fontanela era un pik mai in fata, dar nuuuu...e mai in spate. . in fiecare zi ma intreb daca nu-l manevrez prea dur, daca oasele sunt ok, daca il tin bine, daca ii tin capul destul de bine. . apropo de ce spunea Dana ca sta si o pazeste pe Ana. ma apuca seara cate un bocet cand il alaptez ca el e sufletul meu si Doamne fereste daca i se intampla ceva. Mereu am impresia ca seara e mai trist, desi el doarme si face exact ce facve si ziua. m-am tampit.



MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

scuze anticipate pentru dezacorduri. tastatura mea e cam varza si daca nu apas bine imi sare litere. si nu pot sa apas prea tare ca-l exasperez pe Sergiu care zice ca parca tastez cu bocancii.

clau felicitari pentru minilaptop. ia spune-ne tu, la ce ai planuit sa-l folositi? in afara de DC.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

ANgelli mama si pisa aavut dreptate. azi m-am uitat si mai bine la videoul cu cradle position wrap si mi-a iesit. si da, copilul nu atarna. eu il puneam prea jos. si nici nu simteam ca-l am in fata. acum nu am umblat mult timp cu el ca a venit ploaia, dar maine o iau de la capat. oricum se simte diferenta. trebuie sa-l pui cat de strans poti, fara sa-ti ia respiratia si sa faci crucea si pe fata si sa-l dai de 2 ori dupa tine. si el a fost mai putin enervat de atatea miscari decat de obicei. good luck.

MangaGirl MAMI DE AIDAN GABRIEL, BB SCUMP SI CARLIONTZ - 03.10.2009

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Nu are legatura cu ce se vorbeste acum, dar vorbind de celalalt forum sep-oct 2005 mi-am amintit de greselile (absolut neintentionate) a 3 mamici:

1. cand schimba diaper-ul, obisnuia sa usuce funduletul fetitei cu foehn-ul . Fetita radea , ea dadea jetul de aer si pe corp, veselie mare. A facut copilul pneumonie. (Pentru mamicile de baieti : daca vreti nepoti, nu dati cu aer fierbinte la "bijuterii")

2. dadea ceai de musetel la baby, el bea o data, urmatoarele dati refuza sau bea si voma si fuga la urgente dupa cateva de genul asta. Punea ceaiul sa stea caldut pe calorifer, iar ceaiul se strica.
(Americanii nu dau apa sau ceai la sugari.De fapt nu dau ceai niciodata)

3. a pus o oala de apa la fiert, a pus o mana de sare, a racit solutia si i-a dat pe nas fetitei racite. I-a ars mucoasa nazala.

Toti sunt bine merci, bineinteles, v-am spus ca astia mici sunt masini de supravietuit

Diana cu Nicholas Tom (3 sep 2009) si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput