Pepenasi de iulie-august 2008 - (144 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iul-aug2008


Am sters lista mare cu pepenasi asa cum s-a hotarat . Lista o gasiti la link-ul "pepenasi" din primul mesaj.

Mada de Irl


Multam, arata bine!

Offf acum cand dai sa raspunzi la subiect apare o reclama cu ikeea de nu mai vezi nici ce ai scris .....


Citat:
citat din mesajul lui gallyb



FLO mult succes lui Alex la gradinita.


Multumim!






cu 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Pe mine doacamdata ma scuteste reclama de nervi
Am pus si eu de-o ciorbita.Din pacate n-am stiut ca e sarbatoare,asa ca azi am si spalat,am si smotruluit putin,ca altfel nu pot sa stau...la mine e ca in codru daca nu sterg o zi.cum se tot lucreaza in scara e mult praf.Oricum,am mult mai putina treaba de cand ne-am luat dormitorul.E mai organizat putin,seara le adun toate foarte repede.Parca acuma imi ajunege timpul berechet si de curat si de mancare si de Timi si de parculet...si de relache la cate-un serial
La multi ani Mona!
La multi ani tuturor care si-au mai serbat ziua de nastere intre timp
Eu sunt cam lenesa la nomonalizari ,sa nu credeti ca nu ma gandesc cu drag la toata lumea!

Mada,arata foarte bine asa prima pagina.Multumim ca ai grija de noi

Am vazut si pozicile noi,frumosi pepenasii,noi nu prea ne mai tragem in chip .Aparat foto n-am,si cele cateva poze pe care le-am mai facut,stau bine-mersi pe telefonul husbandului

Pup toata gasca!!!

_

Iza mamica mandra de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

eu cu Maria a trebuit sa-i explic de n ori care e vaca si care e calul si sa nechez prin casa si intr-un final s-a prins,iar acum nu mai scap de ea...asha ca trebuie sa exersezi muult


maine o duc pe Maria la cresa ..sa en tzinetzi pumnii



Ana-Maria de Maria 19.06.2008
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!
Maria,povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:

Bine v-am regasit.
Am venit si noi pe-acasa. In Zakynthos a fost MINUNAT. Insula este foarte frumoasa, trebuie doar s-o descoperi. Am umblat ca nebunii cu Irina dupa noi, in fiecare zi mergeam la alta plaja, am vazut aproape toata insula. Irinuta s-a adaptat bine. Am avut masina inchiriata, plecam dimineata, veneam seara, Irina dormea prin masina, pe plaja. La hotel am avut doar micul dejun, asa ca ziua mancam pe la taverne, aproape numai peste si fructe de mare, si noi si copilul. Totul a fost bine pana in ultima zi cand Irinei i s-a infectat un ochi, cred ca de la nisip, acum e bine, i-am pus picaturi si a trecut. O sa pun si poze, numai sa le descarc.
Marina, si noi am venit mai obositi decat am plecat. Noroc ca inainte fusesem la Eforie Sud, unde am vegetat.
Dana, ti-am trimis PM.

La multi ani, Mona!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

De cateva zile Ilincu nu ma mai lasa deloc la calculator, mai ales sa scriu . Da in taste si s-a prins care e aia care il inchide, sau impinge laptopul sa cada de pe masuta lui, sau pur si simplu e calare pe mine sa scrie ea. Asa ca scriu repede cat e un pic ocupata cu niste carti de joc .

La muuulti ani, Mona si Ninag!

Mona, sa-ti dea DD liniste si intelegere in casa, sa te bucuri de copii si de sot, sa ai parte de dragoste de la ei!

Gini, bine ati revenit!

Irlandezo, multam de sfaturi ref la intarcat . Problema mea e ca Ilincu se trezeste de nshpe ori pe noapte sa tzitzileasca . Nu neaparat sa pape (desi mai si papa), dar sa ma suga pe post de suzi (de care nu serveste), si adoarme la san si la pranz si seara, si noaptea la cele nshpe treziri. In afara de asta nu vrea sa bea mare lucru cu canita cu pai, nu cred ca bea pe zi 50 ml adunati (apa sau cereale cu lapte facute mai subtire). Asa ca ma gandesc ca trebuie sa dispar din peisaj la momentele cand vrea sa tzitzileasca si poate asa uita... Nu stiu. La Matei a fost mai simplu, ca am mers la serviciu cand avea 8 luni si la 1 an s-a intarcat el singurel, in mod natural. Lipseam de acasa si 12 ore, ca lucram mult (contabilitate la patron). Dar el si dormea noaptea, nu ca fata... Asa ca a fost usor la el.

Gata, nu mai sunt lasata sa scriu. Trimit sa nu-l pierd.

pup you all,

In concursul Klorane, ne puteti vedea www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=3" target="_blank">aici, pozele cap1 si cap2

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Gini, sa va fie de bine vacantza! VA admir pentru puterea de a face turism in toata regula. Noi suntem de o lene groaznica in vacatza :), nu prea vizitam, doar asa 2-3 zile.

Dia, cred ca depinde foarte mult de copil. Ce merge la Maya : sa-i ^prezint" jucariile noi, sa ne jucam impreuna. Acum e in top o carte cu "surprize".


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am pus si eu poze noi. Mai mult nu pot sa scriu acum, ca sunt asteptata la masa

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Bunaseara!Top si eu din butoi,inca mai sunt cu un picior in el,dar imi revin cat mai curand.Noi miercuri dimineata plecam la tara si cred ca vom fugi si doua trei zile la munte,asa aca sunt prinsa intre facut bagaje si cumparaturi,ca nu prea avem hainute ptr perioada rece.
Intarcatul,va fi o mare piatra de incercare si pentru mine,eu am ales sa merg pe schema explicata de ariadna, doar ca eu imi fixasem obiectivul undeva la sase luni,dar cred ca sunt toate sansele sa dureze si optAm deja doua saptamani de cand incerc sa-i scot masa de dimineata,uneori reusesc alteori nu.Cand i se pune ei pata pe tzitzi incepe sa ma traga de tricou si tipa in disperare "papa,papa,papa".Ieri spre exemplu asa nervoasa ce era ca n-a primit ce vroia ea ca mi-a dat una peste castronelul cu cereale de s-a imprastiat prin toata bucataria,apoi s-a pus pe un urlat de nu s-a potolit pana nu si-a implinit scopul.
Lapte nu prea accepta,asa doua trei guri acolo(i-am luat milli),din canita cu pai,daca i-l pun in canita normala baga mana in el ,probabil e nedumerita ca il vede alb.
Eu insist, poate va veni si ziua aia cand voi reusi, mi-am propus sa fiu relaxata,acum nici nu insist prea mult caci ii ies maselutele si n-as vrea sa o necajesc si eu mai tare decat e ea.
Carticele, acu vreo doua trei saptamani chiar ma plangeam pe forum ca i-am luat alexandrei carticele cu animale si ea le mananca in loc s ase uite pe ele.Intr-o zi pur si simplu a gasit o revista si fara sa-i zica nimeni nimic a inceput sa dea tacticoasa paginile si sa-mi arate cu degetul ce i se parea ei interesant pe-acolo.Apoi vazand ca a inceput sa-i placa am scos de la naftalina si carticica cu animale si am avut surpriza sa recunoasca si cateva dintre doar pe cele intalnite in realitate(caine pisica, gaina, cal, vaca),probabil asta a ajutat-o sa le identifice mai usor.
Dar ea in general e o fire mai independenta, mai rebela,ii place sa aiba ea initiativa.Si daca incerc sa o antrenez intr-un joc spre exemplu iau mingiuta si ii zic hai sa ne jucam, ma cearta pe limba ei, se enerveaza si imi ia mingea,iar peste ceva vreme vine cu mingea la mine si ma cheama la joaca(zice "ai" adica hai).
Mancarea ,eu ii dau ce mancam si noi,ca nici noi nu mancam grasimi si prajeli ca sanatatea nu ne permite(batranetea ce sa-i faci),dulciuri ii dau doar ocazional, si atunci doar ca sa guste,ea oricum nu e fan dulce,am incercat sa-i dau miere de albine din pura curiozitate dar nu i-a placut.In general ii plac doar mancarurile cu gust,nu a agreat niciodata fierturile bebelusesti,in primele luni de diversificare accepta doar cereale si iaurt asa ca d ela opt luni am trecut la oala comuna.
Si da sunt de acord cu anaxena ca fiecare a decis ceea ce crede ca e mai bine ptr puiul sau,dar e neplacut cand tu spui ca ai dat la copil cutare lucru si zice cineva vaaaai, cum sa-i dai asa ceva, e prea mic acum.Ma rog, asta a fost un exemplu,dar cred ca din cauza asta toata lumea cand povesteste ceva de genul asta spune "nu dati cu rosuu"tocmai ptr a evita astfel de comentarii
A, si am incercat sa inlocuiesc cerealele de dimineata cu altceva,dar a refuzat vehement,asa ca o sa-i dau in continuare cereale pana o sa se plictiseasca de ele.

