Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



ashea ..

mihaela vad ca s-a intepenit cantarul .. sper sa pot renunta la dulciurile astea pacatoase. am zis ca dupa sarbatori .. gata frana la nebuniile astea culinare ..

delia este superba sophia ta .. iar tu mami .. arati tare bine!

doro mi se pare mult prea devreme ptr suc de morcov .. eu stiam pe la la 4 luni jumate 5 la copii hraniti cu formula. apropo de ce/cand/cum incepem sa dam bebeilor, mi-a povestit bunica mea ca mama mea a mancat in primele ora de viata ... dulceata de gutui .. moasa le-a dat sa suga dintr-o carpa inumiata in dulceata ca bunica nu avea san ..


cu imbracatul. la noi sunt cam 22-23 grade si o tin in body, sosete si salopeta pe deasupra, fara fes.

nela am o reteta de tort care nu se face la cuptor .. daca esti interesata, zi-mi ..

mihaelaivan eu stiu ca testul de auz se face in maternitate .. dar, e bine sa-l faci in cazul in care nu l-au facut deja in spital.

ralukule ce dulce e alexu. si se schimba pe zi ce trece.

noi am stabilit botezul pe 12 dec. o sa fie unul mic asa ca nu ma cramponez de vestimentatie .. o sa-mi iau un pantalon si o bluza cu caree sa pot alapta ..

despre pampers .. anna mai are un bax de nr 2 .. il incep maine dar dupa aia trec la nr 3 .. deja 2 o strange un picut la bulanase..

clau superbe printesele tale! ce de par are elisuca .. super! peste cateva luni ii faci codite ..

monica da, e normal sa se intample asa. si eva a patit la fel .. i s-a spart buboiul si cateva saptamani a avut gaura la vaccin iar acum are floricica .. annei acum a inceput sa-i "coaca" .. dar sunt sigura ca va pati la fel ca eva.

uka ce sedinta foto super si ce model superb aveti! tare frumoase pozele si ingenioase ..





Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


TORT CU 3 FELURI DE MOUSSE

Ingrediente blat :
60 gr. migdale pudra
60 gr nuci pudra
100 gr. zahar pudra (60g+40g)
20 gr. cacao
4 albusuri, 1 vf.sare
1/2 fiola esenta rom

Amestec migdalele si nucile macinate praf, cu 60 gr. zahar pudra + cacao.

Bat albusurile spuma cu 40 gr.zahar pudra + vf.sare.
Se toarna amestecul de migdale si nuci peste albusurile batute si se amesteca usor cu lingura/spatula de jos in sus.

Punem in forma unsa cu unt (pereti detasabili 26cm) si coacem la 200grade ptr 15 minute.


Mousse de ciocolata alba :
125 ml. frisca lichida
250 gr. ciocolata alba
300 gr.frisca batuta
2 lingurite
1 cutie mascarpone

Gelatina se pune la inmuiat in apa, atat cat sa o acopere, timp de10
minute.
Se incalzeste frisca (NU SE FIERBE!), se adauga si cioco alba rupta in bucati si se amesteca bine pana se topeste cioco. Se lasa putin la racit, iar cand este calduta se adauga gelatina, se amesteca bine si se pune frisca batuta si mascarpone. Se omogenizeaza si se toarna peste blat. Se da la rece cca 1 ora, ca sa se intareasca suficient pt.urmatorul strat de mousse.


Mousse de ciocolata cu lapte:
125 ml.frisca lichida
160 gr. ciocolata cu lapte
100 gr. frisca batuta
2 lingurite gelatina

Se procedeaza la fel ca la prima.


Mousse de ciocolata amaruie:
125 ml.frisca lichida
200 gr. ciocolata amaruie
110 gr. frisca batuta
2 lingurite gelatina

Iar procedam ca si la precedentele.

Moussurile se fac pe rand. Adica, cu 15 minute inainte de a trece 1 ora, se face moussul urmator. Asta ptr ca se intareste si nu-l mai poti intinde bine .. eu am facut inainte moussul de cioco amaruie (ca sa nu mai fac zgomot ca se culcasera fetele) si abia l-am intins peste moussul de cioco cu lapte. dar l-am reparat .. hihihi

Ptr ornat, am decupat un cerc de pe o coala A4, am pus hartia peste tort si am ras cioco alba, pe margini am ras cioco cu lapte. bordura am facut-o cu frisca si am tras si furculita sa faca santuletele acelea. apoi, cu o palnie pus bobite din acelea de cioco de decor.

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Mary, Manga, Santorini,multumesc de raspunsuri.
Intre timp am lamurit problema cu cumatra .
Mai vorbea cineva de fontanela mica...si bebita mea a avut-o de 1/1 cm la externare iar acum e mai mica.Oare e rau?
Am patit o mare pozna intr-o seara...am ramas fara lapte-n tate...Din cauza stresului si a supararilor era cat pe ce sa raman fara lapte.A doua zi am cumparat epntru orice eventualitate lapte praf si i-am dat seara, dar am baut si o bere fara alcool si a revenit.
Monica, esti asa activa ....Ma bucur ca iti merge bine .

Elenuta, la multi ani micutei!
Suna bine cu tortul...dar cine are timp sa-l faca???Eu nu...
Va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Nu stiu daca voi apuca acuma seara sa va recuperez. Am vrut doar sa dau un semn de viata, si sa urez

La multe lunite si la multi ani puiului de Aida si printesei de Elle!

Va pup!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Corect:

La multe lunite si anisori Erik

La multe lunite si anisori Anna Sophia

[La multe lunite si anisori Rares Costin


mariaanna, azi am fost si eu mai activa ca a fost zgatia mai cuminte Capitolul l-am facut cu el la tzatza zbatandu-se . Imi pare rau de laptic, sper sa revina.




Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)pe pamant si de INGERAS Andrei in ceruri

POVESTEA NOASTRA

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

Buna seara, buna seara!
Liniste si pace astazi... Poate pentru ca merge atat de greu forumul...
Nela, ai mai spus tu de poze o data, dar eu inca nu m-am dumirit cum e cu webshots. Cand se va risipi ceata, il veti putea admira si pe Simon; pana atunci, va asigur eu ca e un copil dragut.
O intrebare legata de botez am: crisma, panza aceea alba in care se scoate copilul din cristelnita, se cumpara dintr-un loc anume? E dintr-un material cunoscut si ce marime are? E cam frig afara si am amanat pe maine cumparaturile, dar as vrea sa nu haladuiesc prea mult cu copilul in wrap prin magazine. Va multumesc frumos!
Noi suntem bine, mai plange puiul, mai o noapte alba, mai o zi cu baietel in brate... E normal. Creste si ii raman hainutele mici, pe zi ce trece e tot mai prezent si am sentimentul ca trebuie sa ma bucur de fiece moment acum, pentru ca deja nu mai este foarte mic, deja avem amintiri... Ma bucur si am si o strangere de inima la fiecare progres al lui, fiindca se tot alungeste invizibilul cordon care ne leaga. Cred ca stiti si voi cum este.
Va doresc o seara placuta si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Scuze...am vazut ca mai sunt si alti puiuti de felicitat!


La multe lunite si anisori Erik

La multe lunite si anisori Anna Sophia

La multe lunite si anisori Rares Costin


Am copiat din mesajul tau, monica...scuze.Lapticul mi-a revenit...deja tasnea dupa bere.fara alcool


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Buna seara!!


Azi am vazut numai pozici faine!!::bebe de Happy_uka e o frumusete..Fetitele de Claucia sun foarte frumoase.. ce mamå mandra tre så fii.

Ellenunta..si la mai mulet lunite Annei...

Manga uitasei så iti spun ca am vizionat ultimele poze si ca iti vine så papi niste perechi de buzite..stii tu ale cui..si tu pari foarte relaxatå..

Danutza tare frumoaså e si fata ta..så iti traiascå..



www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare, dovlecei dragi si mamici de dovlecei dragi!

Din pacate cu greu reusesc sa mai intru pe forum . Nu am citit mai nimic din ultimele 2 capitole, dar mi-a sarit ceva in ochi si am zis sa intru repede sa scriu. O mamica (nu mai stiu cine) spunea ca pediatrul i-a recomandat sa inceapa diversificarea la 2 luni si jum.
Mamici drage, va rog din suflet sa va documentati bine bine in ceea ce priveste diversificarea, momentul inceperii etc. E MULT PREA DEVREME sa se inceapa (chiar si cu suc de morcovi sau mar) mai devreme de 4 luni. Din cate stiu, Organizatia Mondiala a Sanatatii nu recomanda inceperea diversificarii mai devreme de 5 luni (nici macar pt copilasii alaptati artificial). Daca bebele a luat bine in greutate, nu are rost sa incepi mai devreme de 4 luni. Stomacelul lor nu este f bine maturizat si pot aparea probleme (nu imediate ci in timp).
Eu regret ca la Matei am inceput la 4 luni (in conditiile in care lua f bine in greutate, era super activ). La Maria nu incep mai devreme de 5 luni.
Eu am 2 pediatre (una de policlinica la care sunt inscrisi amandoi; e mai comunista (genul care recomanda antibiotic la primul mucisor) si recomanda inceperea pe la 3 luni si una de spital - care merge la cursuri prin strainate, e la curent cu tot si care nici nu concepe sa incepem mai devreme de 5 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_si_pisa spune:

A, si in ficare zi avem de felicitat copii si de salutat mamici mandre!
Si noi l-am sarbatorit pe Simon la o luna. Sa pastrati amintiri frumoase si sa va bucurati de pui!

Mergi la inceput