Cum ati scapat de stafilococul auriu?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erika85 spune:

La sotul i-a mai aparut un furuncul dar foarte foarte mic dupa ce a facut de vreo trei ori tratament cu Minocine. La baietel nu au mai aparut (Doamne mult'am), dar cine e predispus sa faca furuncule din cauza Staphylococcului, niciodata nu se stie cand apare iara. El prima data a avut la 1 anisor, dupa o raceala, presupun ca avea organismul slabit si din cauza asta. Peste cateva luni, nu mai stiu sigur dar parca peste 2 luni i-a mai aparut din nou unul pe spate. Trebuie sa ai grija sa lipesti imediat cu un leucoplast, sa nu ajunga puroiul si altundeva. Greu de scapat de el in rice caz, si din pacate tratamentele cu antibiotice slabesc si mai tare organismul, si nici nu dau rezultate intotdeauna. La micuti cred ca dupa 2 ani se poate face autovaccinare daca este cazul. Din puroi nu ati adus mostra la un laborator, sa va dea antibiograma la ce antibiotic este sensibil bacteria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaas spune:

Buna din nou , am facut antibiograma . A iesit sensibil la ciprofloxacin , gentamicina amikacina , doxicilina , iar tratamentul din 26 iulie a fost facut dupa antibiograma ( ciprofloxacin _ oxacilina ca sa grabeasca vindecarea ) . Din pacate insa in 20 august i-a aparut iarasi . Nu este furuncul , dar e tot stafilococ sigur. N-am mai refacut antibiograma acum .Dupa 4 zile de tratement cu Bactroban ( pe care l-am acoperit cu plasture ca de obicei la celelalte bubite ) s-ar parea ca e pe trecute . Ieri am fost la dermatolog , la o d-na profesor ff buna. Am discutat cu ea daca pot sa-i fac o sterilizare si mi-a zis ca e ff mic si nu-mi recomanda . Tratamentul e de lunga durata si cu antibiotic si poate da complicatii , asa ca mai bine nu . Deasemeni mi-a mai zis ca trebuie sa ma inarmez cu rabdare multa pentru ca asta este. ... O sa ma mai chinui ceva vreme . Dra cu siguranta vom scapa Ea mi-a prescris altargo unguent , betadina , si vitamina C fiole buvabile 10 zile . Eu sunt acum cu el si pe un tratament cu fier pentru ca are anemie , deasemeni ii dau B complex cu Magneziu . 10 zile i-am dat calciu lactic si D3 pentru ca mi-a zis doctorul pediatru ca nu sta bine la profilaxia rahitismului , suntem aproape de limita superioara la fosfataza alcaina . Tu ai zis ca iei bactroban din Ungaria cu 20lei . Eu am luat din Italia si e mai scump. In Ungaria se da fara reteta?? Una peste alta , nu stiu ce sa ma mai fac , as apela si la un medic homeopat insa nu stiu la cine ca sa fiu sigura ca nu iau vreo plasa. Daca stie careva dintre voi pe cineva .... ii multumesc dinainte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Baiatul meu are si el stafilococul auriu. Prima data i-a iesit un ulcior la 2 ani si la antibiograma a iesit ca e slab rezistent la zinat. Au fost vreo 2 ani de pauze si apoi au reinceput furunculii si ulcioarele. Anul asta a avut vreo 3 ulcioare si furunci nu le mai stiu numarul. La mare acum 1 luna i-au iesit 3 bube care semanau cu un furunc si un ulcior. Dupa 1 saptamina de oxacilina, fucidin si tobradex, au spart si disparut si reaparut o buba. Am luat iar secretie si tot stafilococ auriu slab rezistent la oxacilina, metilnicina, si gentamicina.
Asta s-a intimplat saptamina trecuta, luni. Dupa citeva zile am facut si analize la singe, dar nu a iesit nici o infectie microbiana, doar una virala. Exudatul e curat, n-a crescut nimic.
De obicei bubele ii apar pe fese, sub rotula si pe brate.

Autovaccin am auzit ca nu se mai face, iar vaccinul pt stafilococ de pe piata cica nu da rezultate. Stiu persoane care au facut vaccinul (injectiile) in primavara, si acum iar au stafilococ auriu in secretia de la furuncului.


