Burtici fericite de septembrie-octombrie (205)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Buna dimineata!
As da o cafea, dar........
Felicitari proaspetelor mamici si bun venit dovleceilor!
Eu am avut ceva probleme cu pc-ul(s-a cam parlit) iar cand s-au rezolvat v-am citit o zi pe furis apoi am plecat cateva zile la tara. Asta pana duminica ,cand........
Am plecat cu masina de la tara cu gandul sa merg la control la Polizu,sa iau ceva de gratar si sa ma intorc.Las masina la Dristor,,iau metroul pana la Gara de nord,merg la control(bebe bine 2.8kg,nazdravan ca si-a pus iar margele...), in jur de 13.30 ajung la gura de metrou. Cobor scarile incet incercand s-o apelez pe matusa mea care nu raspunde. Cand mai am vreo 5 trepte ma trezesc cu o mana la gura si cu una pe telefon,realizez pericolul incerc sa mai fac cativa pasi sa cad mai de jos,dau drumul telefonului,cad la a 2-a treapta si imi cade si punga(una ordinara din plastic).Animalul(cica un aurolac mut din gara) ma lasa , fuge dupa punga, o ia si dispare.Eu multumesc Domnului ca nu m-am lovit la burtica si incerc sa ma ridic. Realizez ca am o durere insuportabila la genunchiul stang care dupa o vizita la urgenta primeste o atela din ghips si interdictia de miscare pt 2 aptamani(entorsa).A fost groaznic, noaptea ma trezesc speriata cu senzatia ca ma tine cineva de gura sau visez ca merg. Sunt imobilizata la pat, mama si-a luat co sa stea cu mine(co pe care trebuia sa-l ia cand venea Tudorita). Nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva!!! Pe ce lume traim???
Voi stiti cel mai bine cum e cu banii acum pe ultima suta de metri... In pumga aia aveam 5 mil,5 carduri dintre care unul al mamei si unul al sotului,actele masinii,cheile de la masina si casa,inca un telefon,aparatul foto(de care sunt f suparata ca il facusem cadou sotului si tocmai eu l-am pierdut mai ales acum cand aveam nevoie de el), dosarul de gravida cu pozici dulci si buletinul fara de care nu pot face mai nimic si pt care trebuie sa ma deplasez la sectie si nu prea vad cum.
Stiu ca important e ca suntem bine da' imi pare rau pt lucrurile pierdute si ma omoara imobilizarea asta la pat.
O sa incerc probabil sa programez o cezariana spre sfarsitul saptamanii viitoare ca de picior flexat si de alte dureri insuportabile nu-mi mai arde. La urgenta mai facui o eco pt linistea mea sufleteasca si puiul era linistit,dormea(am stat vreo 2 ore in gura aia de metrou pana am reusit sa iau leg cu ai mei ca nu stiam niciun nr de tel si m-am calmat de la frig),placenta grad 3 si col de 4 mm strans beton(adica 12 ore de travaliu)

Iulia 37+ cu "Tudorita Mihaita"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Neata!
Felicitari proaspetelor mamici si bun venit bebicilor! Sa creasca mari si sa fie sanatori.

Luto, sunt nitel stresata. A propos, daca vrea cineva niste morcov, vand ieftin; e mare bun si am destul pt toata lumea Am emotii foarte mari, teama si asa mai departe... Dar cum alta varianta de a scoate copilul din burta nu este, trebuie s-o fac si pe asta...
Dupa amiaza, mai spre seara asa, am programare la eco; mai vedem daca nu s-o intamplat vreo minune si daca nu, discutam detalii operatiei...
In rest, ma simt grea tare, senzatia ca pierd copilul, o am la fiecare pas...
Cam asta...



Loredana 39+ Eric-Mihai Roni-Cristian08.02.2007

atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Bun venit acasa Vik!!!

Asteptam cu nerabdare pozici si povestea nasterii!!!

Dana 38s mamica mandra de
AMR 11 zile

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Vai Moni, ce patanie. Dumnezeule. Nu-mi vine sa cred. Slava Domnului ca n-ati patit nimic mai rau, insa e la fel de nasol si cu toate cele din punguta.

Loredana 39+ Eric-Mihai Roni-Cristian08.02.2007

atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Bine ati venit acasa!
Ce draguta e Ana...si ce tati tandru...(am vazut pozele).
Cat mai putin show iti doresc!

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Buna dimineata si de la noi!



VA MULTUMIM DIN SUFLET TUTUROR pentru cuvintele frumoase, calde, cu mult suflet, pe care am putut sa le citesc din amabilitatea sotului meu drag (sa nu va zic ca mi-a facut fisier excel cu data, cine ce a postat, ca la carte ).
Am ajuns acasa ieri, desi trebuia sa stam pana azi, avand in vedere ca noi am facut cezariana, dar cum mama e o luptatoare indarjita (asa mama asa fiica ...ne-au murit laudatorii, ce sa mai...), ne-am externat mai devreme cu o zi.
Azi noapte am avut un pic de show cu Ana, dar nimic major, eram pregatita moral de mai mult.

Am intrat scurt sa va multumesc si sa pun primele poze cu Ana.

Citesc capitolul ce l-am ratat si revin, in limita posibilitatilor.
Sper ca Ana sa fie o doamna si sa ma lase sa respir.
Imi doresc din tot sufletul sa pot impartasi cat mai repede cu voi bucuria, emotiile si tot amalgamul de trairi pe care familia noastra mica le simte acum, o data cu venirea Anei.



Nela, mamica Anei



35+Mihnea Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Vai Moni..incredibil!! incredibil! sunt socata!
offf, Dumnezeule in ce tara traim!
saracuta de tine..iti inteleg atat de bine supararea cu pierderea actelor, pozicilor (nemernicul!!!) si banutilor..si faptul ca trebuie sa stai cu atela! ufff!!!
oare nu o fi aruncat actele si restul documentelor pe acolo pe undeva?! daca ati pune un anunt..poate le gaseste cineva cu suflet bun si vi le returneaza..

ce sa mai zic! Slava Domnului ca puiutul este bine!!! pana la urma asta conteaza acum cel mai mult..

te imbratisez cu drag!

Dana 38s mamica mandra de
AMR 11 zile

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Am vazut poze frumoase cu Mada si Irinel, sunteti foarte frumosi!

Raluk imi place mult cum ati aranjat camera, si bravo pentru spiritul tau organizatoric, ce ordonat ai pus tu pozele pe site cu explicatii la fiecare. Si ce de lucrusoare ai luat, cred ca ai de toate deja! Bravo, o sa fii o mamica foarte grijulie!

Eu astazi as iesi putin afara ca e tare frumos la noi, e soare si cald. Sa ma mai bucur de toamna asta minunata. Am un parculet chiar aproape de mine, ma duc sa mai trag un ochi la mamici si tatici cu pici la plimbare.

_
38+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Hai Moni ca am ramas cu gura cascata....ce ghinion...
Mainasol e cu actele,ca dureaza pana ies si e si greu sa te deplasezi...banii ca banii..si pozicile.Lasa ca o sa-i faci alte poze Tudoritei.
Dar tu erai singura?Ai grija,nu vezi cati tampiti...
Partea buna e ca bebe e in regula si asta conteaza cel mai mult!
Hai,curaj,o sa fie bine!

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Buna dimineata!
As da o cafea, dar........
Felicitari proaspetelor mamici si bun venit dovleceilor!
Eu am avut ceva probleme cu pc-ul(s-a cam parlit) iar cand s-au rezolvat v-am citit o zi pe furis apoi am plecat cateva zile la tara. Asta pana duminica ,cand........
Am plecat cu masina de la tara cu gandul sa merg la control la Polizu,sa iau ceva de gratar si sa ma intorc.Las masina la Dristor,,iau metroul pana la Gara de nord,merg la control(bebe bine 2.8kg,nazdravan ca si-a pus iar margele...), in jur de 13.30 ajung la gura de metrou. Cobor scarile incet incercand s-o apelez pe matusa mea care nu raspunde. Cand mai am vreo 5 trepte ma trezesc cu o mana la gura si cu una pe telefon,realizez pericolul incerc sa mai fac cativa pasi sa cad mai de jos,dau drumul telefonului,cad la a 2-a treapta si imi cade si punga(una ordinara din plastic).Animalul(cica un aurolac mut din gara) ma lasa , fuge dupa punga, o ia si dispare.Eu multumesc Domnului ca nu m-am lovit la burtica si incerc sa ma ridic. Realizez ca am o durere insuportabila la genunchiul stang care dupa o vizita la urgenta primeste o atela din ghips si interdictia de miscare pt 2 aptamani(entorsa).A fost groaznic, noaptea ma trezesc speriata cu senzatia ca ma tine cineva de gura sau visez ca merg. Sunt imobilizata la pat, mama si-a luat co sa stea cu mine(co pe care trebuia sa-l ia cand venea Tudorita). Nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva!!! Pe ce lume traim???
Voi stiti cel mai bine cum e cu banii acum pe ultima suta de metri... In pumga aia aveam 5 mil,5 carduri dintre care unul al mamei si unul al sotului,actele masinii,cheile de la masina si casa,inca un telefon,aparatul foto(de care sunt f suparata ca il facusem cadou sotului si tocmai eu l-am pierdut mai ales acum cand aveam nevoie de el), dosarul de gravida cu pozici dulci si buletinul fara de care nu pot face mai nimic si pt care trebuie sa ma deplasez la sectie si nu prea vad cum.
Stiu ca important e ca suntem bine da' imi pare rau pt lucrurile pierdute si ma omoara imobilizarea asta la pat.
O sa incerc probabil sa programez o cezariana spre sfarsitul saptamanii viitoare ca de picior flexat si de alte dureri insuportabile nu-mi mai arde. La urgenta mai facui o eco pt linistea mea sufleteasca si puiul era linistit,dormea(am stat vreo 2 ore in gura aia de metrou pana am reusit sa iau leg cu ai mei ca nu stiam niciun nr de tel si m-am calmat de la frig),placenta grad 3 si col de 4 mm strans beton(adica 12 ore de travaliu)

Iulia 37+ cu "Tudorita Mihaita"



35+Mihnea Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Buna dimineata!
As da o cafea, dar........
Felicitari proaspetelor mamici si bun venit dovleceilor!
Eu am avut ceva probleme cu pc-ul(s-a cam parlit) iar cand s-au rezolvat v-am citit o zi pe furis apoi am plecat cateva zile la tara. Asta pana duminica ,cand........
Am plecat cu masina de la tara cu gandul sa merg la control la Polizu,sa iau ceva de gratar si sa ma intorc.Las masina la Dristor,,iau metroul pana la Gara de nord,merg la control(bebe bine 2.8kg,nazdravan ca si-a pus iar margele...), in jur de 13.30 ajung la gura de metrou. Cobor scarile incet incercand s-o apelez pe matusa mea care nu raspunde. Cand mai am vreo 5 trepte ma trezesc cu o mana la gura si cu una pe telefon,realizez pericolul incerc sa mai fac cativa pasi sa cad mai de jos,dau drumul telefonului,cad la a 2-a treapta si imi cade si punga(una ordinara din plastic).Animalul(cica un aurolac mut din gara) ma lasa , fuge dupa punga, o ia si dispare.Eu multumesc Domnului ca nu m-am lovit la burtica si incerc sa ma ridic. Realizez ca am o durere insuportabila la genunchiul stang care dupa o vizita la urgenta primeste o atela din ghips si interdictia de miscare pt 2 aptamani(entorsa).A fost groaznic, noaptea ma trezesc speriata cu senzatia ca ma tine cineva de gura sau visez ca merg. Sunt imobilizata la pat, mama si-a luat co sa stea cu mine(co pe care trebuia sa-l ia cand venea Tudorita). Nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva!!! Pe ce lume traim???
Voi stiti cel mai bine cum e cu banii acum pe ultima suta de metri... In pumga aia aveam 5 mil,5 carduri dintre care unul al mamei si unul al sotului,actele masinii,cheile de la masina si casa,inca un telefon,aparatul foto(de care sunt f suparata ca il facusem cadou sotului si tocmai eu l-am pierdut mai ales acum cand aveam nevoie de el), dosarul de gravida cu pozici dulci si buletinul fara de care nu pot face mai nimic si pt care trebuie sa ma deplasez la sectie si nu prea vad cum.
Stiu ca important e ca suntem bine da' imi pare rau pt lucrurile pierdute si ma omoara imobilizarea asta la pat.
O sa incerc probabil sa programez o cezariana spre sfarsitul saptamanii viitoare ca de picior flexat si de alte dureri insuportabile nu-mi mai arde. La urgenta mai facui o eco pt linistea mea sufleteasca si puiul era linistit,dormea(am stat vreo 2 ore in gura aia de metrou pana am reusit sa iau leg cu ai mei ca nu stiam niciun nr de tel si m-am calmat de la frig),placenta grad 3 si col de 4 mm strans beton(adica 12 ore de travaliu)

Iulia 37+ cu "Tudorita Mihaita"





Imi pare rau ca a trebuit sa ai o asa experienta acum Bine ca esti sanatoasa, bebita e bine si nu s-a intamplat ceva mai grav, cu actele o sa rezolvati cumva, incearca sa nu te mai stresezi Din pacate in tara asta traim, nu mai ai niciun fel de siguranta...

37+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Luto sa sti ca si eu am citit in Capraru ca zicea ca trebuie scos ce ramane dar mi s-a parut ciudat. In doua carti englezesti pe care le-am cititi nu scria niciunde asa ceva. Cred ca faza asta a lui Capraru este doar o teorie, nu cred ca e ceva demonstrat. Oricum sanul nu se goleste niciodata de tot pentru ca el produce in continuu. Eu zic sa nu te stresezi.

Sa vedem si ce zic si celelalte fete, Raluca_u, Adi ca ele sunt mai experte.

Mergi la inceput