THIS IS IT - movie - 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Multumesc pentru link. Nu am putut sa ascult inregistrarile de pe youtube, ca nu il pot suferi pe rabinul ala. Imi pare rau pt. M.J. ca fiecare particica a vietii lui a fost pusa pe tava in fata tuturor sacalilor care nu inteleg nimic, sau cauta senzationalul unde nu e.

Personal, sunt pana peste cap satula de toate "investigatiile" despre film. Prea multe lucruri se "vad" pt ca oamenii vor sa le vada. Cred ca o sa ajungem sa nu vedem padurea din cauza copacilor.




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Mie mi se pare Michael Jackson in toate inregistrarile folosite in film, poate doar la cascadorie sa fi fost altul. In schimb, ramin la parerea intiala, cel care a fost la conferinta, ori era supradrogat, ori nu era el. Am vazut si eu filmul pina la urma, nu am plins la film, dar sint la fel de trista.



Cred ca supradrogat nu e chiar cuvantul potrivit. In plus de asta, stim clar ca nu s-a drogat niciodata. Abuz de medicamente, da..dar nu droguri.

(Despre identitatea persoanei de la O2 Arena am dubii...)

Nelia...alta impresie de la film? Lasand tot tot tot la o parte....ceva frumos sigur e.




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Cat timp va exista cineva, precum fetita din Earth Song, care sa poata salva floarea sperantei chiar din mijlocul unei catastrofe, nu e totul pierdut.
Nu cred justificarea lui Keny O. referitoare la nementionarea datei disparitiei lui Michael. In opinia mea, exista cel putin o dublura in acest film.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Purple, pai, totul e frumos! Dar asta nu inseamna automat ca nu e si trist in acelasi timp! Nu stiu in care sa fi fost dublura, eu l-am recunoscut pe Michael in toate ipostazele, poate ca ar trebui sa-l mai vad odata, ca sa-l pot analiza. La BJ mi s-a parut un pic ciudat, in primul rind ca nu a dansat asa cum il stim, in al doilea rind pentru ca s-a schimbat unghiul filmarii... l-au filmat cumva de jos in sus, fara sa-i arate miscarile in ansamblu... asta m-a frapat un pic. Nu mi s-a parut deloc sigur pe el la acest cintec, in rest, un pic mai putin energic decit eram obisnuita, dar oricum mult, mult mai energic fata de omul care se spune ca era MJ in acea perioada.

Stiu ca nu se droga, cind am spus superdrogat, ma refeream la faptul ca era sub influenta medicamentelor, dar eu spun drogat si la cafea... toate sint un drog, orice dependenta, de orice, actioneaza ca un drog asupra organismului.

Sint de acord cu toate impresiile voastre legate de film, le-am avut si eu, mai putin bucurie. Poate ca l-am vizionat fiind mult sub influenta a ceea ce i s-a intimplat, poate ca intr-adevar era singur in lupta lui, desi sint sigura ca erau multi acolo care il admirau, il adulau pentru talentul lui, pentru ceea ce reprezinta el, dar el avea nevoie de altceva: de dragoste, de multa dragoste si de ajutor (chiar de specialitate). Tu ai spus ca noi am fi fost intr-o clinica daca am fi trait ce traia el, asa este, nu as fi rezistat... dar si el avea nevoie sa fie tot acolo, nu pe scena, muncind. Oricum, nu inainte de a fi ajutat sa iasa din gaura neagra in care era din cauza dependentei de medicamente. Si chiar daca muncea, avea nevoie sa o faca in ritmul lui, in conditiile lui, si desi filmul arata ca asa era, eu ma indoiesc... nu ma intreba de ce, dar asa simt. Exista la un moment dat in film un moment in care MJ e intrebat daca mai are nevoie de ceva, acolo... acolo mi s-au umplut ochii de lacrimi privindu-l si auzindu-i vocea cind a spus, aproape resemnat: nu, doar atit, in rest nu mai am nevoie de nimic.

In rest, mi-a parut bine ca am hotarit sa ma duc... desi ramin la parerea mea ca ceea ce se vede in film nu este varianta lui Michael.

Ce am spus pina acum este varianta oficiala. Neoficial, de cind am vazut filmul am o usoara senzatie de scenariu bine regizat... nu al filmului, ci a TOT ce s-a intimplat de vreo trei ani incoace... dar asta e doar asa, ca sa ma faca sa ma simt mai bine, probabil... speranta moare ultima, nu?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Neata fetelor!


Citat:
citat din mesajul lui purple_blue

.....

Personal, sunt pana peste cap satula de toate "investigatiile" despre film. Prea multe lucruri se "vad" pt ca oamenii vor sa le vada. Cred ca o sa ajungem sa nu vedem padurea din cauza copacilor.




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...



Purple mi se pare mie sau azi esti intr-o dispozitie mai "dura", sa spun asa?
Totusi, noi asta am facut mereu, am "dezbatut" - cu mult drag si atasament - intamplari din viata lui MJ si de dupa data de 25 iunie. Aici avem topic despre film...despre ce altceva am putea vorbi aici?
Poate esti tu mai furioasa de cate se speculeaza pe linga orice subiect legat de MJ...





Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of M.U.S.I.C.
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Michael e iubire, geniu, blandete...eu asta am vazut in toata viata lui si cu precadere in film! Altceva nu am vazut si nu pot analiza din alta perspectiva. Eu una nu pot pune in aceeasi propozitie iubirea si indoiala...ori iubesti, ori te indoiesti....asa sunt eu

Eu n-am vazut nici un om anorexic in film. Drept sa va spun au fost ceva cadre in care era cu pantaloni negri si camasa aceea rosie....eu una am vazut o talie atat de sexy...incat mi s-au scurs ochii. Am vazut un trup normal pentru un om ce a dansat 45 de ani din cei 50...care stia si putea sa fie sexy si la 50 de ani.

Despre imaginea unde apare o dublura....cred ca stim cu totii ca efectele speciale se filmeaza cu cascadori. Odata ce au avut atata grija ca el sa se simta ok cand se ridica in macara, nu cred ca il puneau tot pe el sa faca saltul ce presupunea iesirea prin geam. Cred ca era o chestie de dubii daca vedeam un MJ cu pantalonii portocalii si tricou verde si unu cu camasa rosie si pantaloni negri in acelasi cadru...in backstage sau in fata camerei surprinsi.

Poate is blonda si de aia nu percep nuantele mai greu de vazut cu ochiul liber. Eu atat am inteles si am vazut: dragoste in toate formele. Restul, sunt doar detalii . Puteti sa dati cu rosii si sa ma criticati, dar eu asta simt.

PS. nelia stiu ca tu le consideri pe toate un drog...tot ceea ce creaza dependenta. Da unui om ce are nevoie de calmante si se chinuie sa le inlature, eu nu ii pot zice drogat. nu ma pot gandi la el ca la un drogat. e drept ca tot un soi de "droguri" is, insa situatia face diferenta. orice ai pune langa drogat, tot sens peiorativ are, in capul meu. sa ma ierti te rog, ca am indraznit sa zic . asta simt si, asa scriu. e doar o opinie proprie si sper sa nu te superi pe mine, nu mi-as ierta-o . totusi, ma bucur ca ai ales sa vezi filmul, ma bucur sincer


Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Sunt furioasa, ai dreptate danat. Nu pe voi, ci pe directia in care o iau lucrurile peste tot. Daca tragem linie, tot M. J. este cel judecat, pus sub lupa.
Ba ca nu era falit, ba ca si-a inscenat disparitia, diverse....
Vad ca lucrurile se indeparteaza tot mai mult de "CINE" avea interese si de ce. Deja nu ii mai disecam pe aia, ci tot pe el.
Cu dragoste, da...dar tot pe EL.








www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Oana ,
Purple


Off-topic: ce ciudato-comic .... la acest topic sunt mii de vizionari si nici 5% raspunsuri



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E" target="_blank">Michael Jackson - King of M.U.S.I.C.
.... "Ok, everybody, that's a wrap!"






