Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (87)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

nikolici: sa stii ca si eu pledez ptr mar chiar ca-i bun de dat la bebei, are vitamine si nu este alergen. Si eu am papat mar ras cu biscuiti si , nu radeti, dar mie imi place si acum sa mananc (bine nu-l mai rad, normal), dar o gura de picnic, o gura de mar
Si eu o sa-i dau lui Vlad, dar nu acum si nu biscuiti cu gluten. Am vazut biscuitii de Nestle de la 10 luni, exact la fix, sa aiba cu ce-l rontai daca i-l dau intreg si o sa i-l si pisez, cu mar

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona
nausica eu nu inteleg cum s-au transformat toti in mari atotcunoscatori ale diversificarii - da-i apa , da-i ceai, da-l bineron si da-i suzeta, nu te lua dupa carti, dar nici dupa doctori,..


mda, si pe mine ma calca pe nervi astia. Noroc ca nu am in jurul meu. Parintii mei nu ma bat niciodata la cap. Mama face parte din categoria: sper ca nu ii pui caciulitza in cap in casa, copiii au temperatura corpului mai ridicata decat noi
Cred ca daca aveam parinti de genul "acela" ma impuscam. Dar mai intalnesc babe in parc sau prin oras care ma sfatuiesc "de bine".
Neamurile din Franta ne-au sarit cu sfaturi idioate, prietenii la fel, acolo sunt muuult mai liberali.
Oricum, babele astea care ma intreaba de ce nu ii dau suzeta sau supa cu pui ma scot din sarite. Degeaba au par alb in cap.

Nicole, sa stii ca EU SUNT FAN NR 1 MAR. E un aliment, un fruct adica, extraordinar. Nu e alergen, contine cam tot ce trebuie, regleaza insulina, e antioxidant deci lupta cu radicalii liberi din organism, e GENIAL.
e OM DESTEPT SOCRUL TAU!
Fi-miu papa 2 mere mici pe zi, unul dimineata cu morcov si unul seara in combinatie cu aklt fruct si branzica de vaci.
E indragostit, efectiv, de marul crud. Ar papa cu doua guri

Aseara i-am facut si eu branzica de vaci calcica. Am facut doar o portie, ce a mancat atunci, din 250ml lapte+2 pastile calciu lactic.
A iesit arhisuficient si am combinat cu 1 mar. A papat Noah tot
Am gustat si eu si e fff buna.

O sa ii dau si eu biscuiti cu mar, eu eram fan in copilarie, si mai eram fan banana.
Dar ii voi da biscuite dupa 7 luni incolo.

Cuscra, suntei ok?

Boo, ma bucur ca ai trecut si la fructe. Inteleapta decizie. Sa vezi ce va incepe sa pape Alex. Daca insistai asa mai rau faceai, o parere.Da-i si legume la pranz, sa vezi ce frumos papa si legume apoi. La noi asa merg, mana in mana.
M-am convins cu faza: daca da de gust bun nu mai papa legume. Mda...Nu e. Fi-miu e fan morcov si dovlecel acum, dupa ce a gustat si para cu mar. Deci...trebuie sa fim flexibili...

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76
Si eu am papat mar ras cu biscuiti si , nu radeti, dar mie imi place si acum sa mananc (bine nu-l mai rad, normal), dar o gura de picnic, o gura de mar



Felicic, nu rad deloc, si eu fac exact la fel
In studentie, cand invatam la biblioteca, papam si mar cu paine graham (gaseam chifle). Repede asa.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Babytza, eu am si wrap si ringsling. E mai usor cu slingul ca odata fixat in inele se regleaza usor prin alunecare.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari!

Multumesc tuturor pentru gandurile bune

Suntem cam la fel, nasul infundat, fara febra, tuse sau alte nenorociri. A, ba da, s-a schimbat ceva ... AVEM UN DINTISOR . Ieri i-am pus mana in gurita si am simtit creasta, iesise deja. Saracuta Carla, toate au fost pe ea zilele astea, si raceala si dintisori, si sectionarea frenului lingual. Am o fetita tare buna si curajoasa

Eva, am vazut filmuletul cu Luca papand, e genial. Bravo, ati trecut cu brio peste debutul diversificarii. De-acum doar sa gasesti ce-i place si papa baietelul tot.

Babymom, multumesc pentru raspuns

Ada, am citit printre randuri ca si puiul tau mare e bolnavior, multa sanatate

Si o poza cu bolnavioara si cu scaunul de masa.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu sunt fan mar cu biscuiti si imi fac, rad marul si dau biscuitele la blender ca sunt smechera. Alexei il scuipa ca pe rahat in schimb va spun eu de unde vine obsesia marului pentru generatiile mai batrane de la vorba "un mar pe zi duce doctorul d-aci".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

FELICITARI PT DINTZOC, CARLA!!!!

Am vazut scaunul, e f frumos. Rosu ca bucataria voastra, fff faina bucataria rosie. Si eu visez la una la fel. O combinatie rosu cu alb
Sa il stapaneasca sanatoasa si sa pape frumos in el

Am vazut si tzarcul. Fff fain.

Da, papa frumos Noah. E si f papacios, bag seama. Sper sa il tina dar nu vad de ce nu.

Vezi ca in curand o invit pe nora-mea in Paris, cu tot cu voi, bineinteles. Sa se vada puii sub turnul Eiffel.

Va pupam.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Neatza si pentru toata lumea!!



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

Eu sunt fan mar cu biscuiti si imi fac, rad marul si dau biscuitele la blender ca sunt smechera. Alexei il scuipa ca pe rahat in schimb va spun eu de unde vine obsesia marului pentru generatiile mai batrane de la vorba "un mar pe zi duce doctorul d-aci".

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)



exact, AN APPLE A DAY KEEPS THE DOCTOR AWAY.
E "obsesie" universala si fff sanatoasa. O exceptie, obsesie sanatoasa

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Legat de Pangasius, sotzul meu a cumparat si cand a vrut sa imi prepare intai m-am documentat despre el. Eu nu auzisem de el si vroiam sa stiu ce mananc. E o specie pescuita in Tailanda, hranit cu faina si cadavre de peste dar in articol spuneau ca e o specie necontrolata si fiind ff ieftin nu se garanteaza ce mancam odata cu carnea lui:((( L-am aruncat noi.

Doctorita lui Noah ne-a zis de la 8 luni sa ii dau pastrav si salau proaspat Atat.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput