Colectia de toamna - iarna 2005 (242)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Chiar suntem de coma, tot gaska de burtici pofticioase am ramas

Ina, Noki daduse link la reteta de chec economic despre care am tot povestit. Vezi pe-aici. Merge pusa in tava de prajitura, fructele nu se afunda excesiv (se pot tavali prin faina mai intai).
Wow, ce flacau mare e Bobitza!!! Ana mea de-abia a trecut de 9,5 kg si vreo 74 cm. Mai mignona, asa

Eu azi nu gatesc nimic!!! Papam painica si directia parc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Ina, eu l-as tine pe formula, am mare incredere in ea. de fapt eu asa am sa fac cu STef pana la 2 ani. Maria este extrem de precauta si in ceeea ce priveste mancatul, deci dupa ea nu prea strang, dar de fii-meu nu mai vb, poate sa manance o intreaga gasca de gaini de sub scaun.

ripley, bine c-ai mai dat pe-aici, mai scrie si tu mai des, sa trece criza impreunaheirupim impreuna cum s-ar zice.

eu cred ca am sa o las pe Maria o saptamana la bunici la Roman, sa vedem daca sta. Nu-i pot lasa pe amandoi, ca Stef e intr-o perioada f agitata cu iesit de canini si e super dependent de mine, ma cauta si cand merg la baie. Ce sa mai zic de lasat cu altcineva

pupici la gasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ina, il poti tine pe formula pana la ~ 3 ani. Cat despre masa piticilor... aveti o curte asa de frumoasa si veti face fericite niste pasarele . Am vazut pozele si am ramas la filmuletul cu Rachel "cantand" alfabetul.
meems, pozele tale mi-au trezit nostalgii, si tata ne alerga pe malul marii dimineata si seara.
Joy, bafta la gasit slujba.

Webshot-ul imi face numai mie probleme? O poza o vad, 3 nu. Iar pozele se incarca asa de greu.

La noi au inceput zilele Humorului. Astept sa-si termine matza lapticul si mergem sa ne dam in masinute.

Am facut si eu chec cu fructe, piersici si caise din compot. Au coborat in aluat si s-au lipit de forma. Data viitoare bag la cuptor cateva minute si pe urma asez fructele. Poze tarta

Perla a la Elise "Lucky (pechinezul cumnata-mii) cand era mic, era pisica"

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

'neata,

Ina bravo tie ca dai cu mopul de 3 ori pe zi, eu n-as fi in stare. Ale mele dau mai mult firmituri pe jos, mai rar mancare. Dar sunt mai mari.

Se mai merge in Bulgaria, Cami a fost la Duni, Gabitaco merge si ea. Eu nu mai merg pe moment pt ca am fost 2 ani la rand, am vazut toata coasta, mai merg si in alta parte. Si in plus marea e Marea Neagra, mai putin sarata si nu asa limpede si frumoasa ca si Mediterana. Pe de alta parte e aproape si mai ieftin la MN decat la MM -> avantaje si dezavantaje.

Lapte eu i-as da forumula pana pe la 1 an jumate.

Madau vazut pozele, Mirunica-micsunica e tare frumu' si s-a maturizat, a inceput sa zambeasca cochet in poze. Miru si ta-su par ambii veseli si infloritori, tu nu prea zambesti in poze. De slaba - eu cred ca asa-i felul tau. Ce-o fi zis doctorita: "s-a intors de la AI si tot slaba e? ceva nu-i in regula, sa facem niste analize" Chiar, ti-aui iesit rezultatele? Eu pariez ca n-ai nimic.

Maria burtici pofticioase, atunci aveam un motiv, acu' din pacate n-avem. Nici de burtik nici de pofte. Cel putin eu. Am amanat pandispanul lui Ripley pe sapt viitoare, era prea de tot 3 praji intr-o saptamana

Daca tot suntem in era prajiturilor va dau si reteta mea cu spuma, poate e careva sa n-o stie:
O scriu din memorie:

4 galbenusuri
130g unt
250 g faina
1/2 praf de copt
6 linguri de lapte cald
si zahar nu mai stiu cat (puneti dupa ochi vreo 3-4 linguri)

Se framanta intr-un vas pana se dezlipeste de pe mana, se intinde in tava si se coace la foc nu prea mare. Cand e aproape copt se pun fructele si deasupra spuma celor 4 albuse cu 4 linguri de zahar. Focul se da mic-mic (eu il dau la treapta 1 1/2 din 8) si se lasa pana se rumeneste spuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ina te plingi, ai, ca gatesti o data la doua zile??? Pai ia uite la mine, ca eu gatesc in fiecare zi. La noi, draga mea, ca la restaurant. Barbatul meu nu maninca resturi si are pretentia de gourmet food in fiecare zi. Astazi era in meniu placinta de spanac ramasa de acum doua zile, si salata de rosii proaspete luate de la piata. No. Si-a luat-o pe fii-sa de la inot si s-au dus.. la pizza. (ei de fapt voia sa iasa din casa, asta era motivul real.)

Ripley ma bucur mult ca ne mai raportezi si tu!

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bagati va rog retetele de:
1. Ina - placinta cu carne si ciuperci
2. Bic - placinta cu spanac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neata spre amiaza.

Ina, nu coboara de tot fructele, mi-a iesit din prima ok si e reteta mea "sfanta" de dulce facut acasa. PAsta aia nu e foarte subtire cand o pun in tava si creste frumos. Nu dau fructele prin faina, etc.

Eu votez pe lapte normal dupa 1 an. Asa am facut la ambele fete, cat timp consuma restul lactatelor normal, nu sunt de principiu indopatului cu formula, da' fiecare cum crede ca e mai bine. De la PAsti de cand am "uitat" biberoanele acasa si noi eram la munte, Ana bea lapte rarisim, Irisuca cate juma de cana dimineata, eventual. Asta e, iaurt, cas, telemea si refacem echilibrul.

Ieri a fost Ana asa dulce si cuminte de parca o "facuse cineva la loc" Pe la 11 si ceva noaptea a avut o tentativa de tocat nervii, am pus-o la punct da' asa domol si s-a culcat.

Sper sa plecam la munte azi, ca acolo sunt extrem de cuminti, se joaca frumos in piscinuta, la groapa cu nisip, topogan...... nu sunt pericole in curte asa ca stam si noi mai linistiti. Doar ca Irisuca iar a facut la ora fixa 17.30 si ieri un 38.7 si nu-mi e clar ce si cum cu ea.

Eu am pus dulceata de visine in care am aruncat si niste caise ca stateau degeaba in frigider, a iesit o nebunie. Da' am facut obligat ca le culesesem din curte si era pacat de ele sa le aruncam. A iesit fte aromata, deloc dulce, mai trebuie musai sa pun de afine ca aia e doctorie curata la diaree.

A facut ieri Ana un gest de m-a lasat lata: Irisuca a facut mult pipilica, a tras un kk mai moale si si-a murdarit patutul unde statea la bustu gol sa-i scada febra. Pana am spalat eu funducu' dulce, Ana a luat salteaua din pat (jur ca nu stiu cum a reusit ca e adanc patul si inalt) a dat jos cearceaful si mi-a adus salteaua tarata pe covor sa punem cearceaf curat. Scumpa de ea, nu mi-a venit sa cred ce i-a venit sa ma ajute tam-nesam. Ba culmea a apucat-o ordinea in cele 100 de carioci.... am trecut peste faptul ca a murdarit covorul, pt ca le-a ordonat si pus capacele etc.
Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

salutare colectie,

nu am mai scris tareee demult insa citesc din "umbra" ,de multe ori am inceput cate o postare la servici si de fiecare data nu mai reuseam sa o finalizez.
am tot mai mult de munca la servici,deja fac aproape zilnic ore suplimentare,ajung acasa obosita psihic nu mai pot rezista mult in ritmul asta.

Sorana e bine,a creescut mult s-a inaltat si pare mai slabuta,e fooarte cuminte si intelegatoare ,sta acasa cu socrela si se inteleg foarte bine.
ii plac mult cartile din colectia Adevarul zilnic citim cate o poveste-doua inainte de culcare(doarme singura la ia in patut de la 22,30 pana pe la 08 fara trezire).
amortizam la greu bicicleta si o trotineta .

concediul e gata, Grecia nu m-a fascinat in mod deosebit, mi se pare "inghesuita" , curatenia a lasat de dorit, plaja era ingusta, apa destul de rece,plus ca am avut si incidente neplacute-Sorana a facut insolatie(temperatura,frisoane) ,Sory s-a accidentat la picior-intindere de ligamente- la durut si a schiopatat vreo trei zile ,mie mia venit CM mai devreme cu o saptamana, una peste alta a fost cam aiurea in Grecia.
am mers porma 3 zile la o vila foarte draguta in Baile -Felix unde pot spune sa ne-am simtit mult mai bine .
vom mai merge in Augut in Ungaria tot asa pentru vreo 3 zile.

eu mai nou fac un pandispan cu branza dulce si stafide care are mare succes la ai mei.

sper sa pot posta mai des va pup si va imbratisez!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

io-s nebuna de citesc pe forum cu maldaru' de contracte in brate!
am una bucata veste - am despempersat ultimul meu copil

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, margelute si chestiute

margelute noi de 1 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley daca reusiti sa rupeti ritmul asta de contradictie intre voi si Ana, poate-poate!
Bafta cu muntele, sa nu mai faca Iris febra si sa va puteti odihni cu totii!
Combinatii de gemuri de prin curte mai face si soacra-mea si ii ies super!

corap bravo!

soanso pacat ca nu v-ati simtit prea bine in Grecia.
Ma bucur ca Sorana e bine!

Mergi la inceput