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Stii de ce? Cred ca e situatia obisnuita a omenirii: stau deoparte, vad ce concluzie trag altii si ma duc si eu cu multimea.
Doamne fereste sa fii diferit, daca te judeca si te acuza cineva?


Cat despre film...nu cred ca au reusit sa ne faca sa vedem ce vor "ei". Eu vad doar un OM care si-a dedicat toata viata altora, si cand a vrut si pt. el ceva, toata lumea l-a acuzat. E cel mai usor, cand nu intelegi ceva sa dai cu pietre. Dureaza mai mult sa te documentezi. E greu sa recunosti daca cineva e mai bun decat tine.
De ce se studiaza urechile, de exemplu..cand ar trebui sa ne gandim si la ce a vrut sa spuna cu "mai avem 4 ani sa salvam planeta"? Puteau sa taie la montaj.

Dubluri sau nu, esenta lui e deasupra tuturor. e ceva ce nu o sa intelegem niciodata. Cum a putut exista atata talent, bunatate, iubire, daruire, modestie intr-un simplu corp uman?






www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

www.misformichael.blogspot.com" target="_blank">I know enough to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Oana, eu nu pot sa-i vad pe oamenii dependenti (si nu ma scot niciodata si pe mine ca pe un potential dependent... viata mea a fost una relativ linistita, lina, fara prea multe urcusuri si coborisuri, fara prea multe necazuri si atunci sint asa cum sint acum, dar daca nu ar fi fost asa sau daca intr-un moment sau altul se schimba!?! Niciodata sa nu zici niciodata) in nici un fel, cu nici o conotatie negativa. II vad doar ca pe niste oameni care au nevoie de ajutor! Daca problema e la inceput, au nevoie de dragoste, sa fie inconjurati de oameni care ii inteleg si ii accepta asa cum sint... si ii iubesc asa cum sint. Daca problema a avansat si a ajuns grava, au nevoie de ajutor de specialitate, pentru ca nu mai pot iesi singuri, nu se mai pot salva singuri. Gindesc asa de mult, consider orice produs ingurgitat de oameni ca sa le ofere un moment de liniste drog si am si motive (tatal meu a fost alcoolic si s-a sinucis la 49 ani - eram copil, atunci nu stiam lucrurile pe care le spun acum). Am incetat de mult sa-i mai vad pe cei 'drogati' ca oameni slabi, automat prin comparatie cu noi, astia tari si buni. Am ales sa fac studiile in Travail social/Social Work tocmai pentru ca ii iubesc pe oamenii astia si ma induioseaza soarta lor. Si cu cit pica de mai sus, cu atit soarta lor este mai cruda. Am plins in fata documentarelor vazute, am simtit cum nu am aer, inclusiv din cauza faptului ca oamenii respectivi, citeodata copii, povesteau cum s-au afundat si mai mult in gaurile lor negre datorita neintelegerii celor din jur.

