Burtici fericite de septembrie-octombrie (74)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

IONIKA febra..chiar daca nu o poti numi febra, s-a mentinut? Poti lua paracetamol simplu.

Fetelor va las ceva retete de paste...poate vreti sa probati sa faceti careva....

SPAGHETTI ALLA PUTANESCA:

ptr 2 persoane: 10 masline negre fara samburi taiate in lung in 4, 3 catei de usturoi, 3 firisoare de patrunjel, ulei masline, sare, piper, bulion

Deci, mai intai tai maslinele, tai usturoiul marunt , tai patrunjelul marunt. Mai ntai, pui intr-o tigaie cu peretii inalti, 3 linguri de ulei de masline plus masline taiate.Lasi la foc moderat sa se prajeasca.Nu foarte tare ptr ca pe urma devin amarui. Amesteci mereu. Dureaza cam 5 minute.Dupa aceea, pui usturoiul si patrunjelul taiate.Amesteci mereu cam 3 minute.Atentie la usturoi...daca se arde sau se prajeste foarte tare si asta devine foarte amar. Dupa aceea, pui o cutine de bulion de 400 gr, sau rosii in bulion dar rosiile sa fie bucatele, bucatele facute. Pui 2 cani cu apa, sare,piper dupa gust si lasi la foc mic sa fiarba in liniste.Cand vezi ca sosulse ingroasa.....semn ca apa a scazut, mai pui o cana cu apa si lasi asa pana ce sosul devin gros.Sa nu se usuce prea tare, adica sa nu fie prea gros. Pastele fierte, le scurgi de apa, nu le lcatesti cu apa rece, stiu ca la noi se mai face asa, le pui in tigaia unde este sosul.De asta spuneam la inceput ca-ti trebuie o tigaie cu peretii inalti,ptr ca pastele sa incapa. Lasi acolo cam 3 minute amestecand continuu.LE torni in farfurii, pui parmezan daca-ti place sipofta buna!



SPAGHETTI AL POMODORO E BASILICO(adica, spaghetti cu sos de rosii si busuioc):

ptr 2 persoane: o cutie de bulion sau rosii in bulion de 400gr, vreo 8 frunze de busuioc proaspat, ulei masline, sare,piper.

Intr-o tigaie la fel cu peretii inalti pui bulionul, busuiocul rupt cu mana in bucatele, sare piper, 2 linguri de ulei masline, 2 cani cu apa.Lasi sa scada apa, si mai pui o cana cu apa.Dupa ce a scazut si apa asta si sosul devin grosut...sosul e gata.La fel ca si in reteta trecuta, spaghetele le fierbi, le scurgi,le pui in tigaia unde este sosul, lasi cam 3 minute,timp in care amesteci mereu si gata spaghettele.Pui parmezan daca vrei si pofta buna!



SPAGHETTI ALL'AGLIO E OLIO(adica , spaghetti cu usturoi si ulei):


ptr 2 persoane: 2 catei de usturoi, 4 linguri de ulei masline, sare , ardel iute(cui ii place)

Deci, intr-o tigaie pui usturoiul pisat.Lasi la prajit pana devine auriu. Intre, timp spaghetele sa fie deja la fiert. Cand sunt gata le scurgi, le adaugi in tigaia cu usturoi , amesteci de cateva ori, cam ptr 1 minut, stingi focul, adaugi daca vrei putin ardel iute si pofta buna!



SPAGHETTI ALL'AMATRICIANA:

ptr 2 pers: 70 gr de sunca de aia in doua cu slanina, 2 linguri ulei de masline, o ceapa mica, o cutie de rosii in bulion de 400 gr sau bulion, un vraf de lingurita de boia de ardei iute, parmezan, sare.

Intr-o tigaie pui sunca (care in prealabil a fost taiata fasii subtiri si mici)la prajit la foc mic, sa nu se arda. Cand aproape ca slanina din sunca s-a topit....adaugi ceapa taiata marunt.Lasi ca ceapa sa devina lucioasa si adaugi boia de ardei iute.Amesteci si adaugi rosiile in bulion, sare si 2 cani cu apa. Lasi sa fiarba la foc potrivit cu capac cam 15 minute. De controlat sa nu se prinda de tigaie. LA fel ca si retele precedente cand a scazut apa mai adaugi o cana cu apa si lasi sa se ingroase bine sosul. Cand e gata pui spaghetele fierte , mai lasi putin...pui in farfurii, adaugi parmezan ....si pofta buna!



SPAGHETTI AL TONNO(cu ton):

ptr 2 pers: o cutie de ton de aia mica de 70 sau 80 gr, 3 linguri de ulei , un catel de usturoi, o ceapa mica, 1 filet de acciuga( acciuga = cu hamsiile de la noi; numai ca aici se gasesc la borcanele mici la sarat, daca se gasesc si acolo va trebuie doar o hamsie; daca nu aveti nu-i nimic.....cateodata eu fac si fara ca uit sa cumpar), 20 gr de rosioare de alea mici ca nuca, un varf de lingurita de origano, sare, piper.

Deci, intr-o tigaie puii uleiul, usturoiul, ceapa, si filetul de hamsie.(toate taiate marunt)Lasi la foc potrivit sa se prajeasca putin.Cand ceapa a devenit aurie, sau usturoiul...dai focul la mic si adaugi rosiile taiate in 4 si lasi sa se fiarba in continuare cam ptr 25 minute, amestecand foarte des. Daca rosiile nu au lasat destula zeama , pune o juma de cana de apa.Pe urma, adauga tonul din cutie( dar fara uleiul din ton), origano si piperul.Gusta si daca ti se pare nesarat mai pune sare.Normal hamsia din borcanel e deja sarata si nu ar mai trebui sare...dar daca nu ai tre' sa pui sare. Mai lasa sa fiarba la foc potrivit cam 5minute si toarna spaghettele fierte peste, amesteca de cateva ori si gata, pofta buna!





DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si speram, samburica din burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Salut fetelor!Am revenit si eu din weekendul la Alba...a fost minunat si am dat si o fuga pana la Gioagiu...dar numai asa in plimbare...uremeaza sa mergem peste 2 saptamani cu fretele meu, cumnata si nepotica sa stam cateva zile.

Am citit de MONICA si m-am enervat si eu pe doctorita cea EVIL care a vb numai prostii...iti doresc si eu sanatate si sunt sigura ca nu va fi cum a zis ea...nestere asa prematura...te

Dana15, scuze ca iti ras;puns asa tarziu...camera mea de filmat e Sony SX30 Handycam cu memeorie de 4 Giga...si a costat 12 mil de la Sony din Polus...numai acolo am gasit rosiecum mi s-a pus pata...DAR la Media Galaxy tot in Polus e 11,300 mil deci cu 70 roni mai ieftina (dar nu era numai gri).Daca mai vrei detalii iti mai dau. Spor la convins sotul ca e un cadou minunat

Ma duc sa mai citesc si revin.

KIKI 24+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Vreau si eu sa zic La multi ani si multa sanatate lui Adimercedes si Deutzica si sa aveti bebei sanatosi si frumosi!!!

Azi era si ziua bunicii mele cu care am stat in casa 23 de ani, si care s-a stins pe 2 martie anul acesta.......am fost azi pana la ea cu mama si am plans amandoua...mi-e dor de ea...

KIKI 24+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

neatza fetelor
sa va zic ca am patit eu saptamana trecuta; marti dimineata la trezire am vazut pe pantalonasii de pijama cateva picaturi de sange din timpul noptii; am ajuns la urgenta si m-a vazut un dr la echo si mi-a pus diagnosticul de placenta praevia;

am venit acasa (noi ne-am mutat la buzau saptamana asta) si am sunat dr mea de la bucuresti si mi-a zis sa iau no-spa si gynipral. le iau de marti si nu am mai avut nici un simptom

cu ce am mai citit de pe net, raman optimista, sper sa nu fie praevia si sper sa fie doar jos pozitionata placenta acum si sa se mai ridice;

sa nu va mai zic ca toata casa e pe dos si toate lucrurile sunt in pungi si eu stau si ma uit la ele pt ca nu am voie sa fac efort

va pup si va urez tuturor sanatate 1

daciana

26+ cu Darius Alexandru



Ai mare grija de tine!!!Lasa-le naibii de bagaje ca dezpachetezi tu pe rand...nu e mesai acum...

