Cum ati scapat de stafilococul auriu?

Cum ati scapat de stafilococul auriu? | Autor: mayaione

Link direct la acest mesaj

Dupa ce am tras cu ochiul, acum a recidivat la san, are o buba gen furuncul, posibil tot stafilococul auriu a provocat-o, maine iau rezultatul la analiza sa vad antibiograma. Ma sperie f tare ca ies in zone sensibile si sunt de dimensiuni asa mari. Daca v-ati confruntat cu asa ceva, va rog sa-mi spuneti pe unde ati fost cu bebelusii si ce rezultate ati avut. Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Maya,
sotul meu are acest stafilococ, localizat in zona fetei, apar niste bube urate... brrr...
De cca o luna, la sfatul medicului de familie, face un tratament homeopat, cu Staphylococcinum CH 15 (care este de fapt vaccin) si care tratament are si rezultate notabile, cel pution pana acum.
Dupa stiinta mea, remediile homeopate pot fi administrate si copiilor de varsta foarte mica, deci puteti incerca. Daca ai posibilitatea, cauta un homeopat care sa te sfatuiasca cu privire la acest tratament.
Antibioticul este o solutie pe termen fff scurt, cu reactii adverse... cu actiune imediata dar din pacate instabila in timp.
Remediul respectiv il gasesti la farmacia FARMEDICA in Bucuresti, pe str. Ion Iriceanu, este preparat in farmacia lor si costa undeva la 5 lei flaconasul.
Mult succes!

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Multumesc pentru sfat! Suntem acum la un dr homeopat, i-a dat hepar sulfur si intr-adevar a copt repede si s-a spart, mai e putin si se vindeca dar nu mi-a zis nimic de vaccinul asta, o sa-l intreb sapt viitoare de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Baiatul cel mare a avut; ii ieseau cate 10 furuncule o data. Nici un antibiotic din antibiograma n-a dat rezultat, le-am incercat pe toate si nici tratamentul homeopat n-a mers. Pana la urma am mers la Cantacuzino si i-au facut autovaccin. Ne-am chinuit un pic, faceam cate o injectie la 3-4 zile si au fost 20 cu toate, dar am scapat, n-a mai facut niciodata de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Florentina am inteles ca sub 3 ani nu fac sau e doar o supozitie? Cati ani avea baietelul tau cand i-ai facut autovaccinul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Mayaione, Tudor avea 3 ani cand i-am facut vaccinul, dar avea cam 2 ani si jumatate cand am mers prima data la ei si chiar m-au intrebat daca vreau autovaccin in cazul in care iese pozitiv. Eu am amanat atunci ptr ca am vrut sa incerc si tratamentul homeopat, care din pacate n-a mers.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Am luat rezultatul si scrie "Stafilococ manito pozitiv coagulazo pozitiv", banuiesc ca e vba de stafilococul auriu. O sa-i dau iar antibiotic, a iesit sensibil tot la amoxicilina. O sa-i fac cura iar 10 zile apoi vaccinul homeopat, am vb deja cu dr homeopat. Daca tot recidiveaza o duc la cantacuzino si ii fac autovaccin, sa implineasca si ea 3 anisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna seara,

Exact asta vroiam sa zic si eu - Cantacuziono, Institutul.

Oare nu ai putea sa ii dai direct tratementul homeopat fara sa ii mai dai antibioticul.

Scuze ce ma bag, fiecare are dreptul sa faca cum crede de cuviinta cu propriu copil, dar parca prea mult antibiotic pentru un copilas mic. Si in plus, antibioticele astea cam distrug tot, si ce e bun prin noi ....


O seara buna si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ana mi-e f teama sa nu se raspandeasca infectia, mai ales ca apare in zone asa sensibile, ochi, la sanul stang acum, chiar pe mamelon. Mi-e tare frica, sper sa scape de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

La noi apareau pe pielea capului-prin par, pe frunte si in zona inghinala, de-abia suporta chilotei sau pantaloni in perioada eruptiilor. Era bine cat ii dadeam antibiotic si o perioada scurta dupa, apoi...o luam de la capat.
Urmarea atator cure de antibiotic este ca baiatul meu are o mare rezistenta la antibiotic; acum 2 ani a facut o otita si a raspuns doar la unul foarte puternic, intravenos.
Eu cred ca merita intrebat la Inst. Cantacuzino daca fac vaccin si la copilasi mai mici de 3 ani, se ajunge foarte usor de la statia de metrou Eroilor.
A, la noi pe foaia de analize scria clar "stafilococ auriu", poate ce i-a iesit ei n-o fi tot aia. Zic si eu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Am citit azi in Formula AS, numarul de saptamana asta, un remediu natural pentru stafilococul auriu. Era vorba acolo despre uleiul de musetel si de lamaie cred. Articolul era semnat Mircea Peia, fitoterapeut. Poate merita sa incerci.
Sanatate multa.
Diana

Mergi la inceput