Cum ati scapat de stafilococul auriu?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

da.. in final, pentru ca raspunsul tau a venit tarziu.. i-am pus bactroban nazal de 2 ori pe zi. Asa am citit in prospect de 2-3 ori
i-am pus de doua ori. Stafilococcinum nu i-am dat ca nu a venit comanda... pe 21 ma duk sa-i refac analiza. In functie de asta o sa vad ce fac. multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Draga morarasradu. Se pare ca singura solutie la bubitele tale ar fi tot crema aceasta bactroban. trebuie sa te descurci sa o faci rost asa cum s-a scris in acest topic din Spania sau din Italia. Tu trebuie sa-ti iei bactroban crema. Spun din Spania sau Italia pentru ca aici stiu ca se da fara reteta. In alte parti nu stiu iar in Romania nu se gaseste. Pe prospect scrie mai clar. http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=838 aici ai link-ul cu prospectul. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morarasradu spune:

Mersi frumos pt sfat!dar am sa scap de probleme?ca inteleg ca este unguent?sa nu`mi treaca si apoi sa imi reapara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Asta nu stiu, dar merita incercat. cauta pe net cauzele si manifestarile stafilococului auriu. Poate asa te lamuresti mai bine. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Multumesc din suflet initiatorilor acestui forum, care ne ajuta sa ne sfatuim intre noi si in special tie mayaione pentru ca, tratamentul recomandat de tine cu BACTROBAN.. A REUSIT. Astazi a sosit analiza si rezultatul pt. stafilococ auriu, streptococ beta hemolitic si inca vreo 5 stafilococi, este negativ. Tin sa precizez ca i-am administrat urmatoarea schema de tratament. Pentru ca Bactrobanul intarzia i-am pus 5 zile solutie cu alcon ciloxan (clorhidrat de ciprofloxacina) si cand mi-a sosit bactroban din spania, (exact la 5 zile dupa alcon) am continuat cu bactroban nazal de 2 ori pe zi si unguent bactroban pentru piele la fel. Adica mai intai cel pt. nasuc interior si la exterior crema pt. piele. Si rezultatul: negativ. Multumesc tuturor pentru sfaturi si va daruiesc 5550 pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Leniaa ma bucur f mult pt voi! Si noi speram sa nu mai apara vreodata, vad ca a fost si f cald, i-au iesit bubite mici pe nasuc dar nu s-au mai infectat, anul trecut cum aparea o brobonita mica facea puroi si in puroi era stafilococ auriu depistat. Doamne ajuta sa nu mai avem de-a face cu el ca tare grea a fost perioada aia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leniaa spune:

Am intrebat o prietena, asistenta si m-a sfatuit sa repet analiza la 3 luni. Deci, in septembrie, repet exudatele : si nazal si faringian. Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

fetelor help!
am inscris fetita la gradinita si au primit-o chiar daca nu aveam inca rezultatele la analize pentru ca mi-au spus ca e ok daca nu vine din alta colectivitate. dupa 2 zile am gasit in rezultate stafilococul auriu... ea se pare ca ar fi purtator sanatos pentru ca nu are nimic dubios si nici nu a avut. acum ce se intampla daca eu am semnat contractu lsi am si platit????? ii fac fisa medicala cu stafilococul acolo si nu o va mai primi????

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika85 spune:

Buna!
Am avut si noi probleme cu staphylococcul, si tot din matern l-am luat (Arad). probleme mai mari a avut sotul, care avea chiar atunci o raciala cand am nascut eu si el avand imunitatea scazuta imediat l-a luat. Dupa cateva luni i-au aparut si baietelului meu doua bubite, am facut analize, si am descoperit ca era din cauza staphylococcului. Lui atunci i-am dat Oxacilina, iar sotul a primit Ciprofloxacina injectii. Dar sotului apareau si dupa o luna dupa tratamentul cu Ciprofloxacina bube urate, si la recomandarea unui dermatolog din TM am facut rost din Italia de "Minocine" antibiotic capsule, care se gasesc si in Germania. Am facut rost deasemenea de crema Bactroban din Ungaria, unde costa in jur de 20 de lei, si este intr-adevar ff bun, dar este un tratament local, deci nu se scapa de Staphylococ, doar cu antibiotice sau autovaccinare. Cu toate astea oricand poate sa reapare cand omul nici nu se asteapta, de obicei cand organismul este slabit. Noi fierbeam toate hainele si puneam pe bubite Bactroban si le lipeam imediat cu leucoplast, sa nu se frece de haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaas spune:

Buna , spune-mi te rog daca intr-un final ati scapat de pacostea asta cu stafilococul sau nu . Am si eu un baietel de 1 an si ma chinui cu aceeasi problema . Nu mai stiu ce sa fac . Fierb si eu toate rufele si calc mereu ,am trecut si printr-un tratament cu oxacilina si gentamicina pe care l-am terminat de vreo 3 saptamani , insa astazi .... Surpriza .. ne-am trezit cu altul. Bafta nostra este ca nici sotul nici baiatul cel mare n-au facut inca nimic , chiar daca eu si bebe l-am adus acasa de 1 an din maternitate. Eu am facut atunci dupa externare un furuncul , insa nimic mai mult. Celui mic , ii dau cu betadina si cu bactroban , in posesia caruia am ajuns abia acum , dar ma intereseaza o solutie ca sa nu-i mai apara . Daca ma poate sfatui cineva in acest sens , astept sfaturile voastre. Multumesc anticipat !!!

Mergi la inceput