Colectia de toamna - iarna 2005 (241)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, m-am plimbat in Croatia si tare mi-a placut. La anu' trebe musai sa mergem si noi.Ce figuri ati fost cu prajitura. Si eu am dat in boala gatitutlui, mai ales a checurilor.

Am o reteta banala, fff eficienta si simpla, plus ca se poate aditiva cu diverse (ultimele variante au fost: chec cu bucatele de migdale, stafide si ananas deasupra, am facut unul maro cu cacao si unul simplu, fara, dar inclusiv cu esenta de ron si coaja de lamaie...o dementa)

CHEC DELICIOS, SIMPLU SI ECONOMIC, www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/14687/Chec-simplu-economic-/" target="_blank">AICI.

Catutza- Daria e cu un cap mai mare ca Sarah si cu cateva kile in plus. Bebe Erika are deja 7 luni si ceva si e pe zi ce trece mai figura. Ea e masura mea de timp care trece. Cand nu ies in parc o perioada mai lunga, dupa Erika imi dau seama cum au trecut zilele. Sarah nu ma lasa sa o tin in brate, e tare geloasa. Astazi, insa, i-a dat in mod special ursuletul ei si apoi a venit sa se laude cu ce a fcaut, foarte mandra de ea....
Sunt figuri cum se joaca ele de mici.

Din pacate l-am pierdut din gasca pe Dl. Tzitzi care fie e deportat la tzara, fie e Dzeu stie unde cu parintii, in orice caz, niciunsemn de Mitza.

Lavi, cand pun mana pe laptopul Adi-lesc, iti trimit un document cu austria, cu niste repere de trasee care nu trebe ratate.


Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

'Neatza! Hop si eu daca e vorba de bucatarit, ca doar cu asta ma ocup zilnic
Noki, reteta aceea de chec o asortez si eu cu diverse, dar pun 3 oua si doar 2/3 cana de zahar. Sa pui in el scortisoara, un strop de cuisoare + coriandru ai incercat ? Iese o turta dulceee....
Lavi, la combinatia aluat fraged si fructe eu pun uneori deasupra un gris cu lapte + vanilie + 1 ou batut. Merge super cu visine sau prune.
Ieri am prestat o budinca de br de vaci - Ana nu agreeaza deloc br de vaci, asa ca o camuflez si eu prin prajituri.

Ina, sa-mi spui cand te imbeti tu dupa reusita cu copiii, caci poate-ti tin companie. Si eu tot spun ca o s-o fac: cand o sa doarma Ana noaptea intreaga, cand o sa-i iasa toate maselutele, cand o sa reusim sa pasam copiii peste noapte la bunici ... si tot asa . Vad ca se preconizeaza cel mai curand cand vor intra la facultate .

Vazut si pozele.
Lavi, chiar ca v-ati plimbat! Frumoase tare rochitele tuturor fetelor . Eu nu mai reusesc sa ies din blugi (de diverse lungimi, e drept ).

Daca vreti cronica de moda, aruncati un ochi la pozele lui Meems, albumul cu petrecerea .

Madau, sanatate Mirunei, tinem pumnii sa nu mai adaugati si alte diagnostice. Cum se mai simte?

Ioana, cum te minunezi tu de inclinatiile baietesti ale lui Stef, asa ma minunez si eu de domnisorica noastra. Hihi, ce inseamna sa fii setat pe preocuparile primului copil .

Si mi-am adus aminte si de sondajul lui Bic: nu pot decat sa adaug ca al doilea copil te face sa te simti experta in cresterea copiilor, mai ales daca e diametral opus fata de primul - doar ai vazut tot, nu?!?!? Si, cum bine se mai mentiona acum multa vreme, te echilibreaza, intr-adevar, ca si parinte .

Ma intorc la cratitele mele, de-abia astept sa termin corvoada si sa plecam spre parc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Hello,

Ce mult ati scris si pe ce subiecte arzatoare :)
N-am mai intrat pt ca am facut un soi de infectie-iritatie la ochi si nu mai pot purta lentilele de contact, iar ochelarii fiind grosi imi dau dureri de cap groaznice la calculator. In general sunt cam plouata din cauza asta.

La multi ani, Bobby de Ina, sa fii fericit si sanatos si sa-i aduci mamei tale numai bucurii!

Am vazut ceva poze, (Camelia, Meems, Lavi, Tania, Ioana, Roxi) foarte foarte frumoase toate, se vede ca au fost poze din concediu ca radia fericirea din ele. Imaginile cu doi copii intr/adevar transmit un fel aparte de echilibru.

Silvia, felcitari pentru sarcina!

Madau, sanatate Mirunei!

Cu bb2: si Maya ma bate la cap, saptamana trecuta chiar in fiecare seara. Cam asa:
-Mama, de ce nu imi faci o surioara. Da chiar, cum se face bebelusul?
Eu: Stii cum a plantat papa samburele de caisa in ghiveci (sotul meu isi pregateste inghivece viitoarea livada) Asa pune papa un sambure in burtica mamei, si de acolo creste un bebelus mic, si cand se face suficient de mare iese afara.
Maya: - Putem sa punem un sambure chiar acum? Aduc eu de la bucatarie.
eu: Pai nu, ca nu e sambure de caisa, e unul special pe care numai taticii il au.
Maya: - Ma duc eu sa caut la el in buzunar si il aduc sa il punem.

etc, etc...

Trigger-ul fusese nasterea unei surioare unei fetite de la gradi. Intre timp a mai uitat. Of, of.

Daca va intalniti vin si eu, de chindorat in monitor imi e mai greu acum. Sper ca se rezolva repede ca altfel o iau razna.

pupici tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Salut! Apropos de 2 copii! Am supravietuit cu fiu-meu si cu nepoata-mea in grija, desi, s-au certat pe jucarii, s-au certat pentru cine sa doarma cu mine, dar, in concluzie, n-a fost asa rau. In seara primei zile, in care am adus-o de Deea la noi, i-am explicat lui Albert ca ea este mai micutza, este suparata ca nu-i cu mamica ei ... etc. Dupa ce seara s-au inteles cum s-au inteles, dimineata o intreaba fiu-meu pe Deea: "Te simti bine la noi, draga mea?"
Cat in privinta bebelusei, m-am topit cand am vazut-o.
Mi-e dor de un bebe mic, dar sincer, mi-e teama. Nu stiu de ce, cu Albert nu am avut sentimentul asta. In orice caz, am decis, daca da DD, este bine venit!
In rest doresc multa sanatate la bolnaviori, mici si mari, lui Pischi: Nastere usoara! si un sincer La multi ani! pentru toti ce au aniversat ceva sau urmeaza sa aniverseze!

Adelina si Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki multumesc! Mi-ai mai trimis mai de mult fisierul cand m-am mai interesat de Austria.
Am citit aseara vreo 16 pagini de pe softpedia si m-am uitat pe harta cam pe unde sunt chestii interesante de vazut.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

pe caldurile astea v-a apucat prajitureala ?
no way!
eu ma chinui zilnic cu mancare la matei, este calvarul meu.anda, daca citesti da-mi si mie niste tipsuri de cum sa fac copilul sa manance, please. urla, se da cu capul de masa, baga mana in gura isi pune in cap, apoi da pe haine, apoi in ochi, imi da peste farfurie, si peste toate astea urla de ti se ridica parul in cap. nu ii place nimic

ina, mi-ai facut ziua mai frumoasa, asa de frumosi sunt copilasii tai si emana un aer de liniste si intelegere. tare mult mi-au placut filmuletele, este rachel o printesa dulce si cuminte
mi-a placut de boby cum se joaca cu masina, fix la fel face si matei cu cea a alexiei( este cu printese ). doamne si cat muncesti sa pastrezi curatenia la stilul impecabil?

meemsy,wow iti plac motoarele? nu stiu cum faceti de va strangeti asa multi intr-un loc ,cate grade ati indurat? l-am vazut si pe bietul iepuras .
frumos party, iar tu arati , am vazut ca v-ati distrat pe cinste.

noki cred ca de la prea mult invatat ti se trage treaba cu prajiturile , uarta patania cu ploaia..dar nu ai vazut ca in fiecare zi este la fel ploua cu galeata

lavi, merci pentru vacanta virtuala in croatia . super frumos !acum vreau sa vad si alba.

cata, hai ca mai ai putin si gata. ce mai face bia, tot in brate? mihai a rezolvat problema?

madalina, multa sanatate mirunicii si asteptam pozele.

miha 80 cum v-ati acomodat aici? iti vine sa te intorci?

ioana si eu ma minunez zilnic de cat de baietos este, cum vrea sa stie el orice rotita, masinuta, mingea..da cu sutul de zici ca a luat elctii in burta

adelina, varsta e de vina, si cu cat trece timpul cu atat se mareste angoasa.

Noi joi plecam la mare, cam am emotii cu drumul si acomodarea, sper sa fie bine.alexia este atat de entuziasmata de asta ca ma intreaba non stop cand mergem, daca exista "prieteni"(desne), si cate si mai cate.a zis sa facem lista cu ce trebuie sa luam
Ieri se juca in parc cu niste fetite in varsta de 7 anni, alexia era intr-o continua vorbarie, nu ii tacea gura o clipa...aaaa si face pe sefa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Roxi, tu cum te mai simti, gata "buba"?
Apropos de pb cu Matei la masa: parca el inca manca paserat, nu? Si banuiesc ca-i tot ies si dintisori. Eu am avut la ambii ai mei cate un episod cum povestesti tu, care a insemnat sfarsitul mancarii paserate. Am schimbat tot: mancarea - am trecut la finger foods, barbitele, pozitia scaunelului la masa . Pana la urma a trecut cu bine.
Partea proasta e ca Ana inca nu se atinge de iaurt sau br de vaci - asta e stresul meu acum, ca nu prea le are cu lactatele.

Pozele Inei - nu pricep cum se face?!?!, mi se incarca tot din 2 in 2. Dar o sa perseverez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Maria, ai incercat combinatia: una, doua linguri branza, turnat iaurt in cap, adaugat banana + orice alt fruct de sezon si mixat= danonino de casa La noi are mare succes, daca ti se pare ca nu iese destul de dulce, poti pune si un pic de zahar sau o lingurita, doua de dulceata. adaptezi si tu in functie de cererea publicului.
CHiar am sa merg si eu sa achizitionez ceva branza sa le bag un coctail din asta maine. La noi pe piata e o branza execrabil de acra, din cauza caldurii,asa ca din pacate tot la cea din magazin apelez.

valeu, Roxi, iti face fii-tu parul cret, daca nu-l ai deja. Dar din mancarea voastra nu vrea, vb Mariei?

Miha, sanatate la ochi!

adelina, facem galerie, sa se intample minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

tot eu, pt Maria:
crema din branza de vaci, frecata cu unt, ceapa taiata marunt si muuuuuult marar. Poti sa bagi si o rosie pasata, sa schimbi culoarea si gustul.Branza de vaci cu smantana si mamaliga nu vrea? Toate mixate bine (asa e singurul mod al Mariei mele de a ingurgita ceva branza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ioana geniala ideea cu Danonino de casa!

Noki, Maria multam de reteta!
Ia sa execut si eu un chec de-asta...
Nu de alta dar nu-i trebuie unt, or eu nu mai am unt in casa si afara ploua.

Multumesc de aporecieri pt poze.

meems faina petrecerea campeneasca cu cortul si faina petrecerea-petrecere.

Ina super pozele! Ce a crescut smecheria de Bobita! Iar Rachie e o frumusete!
Ce-mi place mie cum e pusa masa din bucatarie la voi, in dreptul geamului, la lumina!

Mergi la inceput