Am citit aici pe net de antibioticul pastile si unguentul din Italia, germania, Ungaria. As vrea si eu mai multe informatii.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaas spune:

Buna Ana I , spune-mi exact ce fel de detalii vrei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Buna, nu am citit tot ce ati scris dar va spun ca si noi am avut cu mogaldeata ( de 15 ani acum ) probleme cu stafilococul auriu...
Facea saracuta furunculoza de nu stiam cum sa o mai scot la capat, iar ex-ul a avut un furtuncul la genunchi pe care l-a tratat cu indiferenta la inceput de s-a intins pe tot genunchiul si aproape ca i-a afectat articulatia...
Noi am mers la institut la iasi ( nu mai tin minte cum se cheama) si i-am facut antivaccinul ssi de atunci nu i-a mai aparut niciodata.
Cered ca avea sub 3 ani can i-am facut antivaccinul.
Eu una nu i-as da antibiotice copilului...mergeti la Institut...
Multa sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinaas

Buna Ana I , spune-mi exact ce fel de detalii vrei .


Ma intereseaza cum e tratamentul cu pastile, la cite ore, si unguentul cit costa, de unde il pot procura. Am mai auzit de un tratament adus din Italia foarte bun pentru stafilococ. Merge pe orice tuplina?

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mona40

Buna, nu am citit tot ce ati scris dar va spun ca si noi am avut cu mogaldeata ( de 15 ani acum ) probleme cu stafilococul auriu...
Facea saracuta furunculoza de nu stiam cum sa o mai scot la capat, iar ex-ul a avut un furtuncul la genunchi pe care l-a tratat cu indiferenta la inceput de s-a intins pe tot genunchiul si aproape ca i-a afectat articulatia...
Noi am mers la institut la iasi ( nu mai tin minte cum se cheama) si i-am facut antivaccinul ssi de atunci nu i-a mai aparut niciodata.
Cered ca avea sub 3 ani can i-am facut antivaccinul.
Eu una nu i-as da antibiotice copilului...mergeti la Institut...
Multa sanatate.


Mona

zuza




Institulul din Iasi s-a desfiintat. Din pacate pentru noi.

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinaas

Buna din nou , am facut antibiograma . A iesit sensibil la ciprofloxacin , gentamicina amikacina , doxicilina , iar tratamentul din 26 iulie a fost facut dupa antibiograma ( ciprofloxacin _ oxacilina ca sa grabeasca vindecarea ) . Din pacate insa in 20 august i-a aparut iarasi . Nu este furuncul , dar e tot stafilococ sigur. N-am mai refacut antibiograma acum .Dupa 4 zile de tratement cu Bactroban ( pe care l-am acoperit cu plasture ca de obicei la celelalte bubite ) s-ar parea ca e pe trecute . Ieri am fost la dermatolog , la o d-na profesor ff buna. Am discutat cu ea daca pot sa-i fac o sterilizare si mi-a zis ca e ff mic si nu-mi recomanda . Tratamentul e de lunga durata si cu antibiotic si poate da complicatii , asa ca mai bine nu . Deasemeni mi-a mai zis ca trebuie sa ma inarmez cu rabdare multa pentru ca asta este. ... O sa ma mai chinui ceva vreme . Dra cu siguranta vom scapa Ea mi-a prescris altargo unguent , betadina , si vitamina C fiole buvabile 10 zile . Eu sunt acum cu el si pe un tratament cu fier pentru ca are anemie , deasemeni ii dau B complex cu Magneziu . 10 zile i-am dat calciu lactic si D3 pentru ca mi-a zis doctorul pediatru ca nu sta bine la profilaxia rahitismului , suntem aproape de limita superioara la fosfataza alcaina . Tu ai zis ca iei bactroban din Ungaria cu 20lei . Eu am luat din Italia si e mai scump. In Ungaria se da fara reteta?? Una peste alta , nu stiu ce sa ma mai fac , as apela si la un medic homeopat insa nu stiu la cine ca sa fiu sigura ca nu iau vreo plasa. Daca stie careva dintre voi pe cineva .... ii multumesc dinainte .




Alina! Da, in Ungaria fara reteta am cumparat Bactrobanul si este in jur de 1000 HUF.
Multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Informatii despre Bactroban gasesc pe site-urile farmaceuice de la noi, dar nu gasesc farmacii distribuitoare si pret. Este acelasi unguent cu cel adus din Ungaria? Si vad ca la cautare apare bactroban unguent nazal. E pentru mai multe zone ( tegument, mucoasa, oftalmic?)

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaas spune:

Autovaccin se face dupa 4 ani am inteles . Parerile sunt impartite . Oricum voi cauta si acolo un raspuns.Ma gandesc ca mogaldeatza mea are doar 1 an . Spune-mi te rog pe unde era atunci institutul?? Ca sa stiu macar ce caut.Multumesc mult!

Mergi la inceput