Si apropo de povestea fetitei de care povesteste dana, astazi la facultate, cand am fost sa dau restanta ,pana sa vine profesoara a venit o mamica a povestit plangand ca fetita ei are 8 ani si are tetrapareza spastica si ca are nevoie de banuti,cat de putini ar fi ei,avea femeia si dosare medicale dupa ea.M-a durut sufletul sa constat cat de rai sunt oamenii in ziua de azi, pe cei care nu aveau bani nu-i condamn, stiu ce inseamna sa n-ai,dar sa jignesti o mama care din disperare a ajuns sa faca si lucrul asta mi se pare strigator la cer.Cu siguranta tipa care a facut lucrul asta inca nu are copii si nu intelege ca o mama face absolut orice pentru puiul ei .si la urma urmei femeia n-a bagat nimanui mana in buzunar

LA MULTI ANI TUDOR DE IOANA, SA CRESTI MARE SI VOINIC

LA MULTI ANI ESTRELLA SA FII FERICITA SI IUBITA

Multa bafta tuturor gradinarilor si scolarilor in anoul an!



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111-povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

locomotiva Thomas care face baloane o gasiti la miniblu, e 119 lei Eu am Winnie the Pooh (care sta pe loc, luat din Carefour) si s-au distrat copiii copios cand le-am dat drumu. Deci, eu zic ca merita.


Intarcatul, la mine a fost usor, vorba vine. Eu m-am enervat intr-o noapte, exact cum zice si capri, s-a sculat intr-una sa suga, tocaia 2-3 ori si se culca si uite asa m-a tinut la san toata noaptea, eram obosita moarta si nervosa la culme. Asa ca, a 2-a zi am intrebat-o pe mama daca mi-l primeste cu bagaj cu tot. Saraca, se tot codea, se gandea cum sa faca, dar l-a luat. L-am lasat la ea o saptamana. Cam primele 3 nopti a fost mai greu. Cand se scula noaptea, primea apa. La culcare seara, il mangaia pe cap si pe spate (de ti se toceste palma) si daca nu e complet adormit maraie. Si acum tot mangaiat adoarme. Inca nu am nervii sa reincep tehnica urlatului.
Eu am fost varza cu sanii vreo 4 zile. Mi s-au umflat, cu tot dostinexul. E drept, ca in prima zi am luat cam dupa vreo 12 ore de la ultima lui masa, deci sanii deja erau plini. Doctorii imi ziceau sa nu ma mulg deloc, dar n-am putut si am scos putin din surplus, cred ca de vreo 2 ori. Comprese cu o carpa uda, bagata la congelator pe sani (facusem si un nodul mic, dar s-a resorbit), sanii stransi ff tare (mi-am pus o burtiera d-aia de faci sauna in ea).
Daca intarcarea nu e treptata e cam greu, dar prima saptamana, dupa aia n-a mai fost nici o problema nici cu mine, nici cu Dav.
Pe lapte praf, nu a pus gura pana acum vreo luna. Deci, el o luna nu a mancat lapte deloc. Am reusit sa ii introduc noaptea, initial era jumate lapte, jumatate cereale. M-am gandit ca stie gustul cerealelor si chiar ii plac. Initial lua 2-3 guri si imi dadea peste el, dar am perseverat. Acum ii fac seara un bibe de vreo 300 ml si se scoala de 2 ori pe noapte si il termina. Uneori bea si cand se culca dar nu tot timpul. Mai mult daca o vede si pe Yvo ca bea.
Cat despre lapte, eu i-am dat humana de la 8 luni, cu vanilie, apoi am trecut pe milumil jr si acum ii dau nestle 1+ cu miere, dar se cam constipa de la el, asa ca dupa ce se termina revenim la milumil jr.
In continuare bea laptele cu 2 masuri de cereale, mestle burtica sanatoasa, dar nici nu ma obosesc sa i le scot.
Am observat ca de cand bea noaptea lapte, ziua mananca mult mai putin.Deci, poate era mai bien sa ii dau apa in continuare :))

vio, super nanny zicea sa nu ii spui copilului ceva ce nu vei face, sa nu il ameninti cu lucruri pe care nu le vei face (ea dadea exceplul cu "iti rup mainile daca mai faci asta"), pt ca nu va mai crede alte dati cand il ameninti cu pedeapsa. Extrapoland, eu zic ca daca ti-ai propus sa renunti la o masa, sa nu ii dai castig de cauza, pt ca si data viitoare va sti ca a mers si o sa intinda coarda pana cand o sa cedezi.

O paranteza, vorbeam cu fii-mea cum o sa se duca ea cu maica-mea si cu taica-miu sa ia lapte si ea zice: "si dupa aia, io o sa incep sa plang ca vreau la mami". Zic, ce sa faci mah?? "Sa plang: veau a mami, ueaaa" Nu-ti exagerez, exact asa mi-a zis. Deci iti dai seama ca pt ei este un mijloc de a obtine ce vor. Eu mai nou nu ii mai dau ce vrea daca plange. Avea momente cand si daca imi cerea un pix plangea, ma inebunise. Si vad ca e mai bine.