Revenind la MJ, nu ma poate nimeni convinge ca un om dependent de medicamente putea sa fie in regula cu ceea ce se intimpla in jurul lui. As vrea sa cred, dar nu pot. Bineinteles ca lui MJ ii placea ce facea, dar tocmai asta e problema! Ca daca oamenii din jurul lor i-ar fi pasat de el, l-ar fi ajutat sa mearga pe drumul pe care incepuse (am atitea exemple care au reusit, pe o perioada mai lunga sau mai scurta de timp, chiar definitiv, care au iesit din ceea ce ii distrugea si toti, absolut toti au reusit cu ajutorul celor dragi din jurul lor... dragi pe care, din pacate, Michael nu i-a avut). Reintoarcerea lui a fost ca o incercare de a se naste din nou, de a prinde aripi, de a se scutura din jugul dependentei de medicamente, de a-si spala numele atit de patat, de a-si pune ordine in finante si de a scapa si de aceste cheltuieli extravagante care il trageau in jos. Cred ca la inceput a fost bine, numai ca presiunea de pe umerii lui, turneul, i-a indepartat orice dorinta de a minca si dormi (semne clare ca Michael avea nevoie de ajutor)... si s-a intors din nou la medicamente. In rest, cine stie ce o fi fost in sufletul lui, poate ca simtea ca nu va putea fi la inaltime, poate ca isi simtea virsta... mi l-am imaginat uitindu-se la tinerii dansatori, care nu vor fi niciodata la inaltimea lui, cea de pe vremuri, si care il priveau ca pe un idol ce era, iar el... Of, nu mai continui, ca e prea trist. Imbatrinirea e trista pentru oricine, dar pentru un artist e crunta! Psihic esti in regula, sufleteste la fel, vrei sa faci, stii ca poti... dar, citeodata, corpul pur si simplu nu mai e acelasi, nu te mai asculta. Oricum ar fi reusit sa faca un spectacol de excpetie, eu sint sigura, acolo unde nu ar mai fi fost ce a fost odata, ar fi gasit solutii, omul avea idei si idei bune! Dar avea nevoie de timp, pur si simplu avea nevoie de timp, avea nevoie de ajutor, avea nevoie de multa intelegere si dragoste. Parerea mea este ca nu avea nimic din toate astea si de aceea sint trista.

In rest, nu analizez nimic, eu l-am simtit pe Michael in toate ipostazele din film si chiar daca s-a folosit vreo dublura si nu mi-am dat seama, tot MJ e, pentru ca daca nu ne-am dat seama inseamna ca tot mina lui a fost.

Purple, sa stii ca eu inca mai cred ca si-a inscenat disparitia, asa, intuitiv. Mi-ar placea chiar sa cred mai mult, dar, din pacate, a ramas doar ca o farima de speranta. Dar nu ma pot abtine sa nu incerc o satisfactie cind ma gindesc la asa ceva, la ce i-a facut lumea, din toate punctele de vedere, si din dragoste si din ura, zau ca merita sa aiba parte de un asemenea scenariu! Prea bine se leaga toate, prea multe coincidente... Dar daca a facut-o, sint sigura ca a facut-o atit de bine incit nimeni nu va afla niciodata, decit daca vrea el sa se afle! Asa ca, a facut-o sau n-a facut-o, pentru noi e mort si atit. Nu m-as mira ca miine-poimiine, dupa ce se linistesc lucrurile, sa apara cele doua sute de melodii si multe altele cu semnatura lui Michael Jackson sau poate cu cea a unui alt Jackson, unul din copii... poate chiar filme, cum isi dorea. Cine sa mai stie cind au fost scrise!?! Portita a fost lasata deschisa, MJ are multe melodii, multe proiecte - secrete!!! - la care a lucrat inainte sa moara! Cum ar putea sa verifice cineva ca nu lucreaza acum la ele!?! Oricind se poate spune ca au fost descoperite undeva... puse bine de Michael. Si nici cu testamentul nu e sigur, ala din 2002 este care se aplica acum, dar aproape toata lumea este convinsa ca trebuie sa existe altul! Vom vedea...

Ce ma doare este ca deja incepe sa se musamalizeze treaba, veti vedea ca nu va fi condamnat nimeni, nu se va ajunge la nici un proces... omucidere, pacientul mort, dar nimeni nu este vinovat, ci numai cel care comanda medicamente de la farmacie sub diverse nume! Ori eu nu cred ca este deloc asa... sint multi, multi, prea multi vinovati de moartea lui MJ! Si el este o victima cunoscuta, dar cind ma gindesc la cite victime despre care habar nu avem si carora nu li se face niciodata dreptate... ma sufoc de furie!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput