Naturiste si homeopate (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dj Mama, las-o balta cu varsta, ca nu tine... una la mana ca nu demult ai fost insarcinata si a doua, de unde stii tu ca prietenii tai academicienii nu ar dori si ei sa mai tina in brate un junior?

Miki, si ti-am zis sa nu mai faci excese! (despre vitex era vorba!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Avalon pai numai tu sa le comiti? Ai? Maca la FIV, exhibitionista, si dubla personalitate inca nu am incercat . A... am incercat si eu spray-ul ala cu lidocaina care ai zis ca l-ai luat tu si nu e bun de nimic. Te doare mai rau decat fara el sa stii. M-am culcat la 1 pana sa termin ce am inceput. Asa ca fii cuminte ca vezi ca ma tin dupa tine , ce faci tu fac si eu . Te pupic.
si academiciana. Wauuu! Mami , m-ai dat gata.
Denisa mai demult am gasit in F As un tratament naturist pt hirsutism. O sa-l caut din nou si dc il gasesc o sa-l postez aici. Succes in continuare la examene. Esti la medicina nu?


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Cer parerea si eu pt. amenoree.Dupa Fiv--ul din mai-iunie am avut ciclu dupa 3 zile de intrerupere a utrogestanului iar dupa am avut intarziere de vreo 20 zile, a trebuit sa iau Duphaston sa-mi vina(prescris de medic) ,In nov-dec. dupa al doile fiv la fel dar acum iar incep sa am intarziere.Ce sa fac sa-mi vina ?Iau si maca de 15 zile,simptome nu am ca pe mine ma dor sanii foarte tare inainte dee ciclu ia acu nimic.Trebuie sa fac dozajele hormonale a 3 zi de ciclu ca in februarie am control in Austria pt al 3-lea FIV.Stau in Italia si aici sa mergi la un control trebuie sa astept vreo 10 zile pana i-mi vine randul deci as evita.Aaaa, si nu pot sa raman gravida naturel ,din pacate ,pt. oligospermia sotziorului..

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetele, iubitele, vin sa va dau vestea pe care cred ca fiecare doriti sa o dati colegelor de asteptare: sunt . Stiu de exact o saptamana, dar inca nu realizez ce mi se intampla .


Nici nu stiu de unde sa o apuc. O iau in ordine logica .

Ce si cum am aflat
Luni, 15 ianuarie 2006, am implinit 9 ani de cand suntem impreuna, de cand iubitul meu iubit mi-a propus sa fim un cuplu si sa ne facem viata impreuna, alaturi unul de altul. In weekendul respectiv nu am facut nimic iesit din comun, am fost la un gratar la prietenii nostri si am jucat un joc (The Game of Life) prieteni am mers la sala, ca m-am inscris in 2 ianuarie, dar nu am sarbatorit cu surle si trambite. Luni seara am hotarat sa ajungem mai repede in pat pt a mai munci la proiectul cunoscut. Eu ma bag in baie mai repede cu gandul sa fac un test, eram la Z 37, dar nu imi faceam sperante, deoarece mai trecusem si pe la zile 40-42. Dar ma rugam in sufletul meu, cu lacrimi in ochi ca macar sa ii pot da marea veste iubitului meu, asa, de ziua noastra.

Fac testul (Confirm+) si il pun in dulap pana ma spal pe dinti, pentru a evita sa ma holbez la el pana vad 2 dungi. Insa cum il pun in dulap, trag cu ochiul si vad o a doua liniuta slaba. Ma spal calma pe dinti, zicandu-mi ca e clar ca am vedenii si ca imi doresc atat de mult incat ochii imi joaca feste. Intre timp, sotul se puna spasit pe marginea patului si ma intreaba daca nu vreau sa fac un test, asa, ca poate avem vesti bune de ziua noastra. Mai ales ca urmeaza sa luam bilete sa mergem in RO in Aprilie sa ne botezam finutul. Abia stapanaindu-mi emotiile, scot testul din dulap si ii spun: "Ia zii, tu cate linii vezi acolo?" Se uita socat, nu intelege ce se intampla, nu ii vine sa creada, mie nici atat, stam amadoi ca hipnotizati si ne uitam la testul ala. Mai am unul in dulap. Ma duc il fac si pe ala (aveam cu ce, ca doar de mai bine de o saptmana beau apa ca o camila – am pus-o pe seama caldurii mari de la noi) si ma bag la dus. Termin dusul cu viteza luminii, mai repede ca niciodata, ies si ne uitam amandoi la noul test. Care si el are o a doua liniuta. Slaba, dar e acolo. Nici nu apucam sa ne bucuram bine, ca realizez ca amandoua testele sunt expirate din noiembrie anul trecut. Ca eu le luasem pe vremuri, dar cum am decis sa nu ma mai stresez, nu le-am folosit si uite ca au expirat.

A doua zi dimineata sotul pleaca in delegatie pe 2 zile, iar eu o sun pe mami sa ii spun sa se roage pt mine, pt noi ca poate-poate... si fug repede la mall si imi iau un alt test, neexpirat, pe care il fac in toaletele complexului. Si acest test iese pozitiv. Aleluia!!!!

Ajung acasa si ma apuc sa scotocesc pe net. Iau calendare, calculez date si imi iese DPN pe 16 septembrie 2007, ca sarcina e 5 saptamani si cateva zile, bebe are 3 saptamani si cateva zile, iar data conceptiei imi iese 25 decembrie – pot confirma (deoarece asta a fost motivul pt care am intarziat la cheful de Craciun al prietenilor nostri) ma apuc sa dau telefoane: la medicul de familie sa il anunt ca am 3 teste pozitive si vreau test de sange hCG. Sun la cabinetul ginecologului sa imi fac programare. O bag in viteza pe secretara cand imi spune ca medicul face primul control la 10 saptamani. Eu nu ma las, ii spun ca am PCOS si vreau sa ma vada medicul mai repede. Ii dau datele ce mi-au iesit de pe net, ma mai intreaba si ea una alta si uite asa ma duc in 6 februarie la ginecolog.

Joia ma duc la testul hCG care imi iese 828, indicand o sarcina intre 2 si 4 saptamani. Glucoza iese 55, medicul zice ca e ok, mai laes ca mancasem de dimineata.

Toate astea au fost saptamana trecuta. Pana inclusiv lunea cu pricina am baut 1-2 cani de ceai de napraznic pe zi!!! Nu am nici un simptom dramatic (sa-mi tina D-zeu naravu’), dar dorm pe mine de la 2-3 ore dupa ce ma trezesc dimineata si beau apa ca disperata. In consecinta ma plimb la baie mai des decat de obicei, dar am motive...


Ce am facut pana s-a prins
1. Am intetit frecventa - o data la 2-3 zile (din ziua 10 a CM)

2. Am baut ceai de napraznic zilnic, uneori si 2 cani pe zi. Am facut asta pt aproape un an de zile.

3. Si am luat ulei de peste, 2 capsule pe zi timp de 1 luna, dupa care am continuat pt mai bine de 6 luni cu o capsula pe zi.

4. Am incercat sa mananc cat mai sanatos, sa iau lapte, oua si carne de pui organice!!! Face o foarte mare diferenta, mai ales pt fetele cu dereglari hormonale (cazul meu e PCOS).

5. Am facut tratamentul Liviei simplificat din aprilie pana in nov. 2005.

6. Am facut acupunctura din mai pana in august 2006, 1-2 sedinte / sapt si plate chinezesti (oribile , poate va amintiti).


Iubitelor, se pare ca bebele meu s-a prins in ziua de Craciun, 2006. Incercam serios din 2004. Adica aproape 2 ani de zile. Nu stiu daca e mult sau putin. Pentru unele e mult, pentru altele e putin. Noi ne bucuram enorm ca s-a intamplat acum. In temperatura bazala nu puteam sa ma incred, deoarece la mine nu functioneaza. Am temperatura normala la cel mult 36.1 si creste haotic, in functie de temperatura ambientala, de cat de mult sau de putin dorm etc. Ciclurile mele au fost haotice, doar stiti: cand 32, cand 36, cand 40, cand 42 de zile. Si cand credeam ca s-au reglat la 42 de zile veneau la 37. Si cand speram ca s-au reglat la 36 de zile, veneau la 40. Si tot asa. Ultimul ciclu l-am avut la 29 de zile – am crezut ca sunt bolnava, ca nu mai vazusem asa ceva. Am facut cam la 2-3 zile. Simptome de ovulatie am avut ca la carte, la ziua 14 in partea stanga si cu spotting in ziua 15. Iar ziua 11 si ziua 16 au fost marcate ca "incercare de fructificare" .