Deci, eu zic sa ai vointa ff mare. Daca plange si urla, du-te in alta camera, explica-i ca ea e fata mare si ca sa se faca puternica tre sa manance nu stiu ce ... sau ca sa ii creasca prul, sau ca asa vrea mickey mouse, gasesti tu ceva.

Am mai auzit mamici care si-au dat cu violet de gentiana pe sani si au zis ca au buba. Acum, tu stii ce e mai bine pt tine.


Nu va spun cat de relaxata ma simt acum, ca nu mai depinde de mine 100%, ca il pot lasa si la mama peste noapte, ca poate sa ii mai bage si altcineva in plisc laptele. Face f bine la psihic.


dia_filipas, cu bagatul formelor, ei inca nu au miscarile fine dezvoltate. Eu ii acopar cu mana mea, restul gaurilor si ii las libera numai gaura in care sa bage forma. Normal ca se enerveaza, ca nu reuseste sa o bage si daca a bagat o forma intr-o gaura si a mers, atunci vrea sa le bage pe toate pe acolo si imi da mana la o parte. Eu nu ma chinui sa il invat formele geometrice, e mul;t prea devreme, spre 1 an si 5-6 luni stiu bine.
Despre carti, mai nou e interesat si de continut, nu doar de dat pagina. Dar el imi arata si eu ii zic, sa nu cumva sa ii zic ceva ce nu m-a intrebat ca iute da pagina. Ma rog, imi arata cu degetul si zice "aa". eu cred ca stie ff multe chestii, de prin casa, de pe afara, dar inca nu vorbeste, decat muteasca cu "aaa".

Am vazut puzzle cu animale, de lemn, care cand le baga in forme face ca animalul la Toy plex sua toyzone, nu stiu exact cum se cheama, dar e in galeria Auchan in Militari.

Pe mine ma enerveaza ca nu prea sta in masina. Daca sunt doar cu el, dupa 15 minunte incepe sa bazaie si nu prea mai gasesc jocuri care sa il atraga. Daca sunt si cu Yvo, cred ca sta si spre o ora.
Asta daca nu imi adoarme in masina in primele 10 minute.

Acum am o problema, incaltarile lor!!De unde le luati incaltari, de piele si la ce preturi? Am fost azi la Bucur si am gasit pantofi pt ei, la 180 lei! Ce naiba, pt 3 luni dau atatia bani? Sau sunt eu scrantita si astea sunt preturile? Am fost si la minilu si erau tot 2-3 mil. Pe unde sa ma mai duc?

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne
BLOG

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:



Fetelor sunt amarata rau, imi vine sa plang....

L-am lasat pe Alex la gradinita, peste haosul care era, ca toti copii treceau pe la cabinetul medical sa-i vada asistenta, saracutul nu zicea nimic, nici "la revedere" nu mi-am luat de la el
El e cumintel, nu e mamos, nu plange daca il lasi undeva si pleci, dar mi s-a rupt inima cand am ajuns acasa fara el.... de' 3 ani si aproape 7 luni cu mine non-stop

Asa ca va dau un sfat parinteste, nu-i invatati numai cu voi, atunci cand ii lasati undeva (la vreo ruda,la bunici) chiar daca plang dupa voi mergeti mai departe, nu va intoarceti din drum, caci va veni timpul sa mearga la gradinita/cresa/scoala, ve-ti fi la servici, ve-ti avea sau nu luxul de al putea duce dimineata, sau vreo bunica sa-l duca si o sa fie greu....

O mamica spunea ca fetita ei se duce la toaleta numai cu ea de mana, caci intrebase cine-i va duce la toaleta.
Iti sta minte in loc zau, adica la 3 ani si cu astfel de mofturi??? Nu stiu, eu nu sunt asa, nu imi place pur si simplu, trebuie sa aiba un pic de independenta, totusi, nu zic acum sa se duca dupa oricine ii da o bomboana pe strada

O alta mamica si-a luat fetita vanata de urlat dupa 2 ore si trebuia sa mearga si la serviciu, deci mare atentie, ei nu se lasa pana nu obtin ce vor, dar mai trebuie "sa le dai si peste nas", v-or face figuri odata, de 2 ori dar se v-or invata, zic eu....

Xena wow la cresa si voi? .... multa putere si ei sa fie cumintzica
Cat va sta, pana la 16-17?

offf si-l mai intrebam si pe David "unde-i fratiorul tau" si se uita spre usa....






cu 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput