Colectia de toamna - iarna 2005 (241)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Acu' am gasit in caietul de prajituri reteta de chec cu "doo oo", o aveam si eu doar ca apare 1 pahar de iaurt in loc de 1/2 pahar de lapte. In reteta mea se pun prune deasupra.

Altfel, reteta de chec a sora-mii e cu 1 pachet de unt, 6 oua, 150g zahar, 6 linguri faina si praf de copt.

Cred ca reteta asta cu 2 oua, ulei si lapte in loc de 6 oua si unt e de sorginte ceausista, cand ouale si untul erau o raritate pe cartela iar mamele noastre, saracele, erau foarte inventive.

Avea taica-meu o carte (din pacate acum a luat-o matusa mea, nu am mostenit-o noi), ramasa de la stabunica, din 1905, in limba germana cu titlul tradus: "Asa se gateste in Ungaria" valeu, erau retete de praji cu 17 oua, alta cu 500g unt... vremuri...

Acum bag reteta, cu niste afine ramase in congelator de anul trecut. Sa vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noki, faina faza din parc

Maria-Alexia, tu mereu ma complimentezi la tinute Iti multumesc, esti o draguta

Roxi, da, imi plac motoarele. Dar am pe cineva in casa care le adora!! Si care ma trage dupa el pe la competitii. Adevarul e ca duminica a fost tare frumos, a fost campionatul mondial de motociclism si atmosfera a fost super. Cu corturile am inghetat, cu iepuras cu tot. A fost tare frig. Dar starea noastra de spirit a fost buna, asta a contat. Inca mai sper sa-ti ajunga pachetul inainte sa plecati...

Miha80, sper sa-ti treaca repede "buba"

Madau, cum mai e Miru?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Lavi iti rec st. gilgen de pe lacul st wolgang, este o zona de vis, totul la superlativ, am fost noi anul trecut pt 10 zile, nu mai vroiam sa plecam acasa.

revin

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ilenutza poze ai? In ce perioada ati fost?

Pe GrossgloknerHauptAlpenStrasse (sau cum se scrie corect) ati ajuns? Pe mine ma amuza denumirea.

Am scos din cuptor checul-praji (ca l-am facut intr-o tava intinsa ca sa-mi incapa cat mai multe afine). A iesit pufos, bun, dar se cam simte gustul de ulei. Trebuia sa-i fi pus un zahar vanilat, ceva.
Am urmat sfatul Mariei cu 3 oua si 2/3 zahar si a iesit potrivit de dulce, mai bine asa.

Pana s-a copt am vazut si restantele din pozele Ioanei foarte misto concediul, plimbaret, pe gustul nostru. Iar copilasii sunt niste scumpi. Cam asa zapada era si octombrie la Balea lac, cand am fost noi. Desi cred ca era mai putina, ca noi am ajuns cu masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Am apucat in sfarsit sa ma delectez cu poze frumoase de vacanta si nu numai:

Inutza, nu stiu daca am urat dar v-am avut in gand cand am citit de ziua lui Bobitza. Acuma am reusit sa gust si o felie de tort . Sa traiasca juniorul, La multi ani fericiti alaturi de cocheta lui surioara. Ce mari s-au facut, mai sa nu ii mai recunosc!

Tania si Lavi frumoase poze de vacanta....peisaje de profesionist la tine Lavi, ca de obicei! Ah si rochitza Silviutzei, cea verde daca vad bine e exact ca si a missei. De altfel i-a fost oferita de o prietena cand am fost la Bucuresti in mai. Amalia pur si simplu nu vrea sa o mai dea jos de pe ea.

Am vazut si ce fac oamenii de zapada vara....tare fain Cristina N, nu stiam

Meemsulici, da ce frumos va distrati voi acolo! Si ce fete tinerele si cochete sunteti!

Revin ca sunt singurica, am catapultat-o pe miss la bunicii din FR, unde sper sa stea cel putin 2 saptamani, daca nu toata vacanta ca nu mai stiu ce sa ma fac cu capriciile ei. Fetelor s-a schimbat de la o zi la alta, parca e alta fata, nu a mea. O face pe razgaiata de imi intinde nervii la maximum. Tipa, urla si la absolut tot ce zicem raspunsul e nu !
Tocmai ce imi povesteste ta-su ( care e si el in FR) ca nu se mai intelege nimeni cu ea....cica i-a zis strabunicii azi ca nu are chef sa se dea jos din masina sa o vada ca e prea urata...Ce sa ma fac???


XO, XO ( Gossip girl)

Alina si Amalia 17.11.2005

Amalia la 3 ani

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Noki io nu m-am putut abtine sa nu rad la faza cu ploaia:))) Temerari cu totii!

Roxi multa rabdare cu Matei si sper sa revina la sentimente mai bune:). La noi a fost invers, cand era mica manca bine dar acuma mananca atat de prost si selectiv ca ma si intreb cateodata din ce se traieste fata asta! Nu mai zic ca la scoala mananca la pachet si nimeni nu se uita sa vada daca si cat mananca....
Wowwwwwww ce fain ca plecati in vacanta!

XO, XO ( Gossip girl)

Alina si Amalia 17.11.2005

Amalia la 3 ani

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus aoleu beton missa capricioasa! Nu prea stiu sfaturi ca nici Silvia nu se lasa pupata de nimeni, zice ca ii place doar eu, Nati si Buni s-o pupam si chiar si noi mai rarut, asa... Oferitul de flori sau martisoare profesoarelor a fost un adevarat chin pt toata lumea

Bic cand mai vedem si noi poze cu Sma cea blondina cu ochii albastri? M-am gandit la ea azi pe drum inspre servici.

Noki
Cu Austria avem la dispozitie o saptamana, 7 nopti. Planul ar fi sa cuplam 6 nopti de mare tot croata de data asta la nord, in Istria, urmate de 7 zile de munte in Austria. Intre cele doua sunt vreo 400 si ceva de km majoritar pe autostrada, deci s-ar face in jumatate de zi.

La AUstria oscilez intre Zell am see de unde ar fi usor accesibil GrossGlocknerul ala plus cascada Krimml si nici pesterile de gheata nu-s departe. La mine pe harta apare Badgastein in chenar deci banuiesc ca o fi frumos si pe acolo. Varianta a doua: langa unul din lacurile din Salzgamergut (iertati ortografia habarnista), ori la St Gilgen, ori la Gmunden unde a zis Adi al tau ca e f frumos, doar ca de acolo Gross-ala e mai departe.
Imposibila limba au astia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus apropo de pachetul de la scoala mie-mi spui? Acum 2-3 zile a identificat Virgil la Silvia in ghiozdan un fost sandwich mumificat acolo dnainte de concediu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, esti totala..."sandwich mumificat"...Ideea cu imbinarea Croatiei cu Austria e geniala. Votez pro. Si as alege zona Zell am see, ca-s fff multe de facut, inclusiv Hoch-bla-bla-ul, care e un must see. Iar St Gilgen si localitatea superba Wolfgang aia as imbina-o intr-un episod urmator, cu Gmunden si eu zisez musia Graz.


Io-s in toane extrem de proate, am o stare psihica dezastruoasa, am avut 2 zile infecte, m-am inscris la licenta, dar jur ca numai cand ma gandesc la lucrare si la tot ce e legat de scoala, mi se face rau. Mi s-a pus pata, e clar.Iar ultima "realizare" e ca am un mirific de virus care nu ma lasa sa intru pe reteaua ASE-uluk asa ca stau la biblioteca fara net.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ei vezi? Asa ma gandeam si eu, daca ne place, revenim, nu-i musai sa epuizam totul intr-o tura. Si-asa sunt relativ putine destinatii accesibile cu masina din Bucuresti. La infrastructura rutiera prezenta si viitoare din pacate.

Starea proasta te inteleg si pe mine ma apuca uneori lipsa de entuziasm "la mal". Las' ca trece licenta. Ai sa vezi, cat te-ai pregatit si ce putin te vor intreba. Eu am avut senzatia de "asta a fost tot?" la multe examene din viata. Din fosta viata studioasa careia i-am cam zis bye.

Acum ma uit sunt 12-19 grade la Zell si ploua. Timpul bun nu ti-l poate garanta nici macar luna iulie. Dar vba noastra din Slovenia, daca ploua bagam o pestera.

Ca oscilez intre a doua parte a lui iunie (preturi mai mici, inghesuiala mai putina si nerabdare/epuizare maxima dupa anul scolar cu sculari inainte de 7) si iulie in ideea de vreme mai buna, apa mai calda. Hm.

Mergi la inceput