Mai am cale lunga de parcurs. Inca astept confirmarea cresterii corespunzatoare a hCG-ului din analizele pe care le-am facut azi dimineata. Si apoi confirmarea ginecologului si a ecografiei, ca totul e bine, ca bebe e ok, ca e unde trebuie, ca se dezvolta sarcina corespunzator etc.

Sunt multi pasi de facut, sunt multe griji, dar am hotarat sa iau fiecare zi pe rand si sa vad ce si cum va fi. Motive de ingrijorare sunt milioane daca le cauti, dar eu am hotarat sa ma bucur de fiecare clipa. Si sper si ma rog sa fie bine si samburici (ca asa ii spunem), sa stea cuminte pana cand va fi sorocul.


Va rog sa imi tineti pumnii, sa va rugati pt mine. Si va incurajez sa nu va pierdeti speranta. Nu am sa va zic ca se intampla cand nu te astepti. Pt ca nu cred ca exista un moment in care nu te astepti. Doar pretinzi ca nu astepti, ca nu te mai intereseaza, e ca un joc pe care il joci sperand sa fraieresti soarta si sa ti se arate si tie. Dar eu stiu, astepti mereu, in fiecare coltisor de suflet, in fiecare moment, fie ca esti treaza sau ca dormi!!!

Nu am sa va parasesc!!! Am sa raman aici pe acest subiect si am sa bag viteza in voi si o sa va incurajez ca de obicei. Sunt naturista convinsa si asa am sa raman in continuare.

Va .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Adimercedes, ce veste!!! Creste inima-n mine cand vad ca fete care incearca de ani de zile reusesc! Ma bucur mult pentru tine, fata draga, ai avut o rabdare si un echilibru pe care rar l-am vazut! Sai ai parte de o sarcina usoara si un bebelus care sa va fericeasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Miki, eu nu ma mai risc sa incerc acasa, prefer sa ma las pe mana cosmeticienei, am incercat o data si m-am lecuit, bleah... Tine-te aproape ca de data asta mi s-a pus pata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Avalon

Adimercedes, ce veste!!! Creste inima-n mine cand vad ca fete care incearca de ani de zile reusesc! Ma bucur mult pentru tine, fata draga, ai avut o rabdare si un echilibru pe care rar l-am vazut! Sai ai parte de o sarcina usoara si un bebelus care sa va fericeasca!



Avalon, multumesc mult, iubita. In afara de parinti si de medicul de familie sunteti primele care afla!!!!! Multumesc ca sunteti alaturi de mine si ma bucur pt . minunat pe care il avem aici.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Adimercedes felicitari!!!!
Ma bucur mult pentru tine; cand eram si eu aspiranta sfaturile tale m-au ajutat mult.
Iar acum vestea asta ma bucura si da sperante tuturor fetelor care nu inceteaza sa lupte pentru visul lor.
Mioara


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Adimercedes Felicitari! Sarcina usoara si sa ai mare grija de burtica acum. Ma bucur pt tine.
Avalonel ma tin sa stii dar sa-mi spui de ce cu toate ca banuiesc eu ceva. Aseara nu am epilato pe dansa, pe maini am folosit sparyul si aparatul de epilat deabia mai mergea. Solutia e uleioasa si de aceea ingreuneaza procesul de smulgere. Cred ca nici cu ceara nu merge dc e solutia uleioasa. Te chinuie mai mult.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Galuscuta dc nu intentionezi sa faci vre-o interventie chirurgicala in curand ai putea sa iei aspirina doza max recomandata pe zi si vitamina E una pe zi timp de 10 zile. Ajuta la cresterea endometrului si automat la venirea menstruatiei. Esti sigura ca nu esti gravi?

Miki

Mergi la inceput