KIKI 24+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui anco

salutari fetelor
eu sunt in vacanta de vineri .gata cu scoala, concediu 2 ani!!!
la multi ani fetelor care sarbatoresc azi ziua de nastere.

imi pare rau monica pentru necazurile tale.
sanatate multa la toate fetele.



26+ cu


Anco chef de chef pe acolo Inca nu ai aflat ce comori ai in butica???

KIKI 24+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Buna seara, mamici! A fost destul de liniste in forumul nostru semn ca ati fost albinute harnice si ati zumzait la soare. Si eu am avut o zi plina. A fost festivitatea de absolvire a studentilor si tare a mai fost frumos.

danangie, multumesc pentru retete. Ce ma bucur ca ai postat si unele vegetariene. O sa le incerc cu siguranta.

THEA22, parca tu intrebai la alt forum de nifedipin. Mie mi-a zis medicul ginecolog ca se da pentru contractii dar nu stiu exact in ce conditii.

monica tu esti deja trecuta prin multe in asa fel incat sa le tratezi cu maturitate si dincolo de un moment normal de panica sa analizezi lucrurile cu calm si sa iei cele mai bune decizii. In plus, cred ca beneficiezi de sprijinul unor oameni deosebiti, care te vor ajuta in toata perioada asta de asteptare. Si, daca nu era de ajuns, mai ai si o galerie intreaga de burtici care se dau de ceasul mortii cand nu dai un semn de viata.

Raluk, la multi ani tatalui! Sa fie sanatos si sa ajunga sa se bucure din plin de meseria de bunic! Noapte buna si tie cu o zi intarziere.

Adi, la muuuuulti ani si multe postari pe forum ca tare ne sunt dragi si mesajele si autoarea lor (persoana importanta nu spui cine)!

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

BIAZ cu placere.

Eu azi am plans mult...foarte mult. De oboseala. Sunt 2 nopti ca nu dorm deloc. Alin azi a lucrat toata ziua.Alessio a fost foarte nervos azi si a plans mai tot timpul. Afara 36°C. Eu efectiv nu stiam unde sa ies cu el ca pe canicula asta cum sa ma plimb in soare.Am mers pana la urma intr-un parc unde era mai multa umbra dar acolo vesnica problema:pisu.Asa tare ce ma dureau ovarele de la pipi ca nici nu puteam sa merg. Azi Alessio si ptr prima oara m-a muscat de genunchi.Nu stiu ce a avut. A simtit probabil si el caldura, nervii mei nu stiu...mergeam pe strada si plangeam.Efectiv nu mai am putere....sunt atat de stresata cand Alin e de zi....






DANA si ALESSIO , 07.06.2008
si speram, samburica din burtica
S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Seara buna fetelor!
Intru sa ma plang si eu un pic si sa va cer un sfat.De 2 zile sunt vai de capul meu si de aia nici nu am mai intrat sa va citesc. Ma doare burta jos in zona ovarelor si spatele in zona corespondenta.Durerea e identica cu cea din perioada menstruatiei si sunt ffff speriata ca nu stiu ce am si de ce.Sunt disperata ca a mea doctorita a fost plecata din tara acest weekend si astept sa se faca dimineata sa o pot suna sa vad ce spune.Voi ce ziceti???De la ce sa fie durerea asta?Nu am usturimi la urinat, nu am alte simptome doar ma simt ca la menstruatie...

28+ cu floricica RAISA MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Dana15, Monica_Dicut, Danangie, Mary_07, Lutoniana, Ellenuta, Monikus, Iulika, Kiki_cri, biaz si TUTUROR fetelor care m-au "sarbatorit" va multumesc din suflet ca mi-ati inseninat seara . Ma bucur mult ca fac parte dintr-un grup asa SUPER!!!

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Vreau si eu sa zic La multi ani si multa sanatate lui Adimercedes si Deutzica si sa aveti bebei sanatosi si frumosi!!!

Azi era si ziua bunicii mele cu care am stat in casa 23 de ani, si care s-a stins pe 2 martie anul acesta.......am fost azi pana la ea cu mama si am plans amandoua...mi-e dor de ea...

KIKI 24+ si


Kiki_cri, condoleante si D-zeu sa o odihneasca in pace .

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput